Skip to main content

Poll

Podržavate li donošenje zakona o sustavima bespilotnih zrakoplova?

  • Za
    52 (55.3%)
  • Protiv
    42 (44.7%)

Total Members Voted: 89

Voting closed: February 27, 2015, 07:40:44 pm

Topic: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova (Read 252893 times) previous topic - next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #450
Pozdravljam tu ideju iako se kosi sa mnogo toga trenutnog jer budučnost je neizbježna koliko se god odupirali  :)
Vjerovatno u tako brzoj dostavi osim što vide mogučnost da kupac dobije robu u rekordom roku i da se trenutni sistem dostave koliko toliko rastereti vide i mogučnost dodatne zarade. Evo slikovito recimo klikneš artikal koji želiš pa kad ideš odabrati vrstu dostave, kad ono postoji i stavka dostava dronom, odabereš to i izbaci ti shipping cost, pitam se koliki će biti...
Nema veze koliko god da je odabereš jer ide gotovo odmah, ideš van ili pomno promatraš s prozora i čekaš da ti dron sleti i ostavi paket, uzmeš paket a ostalo je barem nama modelarima dobro poznato  8)
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #451
A di bi te bespilotne letjelice sljetali ? doma na prag, aha malo morgen pa nekog posječe elisa neko se našao na putu, vidim jedino mogućnost dostave paketa na od jedne pošte do druge, neki oblik share pointa ( posebno mjesto za sljetanje), naručiš artikl i oni ti pošalju bespilotnu letjelicu do najbližeg share pointa. zamisli kad bi naručio paket doma, i susjed ili netko otme paket, domet je isto važan, težina paketa, itd itd. itd. preteško da će se tu naći neka korisna primjena

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #452
Pa procitaj dva posta iznad opis kak to Amazon zamislja.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #453
Koji bi tek onda kriminal nastao, zamislite si kako u svakom grmlju netko ceka u sacekusi i rusi dronove, i pa, pa paket :D

Na nasim prostorima ih nebi skidali sa snajperima, vec zoljama :D

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #454
Free Shiping bi dobio sasvim novi smisao  :D :D :D :D :D

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #455
Pozdrav svima : )


Da li netko ima iz prve ruke informaciju da li je za A i B klasu potrebno osiguranje, koliko košta i tko to osigurava u HR?


da li bi za registraciju C klase bio dostatan multikopter npr. Inspire one sa ugrađenim padobranom koji se daljinski aktivira? ( po zakonu da, a  praksa?)


da li je na zadnjoj radionici netko upitao nešto oko zona letenja, npr. da li je livada, jezero ili more  150m ili 300m udaljena od glavnog gradskog trga koji je gusto naseljeno podrucje, zapravo nenaseljeno podrucje?
ili je sve iza znaka npr. Zagreb, gusto naseljeno podrucje?  


hvala :)

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #456
Za A i B ti ne treba osiguranje,

Poslano sa mog SM-T211 koristeći Tapatalk

dovoljno jak motor moze dignuti i tavalon u zrak

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #457
Sa Inspireom NE mozes letjeti u C jer ne ispunjava zahtjev za min 8 motora i nema udvojene sustave, sa padobranom je prihvatljiv u B

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #458

Ma fako of i zakon i ostale pizdarije ko kaznjava te ljude koji lete po noci i iznad hrpe ludi u centru grada??

NITKO

jucer koncert u Pulskoj areni hrpa ljudi fantom iznad glava i jos se frajer preserava po fejsu sa slikom i sprda

Imam A B i C

i za D necu ici polagat jer sta sam ja budala sve po PS-u a ovi debili s fantomima lete bez ikakvih dozvola po noci
i nikom nista

MA FAK OF i agencija i zakon i narodne novine nabijem vas na K




Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #459

Imaš pravo, iskreno više sam se pogubio sa tim klasama i brojem motora pogotovo nakon 'tiskarske' greške kod objavljivanja u NN.    Što se tiče odvojenog sustava i padobrana, Butraković je negdje napisao
da je sistem ili/ili i da su oni sa samo odvojenim sustavom dobili D klasu. 
 
Možda sam u krivu, ali mislim da sam puno sigurniji kao
A) pilot Inspire-a u zraku, letjelice koja je proizvedena u ogromnim  količinama, gdje su ispeglani razno razni bugovi kroz generacije upgradea i povratnih informacija sa terena, koja ima svoje beta testere, te ono bitno -  cijene koja garantira da nećeš  takvo ulaganje u opremu  olako shvatiti leteći bez ikakvih osnova i mjera opreza.
nego kao
B) pilot 'delanec'  letjelice sastavljene ih raznih hoby shopova, koja će u teoriji na papiru sa 8 motora i padobranom ili redundantnim sustavom zadovoljiti zakon, a u praksi biti
kudikamo opasnija jer nema šanse da prođe torture tisuće korisnika i tisuće sati leta prije što se pokažu propusti u  dizajnu. 


Pa zar nije bitnije nametnuti SVIMA nekakav osnovni ispit za nekakvu realnu cijenu,  kojim bi dokazao da  možeš letjeti bez gps-a i kompasa, da znaš 'ubiti' letjelicu dok nije otišla tamo gdje ne bi smjela i sl. osnove. 


IMHO









Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #460

Ma fako of i zakon i ostale pizdarije ko kaznjava te ljude koji lete po noci i iznad hrpe ludi u centru grada??

NITKO

jucer koncert u Pulskoj areni hrpa ljudi fantom iznad glava i jos se frajer preserava po fejsu sa slikom i sprda

Imam A B i C

i za D necu ici polagat jer sta sam ja budala sve po PS-u a ovi debili s fantomima lete bez ikakvih dozvola po noci
i nikom nista

MA FAK OF i agencija i zakon i narodne novine nabijem vas na K

Nisi budala, pricekaj da zakon krene, a onda ce se lagano pratiti feisbuk i ostali portali pa kad netko iz agencije primijeti da se letilo po noci iznad ljudi odma murja dolazi korisniku profila na vrata po pitanju dozvola.
Bude to, samo polako.... ali vjerojatno treba nekome na glavu prvo sletjeti.

 

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #461
 Jutros čitam - novi pad zrakoplova kod nas.

http://www.jutarnji.hr/novi-pad-zrakoplova---srusio-se-mali-avion-kod-donjeg--lapca--jedna-osoba-poginula-/1393050/

Već četvrti u vrlo kratkom vremenu. Od svibnja. Sve nesreće malih zrakoplova jednomotoraca, sve sa smrtnim slučajevima. U Kaštelima je izbjegnuta i veća tragedija zbog pada na samoj obali uz plažu punu kupaća. Čovjek se nakon toga zapita ne bi li onda trebalo zabraniti jednomotorce? Ne bi li trebali imati minimalno dva motora, padobran itd.....Zašto jednomotorni zrakoplovi uredno mogu letjeti preko najgušće naseljenih djelova gradova,  a kada nešto pođe po zlu jednostavno padnu i ubijaju. I nikome ništa. Izađe se na uviđaj, utvrdi uzrok pada i sve ostaje na tome. A sigurnost je na prvom mjestu u zrakoplovstvu! Tako nam kažu.
S druge strane sada vlada prava histerija zbog "dronova". Naravno to treba regulirati i za to sam od početka bio i na ovom forumu. Ali ako tvornički testirani 4-motorni dron ne smije letjeti iznad naseljenih područja koji je xxx puta manji i lakši, zašto bi to smio xxx puta veći i teži zrakoplov s punim tankom goriva sa samo jednim motorom? Zašto takvi zrakoplovi smiju letjeti u tim zonama kada se zna koliko je nesreća globalno s njima i koliko ljudi pri tome strada - što u kokpitu što na tlu. Nakon svih tih nesreća čovjek se jednostavno zapita zbog kojeg interesa je ovo prvo prihvatljivo, a ovo drugo ne!?

lp
Toni



 

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #462
Za ovo prvo placas registraciju, dozvole, odrzavanje piste, kontrolora leta, trosarine iz goriva i da ne nabrajam dalje.
Primijetio sam da u zraku zna biti pun klinac ovih sto voze panoramske letove po samom sredistu grada.