Skip to main content

Topic: lansiranje zagija (Read 7678 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

lansiranje zagija

kako bacate zagija kad ste sami na livadi

ja razmisljam o izradi lansirne rampe sa medicinskim lastikom ali do tad cu morat iz ruke pa me zanima najbezbolnije kako lansirati zagi-a?

sad mi palo na pamet  ;D ako ga samo stavim na rampu i dam ful gas dali ce poletit,bez nekog lastika natezat ga itd
 

Odg: lansiranje zagija

Reply #1
OMG, pa kako ti ga je bacao frend do sada?

nije ga valjda držao iznad glave s dvije ruke i trčao s njim pa pustio?

koristio je jednu ruku vjerojatno, zamahnuo i pustio.

pa ti isto tako napravi, u drugoj drži stanicu  :)


ima tu par slika a i video clipova ako treba slikovito pojasniti

http://rcwings.webs.com/prvilet.htm






samo slobodno zamahni, crayox ga je tu samo pustio, no vidiš da i tako ide u vis, pa nije zagi cigla  ??? kakva rampa  ::) 
ZAGI - Poljetanje by Crayox

Odg: lansiranje zagija

Reply #2
 Bez obzira na velicinu bacam ga tako sto ga lijevom rukom uhvatim za njusku (zagija naravno ;D ) , stavim  ga na pola gasa dok mi je desna ruka na palicama i pod uglom od nekih 45 stepeni ga bacim preko glave. To mi je najjednostavniji nacin.
Nesto slicno kao na sljedecm videu samo lijevom rukom..
150 m.p.h. wing, prop exploded

Odg: lansiranje zagija

Reply #3
Bez obzira na velicinu bacam ga tako sto ga lijevom rukom uhvatim za njusku (zagija naravno ;D ) , stavim  ga na pola gasa dok mi je desna ruka na palicama i pod uglom od nekih 45 stepeni ga bacim preko glave. To mi je najjednostavniji nacin.
Nesto slicno kao na sljedecm videu samo lijevom rukom..
150 m.p.h. wing, prop exploded
Vrlo opasan način, jer ako ti isklizna palac ili bilo koji prst sa gornje strane njuške modela, elisa će te pogoditi po padlaktici.
Vidio sam tako nešto kod jednog cijenjenog starijeg kolege: 36 ili 33 šava, ne sjećam se točno.

Ispravan je način kako je opisao Tomislav_ZG (kod ovog načina, ako ti isklizne iz prstiju model, završiti će na njušci u zemlji, provjereno )

@Zokizo: ako želiš pračkati Zagija lastikom, ovdje je jubito kako smo mi to radili (pogledaj prvih 60 sec, Zagi je bio bez motora-jedrilica):

zagi & gripen rc models

Damir


Odg: lansiranje zagija

Reply #5
hvala na odgovorima
ovo bacanje sam mi se nesvidja nemam povjerenja u sebe i mislim da bi ga razbio

dali bi zagi poletio da napravim samo ovako rampu i dam gas

 

Odg: lansiranje zagija

Reply #6
dali bi zagi poletio da napravim samo ovako rampu i dam gas
Poletio bi sigurno, ali bi ponekada to bilo u više dijelova.Ako bi se malo zanio u stranu, recimo nejednoliko trenje na lijevoj i desnoj strani rampe, opalio bi elisom po rampi.  Startne rampe takvog tipa imaju pedalu za otkvačivanje modela koji se katapultira gumom, i tek kada poleti,daš gas.
Sve ti je lijepo rečeno u ovoj temil slikom i rječju gore...,  ;)
Damir

Odg: lansiranje zagija

Reply #7
mene zanima ova lansirna rampa dali netko ima nacrt ili nesto sl?
kako se zagi zakaci na lastik?

Odg: lansiranje zagija

Reply #8
mene zanima ova lansirna rampa dali netko ima nacrt ili nesto sl?
 kako se zagi zakaci na lastik?
 
Koliko mi je poznato, trenutačno kod nas samo jedan vrlo iskusan modelar iz Rijeke ( cca 40 godina modelarskog staža) koristi lansirnu rampu za modele. Izrada i korištenje rampe je naizgled jednostavna, no u praksi izazove više kreševa nego li sve ostalo, pa je to ipak za iskusnjare, osim toga ljudi lete Zagija bez lansirne rampe po cijelom svijetu, ćemu sada praviti problem?
 
 Ako se odlučiš za lastiku-gumu, kompanjon nategne zagija na tu lastiku čiji je drugi kraj zakvačen za klin u zemlji i ispuca ga gore točno kao na onom yubitu u ovoj temi, nema nikakve filozofije, mi smo uspjeli jednako i od prve i od desete runde.
 
 Na Zagiju napraviš kuku koja se ušarafi u drveni nosač, oko 3-4 cm ispred težišta, baš kao na slici koju prilažem: to je Zagi sa onog jubita gore, kuka je alu L-profil, stavio sam iza ravnalo za usporedbu veličine, vidi se motor i elisa, ne znam što ti još treba osim poletiti Zagija pa da zaboraviš na rampu i slićne 3,14...
 
 Damir
 

Odg: lansiranje zagija

Reply #9
Hvala

Odg: lansiranje zagija

Reply #10
od 7-8 puta sta sam pokusao bacit zagija samo jednom je poletio,ostalih x puta je zavrsio ili na nosu ili na boku, neznam za vas ali ovo meni nije jednostavno


Odg: lansiranje zagija

Reply #12
neznam ali ovo mi je bilo prvi put da sam sam lansiro zagija,par puta sma ga bacao frendu on bi ga u trimo i predo mi stanicu
ali sma nisam uspio jesam jednom od 8 puta

Odg: lansiranje zagija

Reply #13
daj pogledaj 20 puta onaj filmić iz prvog odgovora na tvoje pitanje gore,
crayox ga je ISPUSTIO iz prstiju BEZ zamaha i on je poletio.   ???
da je zamahnuo, poletio bi i bez motora i sletio za 10ak metara tek.
tako se normalni zagiji ponašaju ako su rađeni prema standardnim nacrtima i neki normalan setup nose na sebi.

ZAGI - Poljetanje by Crayox


koji motor i prop imaš gore?
koliko ti je težak model?
jesi siguran da je CG dobar?
si pokušavao s full gasom ili s pola?
jesi ga bacao u vjetar? (znači da ti puše u lice kada bacaš model ispred sebe a ne u leđa)
jesi ga bacao vodoravno ili pod kutem u vis?