Skip to main content

Topic: FPV experimenti (Read 248100 times) previous topic - next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

Odg: FPV experimenti

Reply #255
Pozdrav Hl25 i Šišmiš!Drago mi je da ste se javili s vrlo konstruktivnim savjetima i u potpunosti se slažem s vašim konstatacijama.Taj način gradnje je najučinkovitiji naročito ako se krila još presvuku stakloplastikom.Međutim u ovom mom slučaju kad se na krila stavljaju foto naponski članci-segmenti fotonaponskog panela bilo bi šteta na već ostakljeno krilo to lijepiti pa onda opet preko njih stavljati neku foliju ili selotejp,a što se mora staviti jer oni kvare aerodinamiku.A ako ne obučemo krilo stakloplastikom više nije tako čvrsto.Osim toga treba štapove koji drže rep uglaviti u srednji dio krila.Uz upotrebu lexana kao podloge to se može napraviti kao da radite nadstrešnicu-jednostavno šaraf kroz ploču lexana i u letvu.U vašem slučaju treba isto nešto izkemijati što također povečava masu.Ja sam u prethodnom postu govorio o ploči lexana od 0,2x3m ali bi se to dalo smanjiti i na trake od 2x5cm širine.Jedna traka bi se stavila bliže napadnoj ivici krila a druga izlaznoj(masa lexana bi se prepolovila).Pritom čvrstoča krila ne bi došla u pitanje a i dalje bi ostalo 10 kanala kroz koje  se mogu uvući žice za servo ili kablovi od FN panela.Naravno dva kanala(komore) bi se koristila za uvući letvice koje služe za spoj s drugim dijelom krila.Dio letvice koji ulazi u komoru lexana treba namazati PU MAXom i kad se on osuši i ekspandira u komori više ta letvica ne ide van.Najprije sam mislio napraviti kao kod NOSAČA s dvije letvice ulijepljene u stiropor i na krilo zapeglati foliju i to sasvim dobro funkcionira ali sad su dijelovi krila ipak duži.Evo slike izvedbe:
[attach=1][attach=2]
Kad bi sad dodao dvije trake lexana(po 5 cm i 0,7m duljine) na mjestima letvica to bi otežalo krilo za 119g ili oko 35% ali bi ga i znatno ojačalo.

Odg: FPV experimenti

Reply #256
Šišmiš- radi se o modelu raspona 3 metra pa mi se to ne cini dovoljno na manjima i jednostavnijim modelima funkcionira savršeno  ;)

Dare- ja znam da ce to letiti i obarati rekorde kao i svi prije, ali eto mislim da tvoja elektronika zasluzuje uz minimalno više truda bolji avion.

Ne kazem da oni prije nisu bili dobri ali uz isti posao i drugacije promišljanje pri gradnji dobiješ neusporedivo bolji rezultat prvenstveno manju masu i vecu korisnu nosivost.

Leksan je vec dugo u uporabi za nadstrešnice kao takav služi svrsi, imao sam ga u ruci više puta i nikada nisam vidio svrhu u modelarstvu osim nadstrešnice  ;) .

neka te ne obeshrabri  dobio sam dar pisanja  :)

Zoran

Odg: FPV experimenti

Reply #257
Eto, pročitao vaše postove i napokon shvatio: mislim da su ovdje iscrpljene mogućnosti modela od EPS-a i slićno, te da je sljedeći racionalni korak - konstruktivno krilo!
Razlika u težini ramenjače od barem 500 grama znači da uz lakšu ramenjaču u model možeš ubaciti još jednu LiPo 5Ah 3S bateriju.
30 PV po 8 (10 sa žicama) gr je oko 300 grama težine, a to je jedna 3Ah3S LiPo.
Kako Sunpower C60 daje u najboljem slućaju horizontalno 4 A, ispada da se tek nakon cca 45-60 min leta isplate solarni PV, u idealnim uvjetima.
Realitet je uvijek pesimističan, .... no ja sam siguran da Dare do jeseni ruši sve rekorde !
Damir

Odg: FPV experimenti

Reply #258
ono je samo ideja.. slobodan sam nabaciti pokoju, jer mi se sviđa što i kako radiš ...
Ali... moram primjetiti jednu stvar.. Elektronika je tvoje "ministarstvo" i tu ti nemrem apsolutno ništa savjetovati - tu si car koji kužiš sve za red veličine bolje od većine nas zajedno.
Ali kada pričamo o konstrukciji krila, vidim da ti nije baš 100% jasno kako konstruirati lagano i čvrsto krilo, a da nije "ruska" metoda, da ne sadrži elemente od bukovine..

Ako ramenjaču izvedeš od duple špere i "razmakneš", dobivaš zaista čvrstu zatvorenu konstrukciju koja bez frke može podržati 3m+ krilo.. i bez karbona, koji nije jeftin i teško je dobavljiv u dimenzijama koje tebi trebaju.. samo je potrebno ispravno dimenzionirati elemente i znati što radiš. naravno, sve to skupa je low-budget rješenje, jer koliko vidim trebaš jednostavno i učinkovito rješenje i ne težiš napraviti nešto perfektno i estetika Ti nije primarni cilj.

Bilo kako bilo, polikarbonat (lexan) na koji si se namjerio, u onoj konstrukciji koju si prikazao, odgovorno tvrdim - nema apsolutno smisla, osim što će Ti nepotrebno podići masu krila..

S druge strane, ako želiš izvesti nešto kvalitetno i spreman si uložiti više vremena i novca, složi ovakvu ramenjaču:

krkni ju u xps jezgru , izvakuumiraj karbonskim rowingom i imaš pravu stvar...


za pogledati:
http://www.espritmodel.com/explanation-of-the-d-box-build-technology.aspx

Odg: FPV experimenti

Reply #259
Ako se želi biti što efikasniji onda će svaki gram igrati ulogu. Nekako se nameće konstruktivno rješenje, premda su s onim zagijem satima bili u zraku. Malo sam to prije pratio i ti solari su izgleda jako osjetljivi i krhki. Svako slijetanje, pa i ono mekše je navodno za njih dosta stresno. Možda je jedno od mogućih rješenja ovo sa fotografije uz neku meku amortizaciju - podlogu ili nešto slično. 

lp
Toni

Odg: FPV experimenti

Reply #260
Šišmiš - karbon je lako dobavljiv i ne mora biti skup ako se koristi  nešto kao sa slika  a rezultat je  više nego zadovoljavajuci.

Naravno gotovi karbonski elementi (ploče, šipke, cijevi, letvice...)  su skupi i teško dobavljivi zbog same veličine .

Kao što je Toni rekao mala izlazna snaga panela zahtjeva malu masu između ostalog, 

A ovi primjeri koje si naveo su vrhunski, ali tko bi se na ovom forumu upustio u takvu gradnju, dva-tri clana možda  ;)

I uz dužno poštovanje konstruktivi D-boks o kojem pričaš  vjeruj mi nije i ne može biti usporediv težinski sa onim u kojem ima karbona iz iskustva ti pričam  ;)
 
Zoran

Odg: FPV experimenti

Reply #261
Šišmiš - karbon je lako dobavljiv i ne mora biti skup ako se koristi  nešto kao sa slika  a rezultat je  više nego zadovoljavajuci.

Naravno gotovi karbonski elementi (ploče, šipke, cijevi, letvice...)  su skupi i teško dobavljivi zbog same veličine .

Kao što je Toni rekao mala izlazna snaga panela zahtjeva malu masu između ostalog, 

A ovi primjeri koje si naveo su vrhunski, ali tko bi se na ovom forumu upustio u takvu gradnju, dva-tri clana možda  ;)

I uz dužno poštovanje konstruktivi D-boks o kojem pričaš  vjeruj mi nije i ne može biti usporediv težinski sa onim u kojem ima karbona iz iskustva ti pričam  ;)
 
Zoran

Zorane,
sve što govoriš je točno - usput, mogao bi me prosvjetlit i reći mi di mogu nabaviti spomenuti karbon i kevlar, a da ne moram kupiti špulu od 200m,
jer kada bih to imao, mogao bi si složiti zaista opake ramenjače i krila u kućnoj radinosti.. ;D
Što se karbona tiće - slažem se da je materijal br. 1 u aviomodelarstvu ako se koristi na ispravan način..



Odg: FPV experimenti

Reply #262
Pa počevši od R-G njemačket trgovine do HP-textiles....  i drugih online shopova, u nekima možeš diskontno kupiti i ostatke recimo kada režu rolu pod 45 st.  trokute
prodaju dosta sniženo ili kombinaciju svega i svačega u paketima kao mix paket iznenađenja po recimo 40 USD.

A rovinzi, trake i ono što koristim je kao da kupuješ na  hobykingu ima svuda i nije skupo..

 

Odg: FPV experimenti

Reply #263
@Toni: to su na slici tzv "enkapsulirane" ćelije i to je jednostavno preteško. Mogu poslužiti kao back-up za prijemnik i servače, kao u ovom primjeru: http://tinyurl.com/zwtmqpb

@Šišmiš: kevlara dobiješ kod mene na metre koliko ti treba,  đabalesku !

@Šišmiš, @Dare: imam građevinskog karbona (hvala Toni! ) na metre za izradu nosivih letvica. Samo treba volje i malo vremena.

Damir

Odg: FPV experimenti

Reply #264
Damire, slika je bila samo ilustracija jednoga mogućeg rješenja smještaja ćelija u krilo ne izbor samih ćelija. Bolje ih je nekako zaštititi. Čini mi se da Dare ima dvojbi upravo oko načina smještaja i zaštite ćelija. Pitanje je i na što Dare u konačnici cilja.
Ovako sa strane čini mi se da bi njegovo iskustvo i iskustvo jednoga klasičnog graditelja tu dalo optimalan rezultat.

Pogledat ću imam li još takvoga karbona. Ako ima darujem dalje zainteresiranim kolegama. 

lp
Toni   

Odg: FPV experimenti

Reply #265

Pozdrav Svima!Ja mislim da svaki konstruktor(bilo čega) na početku projekta sebi mora postaviti pitanje: Što želim postići,s kojim materijalima ,tehnologijom izrade i koliko imam znanja i novaca za to?
U mom slučaju odgovor na pitanje je: Želim napraviti avion koji će moći odletjeti daleko(par desetaka km) ali se i vratiti-znači ne akrobatski već avion za normalni let.Da bude konstrukcijski dovoljno čvrst,ne mora biti lijep nego jednostavan i učinkovit kako kaže Šišmiš i dovoljno robustan-što će reći da i ne smije biti prelagan jer što ako ga tamo negdje daleko na recimo 20+ km krene šamarat jači vjetar? Bio bi kao list.Što se tiče materijala koristim samo ono što je lako dobavljivo,gotovo priručno i jeftino(stiropor,balza,letvice,šperploča,aluminij,trake,folije,uobičajena ljepila pa zašto ne i lexan).Naravno ideja da se lexan koristi kao baza cijele površine krila zaista nije dobra ali u manjim količinama i za neka konstrukcijska rješenja sigurno njegove dobre strane odnose prevagu nad masom.Kod tehnologije izrade imam prostora za napredak ako prijeđem na stakloplastiku.A znanja i novaca nikad dosta.
Što se tiče solara ja nemam pretenziju da ostanem beskonačno u zraku već možda da mi povećaju dolet za trećinu i općenito bilo bi zanimljivo experimentirati s njima.Iz tog razloga bi i radio veći avion(veći raspon krila) da mogu smjestiti te solare i da ima mjesta za ailerone.Na NOSAČA ipak ne bi stali jer bi prekrili i ailerone.
Kad bi već radio novi avion(u stilu NOSAČA) ipak bi izmjenio neke konstruktivne detalje prvenstveno zbog većeg raspona krila.Svaki dio krila sad bi bio 1m a kod NOSAČA su po 70cm(raspon 2,1m).
E tu mi je najprije pala na pamet upotreba lexana u središnjem dijelu.Izvedba kod NOSAČA vidi se na slici:
[attach=1][attach=2]
Ovaj sistem drvenih "utičnica" bi se lako zamijenio, umjesto drvene letve, trakama lexana(s obzirom da se tako dobro lijepi za stiropor i već ima rupe).Lexan bi svojim okomitim stijenkama u komorama bolje učvrstio središnji dio krila a u njega se lako ušarafe i  letve koje drže rep.

Odg: FPV experimenti

Reply #266
evo mogu jos malo dodati:

onako odokativno sam malo stavio na papir kako bi izgledalo da se napravi ramenjaca koristeci se gradevinskim karbonom .. pa ako uzmemo cca 30x30mm balzu (godovi okomito) pa odozgo i odozdo zalijepimo 1mm karbona .. rekao bih da mozemo na 3m krilu imati cca 6kg aviona .. kod nastavljanja karbonskih traka imamo max silu od cca 80kg X Gopterecenje

Odg: FPV experimenti

Reply #267
za sporoleteci i vrlo niskotehnoloski avion bez karbona moglo bi se razmisljati i o krilu sa vanjskim zategama ili dvokrilcu ;) gdje bi donje krilo imalo vise zadacu sto se tice nosivosti i konstrukcije nego aerodinamike i uzgona (gornje mora biti vece radi solarnih panela, a donje je povremeno u hladovini) .. naravno gubitak je na aerodinamici jer zatege i vertikale su dodatni otpor strujanju zraka

Odg: FPV experimenti

Reply #268
Da Hrvojehrvoje zašto ne i dvokrilac  :)  ali ovaj moj bi više bio u stilu MUGIN UAV s V tailom http://www.fpvmodel.com/new-mugin-3m-uav-v-tail-platform_g20.html
Prije par godina sam napravio experimentalni aviončić koji smo nazvali TWINS s obrnutim V repom.Upravljanje samo s kontrolnim površinama repa za koje uopće ne znam kako bi se zvale a djeluju kao elevoni kod zagija.Takav rep bi stavio na ovog budućeg s solarima ali bi ga spregnuo i s aileronima jer s tolikim krampom treba upravljati  :)
Evo videa tog malog experimentalnog TWINSA:
http://www.youtube.com/watch?v=Y_q_Uk5lKz0

Odg: FPV experimenti

Reply #269
@Toni: to su na slici tzv "enkapsulirane" ćelije i to je jednostavno preteško. Mogu poslužiti kao back-up za prijemnik i servače, kao u ovom primjeru: http://tinyurl.com/zwtmqpb

@Šišmiš: kevlara dobiješ kod mene na metre koliko ti treba,  đabalesku !

@Šišmiš, @Dare: imam građevinskog karbona (hvala Toni! ) na metre za izradu nosivih letvica. Samo treba volje i malo vremena.

Damir

@Diogen
a ništa onda.... AJMO DELAT !!!  :D :D :D