Skip to main content

Topic: Aerozaprega (Read 19998 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Aerozaprega

Reply #16
evo Kobac dodjes kod nas u VŽ pa cemo teglit nešto  ;)
mi smo proslu godinu navlacili neke jedrilice, nisu bile nesto specijalno ali za prvi puta je bilo i vise nego odlicno, sve islo ko podmazano, baz krsenja modela i nekih cirkusa, teglio sam sa MPX Mentorom, naravno stujica power, nekih 700W, vuce jedrilicu gore ko mutav, imam u planu slozit jednog malo veceg sa pogonom barem 2-2.5kW tako da moze i kvalitetnu jedracu vuci za sobom :D
bitno je da se usklade piloti i da je po mogucnosti jedrilica malo vise od aviona koji je vuce mada je i to dosta tesko procjeniti pogotovo kad lete iznad pilota

Model za vježbanje, Discus CS, je raspona 2600mm i težak je 1400g.

Znači šlep mašina bi morala biti teška 2800g minimalno i mora moči penjati najmanje pod 45% kontinuirano.

Prava skala je, Ventus 2AX HF modell; 3500mm raspona i teška je 4500g znači da su zahtjevi na šlep mašinu puno veći.

Definicija šlep mašine je:
Model može vući jedrilicu upola lakšu od sebe ukoliko može penjati pod kutem od 45 stupnjeva ili jedrilicu iste težine ukoliko može penjati vertikalno. Opaska autora ove definicije je da  treba probati mogućnosti šlep mašine, različiti modeli se različito ponašaju u aerozaprezi, definicija je samo okvir u kojem bi zaprega trebala funkcionirati.


Zdravko,
ja sam sa jedinim Modelom koga sam ikada kupio kao Bau Kasten i sastavio,Big-Lift ,Motor HP 10ccm dizao u Huckepack dizao jedrilicu raspona 280mm i veoma lako je islo,nakon ovoga sam uradio jos jednoga veoma slicnoga i po uzoru na njega,sa mukom sam nabavio Plan da ponovo uradim slicnoga njemu,kod RCM ih imaju nekoliko ali mi Plan nisu htjeli dati - prodati.
mislim da kod Slep Masine odlucije Motor a manje tezina Modela,
1974 Godine sam letio Hukepack


Odg: Aerozaprega

Reply #18
hmmm nema odgovora  :D :D :D
i have fun with my funjet, it' ultra fun :)

flyfly mirage 2000


Odg: Aerozaprega

Reply #20
pa ako nije problem može ovdje, čovjek kao vi sigurno ima iskustva u širokom području modelarstva pa ga je šteta ne podijeliti s nama
i have fun with my funjet, it' ultra fun :)

flyfly mirage 2000

Odg: Aerozaprega

Reply #21
pa ako nije problem može ovdje, čovjek kao vi sigurno ima iskustva u širokom području modelarstva pa ga je šteta ne podijeliti s nama

Moje iskustvo ovdje slabo moze da bude od koristi,
veoma su rijetki ti koji sami grade Modele a i ako ih ima to su Modeli od Styropora,Foam-a i slicnih Materijala a to za mene nije,
ubrzo cu poceti napokon sa gradnjom MIG-15, Trup Stakloplastika a ostalo Balza,
unutra Impeler sa SUS Motorom.
Pozdrav, Iv

p.s. nemogu da uplodam Slike,Wesp a i Diogen mi nisu mogli da pomognu ??
do nedavno je islo glatko ali sredit cu i to,moram.

Odg: Aerozaprega

Reply #22
ja sam zainteresiran za te ozbiljnije modele pa me zanimaju modeli koji su prošli kroz vaše ruke, kako se neki ozbiljniji model ponaša u letu?

moj najrobusniji model je mirage, styro pojačan sa staklom, ima 2.5kg i 3.5kg potiska, odlično se ponaša u letu, drugačije od svega što sam do sada letio, ali bi htio čuti neko vaše iskustvo sa nečim takvim
i have fun with my funjet, it' ultra fun :)

flyfly mirage 2000

Odg: Aerozaprega

Reply #23

Moje iskustvo ovdje slabo moze da bude od koristi,
veoma su rijetki ti koji sami grade Modele a i ako ih ima to su Modeli od Styropora,Foam-a i slicnih Materijala a to za mene nije,
ubrzo cu poceti napokon sa gradnjom MIG-15, Trup Stakloplastika a ostalo Balza,
unutra Impeler sa SUS Motorom.
Pozdrav, Iv


Pozz g. Ivan

Ima ovdje publike koja još uvijek koristi isključivo balzu za gradnju.  ;)

Zanima me čiji ćete impeler koristiti? Možda Dynamax ili neki drugi? Također me zanima koji motor ide? Vidim da je u posljednje vrijeme OS .91 VR-DF jako popularan među DF populacijom.
Ideš, ovo leti... :D

na stolu: BT 1/6 F4U Corsair
build log: http://www.flyfreak.net/samogradnja/bt-f4u-corsair-u-16-skali/
u zraku: Skyartec 182 Cessna

Odg: Aerozaprega

Reply #24

Moje iskustvo ovdje slabo moze da bude od koristi,
veoma su rijetki ti koji sami grade Modele a i ako ih ima to su Modeli od Styropora,Foam-a i slicnih Materijala a to za mene nije,
ubrzo cu poceti napokon sa gradnjom MIG-15, Trup Stakloplastika a ostalo Balza,
unutra Impeler sa SUS Motorom.
Pozdrav, Iv


Pozz g. Ivan

Ima ovdje publike koja još uvijek koristi isključivo balzu za gradnju.  ;)

Zanima me čiji ćete impeler koristiti? Možda Dynamax ili neki drugi? Također me zanima koji motor ide? Vidim da je u posljednje vrijeme OS .91 VR-DF jako popularan među DF populacijom.

Za pocetak cu uzeti WeMoTec 88mm,bolje nisam mogao naci ali samo Turbinsko Kolo i mislim dva redno a ako bude malo guralo uradit cu sam jer SUS manje vrti nego Elektro, Motor HP Gold Kopf sa njim sam jako zadovoljan.
Poz. Iv

Odg: Aerozaprega

Reply #25
Ivane ne želim biti neugodan ali opet mi se čini da izbjegavate odgovor na pitanje o letenju modela.
Budući da ste napisali da letite ozbiljne modele a ne igračke od stiropora, zamolio bih vas da napišete koje modele ste letjeli i koji su modeli na vas ostavili najbolji dojam, što zbog brzine što zbog upravljivosti itd....?
i have fun with my funjet, it' ultra fun :)

flyfly mirage 2000

Odg: Aerozaprega

Reply #26
Ivane ne želim biti neugodan ali opet mi se čini da izbjegavate odgovor na pitanje o letenju modela.
Budući da ste napisali da letite ozbiljne modele a ne igračke od stiropora, zamolio bih vas da napišete koje modele ste letjeli i koji su modeli na vas ostavili najbolji dojam, što zbog brzine što zbog upravljivosti itd....?

Vrijeme Gradnje je na Pragu - Zima dolazi,
pa ako se malo strpis vidjet ces a do tada treba da rijesim zasto ne mogu da Uplodam Slike ovdje,
islo je glatko do prije par Dana,

Ja sam Modelar staroga Kova i ne kupujem Modele nego ih sve sam gradim a poceo sam 1951 Godine,
to je nesto sto tebe nece zanimati,sporo Leteci i na RC Uredjaju NIKAKVI Programi, ja zelim da Letim Model vlastitom Rukom.

Poz.Iv

Odg: Aerozaprega

Reply #27
ja letim svašta i letim bez expa i dual ratea....

opet iz tebe ne mogu izvući podatak koje modele letiš? uvijek napišeš da nekaj gradiš, to smo apsolvirali, mene zanima letenje, dakle letiš model rukom, koji model, napiši neke podatke o modelu, brzina težina, dimenzije itd... u biti više me ni ne zanima, nakon 5 poruka bi valjda napisao da nešto letiš, ako zaista letiš, ovako mogu samo zaključiti da samo nešto sastavljaš a letenje obaviš kasnije na simulatoru, i to je upitno

budi mi pozdravljen
i have fun with my funjet, it' ultra fun :)

flyfly mirage 2000

Odg: Aerozaprega

Reply #28
suma sumarum
nakon par dana i par mailova nisam uspio dobiti odgovor na pitanje: koji model je našeg ivana najviše oduševio letnim karakteristikama

samo znam da je u modelarstvu od davne 1951, to je sve :)
zaključak priče je da nas se skupi par i da probamo iskombinirat nekaj za vuču modela

eto, toliko od mene
i have fun with my funjet, it' ultra fun :)

flyfly mirage 2000

Odg: Aerozaprega

Reply #29
Znam da je OT, ali da se nadovežem na ovo s D/R i exponencijalima, nekorištenjem expa se ne postaje veća faca, već se tom krivuljom uklanja nelinearnost micanja servo ruke. Da servači imaju linearni hod (kao na npr. Solo Pro-u i sličnim mikropizdarijama) expo ne bi bio potreban.
Naravno da se može bez njega, ali expo ustvari uklanja (pozitivni) expo oko centra  :D

Ak želimo upravljat modele rukama, najbolje koristit one old-school U-kontrolirane modele (valjda se to tak zove, ak se dobro sjećam). Jer iovako imamo jako puno posrednika između naših ruku (prstiju) i modela, jel tak?  :)
MAK Zapad