Skip to main content

Topic: Brza pomoć (Read 4338 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Brza pomoć

Ljudi treba mi brza pomoć!
Stavljam pojačanje od staklene tkanine 30g/m"2 na roza stirodurna krila na način da posprejam i krilo i tkaninu lagano sa ljepilom u spreju, nakon 10min zaljepim tkaninu na krilo i sa kistom namažem epoxy ali prilikom rukovanja tkanina non stop klizi sa krila i odvaja se tako da na nekim mjestima tkanina uopće nije na krilu.                              Kako vi ljepite pojačanja od staklene tkanine na stirodur?
Molia bih vas da brzo odgovorite jer sam zamiša smolu prije 3 h i ne bih htio da je moram bacit (stvrdnjava za 24h ali je gusta već nakon 4h).
down with the gravity

Odg: Brza pomoć

Reply #1
Ako si smolu držao na hladnom, sporije polimerizira.

Smola očito rastopi ljepilo spreju.

Najjednostavniji način je da preko svega staviš najlon i dobro ga nekako zategneš.
Ako si krila izrezao žicom, ostatak od rezanja ti je kalup i njega iskoriastiš: krilo u najlon, nekako zategneš i onda sve u kalup i na njega neki teret, knjige ili slićno.

Kada smola veže, nakon 24 h i više, samo skineš najlon.

Najkvalitetnije je vakumirati u najlonu, ali za to ti treba vakuum pumpa.

Damir

Odg: Brza pomoć

Reply #2
namaži prvo stirodur pa onda stavi staklo i kistom lagano poravnaj  stakleno tkanje 8)

Odg: Brza pomoć

Reply #3
diogen: valjda najlon u kalup, krilo namazat, stavit matu i onda opet smolu i onda uglavit u kalup sa najlonom (najlon da se smola ne zaljepi za kalup). jer kad bi najlon stavio na krilo pa onda smolu i matu kad se stvrdne sislo bi sve dole sa krila jer bi najlon bio odjeljivac.

mirt je dobro napisao, prvo treba na krilo stavit smole pa onda vlakna, a ne prvo vlakna pa onda smolu. i svakako treba nakon stavljanja vlakna dobro utisnut smolu da ne ostanu mjehurici zraka

Odg: Brza pomoć

Reply #4
Hvala vam na pomoći ,stvarno ste brzi  8)
evo upravo sam završia i za sada izgleda sve dobro ali ću za svaki slučaj još malo promatrat
inaće ovo su krila za jedrilicu koju sam napravia i moja prva koja je unutar pravilnika za F5J pa ako sve dobro prođe sa ljepljenjem za vikend ću stavit nešto slika  8).
down with the gravity

Odg: Brza pomoć

Reply #5
@ kroky: napisao sam 'u najlon', dakle cijelo krilo je u najlonu, inače iscurena smola sve slijepi.

@spirit: ako si radio po Pravilniku za F5J-N , računaj sa time da krilo raspona približno 1,9 m i površine manje od 30 dm2 nebi smjelo biti teže za tehniku stiro-staklo od 120 grama gornji limit.
Belović je radio takva krila ispod 100 grama (potraži na to Friku ovdje: http://www.flyfreak.net/jedrilice/povijest-mojih-f5j-modela/msg13707/#msg13707 ) i to je jako dobro izgledalo !

Usput pravilan način za tako laganu jedrilicu kao što je F5J je (a i druge kojima smeta povećanje težine) je da se smola ne maže na stiro niti preko tkanine na obrađivani dio, nego se smola zasebno nanese na tkaninu i višak se istisne valjkom preko papira koji upija (npr. toaletni papir).

Tek tako 'isušena' tkanina nanosi se na obradak : u protivnom jezgra od pjenastog materijala  napije se smole, bez obzira  da li se smola prvo nanese na stiro ili se preko tkanine maže kistom. Razlika u težini je jako velika!

Damir

Odg: Brza pomoć

Reply #6

Usput pravilan način za tako laganu jedrilicu kao što je F5J je (a i druge kojima smeta povećanje težine) je da se smola ne maže na stiro niti preko tkanine na obrađivani dio, nego se smola zasebno nanese na tkaninu i višak se istisne valjkom preko papira koji upija (npr. toaletni papir).

Tek tako 'isušena' tkanina nanosi se na obradak : u protivnom jezgra od pjenastog materijala  napije se smole, bez obzira  da li se smola prvo nanese na stiro ili se preko tkanine maže kistom. Razlika u težini je jako velika!

Damir


Sinoć kad sam radia kako je napisano i meni se činilo da će stiro popit puno smole pa sam na odvojenom stiroduru to prvo testira
iako je bilo puno smole ,jedino se tada tkanina držala za stiro ali kada sam isušia tkaninu na način da sam višak smole sastruga sam starom karticom i zatim stisnia sa tariguzom tkanina bi se jednostavno odlipila.
Za sada krila ostaju nepojačana dok ne smislim kako ovaj problem rješit.
Rješenje bi bilo da napravim vak. pumpu ali je problem šta neznam kako tj. zna bi otprilike kako napravit vreću za vakumiranje ali pumpu neznam.
Ćita sam na Drelinoj stranici da je on koristia ručnu vak. pumpu koja daje jednako dobre rezultate kao i profesionalnije http://www.charlesriverrc.org/articles/foam_vac/scobiepuchtler_simplebaggingsys.htm ali neznam di to ima kupit i dali je itko radia na takav način?
down with the gravity

Odg: Brza pomoć

Reply #7
Probaj za vakum pumpu koristiti stari usisavač
Na njemu bez problema možeš regulirati jačinu usisa samo je dovoljno da imaš na crijevu otvor za ispuštanje viška zraka.
lp
Zagi, Mini Titan 325, F5J-N 400 by Beli, MPX Easy Star II
MPX Funjet, Cessna 177 GP-10,MPX FunCub, Robbe Charter, Combat & Slope Soaring Wing, Mini Dex DLG, SpaceWalker, Cirus.
Futaba 7C

Odg: Brza pomoć

Reply #8
Probaj za vakum pumpu koristiti stari usisavač
Na njemu bez problema možeš regulirati jačinu usisa samo je dovoljno da imaš na crijevu otvor za ispuštanje viška zraka.
lp

 :D
To mi je bila prva ideja ali sam brzo odusta jer bi mora bit uključen cijelo vrijeme i neda mi ga se se slušat  ;)
Tia bi napravit nešto kako Bog zapovjeda a ne trlji brlji  :D
down with the gravity

Odg: Brza pomoć

Reply #9
Probaj za vakum pumpu koristiti stari usisavač
Na njemu bez problema možeš regulirati jačinu usisa samo je dovoljno da imaš na crijevu otvor za ispuštanje viška zraka.
lp
Kompresor za hladnjak je sa druge strane - vakuumpumpa ! Može se koristiti  i ona pumpa za Space bag sa Tv-prodaje.

Najlon je zapravo ona vreća za kiseliti kupus, a zabrtviš je sa malo silikona.

Ima još načina, ali nisu tako pouzdani.

Damir

Odg: Brza pomoć

Reply #10
Probaj za vakum pumpu koristiti stari usisavač
Na njemu bez problema možeš regulirati jačinu usisa samo je dovoljno da imaš na crijevu otvor za ispuštanje viška zraka.
lp
Kompresor za hladnjak je sa druge strane - vakuumpumpa ! Može se koristiti  i ona pumpa za Space bag sa Tv-prodaje.

Najlon je zapravo ona vreća za kiseliti kupus, a zabrtviš je sa malo silikona.

Ima još načina, ali nisu tako pouzdani.

Damir

Da predlozim,
provjereno i veoma se dobro pokazalo u praksi.
Frizider Motor a za regulaciju protoka Zraka Gas od Motora 10 ccm,
brtvit mozes sa Seloteip Trakom a oko ulaza Buzira pod Plastiku zabrtviti sa Plastelinom
Pozz, Iv


Odg: Brza pomoć

Reply #12
A šta je sa onim šta dr. Drela predlaže  http://www.charlesriverrc.org/articles/foam_vac/scobiepuchtler_simplebaggingsys.htm ?
Evo Duje, ovdje je opisan jedan postupak vakumiranja, doduše nije na stiro nego na pozitiv i nije staklena tkanina nego karbonska, ali način usmoljavanja tkanine i vakumiranja je isti. Kod stiro jezgre, obavezno je sve staviti u kalup ostao od rezanja krila da se ne iskrivi i opteretiti odozgo recimo knjigama. Grijanje u 'pečnici' za brzo i snažnije polimeriziranje nije obavezno, no ako je prostorija toplija, postiže se bolja čvrstoća:
http://www.flyfreak.net/samogradnja/build-log-stojedinica/msg72788/#msg72788

Damir

Odg: Brza pomoć

Reply #13
Dobro to izgleda ,blago rećeno  ;D
evo da predstavim svoje djelo ,da pokažem da nije igračka
down with the gravity