Skip to main content

Topic: Big Lift (Read 27660 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Big Lift

Reply #45
Lijepo lijepo. Kolika će poletna težina biti? Jel netko priprema nešto za šlepanje?

Odg: Big Lift

Reply #46
E stvarno nemam pojma koliko će bit težak. Po nekoj gruboj procjeni oko 6 do max 7 kg....Nigdje ne štedim ni grama, jer sam primjetio da modeli s ravnim dnom krila postaju puno zabavniji kad su teži  :)   ....letio bi on i s 10 kg bez problema.....radit će pz neku retro jedrilicu, tak da će bit zabave  :)

Odg: Big Lift

Reply #47
Brum brum, modelari pozdrav, eto ga mene opet  :)


Slike onoga što je urađeno :


[attachimg=1]
[attachimg=2]


Slijede ostale slike i to vrlo polako zbog lošeg neta.

Odg: Big Lift

Reply #48
Auuu koja mrcina :)

Odg: Big Lift

Reply #49
Redom :


Pričvršćena je donja ramenjača, te su ulijepljena rebra na nju. Zatim je ulijepljena i gornja ramenjača.


[attach=1]


Na rebra je zalijepljena napadna ivica. Pridržava ju ovaj čavlić na sredini.


[attach=2]


Zalijepljena je izlazna ivica. Na njoj su bili utezi dok se sušilo ljepilo.


[attach=3]


Uška je postavljena u položaj za vitoperenje


[attach=4]

Odg: Big Lift

Reply #50
Ulijepljeni su komadi aviošpera između ramenjača


[attach=1]


Nalijepljen je prednji gornji plank. (Svi plankovi su debljine 1,5 mm)


[attach=2]


A zatim i stražnji.Izlazna ivica je podbočena na sredini da se ne iskrivi. Sušenje 24 h da se uška ne izvitoperi krivo u idućem koraku.


[attach=3]


Nalijepljen je prednji donji plank


[attach=4]




Odg: Big Lift

Reply #51
Majstorluk!!


Odg: Big Lift

Reply #53
A zatim i stražnji


[attach=1]


Nalijepljen je ovaj balza blok na kojem su švabe štedili, pa je bilo potrebno nalijepiti još malo balze debljine 2 mm na najdeblji dio krila.


[attach=2]


Zatim je ponovljeno još jednom sve ovo od prije, te su, nakon naštimavanja kutova, slijepljeni centroplani s uškama. Ispod utega su komadi stiropora.


[attach=3]


Oblikovani su završetci


[attach=4]

Odg: Big Lift

Reply #54
Lijepo izgleda. Po prikazanom to je dosta blizu kraja?
Pretpostavljam, kad počne raspust da će i vijun biti gotov  :D .

Odg: Big Lift

Reply #55
[attach=1]
[attach=2]


Trebalo mi je nekoliko dana da potrefim pravi napadni kut sa željenom dihedralom. Nakon toga, ulijepljene su ove mesingane čahurice u trup. Prije toga, izbušene su rupe, čahure su pobrušene, te začepljene s druge strane da ne uđe u njih epoksi. Ovi čelični nastavci iz krila su nauljeni, te je provučen najlon kroz njih. U rupe je stavljen epoksi, u rupu čahure, te je pričvršćeno krilo da se čahure prilagode kutevima.
Olakšanje je došlo idući dan kad sam s lakoćom skinuo krila. Bilo bi gadno da su se krila zalijepila  :D


[attach=3]

Odg: Big Lift

Reply #56
Inače nije sve išlo tako glatko.
Na slici se vide izvitopereni krajevi izlaznih ivica centroplana.


[attach=1]


Možda sam to mogao ispraviti s folijom, ali ja sam odrezao po 25 mm sa izlaznih ivica, te ulijepio balza profile 30 x 10 mm. Nakon sušenja obrusio na željeni oblik i dobio ovo (pogled od gore)


[attach=2]


Pri brušenju koristim se malim trikom. Krajeve obrusim na željenu debljinu. Na njih zalijepim selotep, te brusim ostatak. Selotep mi služi kao vodilica, jer sprječava da negdje nešto prebrusim


[attach=3]


Nakon toga jedno ružno sexualno iskustvo...sad se smijem  :D  Ulijepio sam horizontalac ravnajući se prema trupu, pa zatim vertikalac ravnajući se prema horizontalcu. Kad sam stavio krila, došlo mi da plačem. Pilica i sve sam odrezao, te sam njih ravnao prema krilu, a ne obratno, jer bi mi krilo moralo stajati koso (prvo sam koso ulijepio horizontalac) Sve je riješeno i u desetinku mm točno ponovno ulijepljeno.


[attach=4]


Evo još vitoperene uške za kraj. Izlazna ivica je podignuta za 6 mm. Jednu nije problem vitoperiti, ali je problem i drugo tako potrefiti :D

S vitoperenjem uški sam zadovoljan, te je išlo dosta glatko

[attach=5]




Odg: Big Lift

Reply #57
Sparow, nisi ti vidio kakavih se sve željeznih čuda krije kod mene u dvorištu....cigo slini svaki put kad prolazi tamićem  :D


Željko, neću ni onda imat više vremene, jer sve ću da ih rušim ! :)


Eto toliko za danas. Nadam se da je zabavno pratit ovo, brže ne mogu....


u idućoj objavi bit će :


- gotovi eleroni i flapsovi
- ručno rađeni auspuh od inoxa pripremljen za smoke sustav
- zatvoren trup ....

Odg: Big Lift

Reply #58
Lijepo napreduje. I izgleda mi malo na svim slikama osim na onoj s Piperom  ;)

Odg: Big Lift

Reply #59
Grdosija  :)
I never crash, I simply have a trick where I use impact with the ground to revert my model back into kit form