Skip to main content

Topic: Guppy i Guppy-2 (Read 43196 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Guppy i Guppy-2

Guppy je RC jedrilica, odnosno elektromotrna jedrilica  namjenjena za 'rekreativno letenje'.
Pažljivije izrađena i reglirana upotrebljiva je i za takmićenja u F5J-N kategoriji, ali joj to nije prvotna namjena.

Njezine osobine su: izrada od klasičnih matrijala (balsa) sa nekoliko dodataka kompozita, raspona krila oko 1,5 m i težine oko 400 grama.
Sama izrada zahtijeva poznavanje 'klasične' tehnike izrade modela, te stoga izrada nije za potpune početnike, ali nije niti jako složena
pa je mogu sastaviti i oni koji su prethodno stekli osnovno znanje i izradili neki konstruktivni model klasičnom tehnikom.

RC letenje ovog modela isto nije zahtjevno, ali nije za apsolutne početnike. Malo termike i laganog vjetra omogućiti će vam da uživate
sa ovim modelom koliko god hočete.

Model ima nekoliko inačica: jedrilica, elektromotorna jedrilica, krila bez i krila sa eleronim (hotliner).

Ono što je doprinjelo galaktičkom uspjehu ovog modela je izuzetno dobro načinjen nacrt koji je do nasitnijeg detalja izradio njezin
konstruktor, poznati model Mitja, aka Ultralajt.

Tokom ove godine Mitja je izradio i Guppy_2, poboljšanu verziju modela i nadam se da će ovdje biti neki post ili ćak cijeli log gradnje.

Sve što je konstruktor pripremio za eventulane graditelje, možete nači na njegovoj stranici:
http://ultralajt.webs.com/

Ja ću samo dodati neka moja iskustva i par slika realiziranih modela: prvo idu slike izrade njuške trupa


, nosača krila



i izrade polovice krila na dasci uz upotrebu gumica.,


...

Odg: Guppy i Guppy 2 popularne RC jedrilice za samogradnju

Reply #1
... zatim slika detalja spajanja krila: ovdje sam odstupio od spoja ojačanog staklenom tkaninom i stavio v-umetke između ramenjača od brezovog špera (te samo malo dodao staklenog ojačanja+epoxy):


Prednji nosač krila sam sprijeda ojačao sa malo stakla+epoxa i time spriječio donekle mogučnost njegovog izbijanja prilokom lakšeg udarca kod slijetanja:


Možda je najkompliciraniji zahvat spajanje vertikalca, horzića na trup i tu sam se poslužio ovim trikom (potreban je pravi kut u vertikalnog i horizontalnoj ravnini): na podlogu se nacrta pravi kut i poslože dijelovi, a pod prednji dio trupa se podmetnu daščice ili neki pravilni predmet dok spoj trupa i horzića nisu u ravnini, sve se fiksira pik-trakom i slijepi.


...


Odg: Guppy i Guppy 2 popularne RC jedrilice za samogradnju

Reply #2
Za dovršenje izrade, odnosno kasnija podešavanja na terenu izradio sam jednostavni stalak koji će vam uštedjeti vrijeme i živce:


I na kraju nekoliko slika gotovih modela i dečkih na livadi....
Damir











Odg: Guppy i Guppy 2 popularne RC jedrilice za samogradnju

Reply #3
spominjes slike, ja nis ne vidim . jel me lap .ebe ili... zanima kak to i to

Odg: Guppy i Guppy 2 popularne RC jedrilice za samogradnju

Reply #4
klikni na ultralajt,tamo bi trebalo da sve vidis,
pozdrav

Odg: Guppy i Guppy 2 popularne RC jedrilice za samogradnju

Reply #5
spominjes slike, ja nis ne vidim . jel me lap .ebe ili... zanima kak to i to

da nekaj vam se s....lo, jer su se slike prije vidjele !!

Mifi
"It seems that perfection is reached not when there is nothing left to add, but when there is nothing left to take away" (Antoine de Saint Exupéry)

Odg: Guppy i Guppy 2 popularne RC jedrilice za samogradnju

Reply #6
Točno, nekaj je sj...o sa slikama. Tokom dana se nisu vidjele, a sada opet sve ok. Slike su mi na vip.hr, dali su mi malo fri-prostora, a sada za...ju, ščupaću im nogu z riti ako me ponovo... da ne plaćam to malo sirotinje od prostora nebi se žalil.  :'(
Damir

Odg: Guppy i Guppy 2 popularne RC jedrilice za samogradnju

Reply #7
koga zanima original Guppy sa klasičnom izvedbom repa neka otvori slijedeču stranicu:  Dave Fritzke,s R/C Plan    osim toga ima još dosta zanimljivih nacrta.. navalite narode ništa se ne plača...
vedro nebo i miran zrak želi vam vukovar

Odg: Guppy i Guppy 2 popularne RC jedrilice za samogradnju

Reply #8
koga zanima original Guppy sa klasičnom izvedbom repa neka otvori slijedeču stranicu:  Dave Fritzke,s R/C Plan    osim toga ima još dosta zanimljivih nacrta.. navalite narode ništa se ne plača...

PZD, taj Guppy sa Fritzkeove stranice nije isto što i ovaj Guppy od Ultralajta, zapravo vrlo različite konstrukcije što mu ne umanjuje vrijednost.

Damir

Odg: Guppy i Guppy 2 popularne RC jedrilice za samogradnju

Reply #9
Slažem se Damire da je to nešto drugo ali se mora priznati da je daleko jednostavnije konstrukcije od nama poznatih  1 i 2 i kao takav pristupačniji za nekoga ko se tek upušta u gradnju .. Dobro su mi poznate i jedna i druga konstrukcija  a mogu reći da se malim izmjenama u gupija sa "T" repom može skinuti konačna težina i do 30% što za tu veličinu daje u konačnici bolje letne karakteristike..Pozdrav majstore stari iz Vukovara
vedro nebo i miran zrak želi vam vukovar

Odg: Guppy i Guppy 2 popularne RC jedrilice za samogradnju

Reply #10
Upravo tako, malim izmjenama uspjeli smo doći ispod 400 grama za elektro verziju prema kategoriji F5J-N.
Upravo jučer reglirao sam potpuno obnovljen Jožin Guppy: malim pomakom težišta nazad (cca 2-3 mm) model puno bolje 'čita termniku' uz jedva primjetnu sklonost prema padanju u kovit: čim malo posrne treba dati jači otklon horizontalcem i vrtio sam ga skoro oko uške u termici. I dalje tvrdim da model nije za početnika, barem ne apsolutnog, no ova druga konstrukcija koju si  naveo mogla bi biti !
Pozdrav,
Damir

Odg: Guppy i Guppy 2 popularne RC jedrilice za samogradnju

Reply #11
Damire,ako nije tajna da kazes kojim si izmjenama ustedio a i ja bi horizontalac spustio dole,
jednostavnije je a aerodinamski ne gubis nista,mislim ili ??

Odg: Guppy i Guppy 2 popularne RC jedrilice za samogradnju

Reply #12
Damire,ako nije tajna da kazes kojim si izmjenama ustedio a i ja bi horizontalac spustio dole,
jednostavnije je a aerodinamski ne gubis nista,mislim ili ??

Najvazniji je izbor balze!  Mi biramo balzu po vrsti reza i vazemo je preciznom vagom jos u trgovini. Manje od 5% balse nesto vrijedi. Imali smo priliku izvagati i birati izmedju 400 listova i na kraju kupili samo 3 i to ne bas najbolja.

Kao ljepilo za balsu preporucujem PU (poliurethan, poznat i kao Gorilla Glue), jedino jako opterecene spojeve lijepiti sa epoxy+malo stakla. Horizontalac sam napravio bez plankova, vidi se na slici gore jedan takav Guppya, servo-uređaji neka budu cca 6-7 grama i snage 1kg...
Presvlake koje se nude obicno su jako teske! Monocote ili Oravocer - nikako, to je 60 grama po m2 ! Nabolje uzeti Oraligt koji je 35 gr /m2, to je prilicna usteda jer se gore+dole presvlaći skoro 1/2 m 2 !

T-rep je pitanje: nezgodan je kada model udari jako, jer se njiše i puca tailboom, no kada se penje pod motorom, vrlo je upravljiv, vjerojatno je izvan vrtloznog zraka koji stvara elisa. Da li odustati od njega, zaista ne znam!

Damir


Odg: Guppy i Guppy 2 popularne RC jedrilice za samogradnju

Reply #13
ja imam srecu da mogu uzeti balzu po zelji i to i radim a kod izrade vazem i pisem od pocetka do kraja sve faze,
kod folije uzimam takodjer 30 gr. i to ide, ljepilo uzimam samo vec godinama isprobani "Titebond" on je malo zuckast i upravo je g.Ruzica donijela za kuma u Sarajevu jedno pakovanje a i tebi cu donijeti da probas,nesto bolje ne postoji,mislim, steta mogao sam ti poslati ali se vidimo.

Odg: Guppy i Guppy 2 popularne RC jedrilice za samogradnju

Reply #14
ovo sa vrtlogom elise kod T repa si u pravu,ja sam svojedobno radio a i sada vertikalac otprilike jednu dobru cetvrtinu dole ispod trupa da dobijem ovo sto ti kazes po pitanju upravljivosti to i kod ova dva moja jedrenjaka se moze vidjeti