Skip to main content

Poll

Podržavate li donošenje zakona o sustavima bespilotnih zrakoplova?

  • Za
    52 (55.3%)
  • Protiv
    42 (44.7%)

Total Members Voted: 89

Voting closed: February 27, 2015, 07:40:44 pm

Topic: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova (Read 252897 times) previous topic - next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #361
Taman sad kad su ga donjeli EU razmatra da stavi pod kontrolu cijelu EU sa jednim zakonom za bespilotne zrakoplove. Položiš na jednom mjestu platiš i letiš po svim članicama.

 

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #362
Meni i dalje nije jasno što sve trebam za rekreativno letenje modela do 5 kg ???


Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #364
I nema više letenja po noći  :)
Ako radiš po cijeli božji dan (kao i ja narednih mjesec-dva) obavezno on/off swith na ledice i kamuflažna odjeća  8)

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #365
Je eto sad će drotovi čekat iza grmlja da nas hapse  :)
A ima ovde na forumu ekipe šta sa apm-on lete možda i desetke kiometara daleko,pa kako će policajci uhvatit to?
Ili ovde kod nas,da se ja zaputin sa Marjana preko mora na Čiovo,šta bi trebala bit prvo policija u Splitu za modelon,pa lučka kapetanija,pa da ga kroseri policijski hvataju kroz grmlje na vrhu Čiova u Žedno  :D
I never crash, I simply have a trick where I use impact with the ground to revert my model back into kit form

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #366
Sumljam i ja da će pajkani lovit letače koji se ne drže strogo pravilnika, jer kao prvo i oni će sebe u suprotnom uvaliti u hrpu govana, mislim papirologije i učenja,, jer to je novo područje za sve nas, a kamoli tek za one koji o ovom hobiju dume nemaju.

Ali ipak, uvijek ima onih nadobudnih, iskompleksiranih jadnika koji jedva čekaju da nekoga gnjave iz nekog svojeg razloga,, možda samo zato jer oni nemaju nešto takvo pa im bude krivo. Ti su gadni i njih treba izbjegavati, teško ih je prepoznati, ali nažalost ima ih, ponajviše u prometnoj policiji.
Bumo vidjeli kako se stvari budu odvijale  :)


edit: Da se krivo ne pomisli, nisam od onih koji mrze policiju, znam neke koji su odlični ljudi i vjerujem da ih je većina. Bio je nedavno članak na nekom portalu kako su carinici uhvatili tipa koji je htjeo prošvercati drona u drugu zemlju. Dron je bio Fantom2, a članak je izgledao kao onaj kad zapljene 15kg droge na Bregani.
Zadnja dva moja iskustva sa policijom gdje su došli naišli dok sam letio su bila zanimljiva. Sve ih je zanimalo koliko tereta može dići i koliko daleko otići, i na moj odgovor je bio komentar da je to idealna stvar za šverc drogom i sličnim stvarima.
 

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #367
Najveći problem su lokalni ''cinkeri''...čitaj ,''dobronamjerne zavidne kolege'', ili kako je svojedobno rekao Lenjin :''NAJVIŠE ME BRINU DEČKI IZ NAŠIH REDOVA''.... >:( :( :'(

Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #368

Zadnja dva moja iskustva sa policijom gdje su došli naišli dok sam letio su bila zanimljiva. Sve ih je zanimalo koliko tereta može dići i koliko daleko otići, i na moj odgovor je bio komentar da je to idealna stvar za šverc drogom i sličnim stvarima.
 

pa jeste. i dobar kuhinjski noz je odlican za izmesarit nekog isto tako  :D

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #369
Ekipa, da li je došlo do promjene u zakonu netom prije objave u NN?!
U nacrtu je jasno naznačeno da za kat. A potrebno 4 motora, za kat. B 6 motora ili 4 + padobran.
U zakonu je sve pomaknuto u lijevo pa ispada za kat. A 6 motora ili 4 + pad, za kat. B 8 mot.
Pozdrav,
Tomislav

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #370
Jel se meni čini ili postoji mogućnost da se na pola quadcoptera ne odnosi ovaj pravilnik o bespilotnim letjelicama (BL)??
Naime članak 1, stavak 5 spominje da se ne odnosi na BL koje ne mogu postici kineticku energiju veću od 79J - kalkulator s neta kaze da npr. 1.5kg tezine s 10m/s ispada 75J, znaci nikom nist u tom slucaju ako ja dobro kuzim  :-\ 
Komentari na ovo???  ???

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #371
Da ali ovisi na koji način se tumači.npr taj isti quad može vjerovatno postić veću brzinu od slobodnog pada 9.81m/s
I never crash, I simply have a trick where I use impact with the ground to revert my model back into kit form

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #372
Ek = 1/2 mv2, gdje je:

Ek = kinetička energija [Joule]

m = masa [kg]

v = brzina [m/s], sekunda, ne sat,

iz čega slijedi da model koji postiže brzinu do 100 km/h smije imati masu do 204 g!
Nešto je u zraku...
Multiplex Profi mc3030 - 22 years of excelence and counting...
Siniša

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #373
kategorija B i C (izgradjeno nenaseljeno podrucje i naseljeno podrucje)
tko ce provjeravat dali imas RSSI  RTH koji broj satelita itd?
dali ce biti neki novi inspektori??

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #374
i jos jedna zanimljiva stvar je
na skuterima imas prsten blokadu koja ogranicava brzinu
kad maknes prsten motor ti ide vise od dozvoljenih 50 na sat i jako puno
i 99% skutera 50ccm nema blokadu i svi su u prekrsaju


Sa krivuljom isto tako mozes odredit kolko ce ti se maximalno motori vrtit i kolko ces brzo ici


racunica:
letjelica od 4 kg sa brzinom od 6 m/s sta je  otprilike 21km/h daje kineticku energiju od 72J
znaci pravilnik se ne odnosi na letjelicu od 4 kg
letjelica je "software-ski" blokirana da ne ide vise od dozvoljenog!?!?


osim ako se ne racuna slobodan pad  :)