Skip to main content

Topic: Pojačalo Lampaš (Read 12917 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Pojačalo Lampaš

Danas me izludilo gitarsko pojačalo. Radi se o pojačau Crate Vintage 20.
Pojačalo je starijeg datuma ali odlično očuvano. Najbitnije je da ima dobar zvuk. Kako sam ga nabavio prekjučer htio sam ga dovesti u red i kupio sam nove lampe.
 
Problem je u izlaznim lampama koje moraju raditi u paru i preporuča se da su uparene, pogotovo ako se neda podesiti voltaža na kojoj rade, to se zove bias lampi.
Lampe proizvode rusi i poljaci, ja sam ove izlazne uzeo ruske koje se i preporučaju.
Problem je da pojačalo nema potenciometar za bias pa sam pretpostavio da to pojačalo odrađuje automatski. No kopkalo me to pa sam malo istraživao. Taj model pojačala zna riknuti sa novijim poljskim lampama JJ koje su imače odlične ali očito voltaža ne odgovara, mislim da je mrvicu viša nego kod ruskih pa to valjda s vremenom naškodi.
 
Čuo sam se s jednim meštrom koji radi lampaška pojačala i on mi kaže da stavimo taj pot za biasing i fino poštelamo po knjizi i da je to naj sigurnije. Pa kaj onda  tvornički nisu ugradili taj pot?
Odnio bi ja njemu pojačalo ali nekak nebi bez da se prije dobro raspitam a znam da ovdje ima ljudi koji su svestrani pa možda netko zna dati kakav savjet. Kako što?
Ajde elektroničari znam da vas ima kojima se sviđa kad se lampice upale  :)
Evo koja fotka i fotka lampi kak rade u mraku, to me i naj više brine, onaj vanjski sivi dio plate ili anoda nebi se smio žariti a mislim da se na lijevoj lampi malo žari. Što bi značilo da lampa ne radi na odgovarajučoj voltaži i da vjerojatno radi na različitoj voltaži od druge. Valjda bi trebalo napraviti bias lampi a nema pota za to. Glupo mi je lemiti po pojačalu ako se to ne morai ako nisu predvidjeli potove za bias što bi značilo da pojačalo ima self-biasing. Možda bi riješio problem uparenim lampama.A opet me kopka kaj mi je rekao onaj meštar da uparene lampe nisu 100% rješenje.
Naime u tvornici se lampe uparuju tako da pri isprobavanju lampi one koje rade na istoj voltaži ili približnoj stavljaju u istu kutiju i označuju kao uparene a to može biti malo viša ili malo niža voltaža, nije fixno, glavno da su unutar biasa.
Znam da ovdje ima gitarista, graditelja gitara, elektroničara, nema toga kaj modelari nebi mogli riješiti.
 

Odg: Pojačalo Lampaš

Reply #1
Nove lampe i kako rade u mraku. Najme tak se vidi jel rade oke.
Pošto ja nemam neko iskustvo sa lampačkim pojačalima pa možda netko od forumaša zna dati pravi savjet. Jer htio bi ovo pojačalo zadržati na duže vremena a da mi ne rikne zbog lampi nekaj drugo.
Lijeva mi izgleda da se plate žari.

 

Odg: Pojačalo Lampaš

Reply #2
Nebum ti mogel pomoći jer se ne kužim u materiju, samo da pohvalim izbor pojačala, i ja sam si ga prije pikiral :)
Sretno :)
MAK Zapad



Odg: Pojačalo Lampaš

Reply #5
Žac ne guraj prste u lampaša, svijetlio buš !  Anodni napon kod ovog ti je i preko 300 volti !

Dakle, ovaj klasik ti ima autobias (točka 11 na shemi) i tu bi trebao sve raskopavati za ugradnu potija za biasiranje.
Inače, onaj kaj ti svijetli ti je katoda, ako se anoda zagrije da svijetli, lampu možeš baciti, a 'uparivanje' se vrši tako da se izaberu lampe sa istom strujom pri istim statičkim uvjetima, prema tome ne drkaj po ovom lijepom pojačalu !

Vidim da su izlazne El84 Sovtek, to ti je tak-tak, i nih bi trebalo izabrati kao usklađen par, ako ti ove nisu dobre, dam ti ja mojih.
One koji si kupo JJ su ti Slovačke Jamona, a ne Poljske , mislim da su to ECC83 ili slićne (12AX7) i tu nemaš kaj uparivati.

Javi se,

Damir

Odg: Pojačalo Lampaš

Reply #6
Hej D!
Ovo je istina da nebi trebal gurati prste u pojačalo :) vjeruj mi pazim pa možda ne zasvjetlim ko šesta lampa  ;D
Ovu shemu sam našao na netu samo neznam jel ok, nekako mi ne odgovara broj lampi 12AX7 možda krivo čitam shemu, ni tu nisam stručnjak.
Prepoznao si lampe od prve. A da izgleda da sam zeznuo stvar jer nisu uparene. Mislio sam da to rješava auto bias no već vidim di sam pogriješio, vjerojatno jedna ili obadvije nisu unutar biasa.
Možemo ih bilo kak izmjeriti?

Odg: Pojačalo Lampaš

Reply #7
ja bih pomoga al sam bubnjar pa ne kužim što se događa, uglavno zvuk nije loš kolko se može ovako primjetiti, marshal je marshal :)
Necu zvake, vrati kusur
Team LAHOR

Odg: Pojačalo Lampaš

Reply #8
ECC83 su ti dvostruke triode, pa ti zato ne odgovara broj lampi na shemi i na šasiji pojačala.
Ne kužim zakaj forsaš da ti Sovtek EL84 nisu usklađenih svojstava, što se to dešava da si posumnjao?
Provjera se može izvršiti na tube-testeru, ali velim ti da imam takvih lampi koje sam izabrao kao uskladjene parove, pa ih samo pikneš i voziš dok se ne istroše, nakon toga slijedeći par. Pri tom naponu i izvučenoj snazi životni vijek im je, da citiram Omija 'Kratak ali životopisan'.
Damir

Odg: Pojačalo Lampaš

Reply #9
Ne kužim zakaj forsaš da ti Sovtek EL84 nisu usklađenih svojstava, što se to dešava da si posumnjao?
Koliko se da sad vidjeti na ovim slikama u mraku desna radi ok, plate ima rupice pa svjetlost dolazi kroz te rupice a na lijevoj ipak malo žari plate. Brinem se jer ako to ne radi kako treba, kao na drugom videu rečeno mi je da može zgoriti trafo i još štošta pa i puknuti i zapaliti se lampa. Tak da me je malo trta.

Odg: Pojačalo Lampaš

Reply #10
ja bih pomoga al sam bubnjar pa ne kužim što se događa, uglavno zvuk nije loš kolko se može ovako primjetiti, marshal je marshal :)
Istina ovaj crate daje zvuk sličan maršalu, gain mu je odličan,  :)  taj clin skoro pa i nema a i ne treba
Imao sam crate kineza, imao je lijepi clin ali drive banana, tak da sam ga mjenjao za ovog sa slika. Je da je kinez bio 50W ali kaj će ti jer to nemreš iskoristiti, sve u krugu od 1km digneš na bunu. Tak da sam ga u svrhu očuvanja mira u selu trampio  :)

Odg: Pojačalo Lampaš

Reply #11
Bok rokeru!

Moj dobar frend je sav u gitarama,lampašima i cnc-obradi.
To je ekipa sa gitarskog foruma pod graditelji gitara itd...
Inače bivši stolar (sada poslove prepušta meni) posvetio se isključivo izradi cijevnih pojačala,što hi-fi,što gitarskih,izradi vintage kutija,cnc glodanje gitara itd.
Radiona je desno od savskog mosta,dole,,točno prekoputa Prima namještaja,zove se Dean i slobodno ga zovi.Reci da sam ti ja dao broj.

091-5074 813

Evo i slike mog kompleta i gitare koju je za mene napravio Kifla,a glodana kod Deje.

LP!

Dražen
Spektrum DX8
Predator 650,Robocat 270,Dji Mavic air,Omei2000EP,Flamingo,Cyclone-E,Curare 40,Nemesis 60,MPX funracer,Mustang,WotXL,Meridian

Odg: Pojačalo Lampaš

Reply #12
Jedino što znam je da sam čuo za to pojačalo, i lampe ECC83 koje sam imao u mislim 4 komada u Marshalu TSL602.  I da sam je morao mijenjati, naravno nisam ja ;)

Odg: Pojačalo Lampaš

Reply #13
@ krasny
Čuo sam za Deana i hvala na mobu! Već bude dobro došao. Komplet ti je A1
Moj problem i nedoumice riješio je Diogen. Više neću ni pitati niš na forumu nego direkt k njemu :)

@ Moriaty
kak naučiti nekaj ak sam ne probaš :) pa makar zeznuo stvar
 
Uglavnom danas znam o lampašima više nego jučer, a drugi put ću prije pitati Diogena pa se tek onda primiti posla :)
Kaj ja mogu kad svemu moram vidjeti đigerice  :D
Bar sam tolex očistio i oglancao pa sad pojačalo izgleda kao iz dučana.

Odg: Pojačalo Lampaš

Reply #14
Lampa - tranzistor
Nitro - elektro

 :D

Lampa i nitro zahtjevaju ljubav, treba tu i tam zasukat rukave, održavat, pazit...
Tranzistor i elektro samo nafrljiš i po plinu :)
MAK Zapad