Skip to main content

Topic: LiPo i opasnosti koje sobom nosi! (Read 24625 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: LiPo i opasnosti koje sobom nosi!

Reply #45
Mislim da prava istina leži u čistoj kemiji :)

1. svaka baterija bilo kakva može se brzo nabiti :)
2. ne pokušavajte ako stvarno ne znate što radite i imate potrebne mjerne instrumente
3. obavezna zaštitna odjeća ;) naočale i rukavice
4. početnici neka slobodno zanemare ovu temu i uživaju u modelarstvu
ACRO43HR

CroDEST - Razvoj Web Aplikacija, Informatika i Robotika


Odg: LiPo i opasnosti koje sobom nosi!

Reply #47
Evo da se javi jedan automodelar koji je vozio na LiPo, malo jače baterije (7,4V  5600mAh 40-70C), da dobro piše 70C, u teoriji znači 5600x70=392000mA ili ti ga 392A maximalna struja pražnjenja !! Ima i jačih ali SVE APSOLUTNO SVE SE PUNE SA SPOJENIM BALANSER KABLOM kako bi punjač nadzirao napon na čelijama i da se ne prepune (posljedice svi znaju). Oni koji su se pravili pametni pa punili  bez balansera smo udaljili na kraj box-ova da slučajno ne oštete opremu ostalih sudionika. Još samo jedno: oni koji se ozbiljno bave elektro autima imaju barem 3 paka baterija, i pune ih maximalno 2 eventualno 3 puta u toku dana.

Odg: LiPo i opasnosti koje sobom nosi!

Reply #48
ovu temu treba brisati

Potpisujem...

U biti tema je dobra, ali treba maknuti sve postove o punjenju po kratkom postupku... (ili ti ga uputa kako ostati bez očiju, kože lica, ruku  itd...).

ACRO43HR

CroDEST - Razvoj Web Aplikacija, Informatika i Robotika

Odg: LiPo i opasnosti koje sobom nosi!

Reply #49
Ne ja mislim da je najbolje napraviti temu kako upropastiti modelaru život po kratkom postupku.  ;D
svaka čast :)

Odg: LiPo i opasnosti koje sobom nosi!

Reply #50
Mislim da je očito koji postovi su nastali zbog stavova ljudi koji su u zabludi, koji su ozbiljni, a koji su samo zaj**ancija  :)
MAK Zapad

Odg: LiPo i opasnosti koje sobom nosi!

Reply #51
ok.. al ajd neka mi prije brisanja netko odgovori na pitanje o teoretski fašavom članku na primjeru 3S 2P, 4S2P . kombninaciji


Odg: LiPo i opasnosti koje sobom nosi!

Reply #53
gospodo.... tema je u birtiji...... samim tim puno govori.....  nismo brisali puno veća sr....a pa ne moramo ni ovo....
pametan modelar zna razabrati što treba razabrati .

Debljina je ozbiljan medicinsko-estetski problem koji se može riješiti dijetom, a glupavost je medicinsko - socijalni problem koji se NE može riješiti.

YT kanal http://bit.ly/2lAbpIe

Odg: LiPo i opasnosti koje sobom nosi!

Reply #54
...i nemoj da vidim slucajno koga da koristi balanser ;)
struja zakon, nitro USTAV

Odg: LiPo i opasnosti koje sobom nosi!

Reply #55
Ak VANI ne koriste, pa nećemo onda valjda mi koristit, eeeej aloooo  :D
MAK Zapad

Odg: LiPo i opasnosti koje sobom nosi!

Reply #56
ja sam da se balanser zakonom zabrani!
i have fun with my funjet, it' ultra fun :)

flyfly mirage 2000

Odg: LiPo i opasnosti koje sobom nosi!

Reply #57
pošto me grize savjest jer sam i ja svojim postom o punjaću otišao u krivom smjeru red je stvarno da se osvrnem i na temu i na nemili događaj.


kad se krene čitati sve ovo .... ispada rastezanje neskqukovih jajaca od Mrežnice pa do Varaždina zbog toga što mu se dogodilo.


Rastegnite i moja jer se ovo moglo dogoditi i meni koji cijelo ljeto furam baterije u autu da  bi se fino zagrijale dok sam ja na poslu pa da bi mogao poslije odletiti koju rundu.
Moglo se dogoditi i drugima jer baterija ne mora grunuti samo od punjenja i NE balansiranja.


AKO se stave sve karte na stol mišljenja sam da možda nije uopće nesqiku grunula ta baterja nego neka druga... dobrom forenzikom se svašta da utvrditi.


Zašto nebi uzeli u obzir da su se možda žice koje vode DO punjaca rastopile i izazvale iskrenje i kratki spoj ?


To je sada nebitno ..... čovjeku je auto u banani.... skupimo koliko možemo ... jer je ovo opomena SVIMA.


i pogotovo nemojte stavljati sol na ranu jer STVARNO ispada da od čovjeka radimo krelca.


Najbolje je da WESp ovo zaključa .... i da se otvore dvije nove teme .... jedna ovdje u bitriji a jedna tamo gdje joj je mjesto z temi o elektornici...


pa tko ima što pametno neka piše u obje teme


Debljina je ozbiljan medicinsko-estetski problem koji se može riješiti dijetom, a glupavost je medicinsko - socijalni problem koji se NE može riješiti.

YT kanal http://bit.ly/2lAbpIe

Odg: LiPo i opasnosti koje sobom nosi!

Reply #58
pošto me grize savjest jer sam i ja svojim postom o punjaću otišao u krivom smjeru red je stvarno da se osvrnem i na temu i na nemili događaj.


kad se krene čitati sve ovo .... ispada rastezanje neskqukovih jajaca od Mrežnice pa do Varaždina zbog toga što mu se dogodilo.


Rastegnite i moja jer se ovo moglo dogoditi i meni koji cijelo ljeto furam baterije u autu da  bi se fino zagrijale dok sam ja na poslu pa da bi mogao poslije odletiti koju rundu.
Moglo se dogoditi i drugima jer baterija ne mora grunuti samo od punjenja i NE balansiranja.


AKO se stave sve karte na stol mišljenja sam da možda nije uopće nesqiku grunula ta baterja nego neka druga... dobrom forenzikom se svašta da utvrditi.


Zašto nebi uzeli u obzir da su se možda žice koje vode DO punjaca rastopile i izazvale iskrenje i kratki spoj ?


To je sada nebitno ..... čovjeku je auto u banani.... skupimo koliko možemo ... jer je ovo opomena SVIMA.


i pogotovo nemojte stavljati sol na ranu jer STVARNO ispada da od čovjeka radimo krelca.


Najbolje je da WESp ovo zaključa .... i da se otvore dvije nove teme .... jedna ovdje u bitriji a jedna tamo gdje joj je mjesto z temi o elektornici...


pa tko ima što pametno neka piše u obje teme



Kolega  sad pišeš gluposti
Čovjek je opisao kak je punio baterije i koliko su stare, gdjei ih je punio i na koji način. Dakle pogriješio je u više stvari. To su činjenice.
Jasno da mu treba pomoći, to nema veze sa njegovom pogreškom jer svi griješimo i ne vodimo dovoljno brige o sigurnosti kad je LiPo u pitanju. Da se nije dogodilo njemu dogodilo bi se nekom drugom.
Ne rasteže nitko ničija jajca nego se besmisleno raspravlja o načinu punjenja za koje neće ni jedan proizvođač punjača napisati da je ispravan a to je punjenje bez balansiranja čelija. Kak je netko napisao postoje pravila koja su napisana a sve drugo je lupetanje u prazno. Tako i ova cijela tema.
Samim time da je tema otvorena ktivo i otišla u krivom smjeru postaje besmislena i glupa. Zato bi je trebalo brisati.
Ako je tema u birtija ne znači da u njoj treba pisati besmislice.

Odg: LiPo i opasnosti koje sobom nosi!

Reply #59
to kak je on punio batke ne mora biti razlog požara..
u blizi te koja se punila .... lako je moga završiti neka koja se oštetila a da nitko nije primjetio kad ju je stavljao u auto.


naravno da postoje sigurnosna pravila i da ih se treba držati.... i kažem da je ovo opomena za sve druge i nes je platio tu opomenu ....


i dalje stojim iza svoje izjave da ne moramo čovjeka sada dodatno rastezati i lupati po ušima...






nisam pobornik brisanja.... prije ključanje pa neka sama ode u zaborav
Debljina je ozbiljan medicinsko-estetski problem koji se može riješiti dijetom, a glupavost je medicinsko - socijalni problem koji se NE može riješiti.

YT kanal http://bit.ly/2lAbpIe