Skip to main content

Topic: Koje žice na regleru se smiju produžiti? (Read 4147 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Koje žice na regleru se smiju produžiti?

Znam da sam negdje pročital ali se nemogu sjetiti koje žice na regleru se smiju produžiti, dali one dvije koje idu na bateriju ili one tri koje idu na motor? Sjećam se da netko napisao da za regler nije dobro ako se produžuju jedne od tih žica ali neznam koje!!
Hvala,
pozdrav

Odg: Koje žice na regleru se smiju produžiti?

Reply #1
Ma slobodno produžiš i jedne i druge !(probaj da su samo iste kvadrature i bolje ih zalemi nego s konektorima) ja imam na MAXI JOKERU produžene za 35 cm i nema nikakvih problema !

Odg: Koje žice na regleru se smiju produžiti?

Reply #2
Ron van Sommern je na RCG napisal da je rizično za regler produžiti žice da baterije. Zbog toga je bilo i nekih kritika upućenih prema Ronu..na kraju stvarno ne znam. Najbolje je da poslušaš Robija i napraviš par pokusa da vidiš da li je sve OK, pa onda letiti....
Damir

Odg: Koje žice na regleru se smiju produžiti?

Reply #3
Hvala!!!

Odg: Koje žice na regleru se smiju produžiti?

Reply #4
mozes bez problema produzit i jedne i druge, naravno ne sad napravit 2m redukcije
:)

Odg: Koje žice na regleru se smiju produžiti?

Reply #5
Stavi žicu iste ili veće kvadrature. Teoretski je bolje produžiti žice od reglera do motora jer ih je 3 i samim time je nešto manja struja kroz njih nego kroz žice od baterije do reglera. Što je žica duža i struja veća to je i pad napona veći odnosno gubici su veći. Ukupna struja koja ide kroz regler ide po te dvije žice bat-regler pa je struja po pojedinoj žici veća nego s druge strane regler-motor.
Jebo struju, samo nitro i benzin.


Odg: Koje žice na regleru se smiju produžiti?

Reply #7
Jednom sam imao razmještaj baterije reglera i prijemnika takav da je regler bio ispred prijemnika a baterija iza. Dužina žice od reglera do članka baterije (bila je 8 ćelija u rasporedu 8X1) 40cm. Od toga je jedno 20cm išlo uz antenu prijemnika. Dakle to nije funkcioniralo. Čim bi potekla jača struja prijemnik bi se zblesirao. Regler je bio Kontronik SUN 40A BEC a motor neki simprop BB650 sa getribom, brushed, prijemnik MPX Mini DS IPD. Ovaj razmještaj bi vjerojatno funkcionirao da regler nije imao BEC ili da je to sve brushless. Naime smetnje koje su koristile tu dužinu žice od reglera do članka baterije kao antenu su bile jače od korisnog signala, Čak i kada sam bio na par metara od jedrilice? Promijenio sam raspored tako da je prijemnik iza baterije a bateriju sam obložio alu limom i odonda je stvar radila bez greške.
Poanta priče je da stvar ovisi o puno faktora: BEC, BL ili ne, 2.4GHz ili 35MHz, razmještaj komponenti ...
U svakom slučaju bolje je imati kraće žice prema bateriji bar po mom iskustvu.

Pozdrav
Outrage Fusion 50
Futaba T14SG

Odg: Koje žice na regleru se smiju produžiti?

Reply #8
ako je ikakao moguce  NE PRODUZAVATI,
pa znate dobro da duge zice,veci otpor a time se i vrijednosti mijenjaju,ja bi ako vec isao na stranu aku, ali uzeti veci presjek,

Odg: Koje žice na regleru se smiju produžiti?

Reply #9
Jednom sam imao razmještaj baterije reglera i prijemnika takav da je regler bio ispred prijemnika a baterija iza. Dužina žice od reglera do članka baterije (bila je 8 ćelija u rasporedu 8X1) 40cm. Od toga je jedno 20cm išlo uz antenu prijemnika. Dakle to nije funkcioniralo. Čim bi potekla jača struja prijemnik bi se zblesirao. Regler je bio Kontronik SUN 40A BEC a motor neki simprop BB650 sa getribom, brushed, prijemnik MPX Mini DS IPD. Ovaj razmještaj bi vjerojatno funkcionirao da regler nije imao BEC ili da je to sve brushless. Naime smetnje koje su koristile tu dužinu žice od reglera do članka baterije kao antenu su bile jače od korisnog signala, Čak i kada sam bio na par metara od jedrilice? Promijenio sam raspored tako da je prijemnik iza baterije a bateriju sam obložio alu limom i odonda je stvar radila bez greške.
Poanta priče je da stvar ovisi o puno faktora: BEC, BL ili ne, 2.4GHz ili 35MHz, razmještaj komponenti ...
U svakom slučaju bolje je imati kraće žice prema bateriji bar po mom iskustvu.

Pozdrav

i sam sam imao takvih problema NEKADA ali od kada imam prijemnik Futaba-R617FS
sve je zguzvano i ni traga od bilo kakovih smetnji,
samo stvar prijemnika,njegove kvalitete,

Odg: Koje žice na regleru se smiju produžiti?

Reply #10
Kod EDF-ova se zbog smještaja turbine - uglavnom u repu - redovito produžuju žice s reglera i jedne i druge. Kako već paše. Nikada zbog toga nisam imao problema, kako na 35 mHz tako ni sada na 2,4 g.
 
lp

Toni

Odg: Koje žice na regleru se smiju produžiti?

Reply #11
znači klasika, ide se na kombinaciju, malo prdužiti s jedne, malo s druge strane?

@tompa, koje si ti na kraju produžio?

@toni, koliko su kod tebe dugačke žice u edf-ovima, meni treba ca 60-70 cm, baterija na početku,a motor na repu, samo ne edf nego obični prop?


Odg: Koje žice na regleru se smiju produžiti?

Reply #12
evo da se i ja pridružim......

i ja sam na strani Ron-a van Sommrn-a, zdrava logika govori "više bakra, manji pad napona"

pa bi ja također preporučil produljenje 3 žice između reglera i motora.....


imaš na netu tablice i točne kalkulatore za pad napona, evo jedan od preglednijih     http://www.powerstream.com/Wire_Size.htm

samo je prvo potrebno preračunati mm2 u awg, za to treba tablica koja se nalazi ovdje   http://www.tnt-audio.com/clinica/awg_e.html

uneseš sve patrametre:
debljinu žice
napon
duljinu žice
i očekivanu struju

pa dobiš pad napona na kraju žice....

naravno taj pad napona je poželjan čim manji (da ne dobiš sa 11V na bateriji kad ju full opteretiš 9,5V na kraju produžetka)

tak da ja uvijek dobro "proračunam" prije nego produžim neke žice, da ne bi bezveze imal previše bakra ili još gore da ne bi imal velike gubitke napona