Skip to main content

Topic: "Spirit V" - Staufenbiel (Read 27982 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

"Spirit V" - Staufenbiel

U ovoj temi predstavit cu "allround" model Spirit V, proizvođaca Staufenbiel. Dosta vremena trazio sam svestrani "low cost" elektro model sa rasponom ~2m, koji bi bio pogodan tako za padinu kao i za ravnice. Uz to trebao bi biti kvalitetno građen i naravno pristupacne cijene. Zbog neidealnih terena na kojima letim i jednostavnih popravaka, zelio sam da ima krila izrađena u varianti stiro/balza te presvucena kvalitetnom folijom. Radi sto lakseg transporta krila bi trebala rastavljiva na 2 dijela. Sve to trebao bi mi ponuditi upravo taj predstavljeni "softliner". Evo jos i nekoliko tehnickih podataka:
 
 * Raspon: 2,0 m
 * Duljina: 1,10 m
 * Masa praznog ca.: 1000
 * RTF masa ca.: 1400
 * Profil: RG-15 mod.
 
 Promotivni video:
 http://www.airmix.de/modellbau-223471-test-spirit-v-von-staufenbiel.html




















 

Odg: "Spirit V" - Staufenbiel

Reply #1
Elektronika koju cu ugraditi u Spirit-a:
 - motor: DYMOND Master HQ-3643 400W (1000 Umin/V)
 - regler: DYMOND Smart 60A BEC Regler
 - servo smjer, visina: 2x DYMOND D 60 S HT
 - servo eleroni, flapsevi: 4x DYMOND D 200 BX BB
 - elisa: Aeronaut 12x7,5" sa turbo spinerom 38mm te alu-nosacem 40mm
 
Pogonska baterija trebala bi biti 3S ca.2200mAh




 

Odg: "Spirit V" - Staufenbiel

Reply #2
konacno si izabrao..

pratio sam ti temu na "modelarji.com"  tako da znam  o cemu se radi,  svida mi se model i jako mi je  zanimljivo to sto se neki od modelara odlucuju za premium komponente (elektroniku)  za modele koji se ne koriste na natjecanjima , recimo meni je nezamislivo da dam za jedan servo 20-tak eura  no nisam protiv toga ako situacija dopusta jer i to je isplativo ulaganje.
napisi ponesto i o sastavljanju i na kraju o samom letenju tim modelom te dali je ispunio ocekivanja kao allround model.

Lp Zoran.

Odg: "Spirit V" - Staufenbiel

Reply #3
za modele koji se ne koriste na natjecanjima , recimo meni je nezamislivo da dam za jedan servo 20-tak eura  no nisam protiv toga ako situacija dopusta
@HL25 : Nije problem što je servo 20 jura, nego je problem naći kvalitetan servo u klasi  5 do 7 grama a da nije burek kakav se nudi na HK. Nakon desetke isprobanih zamjena, Dymond-i još nemaju alternativu.

@Belovic : zaintrigiralo me što si za (soft)linera izabrao v-rep koji meni nikako ne 'leži' kada je malo jači vjetar ili turbulentno na padini.  Kolega sa ovog foruma SDespot nedavno je poletio slićan model ovome (Brilliant) sa v-repom i ide odlično.

Zanima me , a nisi naveo koja bude batka 3S, da li ideš na ziher sa Hyperionom 35/45 C ili možda na TGY nano (koje se meni ne čine baš nešto posebno kvalitetnim).

I'll stay tuned, čekamo prvi let i utiske !  :D

Damir


Odg: "Spirit V" - Staufenbiel

Reply #4
Situacija oko odabira komponenata bila je slijedeca. Vagao sam ili narucivati "low cost" iz HK ili malkoc skuplja varianta u EU (gdje imam tu srecu da netrebam placati carinu). 
A dok sam napravio troskovnik ispalo je da kada me lupe postarinu i carinu za HK razlika i nije veca od 20% a jos nemaju svega sto sam zelio naruciti tako da bih opet morao neku od komponenata nabavljati drugdje sto jos povecava trosak i dolazis prakticki na isto. Moja osobna filozofija je oduvijek bila ne suvise stedjeti na racun kvalitete elektronike jer ces kasnije kad tad pozaliti a i za razliku od mojih pocetaka sada vise ne skupljam avione vec konstantno rekreativno letim tek jedan ili dva modela...

Ako uzimas neki kvalitetniji servo u HK njegova je cijena je gotovo podjednaka ovima "Analog" Dymond u modellhobby.de gdje sam ja narucivao i gdje su imali na jednom mjestu sve sto mi je trebalo. Servo svakako u takvom modelu mora kvalitetan jer mu radna okolina nece biti nimalo laka pa se tako zahtijeva robustnost te prije svega pouzdanost ako ne zelis radi servaca ubiti avion.
Trup Spirit-a je relativno uzak i servaci moraju biti sirine do 9-10mm (<10gr.), a posto mi se D60 do sada pokazao kao odlican servo tu nisam dvoumio (uz to imam od prije za svaki slucaj na lageru rezervne getribe) a ovi D200 (po 12.50€) kada je omjer cijene i kvalitete u pitanju ionako nemaju konkurenciju  ;)

Sto se tice baterija tu se jos nisam definitivno odlucio, znam jedino kapacitet ca. 2200 na 3S (za predviđeni motor 1000 Umin/V i tu elisu 12x7,5") i nabavljat cu jih tek kada dovrsim model tj. za mjesec ili dva, posto paralelno radim na jos jednom projektu.  :-X

Oblik repa mi nije bio suvise vazan jer je ipak to rekreativni "allround" model gdje su letne karakteristike uvjetovane samom konstrukcijom, masom i na kraju nazalost i cijenom a u tom rangu slicnog modela s X-repom na trzistu nazalost nema  :'(

Odg: "Spirit V" - Staufenbiel

Reply #5
Robustnost te cvrstoca izrade poznaju se i po masi praznog modela mada je ona cak i nesto niza od deklarirane ali za moje pojmove (naviknut sam na UL-modele) jos je uvijek dosta visoka tj. 831grama.
 
 Mase pojedinacnih dijelova:
 trup - 220gr.
 lijevi rep - 25gr.
 desni rep - 24gr.
 lijevo krilo - 271gr.
 desno krilo - 269gr.
 sitni dijelovi - 22gr.
 -------------------------
 Ukupno - 831gr.

Fascinirala me je gotovo jednaka masa obiju polovica krila sto svakako govori o kvaliteti proizvoda te preciznosti izrade, sto za konkurentni model "GEM od TopModel-a" nebi mogli reci jer je tamo razlika između lijeve i desne polovice krila gotovo 30grama!
 

Odg: "Spirit V" - Staufenbiel

Reply #6
Pozdrav!

Nedavno mi je kćerkica skršila omiljenog "Omei-a" pa sad tražem neku novu elektrojedralku oko 2 m raspona.Ovaj tvoj model je mrak!Koliko te došao komplet,ako nije velika tajna? ;)

LP!

Krasny-Dražen
Spektrum DX8
Predator 650,Robocat 270,Dji Mavic air,Omei2000EP,Flamingo,Cyclone-E,Curare 40,Nemesis 60,MPX funracer,Mustang,WotXL,Meridian

Odg: "Spirit V" - Staufenbiel

Reply #7
Komplet model+elektronika (bez LiPo) zajedno sa postarinom 330€, a ako uzmes kinesku elektroniku mozes ustedjeti jos pokoji dodatni €.

Odg: "Spirit V" - Staufenbiel

Reply #8
Tnx! :)
Spektrum DX8
Predator 650,Robocat 270,Dji Mavic air,Omei2000EP,Flamingo,Cyclone-E,Curare 40,Nemesis 60,MPX funracer,Mustang,WotXL,Meridian

Odg: "Spirit V" - Staufenbiel

Reply #9
Pozdrav!

Nedavno mi je kćerkica skršila omiljenog "Omei-a" pa sad tražem neku novu elektrojedralku oko 2 m raspona.Ovaj tvoj model je mrak!Koliko te došao komplet,ako nije velika tajna? ;)

bok, imam jednog jos nevozenog omei-a. zanima me da li si mijenjao tvornicki setup i ako jesi sto si ubacio unutra . zeza me cg . bas mora biti cigla nutra da sve stima . thanks.

Odg: "Spirit V" - Staufenbiel

Reply #10
Unatoc kvalitetnoj izradi kompleta ne svidjaju mi se neka rjesenja i detalji, stoga cu napraviti nekoliko modifikacija na samom modelu:
-bovdeni izvan trupa za V-rep, po meni velika mogucnost flatera
 -ruderhorni te poklopci za servace na krilima koji su suvise "plasticni" i preglomazni
 
Neke modifikacije moram napraviti silom prilika jer predviđena elektronika ne pase idealno iako je odabrana prema preporuci proizvođaca:
 -ugrađeni nosac motora ne pase nabavljenom HQ. Na unutarnjoj strani ima previse ljepila zbog kojeg nemogu precizno prisarafit motor a pored toga posto ima vrlo malo prostora oko motora fi 37mm te se taj nemoze slobodno vrtit
 -servaci D60 za V-rep su previsoki za ugradnju na predviđeni nosac

Slike originala  ::)



 

Odg: "Spirit V" - Staufenbiel

Reply #11
1.) Prvo sam zamjenio aluminijasti nosac motora sa novim, kojeg sam izrezao iz GFK ploce. Sada motor vrlo lijepo i precizno pase u nos trupa a ujedno ima dovoljno mjesta za zice, koje sam obukao u termo buzir te jih zaljepio sa 5min. epoksijem na dno kanala u trupu da slucajno nebi strugale po motoru.





 
 2.) Na nosacu servomotora iz spera, isfrezao sam jedan sloj furnirja tako da su servaci sjeli za 1mm sto je sasvim dovoljno da ne struzu ispod krila.



Odg: "Spirit V" - Staufenbiel

Reply #12
3.) originalne bovdene koji su bili unutra zaljepljeni na nacin da zice izlaze na pocetku V-repa jednostavno sam iscupao a rupe u trupu zamaskirao. Osobno mislim da kod serijske varijante postoji vrlo velika mogucnost flatera posto je sve skupa dosta labavo... Zatim sam odrezao zadnji dio trupa ispod V-repa (na taj nacin ustedio nekoliko grama manje balasta u nosu, kojeg kazu modelari na stranim forumima treba podosta) i uljepio nove bovdene koji se sada nalaze u cijelosti u unatrosnjosti tako da je sve skupa aerodinamicnije. Sada cu morati izraditi nove rucice za pomcanje V-repa ili jednostavno nekakve vilice kao sto to imaju jotice.
 
 Nastavlja se...





 

Odg: "Spirit V" - Staufenbiel

Reply #13
Znao sam ja da će to biti mrak jedralka!!! ;D ;D ;D
Samo naprijed!
Ajde javi kada bude pokusni let!
Pozdrav! ;)
Spektrum DX8
Predator 650,Robocat 270,Dji Mavic air,Omei2000EP,Flamingo,Cyclone-E,Curare 40,Nemesis 60,MPX funracer,Mustang,WotXL,Meridian

Odg: "Spirit V" - Staufenbiel

Reply #14
Danas sam porosio 2 sata da sam zapeglao svu foliju na krilima...  :o Naime nakon 3 tjedna "skladistenja" na sobnoj temperaturi sva folija na krilima se naborala. Nemam pojma zasto (brijem da kinezi/cesi tu foliju samo malo zategnu fenom) ali kad sam dobio paket sve je bilo perfektno a danas kad sam otvorio kutiju sa krilima skoro me infarkt... sada ponovo hvala bogu (i pegli) izgledaju krila za 5.