Skip to main content

Topic: HK Sbach 185cm + DLE 30ccm (Read 56560 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.


Odg: HK Sbach 185cm + DLE 30ccm

Reply #32
Poštovani Dr.Tom , Vi ste pedantan čovjek a imate i odgovarajuće predivne i skupe modele.Stoga sam slobodan predložiti Vam da koristite SINTETIČKA MAZIVA,u ovom slučaju, kod Vašeg novog motora.Unaprijed se ispričavam ako sam nametljiv i ako Vi već imate slična saznanja o razlici između mineralnog i sintetičkog ulja.Spomenuti ću samo osnovnu i za nas modelare bitnu razliku.
Mineralna ulja podmazuju optimalno od  -50 do 80 stupnjeva.Mane ovog ulja su promjena viskoziteta kod povišenih temperatura,što rezultira slabijim podmazivanjem ,laički govoreći, ulje se pretvara u ''vodu''.i još jedan vidljivi nedostatak ovog ulja je stvaranje SMOLE ,također kod viših temperatura,koje se lijepe najviše u kanalima (2T) ili ventilima (4T).Kako je Phantom 25 primjetio da motor pušta crni dim, ali kao poslijedicu djelomičnog izgaranja nastale smole.

Današnji motori su napravljeni od boljih i izdržljivijih materijala,mogu se više opteretiti okretajima a ujedno i visokim temperaturama,bez pogubnih poslijedica.Za takve naše ljubimce preporuča se SINTETIČKO ULJE ,koje je učinkovito  do 400 stupnjeva.Mana sintetičkih ulja  je VISOKA CIJENA.

Naravno da proizvođači spominju korištenje mineralnih ulja,jer KUPCI ne vole da im se nabija cijena,međutim nitko od proizvođača nije zabranio korištenje sintetičkih maziva.
Dr.Tom, još jednom isprika ,ako je bilo dosadno, primite pozdrav (bez fige u džepu) iz poluoblačnog Splita ;)

Note:Goriva i maziva su u modelarskom svijetu vječna tema puna kontraverzi....ali u tome je draž ... 8)
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: HK Sbach 185cm + DLE 30ccm

Reply #33
Nisu samo u modelarskom svijetu, nego u svijetu motora sa unutrašnjim izgaranjem :)

Mineralno ulje se i stavlja baš zato da karike bolje "sjednu" i da se lakše "ispere" eventualna špena i ostalo smeće. Ovo ne govorim iz modelarskog pogleda, već iz većih motora (recimo na 4T motorima manjih kubikaža), prvih 20-30km skutera recimo ide mineralno pa poslije sintetika.

Isto tako vlada učenje da se motori moraju "lagano" uhodavati, što je potpuna glupost i rezultira slabijim motorom na kraju (kompresija nikad nije toliko dobra - "visoka" kao kod malo žešće uhodanih motora) - dokazano!

Odg: HK Sbach 185cm + DLE 30ccm

Reply #34
 ZED je sve rekel mineralno  da  sjedne pa  onda sintetika inače motor nikad nebude delal kak se spada
dobar dam ISTO TAKO I  dobro mečem
magic 3d --FUNTANA V2 --OS MAX 46 AX

Odg: HK Sbach 185cm + DLE 30ccm

Reply #35
Zanimljivo je čitati savjete mimo struke. Bit će manje zanimljivo kad motor strada zbog pogrešnog podmazivanja. Stoga svakom tko daje ili namjerava dati savjet o izboru ulja i razrađivanju motora preporučam da pročita:
http://en.wikipedia.org/wiki/Tribology
pa zatim raspali po referencama pri dnu članka.
Kada je o motoru rijeć, u ovom slučaju "DLE 30", potrebno je kao i uvijek bez rezerve poslušati savjet proizvođača. Budući da isti ne propisuje tehnički zahtjev za ulje (npr. API TC++ i sl.), svako ulje za dvotaktne motore će dostajati. Uz preporuku za korištenje 3% mješavine, jasno je da je motor predviđen za bilo što. Priće o Castrolu ovakvom, Valvolineu onakvom ili INI svakojakoj nisu dostojne ni natrulog šanka u vukojebini pod brdom!
I na koncu, moja preporuka za razrađeni motor: "INA 2T Scooter".
Nešto je u zraku...
Multiplex Profi mc3030 - 22 years of excelence and counting...
Siniša

Odg: HK Sbach 185cm + DLE 30ccm

Reply #36
Jesmo mu dali neki krivi savjet mozda?


Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free

Odg: HK Sbach 185cm + DLE 30ccm

Reply #37
Ako nisi doma s gradivom sa linka, svaki ti je upis suvišan. Tribologija nije grah da prebireš po volji i gataš kako ti dođe.
Nešto je u zraku...
Multiplex Profi mc3030 - 22 years of excelence and counting...
Siniša

Odg: HK Sbach 185cm + DLE 30ccm

Reply #38
Iskreno, apsolutno me ne zanima tribologija i slična saznanja jer ne govorim bezveze. Možda me kolege mogu poučiti o modelarstvu, ali o razradi i modifikaciji 4T motora (koje sam spomenuo prije) NIKAKO.

Naravno da upravo proučavam linkove koje ste mi naveli, ali oni trenutno apsolutno na nikoji način ne mijenjaju moj iskaz.

Odg: HK Sbach 185cm + DLE 30ccm

Reply #39
Ni moj... 8)
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: HK Sbach 185cm + DLE 30ccm

Reply #40
Hvala na savjetima, vidim da su mišljenja oprečna,
pa neka svatko iznese argumente, upijam sve, hvala,


evo što kaže službeni manual od proizvođača:
http://images.rcuniverse.com/forum/upfiles/466026/Tr50265.pdf

inače, nakon 11h u sali bez sjedanja, s maskom na licu koja smeta disanju, bez guca vode a niti da se počešem se po uhu jer su ruke sterilne, naravno bez plaćenog prekovremenog rada...  da bi se skemijalo ovako kao što je tu : http://tinyurl.com/opcommando1
dobro bi mi došlo da malo zakurblam pilu da brže odgulim to razrađivanje i opustim se uz zvuk brundanja...
nažalost morat će pričekati slobodno vrijeme da odem izvan centra grada  :-[
idem pojest nešto pa pogledam ak bu neki novi reply kaj da ulijem u tank, sintetsko castrol ili mineralno valvoline.

inače, kupio sam još neke dodatne dijelove koji će mi zatrebati kada se motor razradi, svjećica, prop i kanister za livadu, da ne hodam kao do sada s bocom 2L od Cole :)
gorivo je Eurosuper98, friško natočeno pred oko tjedan dana na pumpi

tank http://shop.lindinger.at/product_info.php?products_id=44860
prop Metts http://shop.lindinger.at/product_info.php?products_id=70076
svjećica http://shop.lindinger.at/product_info.php?products_id=64937
šlauf za produljiti auspuh da ne bljuje po trupu toliko  http://shop.lindinger.at/product_info.php?products_id=52100

Odg: HK Sbach 185cm + DLE 30ccm

Reply #41
Za 11 sati stajanja na poslu kapa dolje i naklon do poda ( da ne spominjem sve ostalo ).
Mislim da su upute prilično jasne i nema smisla eksperimentirati. Uživaj u razradi motora.
Za razrađeni motor dobro se pokazalo i Yamalube - Yamahino ulje za vanbrodske motore ( 2 taktne ).  Dobavljivo i nije preskupo.

Svima ostalima - molio bi neki konkretni podatak - što to ne valja u INA uljima?
if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Odg: HK Sbach 185cm + DLE 30ccm

Reply #42
Dečki nemojte se varati da Ina ne valja i vjerovati Valvolineu i ostalim glupostima....INA i OMV imaju najbolja ulja, pogotovo za tu cijenu :) Sve je to vrlo slicno.

SDespot, eto da se ne prepiremo dalje, kopiram vam dio iz manuala koji je Tom linkao:

BREAK-IN OIL:
We recommend the use of petroleum-based oil, such as Stihl HP mineral oil for breaking-in all DLE engines.
Use the break-in oil until approximately 5 gallons of fuel has been run through the engine. The break-in oil
should be added at a 32:1 ratio which requires 4 oz. of oil per gallon. Using the break-in oil will help to
ensure the proper seating of the rings to the cylinder walls. This is IMPORTANT if the full potential of the
engine is to be realized.
NORMAL OIL AFTER BREAK-IN:
After break-in we recommend using Stihl Ultra Synthetic mixed at a 40:1 ratio which requires 3 oz. of oil per
gallon of gas. It burns very clean and provides excellent protection. It is important to note that mixing
AMSOIL (and other oils) at a lower than recommended ratio (more oil) may cause carbon build-up, ring
seizing, and plug fouling. ALWAYS MIX THE OIL ACCORDING TO THE MANUFACTURERS
INSTRUCTIONS!

Odg: HK Sbach 185cm + DLE 30ccm

Reply #43
Kao prvo, uistinu mi je žao što je Vaša struka bezobrazno podplaćena :'( ...kao drugo ,sve već imate napisano,tako da Vam nije trebao ni savjet a ni sugestija.Kao treće , želim Vam uspjeh i pobjedu u štrajku...

P.S. Ne mogu odloliti.....kada će te nabaviti gorivo slobodno uzmite ono od 98 ili 100 oktana ,jer domaći regular nema nazivnu vrijednost (Izvor INFO : INA)
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: HK Sbach 185cm + DLE 30ccm

Reply #44
Ja se također slažem da je najbolje to odraditi kako piše u uputstvima. Valjda su ih ljudi sastavili na temelju provedenih testiranja i iskustava. Dr. Tom, zanima me taj prop.. Ja bih isti uzeo za svoj avion.. Ajd, ako ti nije problem, kad ga namontiraš da izmjeriš max. okretaje pa da obznaniš..
Graupner MZ 24 PRO & 9XR Pro FrSky
Pilot RC EDGE 540 V3 DLE35