Skip to main content

Topic: Zagi crash (Read 6980 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Zagi crash

Pozz svima.
Nakon vise uspjesno napravljenih i izvozanih Zagija raznih velicina,oblika i namjene , zelio sam nesto brze.
Gledao sam razne kombinacije setup-a, sto tu na forumu, sto na Youtubu i na kraju se odlucio za sljedeci:
Motor: Turnigy 2836-2350 http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=7993
Bat:Turnigy NanoTech 2650mAh 4s http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=11916
ESC: Turnigy plush 60A http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=2166


Bio sam uzeo konstruckiju koju sam koristio sa slabijim motor i ubacio ovaj gore setup.Sve u svemu nije lose bilo, ali je profil bio dosta debel (sipkill) i vidjelo se da nedostaje aerodinamike.. >:(
Onda sam se odlucio za profil MH22, Krila su izrezana skoro pa savrseno,  medjutim nedostajalo je cvrstine i misleci da cu rijesiti problem ojacao sam ih sa nekoliko drvenih letvica . Sa staklenim vlaknima i smolama nisam imao iskustva i nisam nikada sa staklom ojacavao modele.
Otpor sam umanjio koliko god sam mogao od provlacenja zica od motora kroz stiropor do ubacivanja servoa potpuno u krila itd.
Nisam ga zelio presvlaciti dok ne vidim letne karakteristike..

Konacno doslo je vrijeme za let , prve dvije baterije sam potrosio ne prelazeci polovinu gasa, Zagi se odlicno ponasao.
Imao sam par elisa (4.5x4.5 , 4.75x4.75, 5x5 i 6x5)
Za treci let sam koristio 5x5 elisu.
U vertikalnom letu sam par puta  nakratko dao pun gas i bio sam odusevljen ubrzanjem ;D . Skupio sam hrabrosti i u horizontalnom letu dao pun gas, nije cak ni postigao punu brzinu krilo je puklo na naslabijem dijelu gdje je bila rupa kroz koju su isle zice od motora ,lipica se iskopcala i odletila daleeeekooo :)               ??? :-X
Evo par slika:


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us




Odg: Zagi crash

Reply #2
Staklena vlakna možeš nabaviti na HK. Isto tako za ojačavanje imaš u ZGB, TS-Color u Chromosovom neboderu (Avenija Vukovar /Heinzlova ulica) staklenu tkaninu 164 gr i jednu vrstu smole, nije loše ali nije ni vrhunski.

Ako bolje pogledaš svoju konstrukciju, letvice koje si stavio zapravo ne učvrščuju tamo gdje je najveće opterećenje kod sredine krila, jer se ne spajaju i čine jednu vrstu najslabijeg područja upravo tamo gdje je najveće opterećenje -prelaz od centra prema krilu i kanali za vodiće.

MH22 mi se ne čini izborom profila za leteće krilo; taj profil nema tzv 'refleksiju' koji imaju profili za leteća krila, zapravo je namijenjen zta pylon racing, no to su modeli sa stabilizatorima.

MH profili za leteća krila su ti ovdje:  http://www.mh-aerotools.de/airfoils/foil_flyingwings.htm

Ako želiš provjeren profil za leteća krila malog otpora, dakle za velike brzine, probaj sa Marske - 7 ,
mi smo bili ugodno iznenađeni porastom brzine i sa slabijim setupom :
http://isoar.ca/~andrewm/rc/airfoils/179.html

AKo trebaš još kakvu pomoć, slobodno šalji PP,

BTW, ja jučer ubio jednog Zagija: ugasio se u zraku , nemam pojma zašto, no donirao je setup za slijedeći projekat bez oštećenja  :D   ..

Damir

Odg: Zagi crash

Reply #3
Diogen hvala na uputama , no ta adresa u Zg mi ne pomaze puno jer sam ja u Bosni , bitno mi je samo  vrsta smole koja mi je potrebna da bi krilo ojacao staklom i da li je za to potrebno koristiti vakuum?

Odg: Zagi crash

Reply #4
Smola mora biti epoksidna jer ta ne 'jede' stiropor / depron.
Može i bez vakuuma, nategneš preko usmoljene tkanine debeli najlon (onaj za kiseliti kupus) i ispadne kako-tako ali ipak dobro.
Ako ide i vakuum, e onda ispadne izvrsno, lagano, čvrsto i glatko... no velim, nije nužno.
Smole na sobnoj temperaturi obično vežu 24 h , no uz malo dogrijavanja, ne preko 60 C , može se skratiti vrijeme na nekoliko sati uz povećanje čvtstoće.
Ako ti se ne radi sa smolom, možeš probati nabaviti 30 min epoxi ljepilo sa UH pa ojačati samo kritične dijelove, no sa ljepilom to ispadne malo onako kao 'žvaka', pa je samo za nuždu.
Smole, staklene i ostale kompozite možeš nabaviti ovdje ( skupi su ali najbolji): http://shop.r-g.de/en/home/

Damir

Odg: Zagi crash

Reply #5
Hvala punoo ;D


Odg: Zagi crash

Reply #7
od čega si složio elevone?

Odg: Zagi crash

Reply #8
Elevoni su od 2mm providnog pleksiglasa.

Odg: Zagi crash

Reply #9
joj što mi je žao baterije!!!   :'( :'( :'(
Meni je samo zao baterije ..
Upravo je ispitujem , ali svejedno necu je koristiti vise za oovaj setup , najvjerovatnije da cu napraviti od nje dvije od 2s za neke manje ozbiljne modele..

Odg: Zagi crash

Reply #10
ja inace zagije presvlacim samoljepljivom tapetom, imas ih u svim građevinarskim trg, boja koliko hoces, i sa grijanjme postane elasticna, oblikujes je kako hoces, kada se ohladi,skruti se i bude jako cvrsta, ja zagija ubijam, i vrtim kao lud pod full gasom, bez ikakvih pojacana u krilima, sa kojekakvim sipkama, drzi perfektno!  moja preporuka probaj to!

jos nesto, nemoj toliko puno motor prema naprijed montirati, imat ces vise "mesa"

Odg: Zagi crash

Reply #11
To cu svakako probati , thanks :)
Motor sam morao pomjeriti ovoliko zbog same debljine profila i nacina na koji sam ga ucvrstio..
Naravno da je bolje sto vise mesa da ima , ovo je bio jos jedan razlog crasha. 
 

Odg: Zagi crash

Reply #12
BTW, ja jučer ubio jednog Zagija: ugasio se u zraku , nemam pojma zašto, no donirao je setup za slijedeći projekat bez oštećenja  :D   ..

Damir

Mozda se ponovo ugasi u zraku?  :-\

Odg: Zagi crash

Reply #13
ja inace zagije presvlacim samoljepljivom tapetom, imas ih u svim građevinarskim trg, boja koliko hoces, i sa grijanjme postane elasticna, oblikujes je kako hoces, kada se ohladi,skruti se i bude jako cvrsta, ja zagija ubijam, i vrtim kao lud pod full gasom, bez ikakvih pojacana u krilima, sa kojekakvim sipkama, drzi perfektno!  moja preporuka probaj to!

Zvuci obecavajuce, ali..da li ti se dogadja da se zbog nejednolikog zagrijavanja nejednoliko skupi pri hladjenju, pa nastanu nabori ili cak izvitoperi krilo?
Cime i kako je zagrijavas? Fenom, na suncu, u pecnici,...?

Odg: Zagi crash

Reply #14
nije mi se to desavalo, neskuplja se ona, samo postane kruča nego kad je zagrijana, super se da poljepiti, ja kako je grijem tako je lagano ljepim, stranu po stranu, na sredini zagija je preklopimpo 7-8 cm, tako da je na sredini duplo jace,  inace je grijem fenom, a peglam je  je sa komadicem plastike, tj kao kad se ljepi folija na staklo od auta,