Skip to main content

Topic: Pokušaj drugi (Read 7298 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Pokušaj drugi

Kako je gradnja traktora (Blu Baby) došla do faze gdje treba ugraditi pogon, a o tome nemam pojma, čekam četvrtak kak dečec sv. Nikolu, jer su me dečki iz Vž pozvali u svoj klub. Kako vrijeme polako prolazi, a nestrpljenje raste, krenuo sam zaposliti prste i mozak. Sa http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=859736&highlight=p+51 sam skinuo free nacrte od P51D u rasponu 32''. Evo slikica kako napredujem. Ako i ne poleti, krasit će nećakovu sobu.
1. Djelovi trupa od 5mm izrezani od okolita (podloga za laminat)
2. Polovica trupa slijepljena tesa Colla sprejem
3. Ovako izgleda trup prije brušenja
4. Trup nakon brušenja
5. Dok se boja na trupu suši krenuo sam sa izradom krila
Tko umre  na jesen, za njega nema zime.


Odg: Pokušaj drugi

Reply #2



@maydaymayday
SAMO NAPRIJED !! :)
Lijepo izgleda.
Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.

Odg: Pokušaj drugi

Reply #3
Zac, mtesa ti je odgovorio, a meni kao početniku lakše je kontrolirati simetriju trupa na ovaj način nego da ga brusim iz jednoga komada. Hvala na podršci.
PS. počeo sam i neku jedrilicu prtljati kod koje je trup iz jednog komada običnog stiropora debelog 5cm. Ne brusi se loše iako bih volio da je materijal sitnijih komorica (čitaj gušći). Zac, kakav to zeleni spominješ i gdje je dobavljiv?
Tko umre  na jesen, za njega nema zime.

Odg: Pokušaj drugi

Reply #4
taj model leti odlično, možda nije baš za prvi let, ali u zraku se ponaša super....
naravno uz uvjet da ga složiš dobro...
kolko vidim sa slika, odlično ti ide...

Odg: Pokušaj drugi

Reply #5
taj model leti odlično, možda nije baš za prvi let, ali u zraku se ponaša super....
naravno uz uvjet da ga složiš dobro...
kolko vidim sa slika, odlično ti ide...
To radim iz gušta, a ne za prvi let. Sumnjam da će biti letiv jer sam radio neke izmjene, ojačanja tak da bude robusniji, pa samim time i teži. Za prvi let delam visokokrilca, Blu Baby i jednu jedrilicu. Vidjet ćeš. ;)
Tko umre  na jesen, za njega nema zime.

Odg: Pokušaj drugi

Reply #6
@ svi
malo sam editovao svoj post dok je meyday odgovarao pa ispade nesto nakaradno, elem,
bilo je "@zac, ako mislis da izradi trup iz jednog komada debelog materijala, po meni je teze u njemu napraviti supljine za bateriju i elektroniku nego ovako."


Ako se ne varam mayday koristi 5mm materijal jako slicina izofloru (koji se prodaje raznim debljinama a najcesce od 3 i 6 mm),ako ne i isti, s tim da je taj 5mm materijal u tamno zelenoj, skoro SMB boji, pa odmah "vuce" na vojne seme bojenja.


Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.

Odg: Pokušaj drugi

Reply #7
Imaš u Bauhausu od 2cm za podnu izolaciju jako je gust i čvrst, ima i deblji, to ti zna bolje Dex on je svojevremeno izrezivao na CNC od tih debelih zelenih tabli stiropora krasne avione. To je ostalo na starom FF a bilo bi zgodno da obnovimo gradivo jer je i odličan CNC napravio. Vjerojatno se budete vidjeli pa te on može uputiti gdje kupiti, zna on svega i svačega okolo takve i ostalih vrsti gradnje.
 
Ovaj od 2cm nije skup lako se brusi sa mrežicom za brusiti spojeve knauf ploča a možeš s njim raditi kojekakve trupove koji su na kraju čvrsti i lagani, ako radiš pregrade i kombiniraš sa 6mm i 3mm pločama dobiš trup sa dosta prostora.

Odg: Pokušaj drugi

Reply #8
To što ZAc spominje je stirodur i odličan je za obradu jer se da brusiti bez "krunjenja". i sam sam napravio od tog materijala dva modela i oba još uvijek lete u iloku i puli. Debljina od 2 cm je nekako najbolja a i tabla košta bar ovdje kod nas 17 kn...
vedro nebo i miran zrak želi vam vukovar

Odg: Pokušaj drugi

Reply #9
radio sam ja tog mustanga, ma to je projektil, leti ko sumanuto samo je dosta osjetljiv na teziste, to dobro pazi

Odg: Pokušaj drugi

Reply #10
Imaš u Bauhausu od 2cm za podnu izolaciju jako je gust i čvrst, ima i deblji, to ti zna bolje Dex on je svojevremeno izrezivao na CNC od tih debelih zelenih tabli stiropora krasne avione. To je ostalo na starom FF a bilo bi zgodno da obnovimo gradivo jer je i odličan CNC napravio. Vjerojatno se budete vidjeli pa te on može uputiti gdje kupiti, zna on svega i svačega okolo takve i ostalih vrsti gradnje.

uh, kolko si me nahvalil  :)

sad je već stari, cnc, taman se uhodal...
danas izgleda i radi isto, kak i prije godinu i pol kad je složen....
DIY StyroCNC
u 99% slučajeva ga koristim samo za rezanje jezgri za DeX-a....
za igranje sa "jednokratnim" modelima nemam baš vremena trenutno, a već dugo si želim 3D model oko 1,5m raspona, za gušt izrezat....

da, kak je Zac spomenul, puno bolji je stirodur od deprona....
pogotovo, ako se model reže na cnc u dijelovima i spaja ko slagalica....
jedina mana ovog postupka... treba uzeti dosta vremena, osmisliti ili prekopirati neki model, rastaviti ga u dijelove u digitalnom obliku i izrezati na cnc, tak da sve skupa paše....
dok se jednom to napravi, onda nije neka nauka rezat modele na veliko....
samo treba par dana totalne zaokupljenosti i rada na modelu....

Mifi mi je poslao jedan softwer(puno hvala) koji posao uvelike ubrzava, ali još uvijek traje usklađivanje i isprobavanje....

Odg: Pokušaj drugi

Reply #11
radio sam ja tog mustanga, ma to je projektil, leti ko sumanuto samo je dosta osjetljiv na teziste, to dobro pazi
Što se težišta tiče, držim se nacrta, iako sam radio neka pojačanja pa bi to eventualno moglo poremetiti cijelu priču.
No, nemam velika očekivanja, ovo su moji počeci, a ako sam iole bistar, iz vlastitih grešaka izvuči ću pouku.
Pametniji od mene uče na tuđim, samo ja nemam nikoga u blizini koga bih slijedio. Vjerujem da ću biti dovoljno uporan
pa će trideseti model poletjeti.
Tko umre  na jesen, za njega nema zime.

Odg: Pokušaj drugi

Reply #12
imas i ti nekog u blizini, ne lupaj, razlika je par km
:D

Odg: Pokušaj drugi

Reply #13
imas i ti nekog u blizini, ne lupaj, razlika je par km
:D
To imam tek od četvrtka, za sad imam online suport, tak barem nebrem dobiti za vuho kad zabušavam  :D
Tko umre  na jesen, za njega nema zime.

Odg: Pokušaj drugi

Reply #14
Nakon brušenja i malo boje, počelo je ličiti na avion:
Tko umre  na jesen, za njega nema zime.