Skip to main content

Topic: Žiro AVCS problem (Read 3668 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Žiro AVCS problem

Ovo je za popiz*** >:(

Dakle da stavim cijelu priču.

Pokušavam namjestiti GA-250 na 250 heliju da u HH modu ne bježi nikuda.
Stvar je radila, bila ispravna, rep je stajao na mjestu. Sada više ne. I to je ono što me tjera dalje, inače bi ga već otpisao.

Sada u RATE modu heli stoji u skoro na miru bez ikakvog inputa, možda lagani drift u lijevo. Prebacim u HH heli ide jače u desno.
NULA trim, NULA subtrim.
U međuvremenu sam petljao po:
kopirao neke postavke za modele, mijenjao throttle curve, mijenjao na repu osovinu. I stavio gyro postavke na Futabi kako "kao" treba biti. Down N mode na 45% I up AVCS mode na 37%.

Po redu:

sredio sam postavke i throtle i pitch curve, kolektiv radi sve super, sredio sam elise, nema više vibracija kojih je bilo nešto.
Isprobao sam dvije različite spužve ispod žira, debelu, tanku.
Isprobao sam sve postavke za žiro, sada je u 1520us / 333Hz modu. Odredio sam low i high end point, nigdje se ne binda.
Rep je cijeli zategnut nema nikakvih pomaka. Remen je optimalne zategnutosti.
Probao sam dva serva DS480 da vidim da li je tu neki problem. Ne , oba rade jednako.
Rep u biti nema nekih slobodnih kretnji koje bi mogle biti uzrok.

Vibracije sam sada riješio ako ih ima, da sam prebacio žiro s stražnjeg traya koji je za njega, dublje u heli na debelu spužvu, i na dio konstrukcije koji ne strši izvan helija i koji bi mogao vibrirati.
Prebacio sam reciver na lijevi bok, ESC je udaljen skroz na dnu, i sada je sve udaljenije. Mislio sam da možda postoji neka interferencija.

Da li ikoji sklop može žiru uzrokovati probleme u radu, tipa blizu čega ne bi trebao biti?

Čini mi se kao da postoji neki trim, barem se tako ponaša heli.

Ovo već frustrira.

Sve sam isprobao, no nema rezultata. Čak ni iz ASSANA nema pomoći.

Platim nekome da to riješi i objasni mi! Za ozbiljno.



Odg: Žiro AVCS problem

Reply #1
1)Da li takav drift može uzrokovati nagnutost repa prema heliju u vrijednosti od 1 stupanj ili manje?

2)Ručica repnog serva je isto za koji stupanj možda izvan totalne vertikale, da li to može uzrokovati drift?
Mislim ako je AVCS uključen on bi trebao korigirati to bez obzira, no ovaj samo ide jednolično udesno.

Naime, to mogu ispraviti jedino s subtrimom (poziciju serva), NO, kada recimo to napravim, kod određene vrijednosti, plavo svijetlo koje označava AVCS mod se ugasi i poćne treperiti. Što to znači?
Što se s pomakom pomoću subtrima događa na žiroskopu?
Nakon toga heli tako i tako opet u desno.

3)Jedina opcija s kojom mogu ispraviti kretnje udesno je trim, i kada to napravim dogodi se da heli stoji manje više no kako nije točno na zubac opet nakon nekog vremena, dužeg doduše, heli je opet okrenut negdje bezveze.
I kada to prođe, isključim bateriju, stavim novu bateriju, i heli opet bježi bez obzira na trim, udesno, i da bi stajao treba opet dodati veći trim nego prošli.
Kao da je zapamtio novi centar.

Jer moguće da stanica ima neki trim koji ne vidim? Kako resetirati sve trimove na futabi?

Već sam lud, dva druga helija su jučer čekala da ih iznesem van na livadu neku, no nisu dočekali jer je ovo već stvar principa;) već sam lud jer ne kužim koji duh to radi skretanje udesno!

POMOĆ!!

Odg: Žiro AVCS problem

Reply #2
OK, sada kopam po netu i zanimljivu stvar nađem.

Da li postoji problem ako žice od žiroskopa i repnog serva spojim u jedan snop žica uz heli kostur s ostali  žicama serva i esc-a?
Postoji li tamo opcija interferencije?

Nekako počinjem vjerovati da je u tome stvar, interferencija od ESC-a i žica motora koji su bili na 2cm recimo od žira s desne strane.
barem simptomi odgovaraju, kako piše ekipa po rc grups.
Sada je sve razmaknuto, pa jedva čekam da probam ima li razlike, i uz to budem žice od motora i ESC uklonio još dalje.

Jel moguće da je to to?

Odg: Žiro AVCS problem

Reply #3
Daj dofuraj na domovinski za vikend pa ti poslozimo.

Nemrem sada citati ove romane :)
Posljednji model:
Sin V1: tezina: 7500 g, raspon: 70 cm, gorivo:mlijeko, kapacitet rezervoara: sve veci, izdrzljivost: 0-24

Odg: Žiro AVCS problem

Reply #4
Za vikend sam u Rijeci.
Danas probam, pa kad bude neko sastajanje donesem sve što imam pa da netko pogleda kaj ne štima da naučim nešto.
Sada što više gledam izgleda da je interferencija neka.

Odg: Žiro AVCS problem

Reply #5
Pozdrav ,
Pa opet se ponavlja ista priča kao i sa svima koji su 100% uvjereni da sa jeftinom elektronikom mogu imati dobar setup
na heliću.
Ja osobno nisam vidio jeftin žirac koji dobro radi a vidio sam ih večinu.Kod skupih žiraca u kombinacicji s odličnim repnim servom stvar je PLUG & PLAY.
Vrjeme koji si potrošio i koje češ tek potrošiti na poriktavanje tog setupa je uzalud izgubljeno vrjeme za boravak na livadi.
1.servo je prespor bez obzira na deklariranu brzinu koja nije istinita za cikliku dobar ali rep ne
2.u rate modu kada je ručica rudera na stanici u neutralnom položaju na koliko stupnjeva su ti postavljene elise 
Uz taj žiro i tvoje tvrdnje da je rep mehanički posložen kako treba te  odgovarajuča osjetljivost samog žira postavke su koje utječu na ponašanje repa u letu(hoveru).
Žiru dižeš osjetljivost dok ne počne rep titrati ljevo desno a onda polako smanjuješ   do prestanka titranja
Pozdrav i puno sreče
 
 
Trex550E manji ali BRŽI I ŽEŠĆI od wespenove
600-tke.....ali uskoro više ne ČUDO je na putu

Odg: Žiro AVCS problem

Reply #6
Hvala simpi.

Eto ja popizdio i skoro bacio helić u smeće:)
No onda se smirio i poćeo sistematski.

Interferencije nema ni govora: probao sve pozicije ESC-a, kablova, da ih ima zamjenom svega na drugu stranu vjerovatno bi se nešto dogodilo. Sve sam i maskimalno udaljio, i nikakva promjena.
Vibracija: sve sam izbalansirao, promjenio brdo kombinacija spužva, i metlanih ploćica, razne lokacije žira. Sve isto. Nema promjene, vibracija otpada.
Zatim sam zamjenio žiro i sve je radilo, no fora je u tome što je taj "novi" žiro isti žiro s kojim je problem poćeo.

No onda sam išao kopati dalje, vrtio helić po rukama i našao problem koji sam trebao popraviti čim sam sastavljao helić.

Dakle kada je helić došao ima je plastićni tail gear i odmah sam zamijenio tu osovinu s dva zupčanika s metalnim. NO "gear mesh" je bio drugačiji s metalnim, naime bio je malo predaleko od idealnog. No hvatao je svaki zubac bez problema, pa sam ostavio tako.

Rezultat, zupci polomljeni , točnije 2 komada, ali samo toliko da svako malo preskoči, i najbolje je što se zvuk nikakav nije ni čuo.

Predpostavljam da to preskakanje je izazivalo bijeg u stranu.

Kako god heli je opet u pogonu, i ovaj put je na 45% gaina na Futabi , za razliku od prvog kada je bio samo 37%. I sve šljaka:) Sada sam preumoran i mrak je i doštelavanje bude sutra još ako bude bilo problema.

Onaj žiro koji je sada izvan helića ide na 450 onaj jeftini i da vidim jel će i dalje praviti problem.

Odg: Žiro AVCS problem

Reply #7
Isprobao danas heli opet, sve je kao i jučer, potrošio 6 baterija za hover na 85% i gain nakraju na 47% ide i preko 50 s malo trzanja. Pa sam spustio.

Heli stoji, nakon recimo jedne minute okrenut u smjeru lijevo za 30% možda. Jel to ok? Mislim jel to normalno, to malo driftanje? Meni iskreno ne smeta.
Čak sam ga upalio u rate modu, i zbog drugačijeg postavljenog žiroskopa ne vidim lampicu dobro i tek nakon minutu dvije sam skužio da sam u rate modu:)

Nego pitanje, vidio sam na netu izraz "tail bounce" i definitivno to na repu ima. Znači zakret u određenom smjeru ima "bounce" kao da udari u nešto mekano i odbije se.

Kako se to inače rješava?

Nije da mi smeta sada, ali evo letio sam ovih dana par puta nekih 30-tak metara od mene pa me zaokret malo "scima" kada tako poskoči rep, kao da se događa nešto nepredvidljivo.

Odg: Žiro AVCS problem

Reply #8
Pozdrav,
Kada se događa to kaj si ti rekel s repom onda rep ima mehaničkih problema .
U nekom položaju zacvika(rep) , žirac mu da komandu ovaj ništa, žirac pojača ovaj ništa, žiro se prestraši i još pojača
mehanički cvik popusti i rep ode  , kad žirac skuži da je ovaj otišel previše vrati ga nazad.
Trex550E manji ali BRŽI I ŽEŠĆI od wespenove
600-tke.....ali uskoro više ne ČUDO je na putu

Odg: Žiro AVCS problem

Reply #9
Mislim da se nismo skužili, ili nisam ja možda prije.

Dakle heli ne trza rep nikuda (nema waga-ne znam kako bi preveo).

Ako rep lagano pomićem u određenom smjeru on dođe do tog smjera i stane mirno.

Ako trznem palicu brže i za recimo 90 stupnjeva zarotiram heli, na 90tom stupnju rep ode na (karikiram) 90 stupnjeva kao da je udario u spužvu i odbije se na 85 stupnjeva i vrati nazad na 90 i stane mirno.
Ne znam jel ovo objašnjeno dovoljno dobro, da se može vizualizirati. Budem snimio sutra.

To je mehanički problem? Koje bi bilo rješenje, a da nije kupovanje Spartan Quark žira i Aligne 250 super comba;)?


Odg: Žiro AVCS problem

Reply #10
ne razumijem  snimi da vidim
tail bounce je ovo kaj sam ti napisal
može se događati u centru palice ili u nekom drugom položaju ovisi o mjestu na repnoj osovini gdje se rep cvika


nisam siguran da problem možeš riješiti s tim setupom sr
Trex550E manji ali BRŽI I ŽEŠĆI od wespenove
600-tke.....ali uskoro više ne ČUDO je na putu

Odg: Žiro AVCS problem

Reply #11
Budem snimio sutra pa postam.

Odg: Žiro AVCS problem

Reply #12
to se i meni desavalo isti gyro imam, ali mi se vise ne desava, jer sam ganin povecao na 72% (dx7 stanica)

Odg: Žiro AVCS problem

Reply #13
ček sam malo 72%??

Daj mi reci znam da na Futabi je to drugačije, koliko je to na Futabi ako je na dx7 72%

Nikak da snimim, ili radim ili pada kiša:)

Odg: Žiro AVCS problem

Reply #14
Ovo je za popiz*** >:(

Dakle da stavim cijelu priču.

Pokušavam namjestiti GA-250 na 250 heliju da u HH modu ne bježi nikuda.
Stvar je radila, bila ispravna, rep je stajao na mjestu. Sada više ne. I to je ono što me tjera dalje, inače bi ga već otpisao.


Probao sam dva serva DS480 da vidim da li je tu neki problem. Ne , oba rade jednako.
Rep u biti nema nekih slobodnih kretnji koje bi mogle biti uzrok.

S tim gyrom probaj ovaj servo http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=13422

izgleda da radi dobro sa ovim sranjom od serva a po specifikacijama se ne slažu ali rade sigurno su specifikacije krivo napisane.
ovaj servo inače ostali gyri sprže u digital modu ali ga GA-250 ljubi