Skip to main content

Topic: Početnik-pitanja  (Read 1213 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Početnik-pitanja

Pozdrav ljudi :)

Imam par pitanja vezano za LiPo baterije. Kako sam novi u svijetu modelarstva, a nabavio sam si polovni helić Robbe Blue Arrow XL, imam par pitanja. Helić sam kupio bez baterije, i sada sam u fazi nabavke nove baterije. U helić ide 11.1 V LIPo baterija, pa me sada zanima par stvari.
1. Da li su sve 11.1V lipo baterije istih dimenzija i težine?
2. Na temelju čega se kupuju te baterije? Da li samo gledam kapacitet mAh ili jos nesto? (vidim da baterije imaju  oznake tipa 20C, pa što to sada znači?
3. UZ helić sam dobio i originalni punjač za lipo baterije, sa sljedećim karakteristikama:
-input: 10-15 V
-Output: 800 mAh
-model:LK-1008D

Što to sada znači? Pretpostavljam da je ovo neki jeftini punjač, pa ima li smisla, i da li taj punjač uopće može puniti neku ''jaču'' bateriju? Na heliću je original baterija od 1500 mAh, da li se helić može ''skuriti'' ako stavim bateriju od 3-4000 mAh, ili je svejedno?

Znam da je puno pitanja, ali pomozite :)

Odg: Početnik-pitanja

Reply #1
Dobro dosao kolega u svjet modelarstva, glavobolja i praznog depa, a evo da ti svi ne objasnjavamo kako ,zasto imas tu temu elektronika i baterije pa si prvo to malo prouci  bice ti to vec malo jasnije. Pozdrav
letim, al nikako da poletim

Odg: Početnik-pitanja

Reply #2
1.Nisu sve iste tezine i dimenzija, ovisi o vise cimbenika
2.Kupuju se po težini, veličini, naponu i kapacitetu. Znači ima više faktora (20C ti je struja pražnjenja, znači recimo 1000mAh batka od 20C da van 20A, 2000mAh 20C 40A, itd.) - sto vise C-a vise struje moze dati
3.Punjac predlazem Acucell 6, jeftin je i dobro radi (isto kao iMax i slicni) - vjerojatno moze puniti "jacu" bateriju, tj. u tvom slucaju sa vise mAh. Samo znaci da ce se baterija duze puniti.

Samo pitaj sto te jos zanima, ima tu puno faktora.