Skip to main content

Topic: Problem sa rudder-om, pomagajte (Read 5591 times) previous topic - next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Odg: Problem sa rudder-om, pomagajte

Reply #15
Neee, Niram, nesto smo se krivo sprazumili. Kad motor miruje onda servo radi normalno i ziro reagira normalno. Danas sam bio na livadi i testirao u letu (djelomicnom). Ipak ce bit da su problem vibracije, kad se digao u zrak rep je poceo plesat ljevo-desno, cak i na gainu od 20%. Mozda sam ja nesto sj... ,moram provjerit postavke da nisam slucajno stavio delay. Ali ipak mislim da ce bit da su krive vibracije, ipak je to HK :) Ima vibracija ali cinilo mi se da nisu pre jake, ocito da ovom ziru smeta cak i to.
Jos cu pokusat ovih dana podesit sve, hvala na savjetima, javim nakon daljnjih testova sta sam dobio.

Odg: Problem sa rudder-om, pomagajte

Reply #16
skini main gear i pokreni motor 25% gasa pa 50% i dok se vrti takni prstima frame, tail boom holder i vidi dali ima vibracija (osjecaj ko da te lagano trese struja)
ako ima onda su najvjerojatnije vibracije uzrok takvog ponasanja repa

probaj stavit malo vise onih spuzvica i metal plate pa vidi kako ce onda gyro reagirat

Odg: Problem sa rudder-om, pomagajte

Reply #17
Moje mišljenje je da je najbolje skinuti glavne i repne elise i onda zavrtiti motor jer vibracije mogu doći i od maingeara npr. i nikako ne maskirati vibracije trakama i metalnih pločicama, već naći izvor vibracija i maknuti vibracije.
Može biti torque tube, ležaj od TT-a, stat. elektricitet ako je remen itd.
MAK Zapad

Odg: Problem sa rudder-om, pomagajte

Reply #18
dobro je sve provjerit, nek krene nekim redom pa nek vidi sta se desava i sta proizvodi vibracije ako ih uopce ima

uglavnom javi bas me zanima sta je nakraju
imam i ja takav problem samo drugi ziroskop

Odg: Problem sa rudder-om, pomagajte

Reply #19
Vec sam sve to probao i izvor vibracija je na repu, sumnjam na pitch slider, ali tu ne mogu nista dok ne dodju novi kvalitetniji dijelovi, za sad cu proba stavit onaj "sendvic" od trake i metalnu plocicu pa cu vidjet sta dalje.

 

Odg: Problem sa rudder-om, pomagajte

Reply #20
Imao sam sličan problem i uzrok su bile vibracije držaća repne elise. Naime, skinuo sam originalni imbus-šarafić kojim se glava fiksira na osovinu repne elise i stavio duži šaraf da bi mogao bolje stegnuti bez opasnosti od uništenja šarafa. ALI nisam uzeo u obzir da duži šaraf (1 mm duži!) ima dovoljno veču masu da izbaci glavu iz balansa. Riješio sam na način da sam i na drugoj strani glave narezao navoj 3mm i stavio još jedan šaraf simetrično na drugu stranu glave-od tada je MIR! Skini lopatice glavne i repne elise, isključi žiro i repni servo i zavrti motor-uhvati rukom tail boom-ako osjetiš jake vibracije visoke frekvencije problem ti je u repu-možda svinuta osovina, lageri, glava izvan balansa a svakako provjeri i balans repnih lopatica.

Odg: Problem sa rudder-om, pomagajte

Reply #21
Evo danas ulovio malo vremena pa se poigrao sa postavkama.
Drzao sam rep s rukom, do 50% thrott. vibrira ali ne bas da je strasno, nakon 50% thr. vibracije se osjetno smanje. Malo sam se poigrao sa delay postavkama i kad se stave na "crveno" oko 50% trzaji nestaju, sad mi samo ostaje cekat da prodju kisni dani da mogu testirat vani. Nasao sam postove gdje se na pocetku setupa cak stavi delay na 100% pa se prvo povecava gain i nakon toga se postepeno smanjuje delay dok se ne dobije zeljeni rezultat.
Uglavnom ovo mi se cini da ce radit, ipak taj servo koji imam na repu nije bas brz.  :)

Nadam se da ce na livadi bit sve ok  ::)

Odg: Problem sa rudder-om, pomagajte

Reply #22
Jednom sam bio ziher da je riječ o motoru, glavi, uglavnom nećem napred sve dok nisam skinup i glavu i elise s repa i zapičio po gasu e onda se vidjelo da rep se rastura sam od sebe.
A ja letio tako mislio ništa strašno.
Osovina je izglodala ležaj na repu.
Živio HK!

Odg: Problem sa rudder-om, pomagajte

Reply #23
Nije HK ko neki da daje i ovce i novce  ;) Svjestan sam ja toga, ali opet, treba napravit sta se da i onda ono sta ne valja postepeno zamjenit sa kvalitetnijim djelovima. Ili iskasljat 700-tinak USD u startu i mir. Svi dobro znamo koji izbor imamo  :-\

Odg: Problem sa rudder-om, pomagajte

Reply #24
Pa no!
Stavio novi ležaj za 25 lipa i vozi :D :D :D

Odg: Problem sa rudder-om, pomagajte

Reply #25
Ma gust je i malo se pomuciti da neke stvari doveces u red... samo sastaviti moze bilo tko (manje vise) kad se malo potrudis i sredis taj helic moze biti jako dobar i po nicemu se nece sramiti skuplje konkurencije. Normalno da HK dovedes u red doci ce te novaca malo manje nego da si kupio t-rexa ali se zabavis u procesu nadograđivanja, bar je meni bio gust.
Osobno volim serafiti po helicu koliko ga volim i letiti... kad nebi mogao ici na livadu lipo heli na stol i lagano sređivanje.
Sad mi je jos ostalo preci na flybarless... i to cu uskoro, narucio sam tarot glavu i ZXY (prije uru  vrimena) http://www.infinity-hobby.com/main/product_info.php?products_id=8201
sad treba cekat da dođe  8)
Tko leti vrijedi, tko vrijedi leti, tko ne leti, ne vrijedi.
A ja letim :)) DJI Quad... i Yuneec typhoon H http://www.youtube.com/user/NiramZD
skype: niram_zd

Odg: Problem sa rudder-om, pomagajte

Reply #26
Meni je najveći gušt naravno biti na livadi negdje, puknem slušalice u uši i peri deri po nekom deproncu, ili eto zabava s nekim helijem.

No skoro pa isti gušt mi je doma sjednem u fotelju između dva stupa 250W, rasčistim prostor na stoliću poslažem sve kutije s alatom oko sebe, puknem neki dobar blues u cd, zapali se i laganini slaži.
To mi je odmor za dušu.

Odg: Problem sa rudder-om, pomagajte

Reply #27
Meni je najveći gušt zamišljat kak letim heli jer:
a) letim bolje neg u stvarnosti
b) ne treba mi skupa stanica
c) ne treba mi ni simulator
d) ne treba mi ni komp jer mi ne treba simulator
e) ne treba mi skupi heli
f) najsigurnije je
g) u mašti i HK super leti bez dodatnih ulaganja
MAK Zapad

Odg: Problem sa rudder-om, pomagajte

Reply #28
U stvarnosti ja ga platim 0.25kn ležaj. I kad ode za 100 sati stavim opet novi.
Uzmem iz kasice 10 kuna i imam ih 40 komada.
A zamišljam da ga nisam morao ni platiti :D :D :D

Odg: Problem sa rudder-om, pomagajte

Reply #29
Sve je koliko para toliko muzike... zato sam i napisao da te na kraju izađe malo jeftinije nego neki t-rex samo sto se moras posteno poigrati da to sve sljaka kako treba..
Zato sve i platis skuplje pa se ne zajebavas (osim par sitnica)... no iskreno ja se volim igrati i kad nisam na livadi  ;)
I normalna je stvar da HK koji kompletan sa jeftinom elektronikom dođe 800 - 1000 kn ne moze letit ko neki helic 450 klase od 2500 -3000kn pa na vise , ali za te novce mozes i HK dovest u red potpuno jednako samo sto ces morat promjenit par losih djelova koji su odrađeni u skladu sa vrjednosti pa ih treba zamjeniti.
No fora sa HK je da tko hoce uci u ovaj hobi sa nesto manje novaca na pocetku moze... ima s cime letuckati i postepeno sređivati helic (u procesu nesto i nauci)... a moze ga nakon sto nauci osnove prodati i uzeti gotov proizvod da se ne zajebava ... sve je stvar izbora.
A osim toga nije stvar 100% ni u helicu jer ja se dam kladiti da ce neki od onih pravih znalaca sto profesionalno lete izvuc vise iz prosjecnog setupa HK nego vecina iz puno skupljih letala  :)
Osobno nemam namjeru utuc cca 1000€ (ako ne i vise) u helic jer necu nikad doci do tog stadija da cu moc izvuc iz njega sve sto on moze podnjeti... nit za to imam zelju niti ikakve koristi od toga i s time se ne opterecujem.
Tko leti vrijedi, tko vrijedi leti, tko ne leti, ne vrijedi.
A ja letim :)) DJI Quad... i Yuneec typhoon H http://www.youtube.com/user/NiramZD
skype: niram_zd