Skip to main content

Topic: LiPo i opasnosti koje sobom nosi! (Read 24562 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

LiPo i opasnosti koje sobom nosi!

Zao mi je da ne mogu ovdje uplodati Text niti Sliku
pa bih vas molio da skoknete do RCM i pod naslovom VARAZDIN procitate sto moze LiPo da napravi!

Ne punite LiPo svaki puta sa Balanserom.
jos jednom da napomenem i ako je moja tvrdnja za mnoge neispravna ali VANI je ovako kako vam savjetujem.

dovoljno je svaki treci ili cetvrti puta.

Napominjem,to je samo na Bazi moga iskustva i velikog broja Modelara van Kroatije !
Poz.Iv

p.s. Sam tok kako je doslo do zapaljenja mozete i ovdje procitati ali u Clanku koga pise moj najbolji Pajdas treba procitati Pasus u kome je tvrdnja da ne treba svako punjenje raditi sa Balanserom potkrepljena je konkretnim Podatcima a ne samo mojom tvrdnjom koju iznosim.

Odg: LiPo i opasnosti koje sobom nosi!

Reply #1
ivek, niti jedna baterija se nece zapaliti sve dok se ne zapali. nije problem u 99,99% slucajeva koje se ne zapale vec u onih 0,01% gdje se zapale. pitaj nesquicka kakvo iskustvo ima...
struja zakon, nitro USTAV

Odg: LiPo i opasnosti koje sobom nosi!

Reply #2
eewan pokušavali su mnogi, uzalud je objašnjavati :)
i have fun with my funjet, it' ultra fun :)

flyfly mirage 2000

Odg: LiPo i opasnosti koje sobom nosi!

Reply #3
evo, ja malo prosurfao po nekoliko RC grupa, i izgleda da ekipa (a pogotovo automodelari) zaista ima naviku punjenja LiPOsica bez balansiranja....tek bi je tu i tamo izbalansirali...ali koliko sam shvatio, ekipa to prakticira na malo skupljim i kvalitetnijim LiPO od ovih hobbyking-ovih...

No, moje je mišljenje da to ipak nije za igru - LiPO je vrrrrrlo osjetljiv na overcharging. Moja je preporuka puniti uvijek s balanserom, ne vidim zašto bi balanser uopće smetao pri punjenju...
MX-16S/Aurora9, Giles202, ASW28, PC9, Quad, Canary40
Building: ME-109, ExtraLeki 300, Mig-7

Odg: LiPo i opasnosti koje sobom nosi!

Reply #4
evo, ja malo prosurfao po nekoliko RC grupa, i izgleda da ekipa (a pogotovo automodelari) zaista ima naviku punjenja LiPOsica bez balansiranja....tek bi je tu i tamo izbalansirali...ali koliko sam shvatio, ekipa to prakticira na malo skupljim i kvalitetnijim LiPO od ovih hobbyking-ovih...

Jedna od bitnih razlika između skupljih i jeftinih baterija je u tome što su ove skuplje (ali to nije pravilo za sve) paketi sastavljeni od međusobno podjednakih članaka. Jer ona je toliko dobra koliko je "dobar " (SLAB) njezin najslabiji članak. Zbog toga neki pune bez balansera ali kome je stalo do imovine, modela na to neće ni pomišljati...  :-X

Odg: LiPo i opasnosti koje sobom nosi!

Reply #5
nema razloga puniti bez balansera
ni skupe ni jeftine
kod balansera se svaki članak puni zasebno i to je puno zdravije za bateriju

ekipa vani ima para i boli ih njonjo ako im baterija ode nakon 30 ciklusa, mene ne boli njonjo nego novčanik :)
i have fun with my funjet, it' ultra fun :)

flyfly mirage 2000

Odg: LiPo i opasnosti koje sobom nosi!

Reply #6
slažem se - zaista ne vidim razloga zašto bi netko punio bez balansera.....to da balansiranje skraćuje vijek trajanja baterije je čista glupost i protivi se svakoj logici (ako netko ima brojke koje govore drugačije, drage ću ih volje poslušati)....

to što neki rade njihov je problem....vjerojatno će promijeniti mišljenje kad (ako) im se nešto dogodi s baterijom...kad sam vidio lika kojem je izgorio LExus  :'(

LiPO je super, ali i super opasan, ja se s njim nikad nisam tako igrao, niti ću se igrati...
MX-16S/Aurora9, Giles202, ASW28, PC9, Quad, Canary40
Building: ME-109, ExtraLeki 300, Mig-7

Odg: LiPo i opasnosti koje sobom nosi!

Reply #7
ja baterije punim uvijek preko balans porta iz jedinog razloga što nemam drugi način osim tog.. a opet.. po pitanju života baterije... posebno kod pražnjenja događa mi se da mi se baterija prazni npr. na ovakav način: 70% 50% 65%..., pa imam 100%, 92%, 100% ako ju ostavim da miruje.. znači neki unutarnji otpori, gustoće ćelija itd..

Opet.. svugdje možete pronaći upute za rukovanje lipo baterijama, pa čak i na onim naljepnicama koje su naljepnjene na njih.

Jedna od bitnijih stvari od punjenja balanserom ili bez je slijedeće:

Trošenje baterije - način vožnje, burst itd...
Punjenje baterije odmah ili neposredno nakon leta.
Punjenje toplih baterija. itd...

Svugdje piše da se baterije nakon vožnje trebaju odložiti na sigurno mjesto i puniti nakon najmanje 1h... tko to radi? Nitko.
Većina koja ima priliku nahaklat se na punjač.. odmah kači bateriju, jer želi što prije ponovno poletiti. itd..

Naletio sam rcgrupsima.. da je baterija planula sama od sebe nakon više od 15h od zadnje vožnje, prilikom koje ju je malo zagrijao...

Uglavnom.. manje više sve baterije dolaze iz kine, sa jednom ili drugom naljepnicom.. Proizvodni proces i testiranje je sigurno manje rigorozno nego u EU i ostalim zemljama, zbog toga je i njihova cijena puno manja nego npr. Varta 9 volti. što je apsurdno i tragi komično.

Od 100 ili 1000 baterija možda jedna ima nešto što će uzrokovati da plane kod punjenja, trošenja ili skladištenja. Sad da je tu kriv balanser ili lutrija.. mislim da je prije lutrija..

I još jedna sitnica.. Hobby king više ne šalje LIPO baterije poštom.. već koriste skakanje preko pola europe preko swiss posta da bi ih dostavili... uzrok nekoliko požara u poštanskim uredima.. siguran sam da ih poštari nisu punili niti sa balanserom niti bez njega.. a manje više su sve dobro upakirane..

A da ne pričamo o tome koliko vas vozi i trguje napuhnutim batkama ;)



Odg: LiPo i opasnosti koje sobom nosi!

Reply #8
Činjenica je da se baterija zapalila za vrijeme punjenja i to punjenje je bilo bez balansiranja čelija za vrijeme istog.

Znači nije ovo ili ono nego se da zaključiti kaj se je dogodilo. Vjerojatno je jedna ili više čelija otišlo preko sigurnih 4,2V po članku i dogodila se kemijska reakcija i zapaljenje LiPo baterije. Tome je kumovala starost zbog koje je vjerojatno pokoja čelija bila oštećena. Ne balansirati takovu oštećenu i istrošenu bateriju za vrijeme punjenja govori samo za sebe.

Nemože se umanjiti štetnost događaja pisanjem da je ovo je ili ono i da se nekima dogodilo to i to kad se za te druge nezna kaj su sve radili sa svojim baterijama. To neće utješiti ni vlasnika izgorenog auta niti sve one koji su oštećeni.

Nema od toga koristi osim kaj će to isto netko ponoviti.

Nek se nitko ne nađe uvrijeđen samo treba sagledati situaciju onakvu kakva je. Punila se LiPo baterija bez nadzora, bez balansiranja čelija u autu.


Odg: LiPo i opasnosti koje sobom nosi!

Reply #10
Kad su se pojavili pojasevi u automobilima, nitko ih nije koristio, Kad su se počele plačati kazne za ne vezanje pojaseva neki su izračunali da se jefinije vezati nego plačati kaznu, neki se ni danas ne vežu i povremeno plate kaznu. To su realnost i tu nitko ne priča o tome dali je dobro vezati se ili nije.
Proizvođač je propisao kako se koriste baterije i kraj. Svi veliki znalci smiju pisati po forumima što ih je volja. Forumi nisu relevantno mjesto za stjecanje znanja. Postoje druga mjesta na internetu za naučit nešto pametno.
MX16s+Assan, AURORA 9, T8FG
SF47, Ventus 2AX, Shadow, Elektra,
Optima PRO, Discus CS, Escape Jarro Miler
Eagle Tree PRO

Odg: LiPo i opasnosti koje sobom nosi!

Reply #11
Sve to stoji.. i najvjerojatniji uzrok je to što svi nagađamo...da je planula stara batka na punjaču bez balansa... ali isto tako je mogla prasnuti bilo koja netom korištena baterija.. što od udaraca.. što od ranijih udaraca itd...

opet 2004 dogodilo se isto.. bez ikakvog punjača.. lik kojem je planuo auto sjeća se samo da je dan ranije ta baterija bila topla..

http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=241627

Svugdje je naznačeno da se baterije prije punjenja moraju vizualno provjeriti.. napuhnute batke ne bi smjeli puniti, a opet svi nosimo žabe na livadu..

Koliko nas ima pogotovu početničke baterije koje su se zabijale u  zemlju skupa sa modelima pri brzinama od 50-60-80 km/h?

I dalje izravnamo zgužvane ćelije i nastavimo koristiti bateriju..

Koliko nas vozi baterije koje su vizualno nagnječene, ogrebane i ponekad i na mjestima utisnute ili zarezane od udaraca ?

Koliko se sjećam bila je i neka tema prije koji mjesec da je nekom iznenada prasnula baterija na punjaču, ne sjećam se da li je bila balansirana.. ali dešava se.. isto kao što prasnu u pošti bez punjača..

Pravila su jasna.. sa balansom, bez balansa.. baterija se ne puni na zapaljivom prostoru bez nadzora. Sve ostalo je, a i ne mora biti.

Odg: LiPo i opasnosti koje sobom nosi!

Reply #12
To sve samo govori sa koliko se opasnim stvarima igramo, zato ne treba vuči vraga za rep.
Mislim da je Tomislav spomenuo zaštitnu mrežu u Varaždinu. Ne stavlja se nigdje dok se jednom ne dogodi. Bilo je već tragičnih događaja sa modelima, svi se sjećaju Mađarske, ako se nevaram, kad je model usmrtio dvoje ljudi.
Nije Neskiq računao na to, kao ni ja i mnogi drugi kad na upaljač punimo batku u autu ili gepeku ili ispod haube zavisno gdje tko ima akumulator na autu. Uvjek mislimo neće baš meni a sad se vidi da ne treba biti siguran u opremu već je bolje spriječiti nego liječiti.

Odg: LiPo i opasnosti koje sobom nosi!

Reply #13
Ja sam u cetvrtoj Sezoni i ne primjecujem niti najmanje znake zamora a niti napuhavanja,
koristim ih samo u Jedrlici a prvih 30-tak sekundi u penjanju imam uvijek puni Gas,intervali do slijedeceg penjanja su razni,par minuta ali kada sleti su dobro vruci,
imam im 5 Komada i drzim ih preko cijele Godine u Dvoristu,imam veliki Metalni Gril i tu je njihovo mjesto,
kod punjenja nikada ih ne ostavljam bez moga prisustva a punim ih u Radioni na velikom Radnom Stolu a da u njihovoj blizini nema nista sto bi se moglo zapaliti, Ploca Stola je ne gorive povrsine,
Balansirati sam poceo kada mi je Diogen to preporucio ali kako rekoh svaki treci ili cetvrti puta.

U Minhenu sam imao veoma siroki Krug Modelara i svi smo istim nacinom punili,niti jedan problem nitko nije imao.
jedno me interesuje, Laptop,Kamere,Mobiteli i jos kojesta su naspikani sa LiPo i Punjaci su primitivni,mislim bez balansa!
poz. iv

Odg: LiPo i opasnosti koje sobom nosi!

Reply #14
baterije mobitela su na 3.7V, dakle jedan članak....i postoji elektronika koja sprečava overcharging.
MX-16S/Aurora9, Giles202, ASW28, PC9, Quad, Canary40
Building: ME-109, ExtraLeki 300, Mig-7