Skip to main content

Topic: Gradim stroj, trazim savjet elektricara (Read 5686 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Gradim stroj, trazim savjet elektricara

Nemojte zamjerit laiku.

Planiram raditi nekakav proizvodni stroj a neznam gdje nabaviti dvije komponente koje mi trebaju. Mozda netko od vas zna. Najsretniji bi bio kad bi to u Zg negdje mogao kupiti jer nemam cajta za dva tri tjedna cekat da dode iz vana pa da vidim da li radi...

Prvo sto mi treba je motor kojem se moze mijenjati brzina od nula do neke male brzine tipa 100-200 rpm a treba mi za pokretati transportnu traku duzine metar, sirine 3 cm.

Drugo sto mi treba je nekakav regulator koji ima potenciometar a da sa njime mogu upravljati sa cekas žicom. Ne treba mi za rezat stiropor ali ajmo rec slicno tome.

Inace ostatak stroja je pravi izazov pa bi bilo super da su ove komponente plug and play.

Ako netko zna kako mi ove dvije stvari moze napraviti, rado bi platio...

Svaki savjet dobro dode!

Odg: Gradim stroj, trazim savjet elektricara

Reply #1
Znaci treba ti steper motor sa regulatorom ili nekim arduinom + driver i punjac za LiPo koji ima opcije za rezanje stiropola!!!
LP,  Chris
... gravity always wins ....

Odg: Gradim stroj, trazim savjet elektricara

Reply #2
Tak nekak... Znas mozda gdje ima za kupiti takvo sto?

Odg: Gradim stroj, trazim savjet elektricara

Reply #3
za regulaciju grijanja žice ti je ok: brushed esc (neki do 20a, može i manje) + servo tester + napajanje.
nikaj kompliciranog, ako treba pošaljem ti shemu.

pogon za strojček ti je ok stepper (koračni) motor a njega možeš upogoniti na 2 načina:
- preko računala a tu ti treba: motor, driver, kontroler... jeftinija i lakša varijanta je preko LPT porta mada ide i preko USB-a
- kontroler sa sklopkom i potenciometrom: smjer - brzina npr. ovaj:
http://ad-electronic.hr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=3610&category_id=224&option=com_virtuemart&Itemid=341
al nikako na to ne stavljati motor sa više od 0,5A jer se grije opako.

Odg: Gradim stroj, trazim savjet elektricara

Reply #4
Pozdrav.
Ima raznih načina ali prvi,(recimo analogni i najjednostavniji) je PWM regulacija gdje s dc strujom reguliraš broj okretaja nekoga maloga dc motora s prijenosom(motor za brisače od manjega automobila i sl....).
Na isti način možeš regilirati i temperaturu žice, sve se to može odraditi s ne555 chipom vrlo jednostavno i brzo.
S istim sklopom ako je žica veće snage može se ići s ne555+ moc3051+triak za potrebnu snagu(kada je žica u pitanju ili termičko trošilo).
Sve te sklopove možeš nači kod nas.







Odg: Gradim stroj, trazim savjet elektricara

Reply #7
Jel znate mozda koju firmu u zg koja prodaje takve motore itd da ne improviziram?

Puno hvala na trudu svima!

Odg: Gradim stroj, trazim savjet elektricara

Reply #8
Ne znam kolika ti je snaga potrebna ali kako sam i rekao motor s prijenosom prilagođen za potrebnu brzinu, tada ti se motor vrti u režimu većega broja okretaja pa je moment gotovo isti deklariranom.
Ali trzni me na mob za detaljnije...

Odg: Gradim stroj, trazim savjet elektricara

Reply #9
Pošto mi zanimljiva tema i ak ti paše zadnji vw brisač evo pa probaj s njime. Višak mi je i samo stoji. Pa bar nek bude koristan u bilo kojoj svrhi nego da skuplja prašinu  :D :D :D
Poslano sa mog starog HP compakt koristeći jedva vidljivu tipkovnicu!!!

Gradim stroj, trazim savjet elektricara

Reply #10
Oj Gogy! Kolko para i gdje si smjesten?

Odg: Gradim stroj, trazim savjet elektricara

Reply #11
90% motora od zadnjeg brisaca ne vrti cijeli krug kao prednji motor od brisaca nego samo 150-180 stupnjeva!
Koliko vidim da taj gogy-jev motor ima dvije osovine i brisac se montira direktno na osovinu on vrti samo pola kruga.

Odg: Gradim stroj, trazim savjet elektricara

Reply #12
Za cekas zicu najjednostavnije i imas za kupit u svakom gradu je potenciometar,dimmer za regulaciju svjetla... Spojis ga na primar nekog trafoa kojeg nades od 220/24V i regulacijom ulaznog napona na primaru reguliras izlaz na sekundaru trafoa. To ti moze posluziti za prvu ruku a radi provjereno i sve djelove nabavis isti dan. Ako trebas regulator za motor imam i to mogu ti ga poslat pa cu ja sebi narucit drugi. Regulator za dc motor 0-50V i 0-10A i ima prekidac za promjenu smijera, tj polariteta.

Odg: Gradim stroj, trazim savjet elektricara

Reply #13
90% motora od zadnjeg brisaca ne vrti cijeli krug kao prednji motor od brisaca nego samo 150-180 stupnjeva!
Koliko vidim da taj gogy-jev motor ima dvije osovine i brisac se montira direktno na osovinu on vrti samo pola kruga.
Sami motor vrti konstantno u jednom smjeru, a da brisač ide lijevo-desno je riješeno sistemom zubčanika i polugica u onom kućištu što je na motoru ;)
Kudikamo je bolje znati o svakoj stvari ponešto nego o jednoj sve.

Odg: Gradim stroj, trazim savjet elektricara

Reply #14
90% motora od zadnjeg brisaca ne vrti cijeli krug kao prednji motor od brisaca nego samo 150-180 stupnjeva!
Koliko vidim da taj gogy-jev motor ima dvije osovine i brisac se montira direktno na osovinu on vrti samo pola kruga.
Sami motor vrti konstantno u jednom smjeru, a da brisač ide lijevo-desno je riješeno sistemom zubčanika i polugica u onom kućištu što je na motoru ;)
Naravno ;)  ovdje nas zanima izlazna osovona ,sto jasno ukazuje na to da motor koji je ponudio gogy se ne moze iskoristiti za pokretanje trake.