Skip to main content

Topic: FPV experimenti (Read 248354 times) previous topic - next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

Odg: FPV experimenti

Reply #90
Mogu ti dati dvije antene na mjerenje da im odredis frekvenciju?

Ili ako nije tajna otkrij sa cim se spajas na komp :D

Odg: FPV experimenti

Reply #91
Pozdrav Zed!
Nije nikakva tajna,dapače ako mogu pomoći,radi se o antena analyzeru koji se spaja preko USBa.
Evo linka gdje možeš sve saznati [size=78%]http://www.wimo.com/minivna-network-analyser_e.html[/size]
Istina skup je ali dugoročno gledano vrijedi svake lipe.

Odg: FPV experimenti

Reply #92
Bome skupo sta je je :)

Odg: FPV experimenti

Reply #93
Šteta je što mjeri samo do 3GHz.
Meni je to dosta jer ne idem preko 2,4GHz.
Kad razmisliš da bi se s njim mogao baciti i u serijsku proizvodnju antena onda bi se brzo isplatio.
Napraviš čovjeku antenu,izmjeriš,podesiš i isprintaš mu rezultate mjerenja.
Ja bi bio prezadovoljan na početku bavljenja ovim hobijem da sam mogao nabaviti takve antene za koje bi netko garantirao. :)


Odg: FPV experimenti

Reply #94
Osim impedance i VSWR, što još može mjeriti uređaj? Cca 400 € nije malo, ali...

Koliko mi se čini usmjerenost, dakle dijagram zračenja u horizontalnoj ili vertikalnoj ravnini, odnosno dobitak antene nije moguće mjeriti ovim uređajem (barem ne bez anehoične prostorije) ?

Damir

EDIT: obzirom na posjećenosti i kvalitetu , temu sam stavio na "Sticky"  ;)

Odg: FPV experimenti

Reply #95
Pozdrav Diogen!
Uređaj je zapravo mrežni analizator,može mjeriti razne četveropole(uređaje koji imaju ulaz i izlaz)kao razne filterske mreže i pojačala.
Ima dva porta od kojih je jedan generator snage do -6 dBm a drugi port je detektor.Za antene se koristi samo reflektion mod.
Kod mjerenja antena najbolje je otići na otvoreni prostor bez utjecaja okolnih predmeta.Diagrame zračenja i dobitke antena ne može mjeriti.
Evo link na manual što sve može:[size=78%]http://download.dl2sba.com/vnaj/manuals/UserGuide.pdf[/size]


Drago mi je da se ljudima tema sviđa,možda nekom nešto i pomogne! :)


Odg: FPV experimenti

Reply #97
Ovaj video me odusevio, kolika je duzina leta?

Odg: FPV experimenti

Reply #98
Gospon Dare pa gdje ste se skrivali do sada?! Ko bi rekao da oko nas ima tako pedantnih i profesionalnih long range letača... Imam pitanje, ako nije preosobno, čime se bavite u karijernom smislu da ste tako u dubinu ušli sa antenama itd.?
Samo naprijed sa guštima!

 

Odg: FPV experimenti

Reply #99
Pozdrav Ivan Ri i Daglas!
Drago mi je Ivan Ri da ti se sviđa video iako je bez gimbala.

Dužina leta i ostali podaci vide se na slikama.


Daglas mi se zapravo znamo iz viđenja.Jednom si bio svratio na Preljevnicu kad sam bio ja s klincima.Letio si zagija i mislim da nas na kratko ima i u tvom videu.Mi smo vozili neku jedrilicu.
Mislim da je taj video bio kao neka kompilacija tvoje prve godine u modelarstvu ili tako nekako...
Inače u mlađim danima sam se bavio radioamaterizmom pa mi to dobro dođe sad.

Odg: FPV experimenti

Reply #100

Pozdrav Ivan Ri i Daglas!
Drago mi je Ivan Ri da ti se sviđa video iako je bez gimbala.

Dužina leta i ostali podaci vide se na slikama.


Daglas mi se zapravo znamo iz viđenja.Jednom si bio svratio na Preljevnicu kad sam bio ja s klincima.Letio si zagija i mislim da nas na kratko ima i u tvom videu.Mi smo vozili neku jedrilicu.
Mislim da je taj video bio kao neka kompilacija tvoje prve godine u modelarstvu ili tako nekako...
Inače u mlađim danima sam se bavio radioamaterizmom pa mi to dobro dođe sad.

Aaaaa zooooo! Sjecam se kad smo tamo bili, bio je i Jarun sa svojim Zagijem i razna ekipa. To su bili moji pred-fpv dani. Zagi na Los i kamera na njemu.

Samo nastavite blog, zanima i nas koji ne sudjelujemo u diskusiji!

Iako sam ja izasao iz fixed wing i long range letenja, sigurno cemo se sresti na nekoj livadi!

Odg: FPV experimenti

Reply #101
Nedavno sam na RC Groups vidio kako napraviti repeater za FPV.Ništa novo ali interesantno iz više razloga.
Evo precrtane sheme:
[attach=1]
Osnovna ideja je koristiti stanicu(2,4GHz ili neka druga frekva) koju imamo povezanu s njenim prijemnikom.Prijemnik je potom vezan na PWM/PPM konverter koji je pak spojen na neki LRS.
PWM/PPM konverter čak i ne treba ako prijemnik ima PPM izlaz.LRS je dalje povezan s svojim prijemnikom na 433MHz(UHF područje) gdje može postići veliki domet.
Ovo lijepo izgleda na papiru ali u stvarnosti se pojavljuje problem smanjenja osjetljivosti,selektivnosti prijemnika koji se nalazi jako blizu LRSa.LRS(npr.Dragon Link) ima snagu obično 500mW na frekvenciji 433 MHz ali pojavljuju se i viši i niži harmonici osnovne frekvencije koji umanjuju osjetljivost prijemnika koji je jako blizu.Zbog toga postoji opasnost od pucanja veze na 2,4GHz(ili nekoj drugoj) ako se previše udaljimo od repeatera.Puno ovisi o kvaliteti prijemnika ali 10-20m(kod kvalitetnih više) bi trebao biti domet.To je dovoljno da se repeater makne od video opreme(antene za prijem video signala s aviona).
Druga korist od micanja LRSa je što on sad stoji fiksiran na nekom štapu(ja ga planiram staviti na 6m visoki malerski teleskopski štap ;D ).Njegova antena sad stoji uvijek okomito i visoko(veći domet) i nije zakačen za stanicu koju ne držimo uvijek idealno i s kojom smo preblizu video opremi.
Evo moje izvedbe s Futabinim  6 kanalnim prijemnikom.S obzirom da PWM/PPM konverter ima 12 kanala mogu spojiti još jedan prijemnik koji bi mogao biti npr.samo za upravljanje kamere ili sl.
Sam konverter je u metalnoj kutijici iz koje izlazi koaksijalac na kojeg još trebam staviti odgovarajući konektor da ga mogu spojiti u Dragon Link.
S vanjske strane je DC/DC konverter(5V) za napajanje prijemnika i PWM/PPM konvertera.Sve je smješteno na štap koji će se kačiti na malerski teleskopski štap.
Još treba okačiti i bateriju za napajanje LRSa i DC/DC konvertera.
Do sad mi to nije trebalo ali ako se ide na još veće udaljenosti možda će postati vrlo važno. :)


Odg: FPV experimenti

Reply #103
Koja je brzina leta otprilike?
Lp,
Alex

Odg: FPV experimenti

Reply #104
Pozdrav Grofzg!
U ovom videu nas je pratio dosta jak vjetar pa mu je prosječna brzina bila samo oko 34 km/h kad se uzme u obzir ukupno prijeđen put i vrijeme leta.
Inače kod 7,5A po mirnom vremenu,horizontalnom letu brzina je oko 45 km/h.Nije baš aerodinamičan :) ,ali ako se stisne gas može on i preko 90 km/h.