Skip to main content

Topic: Toshiba Camileo P10 (Read 14862 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Toshiba Camileo P10

Reply #30
Nažalost, normalno je da slika na HD kamerama jeftinijim od 20.000,00   kn ima "duhove" i da "ruši" vertikale! To je problem koji se zove "Rolling shutter" http://techthoughts.org/2009/08/12/cmosfix/
Postoje   neka softverska rješenja sa kojima se može rješiti "naginjanje"   predmeta kod švenka ali oštrina objekta koji se kreče u odnosu na kameru   se nemože nadoknaditi!!!I za malu utjehu, i skuplje kamere sa CMOS čipovima imaju isti problem samo je manje vidljiv!!! Da nebude zabune, što se predmet ispred kamere brže kreće a kamera stoji (ili obratno) to budu duhovi izraženiji-matematika je jednostavna:trajanje ekspozicije jedne poluslike u interlaced modu je 1/50 sekundi, ako predmet u sekundi prođe 2 m u smjeru okomitom na smjer snimanje tada u 1/50 sekunde prođe 4 cm i taj pomak se vidi na snimci (sjetite se nočnih fotografija sa duuuugom ekspozicijom gdje se svjetla auta vide kao duge ravne svijetle crte!). Doduše, kod CCD čipova i SD snimanja taj pomak se najčešće vidi samo na onoj strani predmeta iz koje dolazi (kao neki "rep") dok se kod CMOSA, valjda zbog kompleksnosti skeniranja čipa i/ili kodiranja, vidi sa obje strane predmeta. To se djelomično može kompenzirati na način da u dobrim svjetlosnim uvjetima skratimo ekspoziciju (na 1/500, 1/750 ili čak 1/1000). Time će predmet koji se kreće u stop slici biti oštar ali može doči do pojave stroboskopskog efekta kad se ta slika pusti. Stroboskopski efekt je manji ako je slika 50i, a veči ako je 25p (i=interlaced, p=progressive). Dužina ekspozicije se podesi tako da otvor blende bude oko 5,6. Problem je ako kamera nema mogučnost mjenjanja ekspozicije i blende, tada snimaš kak je i nemožeš si pomoći. Inače, u video tehnici se za blendu koristi naziv "IRIS" a ekspozicija je "SHUTTER".

Odg: Toshiba Camileo P10

Reply #31
super si nam ovo objasnio i stvarno hvala....

otvorilo mi se par novih pitanja a prvo je
da li je bolje da snimam u full HD 30p ili full HD 60i

ni jedan film snimljen sa toshibom ne uspjevam prekodirati u niš ....

zvuk ide a slika zabljesne povremeno .... katastrofa...
pad ami na pamet da odem na drugi komp ali nije mi jasno da hoće kodirati dvd u divx a full hd nece
Debljina je ozbiljan medicinsko-estetski problem koji se može riješiti dijetom, a glupavost je medicinsko - socijalni problem koji se NE može riješiti.

YT kanal http://bit.ly/2lAbpIe

Odg: Toshiba Camileo P10

Reply #32
Bilo bi bolje da možeš birati između 50i i 25p jer je to PAL prikaz koji se koristi kod nas. 30p i 60i su NTSC format pa bi moglo biti laganih trzanja kod prikaza na PAL TV-ima. Načelno, "p" varijante se koriste za "mirnija" snimanja, gdje ima malo ili nimalo brzih kretnji ispred kamere jer je bazična ekspozicija duža (1/30 sec.) ali to se onda rješava skračivanjem ekspozicije kaj opet može dovesti do pojave stroboskopskog efekta. "I" varijente su zato bolje za brze kretnje ispred kamere  jer je bazična ekspozicija 1/60 sec, ali, "i" varijanta zato treba i malo više svjetla (ista jačina svjetla osvjetljava CCD ili CMOS duplo kraće vrijeme). Preporučam ti malo testiranja i onda jednu dosta subjektivnu metodu-kaj ti se više sviđa tak snimaj. Problem: konverzija 30p u 60i ide bez brige i bez ikakve promjene u kvaliteti i izgledu slike dok konverzijom 60i u 30p dobivamo sliku nazubljenu do bola!!! Generalno, interlaced slika se NIKAD ne konvertira u progressive (hm, možeš ako voliš zube :-X ), a progressive se uvjek može u interlaced a to i moraš raditi za prikaz na TV-u jer koristi interlaced način prikaza. DVD playeri često imaju u sebi razno razne konvertere pa "znaju" i sami mjenjati field-order i sistem (PAL-NTSC) ali nikad neznaš kad buš naišel na player koji to nema pa bu brige (DVD player od šogora ne želi čitati "mpeg audio layer2" kodirani ton koji je skoro pa standard mpeg2 kodiranja ali zato čita "ac3"- i onda ja donesem DVD sa krštenja a ono-šogi jeb... pa nema tona,nemaš pojma....i odonda na sve stavljam ac3 a to znaju svi čitati!! 8) ).

Pošalji mi filmić snimljen Toshibom pa bum se ja probal poigrati. Još nisam videl da ton ide a slika ne (uf, lažem, videl sam doma - oženjen sam :D ).

Odg: Toshiba Camileo P10

Reply #33
Pinacle studio 12 uz uvjet da su na PC-u kodeki ( npr. ffdshow) instalirani fino vrti i od Camilea video materijale,drugi odlican program je Sonijev VEGAS  ;), ja sam uglavnom zaobisao programe koji dolaze sa tim modelima kamerica .

Odg: Toshiba Camileo P10

Reply #34
Pinacle studio 12 uz uvjet da su na PC-u kodeki ( npr. ffdshow) instalirani fino vrti i od Camilea video materijale,drugi odlican program je Sonijev VEGAS  ;) , ja sam uglavnom zaobisao programe koji dolaze sa tim modelima kamerica .

ja sam se zeznuo i obrisao 12 kad sam nabavio 14

i na kraju je problem sa aktivacijom na 14....
za svaki tip dekodiranja koji ti treba moraš posebno doplatiti akrivaciju
Debljina je ozbiljan medicinsko-estetski problem koji se može riješiti dijetom, a glupavost je medicinsko - socijalni problem koji se NE može riješiti.

YT kanal http://bit.ly/2lAbpIe