Skip to main content

Topic: Nosač motora za F3J model ? (Read 3138 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Nosač motora za F3J model ?

Namjeravam motorizirati svog starog Esprita montažom nosača motora iznad centroplana. Zanima me koliki bi trebao biti kut motora (po dubini) s obzirom da bi visina motora iznad centroplana bila između 15-ak cm. Htjeo bih da uključivanjem motora model ne vuče ni na jednu stranu.
Model je raspona 3,5 m ako to išta znači.
Trex 550E 3G, PA Bandit, HK Y-3 Tricopter
Futaba 9C, Jr MC-20

Odg: Nosač motora za F3J model ?

Reply #1
(s obzirom na to da nitko ne odgovara) s obzirom na specifičnu zamisao,  mislim da bi trebalo konstruirati mogucnost korekcije polozaja... neku vrstu trimera... i tako montirati, pa pokusom ustanoviti najbolji polozaj.....

Odg: Nosač motora za F3J model ?

Reply #2
Ako sam dobro shvatio, radi se o 'parasol' montaži kao na slici u prilogu.  Takva montaža je nekada bila popularna (u vrijeme malih nitro za jedrilice) . Problem je što model za vrijeme rada motora pokazuje nestabilnost (težište je nešto povišeno i još neki drugi problemi) pa je penjanje lošije nego li kada se motor montira u njušku jedrilice.
Obićno se uzima kut od 0 stupnjeva u odnosu na horizontalac (ako je motor ispred težišta). Okretni moment, tj. tendencija modela da skreće u stranu kod rada motora može se kompenzirati na uobićajeni način, tj zakretanjem uzdužne osi motora u suprotnu stranu za npr. 2 stupnjam, no u praksi takvo rješenje nisam vidio.
Damir

Odg: Nosač motora za F3J model ?

Reply #3
Znam da bi motor bilo najbolje staviti u nos, ali kod Esprita imaš onaj tuljac koji na vrhu nosa nasjeda na metalni bolcn što sve još dodatno komplicira. Tako sam se odlučio na parasol sa sklopivom potisnom elisom. Os motora bi trebala biti oko 13 cm iznad centroplana što će sigurno utjecati da gura nos modela prema dole, pa ću mu za početak staviti 2-3 stupnja motor prema gore, ako nebude dosta podbacim još malo pod nosač dok ga ne dobijem. Ako i ne bude sve savršeno cilj je odvući model u zrak, ipak je to jedrilica koja treba letiti bez motora  8)
Trex 550E 3G, PA Bandit, HK Y-3 Tricopter
Futaba 9C, Jr MC-20