Skip to main content

Topic: Long range FPV 110 km (Read 18742 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Long range FPV

Reply #1
Hi everybody.

 At last my challenge for this year came true. I had planned this flight many times but the conditions never were as required. Two days ago everything worked flawlessly and the weather was special, thermals were amazing, sometimes the lift was almost 7 m/s.

 After a short motor launch (54 s.) inmediately I found a powerful lift that lead me to a convergence line of lifts topped by a long pop corn cumulus avenue.

 In 3 hours I was already crossing the 100 km milestone. I couldn´t believe it, the video quality was enough for a safe flight using the Heliaxial 12 and the RC link maintained 30-40% RSSI in the low output (0.5 W).
 The way home was hard until 77 km to go then I found a good lift that pushed the glider up to the cloudbase again and the wind veered to tail. That was time to relax and autopilot. In 5 hours total time I was landing at the base. I couldn´t believe it. The average speed was 40 Km/h, amazing if you think that the cruising speed for this glider is 50 Km/h. Almost all the flight was made with some tailwind component and taking advantage of magnificent thermal lifts.

 Here you are some tech information:

 Set Up:

 Glider: Fascination (Top Model CZ).
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1543631

 LRS: Thomas Scherrer TSLRS (433 Mhz.)
 RC: Graupner MC-24
 Video Tx: 1.2 Ghz. 850 mW.
 Video Rx: Lawmate 1.2 Ghz.
 TSLRS antenna: Yagi 13 db.
 TSLRS plane antennas: 2 standard dipoles.
 Ground station video antenna: Heliaxial 11.5 dB. (Sircana)
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1620128

 Batteries: Lipo 16000 mAh. 3s
 Camera: DX 201 Pixim
 Ground station monitor: Tokai 13.3".
 Video reccorder: Archos 604.

 Fligh:

 Total time: 04h58m.
 Motor time: 54 s. (hand launch to 150 m height).
 Batt consumption: 3280 mAh. (video, osd, gps, servos...).
 Max. Range: 100 Km.
 Max. Speed: 113 Km/h.
 Outbound time: 02h48m.
 Inbound time: 02h10m.
 Average Speed outbound leg: 34.7 km/h.
 Average Speed inbound leg: 45.5 Km/h.
 Average Speed: 40.5 Km/h.

 You can download here the KMZ file with the whole flight track:

https://docs.google.com/open?id=0B2C...Uoxc0FNSnJheWs


 Here you are the 100 Km. turning point screenshot:





 And the maximums summary screen after landing:





 The full flight video is ready. It takes about 11 minutes so it is 32X compressed.

Record 100 Km. (11 min 56 sec)[/t][/t]
Best Regards
 Roberto Montiel
 Spain                                      

Odg: Long range FPV 110 km

Reply #2
evo za sve fpv-ovce bitan podatak , let je napravljen sa 850 mw vtx- om .već sam jedanput napomenuo sve je u antenama , jaći vtx od 850 mw samo nepotrebno šprica po svemu.

ipak je ovo extremni let  za nas obićne smrtnike .
'Tko vrijedi leti, tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi''

Odg: Long range FPV 110 km

Reply #3
Jesi vidio koje antene ima i koliko treba ti šlaper da doneseš to sve na livadu.
Ali ako ništa drugo bar je doletio do tih 111 km točno.
Ima sve koji setup ima itd.
A ja ću poduzeti prvi korak u tom smijeru i vrlo vijerovatno kupiti Scherrer LRS.
Ali ostajm pri svom 1500 mw videolinku ako je on sa 850 mw dogurao do 111 km ako ja uspije samo pola od toga što sumljam, biti će super.
 
 

Odg: Long range FPV 110 km

Reply #4
sreća da tip nije Slovenac...  :D


Odg: Long range FPV 110 km

Reply #6
Svaka čast , lik je odglajdao 220 km a po baterijama je mogao još berem dvaput toliko .prekrasna termika na cijelom letu .
'Tko vrijedi leti, tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi''

Odg: Long range FPV 110 km

Reply #7
110 km s antenama od par kila :)

a jel netko možda mjerio u zraku koliki je domet sa stock antenama pri 500mW? (low power mod tog sustava)?
pa da možemo probati usporediti s rangelinkom koji je 4 puta jeftiniji a isto daje 500mW (high power mod).

pa onda kada se to usporedi, bilo bi idealno da je moguće odraditi test i s rangelinkom s takvom jakom usmjerenom antenom,
jer u antenama je 90% stvari.

ako ispadne da je domet i 60km, to je opet ok s obzirom na 4x manju cijenu,
a za male pare se prodaju i 5-8W boosteri za UHF, pa bi se možda moglo i tu usporediti koliko se dobije dometa s takvim combom za ukupno manje novaca...
npr ispod 100$ za 7W http://www.flytron.com/openlrs/108-7w-booster-for-uhf.html
pa se dobije dosta veća snaga zračenja nego tu za oko 600$, jasno to je samo jedan dio priče(uz antene, osjetljivot RX-a itd...).

a i samo pola, tj 60 km je udaljenost koju ne znam tko s foruma može i preletiti i vratiti se nazad(120km trip),
treba se tu potrefiti dosta stvari, kao što i sam autor tog rekorda veli, da je čekao tjedan dana da mu se poklope neki faktori u zraku...
uz jasno model koji treba biti naturpijana jedralka, ne stiroporac tipa easy star malo uvećan ili umanjen 

inače, svaka čast na kupnji, vjerujem da je taj UHF mrak,
nadam se da buš se približio njegovim granicama i iskoristio potencijal u cijelosti,
pošto si bio nezadovoljan ovim jeftinijim setupima.

Odg: Long range FPV 110 km

Reply #8
vidi što piše na stranici:


http://www.dronesvision.net/en/long-range-fpv-systems/602-thomas-scherrer-uhf-433mhz-long-range-fpv-system-tslrs-tx-rc-transmitter-v6-pro.html

ne znam jesi li kupio točno taj taj ili neki drugi, nabrijaniji. no oni se ograđuju s garantiranim dometom,
praktički do manjih vrijednosti do kojih si došao s rangelinkom?  ???

a za ostalo preporučuju booster i usmjerene antene  ???
za ovaj rekord je korištena uniaktna custom made : this antenna was a prototype made by Sircana only to beat the 100 km. range.
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1730566&page=5#post22730547

RANGE
The calculated line of sight range is 100km.
To give you a good safety margin stay within 5km (with 500mW standard version and little whip)
the 7W booster give you at least 15km range with whip antenna.
both ranges mentioned can be tribbled or even more, if you use a larger and better antenna or even a directional type on the TX side.

Odg: Long range FPV 110 km

Reply #9
Razmotrio sam dobro sve u vezi sa uhf sistemima i sve mi je savršeno jasno.
Za 410 eura sa Scherrer dobije najbolje filtere koji postoje trenutno na tržištu zadnja verzija je izbačena 2013 godine s kojom i u low power modu dokazano i dokumentirano i ne samo jedno isporbano baca preko 100 km uz signal od 40 do 70 % na tu daljinu.
Kažeš ima kupiti buster je to je točno, ali range link košta 200 dolara, plus buster od 100 dolara,  znači na minimu si 300 dolara ako k tome još antenu neku dodaš na 400 si završi i to sam malo reko jer tu je kabel nosač stativ dodatne baterije i za sve to skupa.
Da ne kažem na pokraj range link ne smiješ upaliti upaljač da ne ubije domet na pola.
Pogledaj slike pa vidi gdje je video link a gdje LRS na njegovom avionu nema više 1 m i to sam puno reko pa radi.
Sa  Scherrerom na kraju u cijenu dobiješ buster koji pojačava u njačem modu domet za duplo o kvaliteti izrade neču niti govorit.
Ipak je Scherrer prvi koji je krenuo u svijetu sa tim, i ima najviše iskustva čak više nego i dragon link koji je po pitanju dometa odma iza svi ostali zaostaju.
Je skuplji 3 puta od range linka ali imaš 2 w izlaznu snagu, imaš diversity, imaš filtere.
Ako kažeš da je skuplji 4 puta a u testu bi htio koristiti samo njegov njaslabiji mod odnosno 500 mw low modu a to je na range linku najjači mod.
Ja znam kako radi range link isto tako znam da ekipa na forumu let od 2 ili 3 km smatra jako dugim i dalekim i nadasve opasnim letom u tvom slučaju max od nekih 10 km i to je opet malo da bi bio long range.
Ja sam range link koristio 3 puta prvi put na brani 6500 m link na 25 do 30 % morao sam se vratiti.
2 put na brani u vis 2136m visine 3000 m daljine fail safe nisam mogao iči dalje
3 put domovinski most 8250 m signal 40 do 50 % naravno sve sam letio u full power modu.
Na dana kada sam odletio 8 km sam ga prodao.
Sa starim dragon linkom koji je kupljen 2007 ili 2008 godine sam letio 9,5 km uz signal od 70% na istom mjestu  na domovinskom mostu  gdije je range link na večem avionu imao 40 do 50% signala na manjem dometu..
Je nisam mogao letiti sa tobom u formaciji, jer dragon link stari koji sam imao nije radio u tom slučaju ali domet je i 2007 puno bolji i jači nego što range link ima sada u 2013 godini.
Rangle link je loša kopija dragon linka  i koliko košta dragon link 280 dolara sa shippingom je puno bolji izbor nego range link.
Sa stock antema koje se dobiju sa dragon linkom imaš puno veči domet nego sa rangelinkom, to ja ne govorim zato što sam to negdje pročitao nego sam probao i to ne range test na zemlji nego u letu u stvarnim uvjetima i to sa manjim avionom gdije je sve fizički bliže nego što je to bilo sa velikim avionom sada.
Range link je ok ak ne misliš letiti dalje od 10 km, u najidealnijim uvjetima sa malom snagom na vtx-u to će raditi ok sve preko toga će biti kemija sa antenama i pojačalima i folijom u tvom slučaju :) .
 
Evo kada dođe scherrer idemo na livadu izeti čemo moj video link od 1500 mw  ili tvoj od 500 mw pa čemo napraviti test  i to sa videolinkom zaljepljnim izolirkom na prijemnik od LRS-a pa čemo odšetati sa stanicom pa čemo vidjeti koji će prije krepati.
Eto ako si za testiranja ja sam isto ja za razliku od nekih napišem šta me zeza  i sa čim imam problema bez obzira dali ja to imam ili neko drugi i bez obzira kakvi su rezulatai.
Nikada do sada nisam reko da nešto valja a da ne valja.
Evo ako kojim slučajem bude lošiji sistem tu ću napisati da je lošiji.
Ali isto tako ove fore uspoređivati cijenu sa dometom je glupo i nerealno ako si nešto platio 400 eura i sa time dođe snaga od 2 w a k tome kažeš da je 4 puta skuplji onda bi realno bilo upaliti isto high power pa vidjeti koji ima veči domet a kada je sve u antenama a antene su stock i na jednom i na drugom sistemu.
Je 4 puta skuplji ali ima i skoro 4 puta više izlazne snage.
A ovdje bi uspoređivali najslabiji mod na skuljme sistemu sa najjačim modom na najeftinije sistemu uz napomenu da je skluplji sistem 4 puta skuplji da je zbog toga omjer cijene i dobivenog na strani rangelinka a nije.
 
Imao sam dragon link sa 2 prijemnika jedan je stari bio a drugi novi verzija 2.
Verzija 2 mi je satjala u rezervi ali nakon pokušaja da letim sa tobom u formaciji sa verzijom 1, nisam mogao jer verzija jedan je osjetljiva na druge lrs.
Pa sam stavio verziju 2 sa kojom sam letio još dalje.
Nažalost zbog krepane baterije sam bio prisiljen sletiti na 1452 m o točke poljetanja i dok sam došo do modela netko ga je uzeo (ukrao).
Kako mi se nije dalo slati dragon link na upgrade na verziju 2  prodao sam ga za 500 kn  znači komplet i htio uzeti dragon link v2  ali na tvoj nagovor sam uzeo range link.
Kojega sam probao na večoj letjelici od bixlera  pa sam vrlo brzo shvatio da je domet range linka slabiji od dragonlinka i to onog starog iz 2007 godine.
 
Pa sam opet rekao zašto ga prodajem i nisam ljudim govori kako je to dobor i ima range milion i stavlja slike koliki je rssi na neznam ni ja koliko km sve u nadi da ga bolje i brže prodam.
Nego sam ljepo napisao u oglasu šta me smeta i zašto ga prodajem.
Dalje je ostao samo EZ ukf range link i scherrer.
Ez ukf je otpao odma iz razloga što je u odnosu na ova 2 (DL i scherrer)  kompliciraniji za set up jer ti treba komp da ga podsiš a za ovo drugu dvojicu ne treba imaju oba port za update firmvera i to je po meni jedino za što bi trebalo služiti to a ne za mapiranje kanala i ostalih gluposti.
Još jedna mana je što ima samo 8 kanala i ako želiš spojiit rssi na bilo koji drugi osd osim njihovog taj broj se smanji na 7 uz još dodatna plačanja.
Može se povečati broj do 12 ali uz dodatne kombinbacije ppm decodera ili još jednog prijemnika ali opet dodatna plačanja.
Da ne kažem da za bindanje trebaš držati gumb na prijemniku što je glupo i kada je sve posloženo i krajnje nepraktično
Domet manji nego sa DL i scherrerom
Prednost je što u odnosu na stari scherrer ima kao bolje filtere što sumljam da je slučaj sa zadnjom verzijom iz 13 godine.
A i da nije tako, koja budala leti na avionu sa 2 linka on 3 wata na cm jedna od drugaoga.
To po meni nema smisla jer to nisu ralni uvjeti u letu i nitko tako ne sastavlja setup za long range.
 
Sa DL i scherrerom imaš odma 12 ch i rssi možeš spojiti na bilo koji osd ili auto pilot.
Ostaje još dragon link i scherrer.
Razlog iz kojeg sam uzeo scherrera  nije zato što ima ljepšu kutijicu u kojoj dolazi i bolju završnu obradu.
I jedan i drugi imaju jako dobar domet to je reko i Ibecrazy ali
scherrer se prodaje u EU nema carine nemaa problema oče li ti vratiti paket jer se neki nadobudni carinik digo na krivu nogu pa je čak uspio i pročitati da je uhf i da je pola wata ili 2 w i da to ne može jer bla bla bal bal bal.
Prodaje se na puno mjesta posvuda po svijetu za razliku od dragonlinka koji se može kupiti isključivo na jednom mjestu
I scherrer ima poačanje od 2 w  i ima diversity koje dođe u orginalu bez potrebe, za pojačalima i kemijanjem i sigurno sistem sa največim dometom kojeg možeš dobiti direktno iz kutije bez dodatnih davanja.
Zato scherrer
Nakon 3 dana što sam pročitao sve o svakom od sistema što se može pročitati na forumu i nako što sam 2 sisteam imao .
Poredak je sljedeči:
1.Shherrer (najskuplji ali i njaviše dorađen uredaj sa brojnim prednostima i sigurno bez dodataka sa antenam i pojačalima ima največi domet direkt iz kutije)
2.Dragon link v2 (definitivno best buy jer sa v2 verzijom je odličan za cijenu koju ima zadovolja 99% svega )
3. Ez ukf (super uređaj kvalitetan i dorađen sa super toolsima ali 8 kanala plus digitalni rssi znači 7 ch i cijenom skuplji od dragona )
4.Range link (predost jedina je cijena velika mana osjetljiv je na svako sranje)
 
Zaključak :
Dragon link je best buy  sistem uloženo dobiveno ti je sigurno.
Naveo sam razloge zašto sa muzeo scherrera.
Ali evo još jednom  volim iči daleko a ne mislim kupovati pojačalo.
Ima naveči domet sa onim što dođe u stock pakiranju.
 
 
 
 
 

Odg: Long range FPV 110 km

Reply #10
vidi što piše na stranici:


http://www.dronesvision.net/en/long-range-fpv-systems/602-thomas-scherrer-uhf-433mhz-long-range-fpv-system-tslrs-tx-rc-transmitter-v6-pro.html

ne znam jesi li kupio točno taj taj ili neki drugi, nabrijaniji. no oni se ograđuju s garantiranim dometom,
praktički do manjih vrijednosti do kojih si došao s rangelinkom?  ???

a za ostalo preporučuju booster i usmjerene antene  ???
za ovaj rekord je korištena uniaktna custom made : this antenna was a prototype made by Sircana only to beat the 100 km. range.
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1730566&page=5#post22730547

RANGE
The calculated line of sight range is 100km.
To give you a good safety margin stay within 5km (with 500mW standard version and little whip)
the 7W booster give you at least 15km range with whip antenna.
both ranges mentioned can be tribbled or even more, if you use a larger and better antenna or even a directional type on the TX side.

To je stara verzija a i ta ide dalje ngeo range link .

Eto daglas je na livadi na 2000 m visine 3000km od sve sam imo failsefova barem 20.
Po tome SAFE LINE od range linka je 1 km

Odg: Long range FPV 110 km

Reply #11
I nemoj taj range link gurati toliko kad i sam znaš koliki ti je postotak signala na udaljenostima koje letiš .
Tražiš način da opravdaš range link na bilo koji način kao da ga ti proizvodiš.

Odg: Long range FPV 110 km

Reply #12
Ovo što ti tu pokušavaš raditi je isto kao da ja usporedujem hk 550 helikopter sa hobbikinga koji košta 150 dolara sa sab550 koji košta 800 dolarara.
Ova 2 helikoptera  ne mogu mijeriti po ničemu, niti preformancama u letu niti u kvaliteti izrade ista stvar ti je i sa scherrerom i range linkom.
Svi najjači rekordi koji su napravljeni su napravljeni sa scherrerom to tebi ništa ne govori.
 
 

Odg: Long range FPV 110 km

Reply #13
Moje iskustvo sa rangelinkom je odlično .slike govore više od rijeći.na 5 kilometara full signal 100% na preko 7 km 90% .istina više od 10 km u daljinu mi netreba jer se većina letova odvija u krugu od 3 km ali prema testovima išlo bi to daleko preko 10 km .


'Tko vrijedi leti, tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi''

Odg: Long range FPV 110 km

Reply #14
[attachimg=1]
Hangar: Avanti V2 80mmEDF, Viper 90mmEDF, Stream Glider V2 EDF, Marlin 64mmEDF, UltraStick 35ccm, Carbon Cub Saito4T, EDGE 540 33ccm, Husky SE, Pichler ARROW, MPX Extra 330 SC, EFX Racer, Waco, Hurricane, FunCub, ZOHD Dart XL, Timber Evo, Fokker DR1, Futaba 7C/14SG & Spektrum NX8. Buggy 30.5ccm.