Skip to main content

Topic: Belovic - povijest F5J modela, ostali modeli, letenje... (Read 35323 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Re: Belovic - povijest F5J modela, ostali modeli, letenje...

Reply #75
Hollein modeli su odlicni, promisljena konstrukcija, dobre letne karakteristike te dostupna cijena i njime nemozes pogrijesiti 😉

Re: Belovic - povijest F5J modela, ostali modeli, letenje...

Reply #76
Jedino sto me sprijecava da ga narucim je strah da ga nebi znao sastaviti. Mozda prvo uzmem neki manji model na kojem bi se malo priučio. Presvlacio sam folijom sky surfera tak da tu imam kap iskustva oko tog dijela. Gledao sam neka uputstva po jutubu i ne izgleda previse komplicirano. Ako je kit dobro slozen nema puno zajebancije oko dorade. Nego što nemam baš potrebnog alata. Vidio sam da za slijepit konstrukciju krila ekipa koristi hrpu onih stega. Trebao bih nabavit bar pokoju. Kako kazu priprema je pola posla.

Re: Belovic - povijest F5J modela, ostali modeli, letenje...

Reply #77
Beli jel se moze letit nacionalka s plastikom, ak da - bacam se na dizajn :)
MAK Zapad


Re: Belovic - povijest F5J modela, ostali modeli, letenje...

Reply #79
Moze naravno, nema ogranicenja u vezi materijala.. 😉

Super, jel postoje kakvi nacrti da ne izmisljam toplu vodu? I koji profil (ili profile) furate? Ak nije tajna :)
MAK Zapad

Re: Belovic - povijest F5J modela, ostali modeli, letenje...

Reply #80
Super, jel postoje kakvi nacrti da ne izmisljam toplu vodu? I koji profil (ili profile) furate? Ak nije tajna :)
Nekih pametnih nacrta nema jer smo uglavnom sve radili na principu pokusaja i promasaja ali odlicna baza moze biti model kategorije R.E.S. koja je vrlo popularna u Njemackoj i Austriji. Ovdje ima nacrt tw datoteke za CNC ako ti moze posluziti za modeliranjem plastikom:
http://www.rc-network.de/forum/showthread.php/768795-RESopenS-Ein-OpenSource-Projekt-Wer-hat-Lust-mit-mir-zu-optimieren
Ako pak zelis jos bolje performanse onda mozes zamjeniti profil krila sa AG24-27 ali budi oprezan jer su to vrlo tanki profili pa mozda bude konstrukcijski nepovoljan. Sretno u razvoju!

Re: Belovic - povijest F5J modela, ostali modeli, letenje...

Reply #81
Evo ga elektro Vortex je spreman za testiranje.. Fali jos 2-3 grama olova na repu, ovisi o tome sto ce pokazati praksa na terenu.

Re: Belovic - povijest F5J modela, ostali modeli, letenje...

Reply #82
Nekih pametnih nacrta nema jer smo uglavnom sve radili na principu pokusaja i promasaja ali odlicna baza moze biti model kategorije R.E.S. koja je vrlo popularna u Njemackoj i Austriji. Ovdje ima nacrt tw datoteke za CNC ako ti moze posluziti za modeliranjem plastikom:
http://www.rc-network.de/forum/showthread.php/768795-RESopenS-Ein-OpenSource-Projekt-Wer-hat-Lust-mit-mir-zu-optimieren
Ako pak zelis jos bolje performanse onda mozes zamjeniti profil krila sa AG24-27 ali budi oprezan jer su to vrlo tanki profili pa mozda bude konstrukcijski nepovoljan. Sretno u razvoju!

Svaka cast majstore, hvala!
MAK Zapad

Re: Belovic - povijest F5J modela, ostali modeli, letenje...

Reply #83
E-Vortex 3 sa svojih 290grama leti fenomenalno, dok je penjanje na 2S vise nego dovoljno za rekreativno letenje, na 3S pak vertikala  :D

Re: Belovic - povijest F5J modela, ostali modeli, letenje...

Reply #84
Kopajuci po arhivi nasao sam nekoliko meni osobno dragih projekata samogradnji takmicarskih jedrilica. Svatko tko se bavio samogradnjom zna o cemu se radi. Pocinje se konstruiranjem modela, nabavkom materijala, izradom te na kraju (ako bog da) i pokusnim letom  :)). Iz te arhive izvukao sam kolaz samogradnji iz svoje 25. godisnje modelarske karijere, a tu se radi prije svega o modelima HLG, F3K, F5J-400(N) kategorija. Zasto su mi ti modeli toliko posebni? U to vrijeme, za te kategorije skoro pa nisi mogao kupiti komercijalni takmicarski model ili mozda kao ja, nisi imao toliko papirnatih sredstava (skrpalo se nekako tek za njemacku stanicu i elektroniku) pa si uz sve to jos zadnje sate i minute prije tekme ljepio ili krpao, da bi ponekad vec nakon stotina prevozenih kilometara nakon prvog bacanja ostao bez svega :)) Naravno to nas nije obeshrabrilo i na provratku doma olovka i pilica u ruke pa su krenuli novi izazovi. 
Zahvaljujuci nesebicnom pomoci modelarskih kolega iz pojedinih tada jakih modelarskih klubova (Zapresic, Sisak, Tresnjevka, Ludbreg, Ptuj, Maribor itd...) i mi iz manjih sredina dobili smo pristup kvalitetnim materijalima (ultralaganom balzom, ruskim kompozitima itd...) i tehnnologijama pa smo i sami mogli izrađivati vrlo konkurentne modele u svojim kategorijama.
Sa nostalgijom se prisjecam tih meni osobno najljepsih modelarskih vremena, a vjerujem i mnoge kolege modelari sa ovog foruma koji su to prosli također 8)

Re: Belovic - povijest F5J modela, ostali modeli, letenje...

Reply #85
Lijepa zbirka. Letis jos neke od tih modela? Koliko ih je još 'na životu'?

Re: Belovic - povijest F5J modela, ostali modeli, letenje...

Reply #86
Baš si razmišljam bih li nešto napisao ili ne...

U svakom slučaju hvala na retrospektivi i povratku u prošlost...
To su zaista bila neka druga vremena:
  • ne da nije bilo interneta sa kojeg se danas skidaju nacrti, gledaju video-i samogradnje i naručuju dijelovi, nego (gotovo) da i nije bilo telefona
  • iskustva smo izmjenjivali "uživo" (nije bilo telefona/foruma/poruka....)
  • ako nisi bio član nekog modelarskog kluba, gotovo je bilo nemoguće baviti se ovim hobijem
  • nije bilo fotokopiraona, pa ako si htio/trebao nacrte, kopirali su se sa indigo papirima
  • u RH (a možda niti u SFRJ), nije bilo dućana gdje su se kupovali materijali/dijelovi, išlo se u Austriju (i opet na razini kluba)
  • dostava poštom iz druge države za tako nešto nije postojala
  • elektronika (stanice, prijemnici, servo-i) je bila bolesno skupa. Rijetko tko si ju je mogao priuštiti privatno. Stanicu smo dijelili u klubu

Rebra za profile krila smo izrezivali iz balze i na ruke "šmirglali" danima/tjednima do točne dimenzije. Danas sa druge strane postoje CNC/laseri koji u mikronskoj preciznosti izrezuju sve dijelove u par sati...
Da ne govorim o 3D printerima koji ispisuju karbonske materijale.
Gotovih aviona nije imao nitko. Modeli sa benzinskim motorima su bili prava rijetkost. To je bilo samo za "odlikaše".
Ali kad si par tjedana "na ruke" izradio model, daleko si ga više cijenio nego danas: za par sto eura kupiš gotov model. Skršiš, ako se ne da popraviti kupiš novi...
Iz Kine dolaze dijelovi za par eurića: ima sve što ti srce hoće...
Sreća, dana je puno lakše baviti se ovim hobijem, ali smo zato druženja (skoro) sveli samo na forum, WhatsApp...
Eto, pozdrav svima...

Re: Belovic - povijest F5J modela, ostali modeli, letenje...

Reply #87
Lijepa zbirka. Letis jos neke od tih modela? Koliko ih je još 'na životu'?
od svih tu na slici, koliko znam zivi su jos samo 3 ali niti jedan vise nije u mojem vlasnistvu... 🤔

Re: Belovic - povijest F5J modela, ostali modeli, letenje...

Reply #88
Baš si razmišljam bih li nešto napisao ili ne...

U svakom slučaju hvala na retrospektivi i povratku u prošlost...
To su zaista bila neka druga vremena:
  • ne da nije bilo interneta sa kojeg se danas skidaju nacrti, gledaju video-i samogradnje i naručuju dijelovi, nego (gotovo) da i nije bilo telefona
  • iskustva smo izmjenjivali "uživo" (nije bilo telefona/foruma/poruka....)
  • ako nisi bio član nekog modelarskog kluba, gotovo je bilo nemoguće baviti se ovim hobijem
  • nije bilo fotokopiraona, pa ako si htio/trebao nacrte, kopirali su se sa indigo papirima
  • u RH (a možda niti u SFRJ), nije bilo dućana gdje su se kupovali materijali/dijelovi, išlo se u Austriju (i opet na razini kluba)
  • dostava poštom iz druge države za tako nešto nije postojala
  • elektronika (stanice, prijemnici, servo-i) je bila bolesno skupa. Rijetko tko si ju je mogao priuštiti privatno. Stanicu smo dijelili u klubu

Rebra za profile krila smo izrezivali iz balze i na ruke "šmirglali" danima/tjednima do točne dimenzije. Danas sa druge strane postoje CNC/laseri koji u mikronskoj preciznosti izrezuju sve dijelove u par sati...
Da ne govorim o 3D printerima koji ispisuju karbonske materijale.
Gotovih aviona nije imao nitko. Modeli sa benzinskim motorima su bili prava rijetkost. To je bilo samo za "odlikaše".
Ali kad si par tjedana "na ruke" izradio model, daleko si ga više cijenio nego danas: za par sto eura kupiš gotov model. Skršiš, ako se ne da popraviti kupiš novi...
Iz Kine dolaze dijelovi za par eurića: ima sve što ti srce hoće...
Sreća, dana je puno lakše baviti se ovim hobijem, ali smo zato druženja (skoro) sveli samo na forum, WhatsApp...
Eto, pozdrav svima...

Hvala za tvoj komentar, odlicno sazeto i napisano! Kad si spomenuo "(nije bilo telefona/foruma/poruka....)" sjetio sam se kako mi je u 90.-ima kolega Buki iz MK Zapresic nesebicno prosljeđivao izvedbene detalje putem telefaxa, te koji su mi bili svetinja. Da taj papir nije izbljedio ti isti bi mogli u modelarsku enciklopediju ;)

Re: Belovic - povijest F5J modela, ostali modeli, letenje...

Reply #89
Zimsku sezonu iskoristio sam za pripremu klasicnog 1,5m modela HLG (čukac), koji se bacaju rukom ili startaju prackom - istu sam izradio od 3m kineske gume presjeka 6x4mm te 10m zidarskog konopca, 1x rinke te 2 klina za spustene stropove.
Radi se o legendarnom modelu "Trotter" (kit se moze nabaviti kod HR proizvođaca "CLM Pro" iz Pribislavca), a jucer sam napokon docekao i iskoristio savrseno mirni dan za reglazu.