Skip to main content

Topic: Nadam se da ce biti Quadcopter (Read 10545 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Nadam se da ce biti Quadcopter

Ovako vec duze vremena citam forume i gledam videa sve sto se tice multirotor. Nakon sto sam vidio radove i letove pojedini clanova s foruma odlucio sam se na izgradnju istog. Sto se tice bilo kakve vruste multirotora nemam nikakvog iskustva. Tako da ce ovo biti zanimljiva izgradnja, a vjerujem jos zanimljiviji letovi.
Do sada sam samo letio avione i to ne privese modela.

Cijevi koje cu koristit su 10x10x1mm

Centrali dio sam izrezao od aluminija na laseru


Naruceno i nestrpljivo se ceka:
4x 2830-14 750KV Outrunner Brushless Motor Free Mounts
4x Programmable ESC 20A Brushless Motor Speed Controller
Propellers Set for QuadCopter (10x4.5 SF 2pcs + SFP 2pcs)
2x 5 Pairs Rubber Ring
10 Pcs 3.17mm Propeller Safe
2x New Styles 10 Pair 3.5mm Gold Plated Connector N3.5
10 Meter White+Red+Black 22 AWG Wire
(5 Pairs) Fantastic LiPo Battery Tie Down Strap Lenght 30cm BTS30
Controller by davorvž

Stapovi bi trebali biti 40cm tako da motore mislim staviti na 30-35cm cca.
Mozda ih budem i izbusio cijelom duzinom kako bi ih dodatno olaksao, ali sumnjam jer sam i ovako nestrpljiv s cekanjem dijelova.
Nogice ce biti ulozak za valjak za krecenje-farbanje, jer su lagane i prakticne i zapele mi odmah za oko kada sam vidio. Samo cu vidjeti koju cu duzinu-visinu.



Baterije sto imam su 3s 2200mah, 2500mah, a mogu posuditi i s vise mah dok ne kupim.
Koju bateriju predlazete za ovaj set?

Ujedno dole ce biti baterija, a ispod nje ce biti montirana
Sonny webbie HD MHS-PM1


Par zanimljivih videa s sony webbie kamerom (to su neke od ideja koje mislim primjeniti u buducnosti)
Sony Webbie Pan, Tilt and Zoom tests for FPV
Sony webbie with wide angle lens
Sony Webbie HD attached to X-3D-BL quadcopter

Stanica i prijemnik:
Spectrum dx6i + Spektrum AR6250 DSM2 6-Channel Carbon Fuse Receiver

Toliko za sada cekam da stignu svi dijelovi i bacam se u montazu, a onda bolje da ste offline jer biti ce milion pitanja oko sklapanja i montiranja.
Da to poleti iz prve i naravno mirno bar dijelom kao i vasi multirotor modeli.

Ovdje cu postavljati slike, a i pitanja koja me muce(vjerujte ima ih puno).

Pozz iz Sl. Broda
Sjedi mrav na banderi i umače keks u struju

Odg: Nadam se da ce biti Quadcopter

Reply #1
Posto imam osjecaj da bi elektronika uskoro trebala stici, da krenem s pitanjima koji me muce:


Motor: 2830-14 750KV Outrunner Brushless Motor
Regler: Programmable ESC 20A Brushless Motor Speed Controller

Dali u ovaj polozaj ide kontorler za "+" quadcopter(strelica prema prednjem motoru)?

Kako spajam motore na regler? (vjerujem da mi tu davorvž moze pomoci posto ima iste motore)
Gledajuci regler odozgo(naljepnicu), prema meni kablovi za bateriju, a od mene kablovi za motor
1.prednji i zadnji motor se spaja isto? redoslijed boja?
2. ljevi i desni motor se spajaju isto? redoslijed boja?

Dali je potreno reglere programirati ili su vec dobro isprogramirani? (sva elektronika je kupljena na rc timeru)
***
Naletio sam na forumu na podesavanja neka na stanici
Postavke su sljedece:
na stanici:
-aileron rate 40% , expo -25%
-elevator rate 40%, expo -25%
-rudder rate 75%, expo -40%
na kontroleru:
-pitch gain 65%
-roll gain 65%
-yaw gain 80%

Koristim stanicu Spektrum dx6i i prijemnik Spektrum AR6250 DSM2 6-Channel Carbon Fuse
1.dali te opcije idu isto i za moju stanicu ili neke druge?
2.gdje i kako to ustimavam na spektrumu dx6i(posto nisam puno cackao na stranici jer mi nije bilo potrebno (vecinom je bilo samo trimanje)?

Regleri idu u paralelu, te koliko se smiju kablovi maximalno produziti da ne pravi smetnje? Ujedno koji dio se smije produziti? od motora do esca? esca do baterije? ili oba?. Iako mislim da ce od baterije biti svakako produzen  bar koji cm - kada spojim u paralelu na komadic kabla za bateriju( da nisu konektori odmah u samom cvoristu).
Reglere bi stavio na centralni dio, da nisu na stapovima pa me zato zanima ovo o produzenju kablova,

Dali ste stavljali prekidac ili mislite da je to nepotrebni dio zato sto nije problem iscupati bateriju?

Duzinu stapova mislim na 40cm. Jedan dio ulazi u centralnio dio te bi motor bio odmaknut 1cm od kraja, tako da bi razmak izmedju osovina motora bio oko +/- 70cm, Dali je to ok za miran i stabila let jer nemislim izvoditi akrobacije(jer necu znati ni  obicno letenje lol) s modelom vec prvenstveno za snimanje s sony weebie kamerom, a kasnije mozda i FPV. Ili preporucujete neku drugu duzinu krakova i medjuosovinski razmak?

Vidim da su mnogi stavljali ledice. Dali je to LED SMD strip?
Ako da! dali trebam obratiti na nesta bitno paznju kod kupnje istih(mislim na ebayu uzeti- preporuke)?
LED strip ste spojili na istu bateriju koja napaja quadcopter, ako da! dali treba kakva dioda, otprniki ili nesta zbog napona baterije?

Posto znam da regleri kada padne napon do odrecene granice - iskljuce motore(bar je tako na avionima koje sam letio) ubacio bi neki signalizator zujalicu.
Vidim da ih ima na ebayu. imate li neki za preporucit(te kako se on spaja i dali je ga je potrebnoi programirati) da nije skup posto me i ovo poprilicno kostalo, a i visok je datum  ???

To je dobar dio pitanja. Eto bio bi zahvalan kada bi dobio odgovore, a i svaki savjet je dobro dosao.

Pozz
Banga
Sjedi mrav na banderi i umače keks u struju

Odg: Nadam se da ce biti Quadcopter

Reply #2
-strelica ide prema smjeru kretanja naprijed, znaci u ovom slucaju prema motoru br. 1
-redosljed boja nema uopce veze, bitan je smjer vrtnje motora, ako se vrti suprotno nego slika pokazuje zamjenis 2 susjedne zice na motoru
-prednji i straznji su CW a ljevi i desni CCW propeleri
-nemoj stavljat nikakve prekidace za bateriju
-kablove produziti od reglera prema motoru ako vec treba
-postavke su ok za stanicu, dovoljno sasvim za pocetak
-na Spektrumu podesavas DUAL RATE i EXPO
-roll i pitch stavi oko 60%, yaw moze 80%
-kod prvog paljenja trebat ce sve reglere kalibrirat na 0, znaci da imaju svi istu startnu poziciju

Odg: Nadam se da ce biti Quadcopter

Reply #3
Nastavak:

Stigli dijelovi :)



Sastavljanje frama. Probao sam par kombinacija i onda sam se odlucio na ovu kombinaciju. Malo vise centralnih dijelova i plocica ali daleko cvrsce, a vjerujem i manje vibracija, jer sam plasticne distancere stavljao na gumene podloske (gumice za vodu-slavinu). Ujedno plocica na koju ide kontroler predvidjena je da se montira na vijke koji prolaze kroz krakove, zato sam ubacio jos jedan centralni dio kako bi to izbjegao.
Evo par slika:





Razmak izmedju osovina je 76cm


tezina frama je 0,58kg s motorima i jednom elisom :) e sad koliko ce biti jos regleri, kontroler, kablovi i ostatak elisa budem izmjerio (ujedno 2 male alu plocice se skidaju gdje ide konroler to sam stavio da ne izgubim :) )


Pitanje dali je to tesko ili prolazi ( jer mogao bi skiniti koji gram tj dg. Ali bi morao ici na opciju direktnog montiranja plocice za kontroler na vijke od krakova. Time bi imao manje jedan centralni dio, a i samim time manje vijaka/distancera. Iako sam mislio ubacitri izmedju njega reglere i tako ih sakriti. Sta mislite o tome jel to ok?
Gore dolazi poklopac od jedne zjedlice neznam koji je to materijal, ali je jako cvrst te lagan kao pero. Kada sve slozim i usminkam postavim slike :)

E sada par pitanja prije nego nastavim sa daljnim radom :D
Kao sto sam gore napisao reglere bi stavio izmedju 2 centralna dijela.
Dali mogu kablove izmedju esc i motora s ovim KABLOM link

Ovaj quadcopter je + mod pa me zanima spajanje motora dali je ovo ok?
M1 = front (clock wise, pcb arrow pointed there)
M2 = left (counter clock wise)
M3= right (ccw)
M4 = back (cw)

Isao sam na + mod jer mi se cini laksi nekako pregledniji. a i plocica je zasticenija. Onaj x mod mi nekako naopako cinimi se da bi se brzo izgubio i ovako ce biti problema :D . Vidim da vecina hvali x mod sto zbog lakseg montiranja kamere, a valjda je i bolji za snimanje i fpv. Nesta sam nasao na forumu ali nisam bas skuzio pa kad sam se vec raspisao da pitam i zato  :D dali je moguce letit x mod s plocicom u + modu mikasnjem u stanici(imam spektrum dx6i)?

Tnx na pomoci, svi prijedlozi i kritike su dobro dosle.

Pozz iz Sl. Broda
Sjedi mrav na banderi i umače keks u struju

Odg: Nadam se da ce biti Quadcopter

Reply #4
Model je zavrsen i izgleda super stvarno sam zadovoljan ostavio sam ipak razmak 76 izmedju motora jer mi odgovara kao pocetniku, ali glavni razlog jer mi je covjek kojem sam dao da izbusi krace krakove to izgleda busio na koljenu dok je pio kavu i citao sportske. Tako sam mogao i sam! Sjebo je rupe - svaka svoju politiku vodi. Dok ove duze i prve mi je kolega izbusio kod sebe u firmi i to je u tisuciti milimetar :D tocno ! Posto nije imao vremena ja dao budali a ne majstoru hebem njega i njegovu firmu bolje bi izbusio sam.

Znaci razmak izmedju osovina motora je 76cm.
Tezina RTF je 1kg.
Odusevljen sam ovim aluminijom jak, a lagan kao pero i naravno izrezan i izbusen na laser.

Danas sam napravio test probni let i cini se obecavajuce. Jos ostaje malo istrimati i dostimati elektroniku(posto nemam s tim iskustva gain i ostale pizdarije kako i koliko pritegnit na kontroleru), a to ce mi davor sredit kada bude dolazio u slavoniju.

Model je prilicno mirno letio iako malo sam ga morao na palici drzati jer nije jos podesen 100 posto ali za prvi test ja prezadovoljan. Sto bi rekli neki modelari  ajd da i ja nesta vertikalno poletim i sletim.

Ostaju jos sitna podesavanja i onda samo praksa.

Evo slike modela



Kao sto rekoh zao mi sto nisam zabiljezio prvi test-let. Ali kratak opis: model malo vuce te ga je trebalo malo drzati na palicama (treba ga istirmati i mozda dostelati potenciometre na kk kontorleru) ali u globali je prilicno stabilan i miran vise nego sto sam ocekivao za prvi let. Naravano kao sto sam prije rekao nikad nisam letio nesta sto ide vertikalno gore i dole. Samo sam lebidio na 50cm - 1m od poda ali jednom sam se malo i ohrabrio i digao model vise nego sto sam mislio na nekih 5m cca. uh al je bila panika u tom trenutko ali sam ga sletio cak bolje nego nekad sa 1m.


Ostaje samo dostimavanje, puna vreca baterija i praksa, a onda i prva videa.

Pozz iz Sl. Broda
Sjedi mrav na banderi i umače keks u struju

Odg: Nadam se da ce biti Quadcopter

Reply #5
digneš ga par puta na 1m, i vidiš u koju stranu vuče,
spustiš, istrimaš u kontra na stanici, digneš i vidijš jel ok, ako nije onda još.
(prije trimanja možeš i premještati batku malo u kontra stranu ako je na čičak npr :))

kada si ga podesio da stoji tamo di si ga ostavio (u horizontali jasno, ne bu stajao ako ga ostaviš u koso :) )
onda se igraš sa gainovima, na 50% je početno(roll i pitch), yaw na 80%,

sada ga u zraku naglije cimneš naprijed i nazad, ako on ne oscilira, pojačaš gain za pitch,
i tako par puta dok ne dođeš do točke u kojoj on nastavi oscilirati (nebu se srušio, samo se trese u zraku :) )
tada malo smanjiš gain. i onda isto za roll ali cimaš lijevo-desno jasno.

letit će on i na 50% gaina, no s većim gainom dobiješ bolju stabilizaciju, manje 'bježi' iz horizontale.

i to je to. ugodno letenje.

Odg: Nadam se da ce biti Quadcopter

Reply #6
Ide li tko od vas pro letaca quadova na ovu stranu Slavonija SB da se javi i malo pogleda quad ujedno i da koji savjet i ustima sve kako treba, te pokaze jedan let :D
Sjedi mrav na banderi i umače keks u struju

Odg: Nadam se da ce biti Quadcopter

Reply #7
Ide li tko od vas pro letaca quadova na ovu stranu Slavonija SB da se javi i malo pogleda quad ujedno i da koji savjet i ustima sve kako treba, te pokaze jedan let :D
idem ja za par dana, navratit cu da to razbijemo  :D

Odg: Nadam se da ce biti Quadcopter

Reply #8
evo prvi test
quadcopter

cekaju se baterije
Sjedi mrav na banderi i umače keks u struju

Odg: Nadam se da ce biti Quadcopter

Reply #9
mazes li nam reci koliko kosta da se na pravi jedan ovakav......Hvala





Odg: Nadam se da ce biti Quadcopter

Reply #10
mene je izasa puno posto ja neznam uzeti  tocno

npr ja sam uzeo za 3 frame centralne pa iskombinirao, zatim krakovi imam ih 20 sigurno sam malo sjebani nisu rupe 100 posto izbusene. Ove na quadu su 100% ali su duzi krakovi mislio sam krace ali posto mi sjebo covjek sto je busio ostao sam na ovima, mozda je ibolje jer sam pocetnik.

treba ti vijaka par ja uzmem punu vrecu od svakih pa da vidim koji pasu, distancera 12cca ja uzme 40
nogice 4 ja uzmem 24

ali cca materijal ako kupujes koliko ti zapravo treba i znas sta i kako hoces te je nekih 1500kn sve komplet rtf + tvoj rad. mene je izaslo puno vise jer nisam znao sta i kako pa sam izmisljao a i time dosta para bacio u vjetar
Sjedi mrav na banderi i umače keks u struju



Odg: Nadam se da ce biti Quadcopter

Reply #13
cekam baterije i punjac, a onda malo dostimavanja objasnuli su mi kako i sta, a zatim samo praksa. Naravano posto nemam nekog od pro letaca da mi to pokaze i objasni sve, ovako polako ali ide. za prvi put ja sam zadovoljan, jer to je prva stvar koju sam poletio vertikalno, tako da me to odusevilo. Kad stignu batke onda cu jos malo  postimati gainove i onda livada od jutra do mraka :)

Evo moji koraci kako sam krenuo te kako planiram nauciti, iako misli mda bi mogao cak neke preskociti ali opet bolje cu polako a sigurno dok to ne savladam kako treba.
1. korak: hovering naprijed, nazad
2. korak: naprijed okret u mjestu i nazad sebi.
3. korak: naprijed te lagani zaokreti bez stajanja i nazad sebi.
4 korak advance letovi kombinacija raznih letova ali u granicam normalne nista extra(bez lupinga i extremniji figura)

Situacija koja mi se desila na prvom test letu nazalost nije snimito: Sve se odvijalo kod kolege u dvoristu gdje i nema puno mjesta bar za mene pocetnika. Digao sam model na nekih 1m cca i otisao od sebe i tu sam se malo odvazio i digao model na nekih 15m cca. i zatim mi je krenuo prema susjedu preko kuce ali sam ga uspio vratit i nekako se snaci iako nisam imao pojma gdje mi je sta. Lagano sam ga vratio i zatim je pojurio prema ulici ali sam ga uspio prizemljiti i to prilicno solidno jer kako je izgledalo mislio sam evo biti ce dijelova na sve strane. jedina steta je puknuta nogica iako su mi vec rekli da ove nogice za bojanje i nisu neke da odmah odu. Pukao je saraf na njoj koji je po prilicno slab. Zao mi je sto to nije snimito izgledalo je pravo dobro cak bi neko mislio al ovaj dobro leti, a ja jadan se preznoio noge mi se osjekle ali opet snasao sam se i spasio model.

Nego koje nogice - skije za heli uzeti da je prilicno stabilno i cvrsto te u jednu ruku mekano  da ima onu spuzvu? A da ne smetaju kameri(sony webbie HD) jer model je + modu tako je isprogramiran a i postavljena plocica?

Ajmo sa savjetima koje nogice privremeno staviti dok se ucim letjeti? Prvo sam mislio slauf za djecu za more ali gdje to sada naci (jel ima tko mozda ? :) ) pa sam dosao na ideju unutarnja guma od kolica(tačaka).
Sjedi mrav na banderi i umače keks u struju

Odg: Nadam se da ce biti Quadcopter

Reply #14
evo drugi let jos se moram poigrati s gainovima ali je i sada odlicno jedini problem pilot pogubim se cim ga okrenem moras brzo i tocno reagirat pa za sad se leti od nazad samo :) polako valjda cu i to savladat

evo snimak 2 povijesnog leta (avioni su puno laksi za vozit ovo cim dalje odes zeznuto)
DIY quadcopter 2 flight
Sjedi mrav na banderi i umače keks u struju