Skip to main content

Topic: FlyFly ASW-28 glider (Read 2939 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

FlyFly ASW-28 glider

Bok!

evo par riječi o modelu ASW-28 tvrtke flyfly:

http://www.flyflyhobby.com/

Radi se o elektro verziji, dakle predvidjenoj za ugradnju elektro pogona. Dobio sam ga povoljno - kupljen preko slovenskog modelarji.com foruma za 100EUR, novo zapakirano.

Specification :
Material     Fiberglass fuselage
                  Balsa wood wings

Wingspan: 2530 mm
Flying Weight: 1,400 g
Length: 1170 mm
Height   : 260 mm
Wing Area: 28.5 dm2
Airfoil: HQ 3015

Prvi dojmovi po vadjenju iz kutije su vrlo dobri, krila su kvalitetno presvučena, a trup je kvalitetno izradjen. Sva unutrašnja ojačanja/rebra su izrezana na laseru.

MX-16S/Aurora9, Giles202, ASW28, PC9, Quad, Canary40
Building: ME-109, ExtraLeki 300, Mig-7

Odg: FlyFly ASW-28 glider

Reply #1
Odlučio sam ugraditi NTM35-48 outrunner motor max. snage 815W:

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=16231

motor zahtjeva 60A ESC, no kako mi je jedan Turnigy Plush 80A ležao neiskorišten, ugradio sam njega. Što se tiče servoa, odlučio sam se za HD 1810MG za ailerone i elevator:

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__6340__Digital_Metal_gear_servo_16g_3_9kg_13sec.html

te Futaba S3003 za rudder, koji je takodjer ležao neiskorišten...

Takodjer, odlučio sam zamijeniti bajunet za krila (8mm željezna šipka, težine 230g) s karbonskom šipkom istih dimenzija i mase od 44g, čime sam postigao uštedu na težini od gotovo 200grama.

MX-16S/Aurora9, Giles202, ASW28, PC9, Quad, Canary40
Building: ME-109, ExtraLeki 300, Mig-7

Odg: FlyFly ASW-28 glider

Reply #2
gradnju sam započeo ugradnjom servoa u krila:

[attach=1]

Malo je problematično provući ožičenje za servoe (sitne rupe u rebrima), srećom je proizvodjač pri izgradnji modela provukao špagu kroz krilo pomoću koje je onda provlačenje ožičenja nešto lakše...

nastavak ugradnje motora i serva ruddera. Takodjer, kako bih spriječio uvrtanje žica ruddera (pull-pull sistem izveden pomoću 1mm debelih žičanih šipki), provukao sam ih kroz mjedene cjevčice (Bauhaus).

[attach=2]
[attach=3]

Takodjer, pripremio (zalijepio) sam i pilota u kokpit (oboje nabavljeno s hobbykinga i savršeno pašu u ovaj model):

[attach=4]
MX-16S/Aurora9, Giles202, ASW28, PC9, Quad, Canary40
Building: ME-109, ExtraLeki 300, Mig-7

Odg: FlyFly ASW-28 glider

Reply #3
sljedeće je bila ugradnja serva za elevator. Nažalost, tu se Kinez nije sjetio provući špagu za provlačenje ožičenja za servo kao što je to napravio u krilima. Zbog uskog profila trupa, sitnih sitnih otvora na rebrima u unutrašnjosti trupa provući žice za  elevator servo je bio pravi podvig. Izgubio sam cijelo popodne na to.

[attach=1][attach=2][attach=3][attach=4]
MX-16S/Aurora9, Giles202, ASW28, PC9, Quad, Canary40
Building: ME-109, ExtraLeki 300, Mig-7

Odg: FlyFly ASW-28 glider

Reply #4
Model je gotov, sve komponente su ugradjene, stavljen prijemnik, sve isprogramirano, servoi utrimani, spoileroni isprogramirani, još balansiranje i spreman za let.

Stavit ću još neke slike gradnje čim poslikam. Ipak to čudo ima 2,5 metara, pa ga nije baš zgodno svako malo nosati po stanu i vaditi/spremati u kutiju...
MX-16S/Aurora9, Giles202, ASW28, PC9, Quad, Canary40
Building: ME-109, ExtraLeki 300, Mig-7

Odg: FlyFly ASW-28 glider

Reply #5
hmm,zanimljivo...a kamo tocno ide lipo? ja sam morao na dg-1000 preselit ruder servo iza... :)