Skip to main content

Topic: KRENULA BELOSVETSKA FURKA (Read 7394 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: KRENULA BELOSVETSKA FURKA

Reply #15
Freeflight modeli su jako lagani i sumnjam da su nekoga ugrozili svojim padom. Ili se varam?

Ovisi gdje te pogodi!
Spektrum DX8
Predator 650,Robocat 270,Dji Mavic air,Omei2000EP,Flamingo,Cyclone-E,Curare 40,Nemesis 60,MPX funracer,Mustang,WotXL,Meridian

Odg: KRENULA BELOSVETSKA FURKA

Reply #16
2 Diogen: ne pričam o modelima koji padaju u determi, ti ni ne padnu daleko,
već o onima kojima se zaglavi taj sustav, pa odlepršaju kilometrima i kilometrima daleko... pričao si mi sam više takvih priča, dakle događa se.

drugo, model može pasti polako i nježno, ali što ako se to dogodi na šajbu auta koji juri 130 km/h na autocesti?? ili netom ispred pa vozač krene izbjegavati?

freeflight ima više disciplina, od praznih jedralki, onih s gumicama pa i onih s motorom na gorivo,
pa i mase idu i do nekih 800grama, ne? to nije zanemarivo, pogotovo s motorom u nosu  :-\
a sve što leti, pada, pa opaska stoji.

druga stvar je što sada multije želi letjeti svatko tko je vidio na youtubeu filmić,
može ga kupiti na kiosku, links PC dućanu pored USB sticka na polici ili webu za 50$, i letit ko pravi s autopilotom usred glavnog trga.. bez da zna rizike i kako što radi...  :-X
a freeflight se ipak mora proći neka procedura oko nabavke, jer nisu tako popularni,  pa se pritom čuju i priče od starijih kolega... a nikome ni ne pada na pamet lansirati ga na trgu, jer zašto bi. samo se mora penjai na krov kada mu sleti tamo bez komande... pa bolje ode do livade i izleti se bezbrižno.
a multi baš želi na trgu da bi snimio katedralu i puno ljudi ispred npr...


KRENULA BELOSVETSKA FURKA

Reply #17
Osnovno sto zabrinjava je donosenje zakona od strane ljudi koji o temi nemaju nikakvog pojma. I onda zblokiraju gomilu zdravih stvari stavljajuci pod istu kapu razne stvari. Vec da donesu zakon da svaka rc letjelica mora imati podatke vlasnika, stvari bi bile malo drugacije, znao bi da odgovaras za stetu koju nanese pa bi si bolje razmislio kuda i kako letis. Nisam protiv odgovaranja za svoje greske ali jesam protiv birokrata koji sami sebi rade posla.


Visoko letim, nisko padam!

Odg: KRENULA BELOSVETSKA FURKA

Reply #18
Ne rade oni sebi posla, bace patku i u radno vrijeme čeprkaju po forumuma ( kao nešto rade ) te čekaju da raja riješi njihovu zagonetku.

Odg: KRENULA BELOSVETSKA FURKA

Reply #19
@Dr.Tom
Mogu ti postaviti dva vrlo jednostavna pitanja:
-da li te je kada pogodio leteći model ( u letu naravno) i drugo, da li si kada zatrebao 'medicinsku intervenciju' zbog bavljenja letećim modelima?
Ovo nije provokacija , već pitanje as-is, pa ću ti dati odgovore i za sebe:
pogodili su me razni modeli u letu i znam kako to otprilike izgleda za razne vrste modela i kada je opasno i kada je smiješno. A na drugo pitanje imam isto potvrdan odgovor, pokupila me hitna pod rotirkom i sirenom i otpelala u 'Merkur', no srećom krvarenje su smirili i iste većeri su me otpustili kući. Išao sam na previjanje i šepao cijeli sljedeći tjedan.
 I to je moje iskustvo i ne želim ga drugima, zato i jesam sudjelovao u ovoj temi.

Damir


Odg: KRENULA BELOSVETSKA FURKA

Reply #21
ček, ti ih podupireš?  ???

Da.

da je ovo za zatvorsku kaznu?

Ovo na slici je igračkica, no ipak bi razmislio koja je donja dob djeteta kojem bi dao da se igra sa time, ipak ima 4 rotirajuća plastićna propelera.

Nisam za radikalnu zabranu, ali trebalo bi uvesti neke granice, neki red, jer nije svejedno gdje se leti i koliko je model težak, koja je brzina ili max. visina kretanja. Takve letjelice opremljene sa FPV-om nemaju certificiranu EMC i nikada ne znaš kada mogu otkazati i nekoga ili nešto ugroziti. Izdavanje dozvole za snimanje iz zraka valjda podrazumijeva i nekakvu policu osiguranja.
Ne sumnjam da će se tu pojaviti neka zakonska regulativa, evo i kod nas je izašla nedavno ona Uredba o snimanju iz zraka.

Ovo je moje mišljenje, ne smatram da sam zato pametniji od drugih ili da su drugi koji misle drugačije pametniji od mene.
''Oprez je majka mudrosti'', a tu poslovicu može se i parafrazirati sa recimo izrazom 'neoprez' ... ;)

Damir

100%  si u pravi Damire,
dobro je da ja nisam napisao prije nego ti ??
 i za kratko ce se i u Hrvatskoj dosta toga promijeniti ulaskom u EU,letiti van grada i nikome ne smeta a ovo sto pojedini lete u naseljenim mjestima i samo je pitanje dana a kada se desi,redovito je kasno.
Slobodno Leteci Modeli i njihove tekme su daleko od naseljenih mjesta,veoma je rijetko da Determalizer zakaze i Model se izgubi, sa slobodnjacima do sada nije bilo problema,ne da znam.

KRENULA BELOSVETSKA FURKA

Reply #22
A na drugo pitanje imam isto potvrdan odgovor, pokupila me hitna pod rotirkom i sirenom i otpelala u 'Merkur', no srećom krvarenje su smirili i iste većeri su me otpustili kući. Išao sam na previjanje i šepao cijeli sljedeći tjedan.

Damir

Čovjeće pa što te to pogodilo? Jedna od onih stihlovih flakserica prenamijenjena u avion?! :)


Visoko letim, nisko padam!

KRENULA BELOSVETSKA FURKA

Reply #23
Vrlo malo ili nista se nece promjeniti ulaskom u Eu, podesavamo se tome vec godinama... Ali zakoni stalno evolviraju.


Visoko letim, nisko padam!

Odg: KRENULA BELOSVETSKA FURKA

Reply #24
Čovjeće pa što te to pogodilo? Jedna od onih stihlovih flakserica prenamijenjena u avion?! :)


Visoko letim, nisko padam!
Nebi vjerovao, kakva glupost: sjedio sam za stolom i rezuckao neki zaglavljeni eleron na maloj Cessni prije nego li pođemo na livadu...pao mi je skalpel iz ruku, ja sam se trznuo i stisnuo noge i on se zabio u butni mišić, točno u neku žilu... toliko je špricalo...sve sam okolo zasro tako gadno da sam morao poslije kupiti novi tepih, a kupaonu smo morali prati kao u onom filmu 'Psiho'. Doj je došla hitna žilu sam držao uz pomoć juniora, stavili su mi kompresivni zavoj, no u bolnici se potpuno smirilo. Podljev koji je nastao bio je valjda preko cijelog butnog mišića, a sam rez je jedva centimeter širok. Doktori su mislili zvati policiju mislivši da me neko napao šiljatim predmetom.... :D
Eto, malen neoprez i veliko sranje, klasika!
Damir

Odg: KRENULA BELOSVETSKA FURKA

Reply #25
Vrlo malo ili nista se nece promjeniti ulaskom u Eu, podesavamo se tome vec godinama... Ali zakoni stalno evolviraju.


Visoko letim, nisko padam!

Promijenit ce se sto se nas Modelara tice to,
ako nekoga ozlijedis morat ces grdo da mu platis na ime obestecenja, Hrvatsko sudstvo je zna se koliko efikasno a tada ce  Sud iznad Hrvatskoga a to je sud u Briselu davati posljednju rijec.

Odg: KRENULA BELOSVETSKA FURKA

Reply #26
Američko zrakoplovstvo je uvelo naoružane dronove u bojnu uporabu. Eto, posljednji podaci kažu da su s njima do sada ubili oko 4700 ljudi. Proizvode nove, još superiornije, "inteligentnije". Dakle, ono snimanje, presretanje informacija, ispaljivanje metka, sve je to nekako u toj sferi. Nema tu pomoći, bojim se. Za sve drugo trebat će ishodovati dozvole već kako je gdje to regulirano. Na ovome forumu vjerujem imamo zajedničke ciljeve. Stoga bi bilo najbolje da smo sami sebi najmanje neprijatelji. Oni koji nas prate s druge strane ionako imaju svoje unaprijed određene ciljeve i interese.

lp
Toni 

 


Odg: KRENULA BELOSVETSKA FURKA

Reply #28
Kao sada je to nešto novo.
Svaka budala koja leti fpv bez puno pameti umjesto kamere i gimbala  od 5 ili 6 kg može staviti 5 ili 6 kg plastičnog ekspoziva isto tako još manja je mudrost napravti da se detonira bilo gdje  i na 100 načina.
A zahvaljujuči ukf i 433 može se posao odraditi i sa velike udaljenosti.
I što je sada tu novo? Ništa.
A da ne kažem ove x8 avione koji mogu prevaliti i veće daljine.
Ali budite uvjereni bude li se fpv zabranio sigurno će se zabraniti i modelarstvo (jer će prestavljati potencijalnu opasnost) rekli bi ameri koji su najveće kukavice na svjetu.
Da skartim fotiča ima posvuda za kupit modela isto tako i dok god se fotiči budu prodavali bez dozvole i modeli isto tako do tada će biti fpv-a.
Mene osobno ne dira mislim da više smeta one koji bi letjeli fpv a nemogu jer su nesposobni ili neznaju. :)

KRENULA BELOSVETSKA FURKA

Reply #29
Slažem se s tobom Jazavac, i ja mislim da treba zabraniti te X8!!! :)


Visoko letim, nisko padam!