Skip to main content

Topic: FPV experimenti (Read 248256 times) previous topic - next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

Odg: FPV experimenti

Reply #60
Pozdrav exsperthr i miso227,hvala na pohvalama!Slika je bila još relativno dobra ali je baterija prešla već 4,5Ah,pa sam se uplašio da neću imati dovoljno"goriva"za natrag.Osim toga bio sam već blizu Čateža a to je ipak druga država... :)
U povratku sam imao vjetar u leđa što sam znao i kad sam letio prema tamo jer je model letio prilično sporo ali ipak...
Inače sam podesio da mi batka počne blinkati na 8Ah ali nikad ne znaš dal joj se kapacitet u međuvremenu smanjio naročito na toj visini gdje je temperatura možda i 10 stupnjeva niža... :)

Odg: FPV experimenti

Reply #61
Jos jednom svaka čast! :)

Odg: FPV experimenti

Reply #62
Točno prema navedenom kalkulatoru napravio sam svoju yagicu pazeći da bude točno prema izračunatim mjerama(mislim da nisam pogriješio više od +/-0,5mm).
Nosač elemenata(boom) je napravljen od drveta što možda i nije najbolje(vlaga) ali sam ju zato cijelu prelakirao bezbojnim lakom.Pasivni elementi(reflektor i direktori) su od mesinga(cijevi) a dipol je od neke brončane legure.Moja je rađena za 1010MHz kao što pokazuje kalkulator i ima 10 elemenata s tim da sam složio i produžetak koji se samo utakne i tako produži antenu na 13 elementnu.
Dobitak("pojačanje")antene bi trebalo biti 11,7dBd(11,7 dB u odnosu na dipol) i širine snopa 41 stupanj za 10 elementnu antenu.
11,7dB bi značilo oko 14,8 puta bolje od dipola.Taj dobitak je teoretski-kod realne antene postoje gubici u kablu,spojevima,drvenom boomu(moj slučaj)itd...u svakom slučaju ja računam da imam oko 10 dBd.
Antena analizator pokazuje kako je ispala držeći se izračunatih dimenzija:
[attach=1]
Vidi se da je dosta širokopojasna i da bi bila bila najbolja na otprilike 1028MHz.Interesantno je da se dodatkom još tri direktora stvar popravlja.
[attach=2]
Sad je SWR 1,14:1 a impedancija 53,5ohma,iako je antena rezonantna i na nekim višim frekvencijama.
Inače sam koristio koaks RG142 koji ima dosta male gubitke(oko 40dB/100m).
S ovim produžetkom anteni se poveća dobit na oko 13,1dBd(oko 20,4 puta u odnosu na dipol),ali se snop suzi na 35 stupnjeva.
Dobra stvar s tim produžetkom je što ga mogu lako staviti kad se slika počne kvariti što opet ne znači i da će se slika popraviti ako su refleksije u pitanju :) .






Odg: FPV experimenti

Reply #63
Bravo, jako dobro. Negdje sam na RCGrupama vidio, mislim da je IBCrazy ili netko stavio parametre koje treba unijeti u formulu ako se koristi neki od materijala za bazu, između ostalog i drvo. Bilo bi dobro da se još netko od eksperata za antene ubaci jer ja sam uglavnom radio samo na 5,8GHz i 2,4GHz. Ali nema ti ništa do field testa, znači samo letenje i letenje  :)
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: FPV experimenti

Reply #64
Pozdrav i hvala frankicro!Da u ovom kalkulatoru ima samo opcija "non metal boom (or standoffs)",a nema ništa određenije ali je svejedno vrlo upotrebljiv naročito za long yagi antene.
Antene međutim treba na nešto i pričvrstiti pa ću vam pokazati moje rješenje koje je malo i smiješno  :D ali je vrlo upotrebljivo.
Naime radi se o "baznoj stanici" koja više liči kao da je iz SETI programa ;D i s kojom ima dosta posla dok se postavi.
Na tronošcu je svojevrsni "sextant" koji služi za usmjeravanje antena u određeni horizontalni ali i vertikalni kut.
Trokutasti kutnik treba uz pomoć kompasa najprije "osjeveriti" poput zemljopisne karte a vertikalni kut rješava visak čija nit se poklapa s nekom od linija na letvici.Istina vertikalni kut skoro da i ne treba podešavati-dovoljno je da antene tuku prema horizontu ali ipak nek se nađe...


Odg: FPV experimenti

Reply #65
Joj oprosti frankycro krivo sam ti napisao ime u prethodnom postu!
Evo još slika:

Odg: FPV experimenti

Reply #66
Odlično Dare.....samo naprijed, samogradnja po defoltu znači, napravi nešto s onim što imaš-odnosno improviziraj.....a tvoji video materijali kažu da to prihvatljivo  i radi.....
Naravno da tu ima još stvari koje se mogu unaprijediti.....a zima je pred nama.... ;)


Uživam u gradnjama i dalje pratim...

Odg: FPV experimenti

Reply #67
Dobro veliš 4tm treba preko zime sve pripremiti jer kad dođe sezona kreće terenski rad :) .
Evo još malo videa minulog rada iz 2014 kad smo letili onu jedrilicu.
https://www.youtube.com/watch?v=gHR6AKesLqc

Odg: FPV experimenti

Reply #68
Dare, ovo je impozantno, od modela, elektronike pa do letenja.

Jedno općenito pitanje: na slici je vidljivo da koristiš yagi i biquad u varijanti linearne vertikalne polarizacije; obzirom da se za FPV vrlo često preporuča cirkularna polarizacija, zanima ma kakvo je tvoje mišljenje o tome ?

Damir

 

Odg: FPV experimenti

Reply #69
Pozdrav Diogen!
Istina, ja koristim za sada samo vertikalno polarizirane linearne antene jer me najviše zanima neki srednji domet(možda par desetaka km).Linearno polarizirane antene se koriste uglavnom za stacionarne veze i dobitak im je nešto bolji od cirkularnih.
Model koji leti mirno u daljinu,bez akrobacija i u okružju gdje je vjerojatnost refleksija mala(dalje od gradova) može imati i na velikim udaljenostima kvalitetan video signal s dobro usmjerenim antenama.
Cirkularno polarizirane antene pak nisu vezane samo za vertikalnu i horizontalnu polarizaciju-one svake sekunde prolaze kroz sve moguće polarizacije između tih dviju.Zbog toga su smetnje manje bez obzira kako se leti pa čak i iza prepreka.Za najveće udaljenosti dobrobiti cirkularne polarizacije nadvladavaju nešto bolji dobitak linearnih antena jer je utjecaj smetnji sve veći.Mene baš to i zanima dokle mogu s linearnim antenama a kad više ne bude išlo prelazim na cirkularne :) .

Odg: FPV experimenti

Reply #70
A sad ću vam pokazati jedan video sa farme na Sljemenu kad smo skoro ostali bez modela(one zelene "jedrilice").Ja i mali, nadobudni, krenuli u rano jutro na Sljeme s zacrtanom misijom da odletimo otprilike do bolnice u Bračku.Računali smo kako će ujutro biti mirno-bez vjetra a jedrilica ima dolet s batkom 3S 5800 mAh otprilike 10 km.S obzirom da je nadmorska visina te livade oko 750m,mislili smo samo ravno letjeti do cilja i natrag,međutim nismo računali na PADINSKA STRUJANJA!Kad smo se malo udaljili od brda zahvatio nas je nekakav zapadni-jugozapadni vjetar tako da je model povremeno stajao na mjestu pod punim gasom.
Planirana ruta:
[attach=1]
Samo zahvaljujući prisebnosti mali je uspio vratiti model,da sam ja vozio sad bi bi bio usred šume :D .Istina ta jedrilica i nije baš jako upravljiva(samo kormilo i elevator).
Ako ima netko na forumu tko ima iskustva s jedrenjem na padinama bilo bi zanimljivo čuti njegova iskustva jer je ta lokacija na Sljemenu kao rođena i kao polazna točka za daleke FPV letove.
https://www.youtube.com/watch?v=aFfmnF1CJYg

Odg: FPV experimenti

Reply #71
Za najveće udaljenosti dobrobiti cirkularne polarizacije nadvladavaju nešto bolji dobitak linearnih antena jer je utjecaj smetnji sve veći.Mene baš to i zanima dokle mogu s linearnim antenama a kad više ne bude išlo prelazim na cirkularne :) .
Na to sam baš i mislio: na forumima prevladava mišljenje da cirkularna polarizacije invertira fazu kod refleksije (znači lijeva prelazi u desnu i obrnuto) i time se poništava smetnja.

Kako cirkularna polarizacija ne mijenja amplitudu nego zakret faze, to bi značilo da je potrebno da svugdje u prostoru faza bude zakrenuta za 180 i suprotne polarizacije što je malo vjerojatno za maksimalnu atenuaciju smetnje. U literaturi (npr. Rothamel) nema ništa o tome!

..nismo računali na PADINSKA STRUJANJA!Kad smo se malo udaljili od brda zahvatio nas je nekakav zapadni-jugozapadni vjetar tako da je model povremeno stajao na mjestu pod punim gasom.....
Ako ima netko na forumu tko ima iskustva s jedrenjem na padinama bilo bi zanimljivo čuti njegova iskustva jer je ta lokacija na Sljemenu kao rođena i kao polazna točka za daleke FPV letove....

Ova padina je the fuck*** bi*** : pojela je već modela i modela, od toga smo neke pronašli, a neki (čak i 3 m raspona) još se skrivaju !
Pojava koja vas je zanjihala je tzv "rotor" kao posljedica zasoja (zavjetrine) na padini i tu nebi gurao model!

Na toj padini letimo redovito, tema je ovdje: http://www.flyfreak.net/mjesta-za-letenje/letenje-na-medvednici/msg199039/#msg199039,

pa ako želiš možemo svi padinaši i FPV-ovci udružiti snage!
Damir


Odg: FPV experimenti

Reply #72
Pozdrav Diogen!
Da baš bi bilo zgodno doći na tu padinu kad ste vi padinaši gore i naučiti barem kako se uspješno odvojiti i ponovno sletjeti u takvim uvjetima,naravno s naglaskom na FPV model koji je natovaren ko magarac u odnosu na vaše vitke i elegantne jedrilice.Možda znate u koje doba godine i/ili dana su uvjeti malo povoljniji, ili stalno puše?




Glede polarizacija htio sam reći da kod kružne polarizacije(a koju uvjetuje konstrukcija antene-npr.helikoidalna)vektor elektromagnetskog polja je "prisiljen"kružiti u sve tri dimenzije pa na taj način "skenira"i sve bezbrojne ravnine između vertikalne i horizontalne.Kod linearne polarizacije vektor polja je "zarobljen"tj. kruži samo u jednoj ravnini-u svom dvodimenzionalnom svijetu.Elektromagnetski valovi(linearno polarizirani) koji su zbog raznih razloga malo promijenili svoju polarizaciju npr.reflektirali su se od raznih prepreka i zauzeli neku ravninu pod kutem bivaju primljeni u RX anteni samo djelomično, kao projekcija na TX ravninu(početnu) i zbog toga imaju smanjenu snagu.Kružna polarizacija nema tih problema jer će u svom "skeniranju"sigurno pokupiti elektromagnetski val ma u kojoj god ravnini, samo ako se prilikom refleksije nije i prigušio.Prigušenje ili apsorpcija ovisi puno o vrsti materijala(atomski ili molekulski sastav) i raste s frekvencijom.Još jedan problem je faza reflektiranog vala tj.ako reflektirani val dolazi do RX-a npr.zakrenut za 180*to može potpuno onemogućiti prijem.Problemi mogu nastati i zbog toga što isti signal može doći od TX-a do RX-a izravno ali i iz raznih smjerova(zbog refleksije) s malim zakašnjenjem pa eto problema prijemniku kako to obraditi.
Svi ti problemi dolaze više do izražaja kod visokih frekvencija zato se ja držim 1010 MHz(niže frekvencije imaju i veći domet).Osim toga za tu frekvenciju dipol se da fino smjestiti na avionu dok je cloverleaf antena prilično glomazna. :)

Odg: FPV experimenti

Reply #73
.Možda znate u koje doba godine i/ili dana su uvjeti malo povoljniji, ili stalno puše?
Livada je upisana kao pašnjak i u vlasništvu je Poljoprivrednog fakulteta Sveučilišta u ZGB.  Kad je na njoj ispaša u toku, uredno nas mogu potjerati - argumeti su jaki, agresivna đukela i nekoliko bijelih-simental mudonja sa rogovima !

Zato ja prije letenja nazovem gore i pitam za dozvolu, tj. da li je paša u toku baš na toj livadi.

Letenje moguće od proljeća do jeseni, zimi je neizdrživo hladno.
Problem nastaje kod intenzivno sunčanog vremena: sunce "kuha" livadu, a okolo je hladna šuma. U jednom momentu hladni zrak iz šume spusti se na livadu i odvoji termički balon; ako je prisutan i padinski vjetar nastaje nešto što zovemo "erupcija-vulkan" i model u slućaju LOS letenja za nekoliko sekundi nestaje iz vida. Što bi to značilo za FPV i sami ste napisali gore. Vrijeme reakcije je nekoliko sekundi, greška se teško oprašta.

Za letenje se bira dan sa isključivo sjever-sjeveroistočnim vjetrom oko 5 m/sec prema modelu Alladin (do 72 sata unaprijed):
http://prognoza.hr/karte.php?id=prizemne&param=vjtl&it=03
te vertikalna sondaža za otprilke 800 m/nm http://vrijeme.hr/aktpod.php?id=sonda&param=maksimir

Druge prognoze nisu kvalitetne za odluku ići/ne ići na padinu.
Najbolji model za ovaj teren je ili pravi padinaš ili jači hotliner koji može nositi FPV opremu.
Damir

Odg: FPV experimenti

Reply #74
Malo da se pohvalim,nabavio sam od iftrontech-a yellowjacket prijemnik za frekvencije od 900 MHz-1800 MHz.U specifikacijama garantiraju da mu je osjetljivost -96dBm(dB u odnosu na 1mW)!To bi značilo čak 10 puta bolje od ovih klasičnih prijemnika koji imaju oko -86dBm tj.ovaj bi trebao detektirati signal koji u anteni inducira napon od 3,54 mikroV.Ovi obični prijemnici imaju osjetljivost od oko 11,2 mikroV,pa znači da iftron može detektirati 3,16 puta manji napon na anteni!Ako je tako to bi značilo prilično bolji domet s istim antenama ali to treba tek isprobati.
Ima i diversity,prikaz RSSI-a,svoj OSD,mikrofonski ulaz da se mogu snimiti svi komentari i možda psovke :D tijekom leta a ima čak i analizator spektra frekvi pa se može vidjeti dal još netko vozi u blizini.
Evo link na stranicu:[size=78%]http://www.iftrontech.com/product_info.php?cPath=73&products_id=197[/size]


Par slika: