Skip to main content

Topic: Tricopter FPV - samogradnja, video s par probnih letova (Read 4941 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Tricopter FPV - samogradnja, video s par probnih letova


Kao i mnogi drugi, vidio sam SignGuy tricopter thread na RCGroups i krenuo ...

S TURNIGY Bell TR2410-9 840kv motorima stvar je bila nestabilna, no nakon ugradnje hexTronik DT750 leti idealno. Dosta sam se nagnjavio dok ga nisam uštimao kako treba - generalno pravilo je: žirci na podlozi s čim manje vibracija, balansirati propelere i motore, CG na sredini i dobro utrimati sve motore. Probao sam s alu nosačima, ali jednostavnije je s drvenim letvicama.


Jednom kada je stabilan sve dalje je lako - FPV, AP ili "prazno" letenje


Tx/Rx Futaba 2,4 GHz, video Rx/Tx 1,2 Ghz 500 mW, 3s 2200 mAh baterija drži 5-6 min letenja s FPV opremom. Prazan cca 10 min.



 Tricopter with FPV - couple of test flights 





Odg: Tricopter FPV - samogradnja, video s par probnih letova

Reply #1
odlicno samo moja preporuka je probaj sloziti ili nabaviti KKmulticopter kontroler, stabilizira ga sa njim 25 puta bolje, neusporedivo bolje nego sa klasicnim žiroskopima, koliko vidim dosta ti cuclaju ti motori, oko 25A u hoveru, to je malo previse, inace bi trebalo na full gasu oko 30A max potegnut;
Moguce da je do propelera jer su ogromne razlike od proizvodjaca do proizvodjaca;
Jel to gore Cyclops simple OSD?

Odg: Tricopter FPV - samogradnja, video s par probnih letova

Reply #2
Gledao sam i KK, ali odnos cijena/vrijeme/gušt mi je kod ovoga daleko najbolji :)

25A s tim motorima i tom težinom je sasvim ok. Da, gore je cyclops easy osd - samo na dijelu snimke se može vidjeti kako radi 10 hz gps - zadovoljan sam.

Odg: Tricopter FPV - samogradnja, video s par probnih letova

Reply #3
Nisu neke pare ta plocica sama, žiro senzore izvadis iz ovih HK, malo lemlenja i evo ga, neopisivo stabilno
kolika je tezina i razmak izmedju osovina rotora?

Odg: Tricopter FPV - samogradnja, video s par probnih letova

Reply #4
bravo Boris!
lijepo to leti  :)

ako si postigao dobru stailnost i zadovoljan si njome, nema potrebe za KK pločicom....
videl sam dosta ljudi koji su ostali na hk401 gyraćima i zadovoljni su....

pločica je ipak stabilnija od 401 gyra direktno, dopušta puno veću osjetljivost gyro senzora, a samim time tvrdo stajanje trikoptera u zraku, nema tolko ljuljanja kao kod 401 gyra.....
ali velim, ako nešto radi dobro.... nema potrebe za promjenom.....

imam pitanje....
kad si promjenio motore, samo zbog izmjene motora je došlo do povecanja stabilnosti?
regleri su ostali isti? iste elise si koristil na 850 i 750 motoru?

jer ako je samo zamjena motora donesla stabilnost, znaći da ti motori imaju jako veliki moment
i nije im problem trenutačno reagirati i okrenuti elisu bez zakašnjenja....

meni se ista stvar dogodila kada sam se spustio na manji promjer elise, stabilnost se osjetno povecala

ako nije problem, možeš napisati RTF masu modela? i koje elise koristiš sad

budem baš sljedeći puta uzeo te motore za probu, imaju dobru iskoristivost kolko vidim, jedino malo su teži......


hvala,
Denis

Odg: Tricopter FPV - samogradnja, video s par probnih letova

Reply #5
bravo Boris!
lijepo to leti  :)

ako si postigao dobru stailnost i zadovoljan si njome, nema potrebe za KK pločicom....
videl sam dosta ljudi koji su ostali na hk401 gyraćima i zadovoljni su....

pločica je ipak stabilnija od 401 gyra direktno, dopušta puno veću osjetljivost gyro senzora, a samim time tvrdo stajanje trikoptera u zraku, nema tolko ljuljanja kao kod 401 gyra.....
ali velim, ako nešto radi dobro.... nema potrebe za promjenom.....

imam pitanje....
kad si promjenio motore, samo zbog izmjene motora je došlo do povecanja stabilnosti?
regleri su ostali isti? iste elise si koristil na 850 i 750 motoru?

jer ako je samo zamjena motora donesla stabilnost, znaći da ti motori imaju jako veliki moment
i nije im problem trenutačno reagirati i okrenuti elisu bez zakašnjenja....

meni se ista stvar dogodila kada sam se spustio na manji promjer elise, stabilnost se osjetno povecala

ako nije problem, možeš napisati RTF masu modela? i koje elise koristiš sad

budem baš sljedeći puta uzeo te motore za probu, imaju dobru iskoristivost kolko vidim, jedino malo su teži......


hvala,
Denis

Samo sam promijenio motore i ništa nisam dirao baš zbog usporedbe - 750 očito ima više snage i, kako si napisao, može brže prilagoditi brzinu okretanja elise (10X4,7 u oba slučaja), pa je sve skupa vrlo stabilno. RTF tricopter s FPV opremom ima 1230 g + 190 g 2200 mAh baterija.

KK možda za sljedeći projekt (quadcopter?), ovaj ostaje kako je :)

bok,
boris


Odg: Tricopter FPV - samogradnja, video s par probnih letova

Reply #6
u j***te pa to je leteca cigla, tesko je to brate  :D

Odg: Tricopter FPV - samogradnja, video s par probnih letova

Reply #7
u j***te pa to je leteca cigla, tesko je to brate  :D

Fakat je ko cigla,moj triki je 2200mah oko 600g.......No bez FPV-a,to znači da mogu deti VHS kameru i da imam još lufta.
Robert

Odg: Tricopter FPV - samogradnja, video s par probnih letova

Reply #8
Super leti! pogotovo kada se uzme u obzir da je bez KK kontrolera, strašno! svaka čast :)

dobra ti je računica to sa 1.5 k tereta, no i da digne takav fotić gore s punim gasom na sva tri motora... batka bi trajala minutu-dve :(
a i nije baš sigurno tako nešto skupo dizati gore sa trikijem, sextacopter je bolji i sigurniji za to. a triki življi i za zezanciju
(pogotovo ako je sklopiv pa stane di hoćeš)

Odg: Tricopter FPV - samogradnja, video s par probnih letova

Reply #9
malo je masa velika, kak ti dečki vele....
ali imaš dovoljno potiska za ovakvu masu kakva je sad.....

tak sam i ja imal računicu kak si ti napisal, ali dok je išlo isprobavanje u praksi, teorija se raspala......

evo primjera.....

ako imaš potiska 3kg, model ti ne bi smio imati iznad 2kg... i kak ti masa modela raste, tak bi i taj omjer morao.....
 recimo za 3kg mase modela, morao bi imati potiska 4,5kg ili više čak.....


razlog za takav omjer odmah se uoči kad se isproba letjeti prenatrpan model.....
prenatrpan model se može letjeti samo u hoveru i jako polaganom spuštanju......

ako pokušaš baš letjeti model koji je natrpan dolazi problem inercije.....
a da pobjediš inerciju trebaš imati dosta rezerve u potisku, a ako je nemaš model postaje potpuno neupravljiv jer "proklizava"


u teoriji na tvoj trikopter bi mogao bez problema dići 1,5kg tereta,
u praksi to bi izgledalo jako zanimljivo ako bi radio bilo kakav "manevar"  ;) .... osim apsolutnog hovera i jako laganog gubljenja visine.....



Odg: Tricopter FPV - samogradnja, video s par probnih letova

Reply #10
pa to je baš ono što se čuje kako meljemo na onom clipu 'tricoptera uz savu', kada kreneš spuštati trikija dole (ili bilo što drugo što slično leti)
da bi se zaustavio u što kraćem vremenu, moraš dati skoro pa ful gas da poništi brzinu spuštanja i naglo oduzeti da se ne bi krenuo penjati,
ako nema snage u rezervi evo ga na podu :(

alternativa je da ga stvarno jako polagano spuštaš, no to je već igra sa živcima  :P

Odg: Tricopter FPV - samogradnja, video s par probnih letova

Reply #11
da, da..... inercija je gadna stvar za zrakomlate  ;)

Odg: Tricopter FPV - samogradnja, video s par probnih letova

Reply #12
Sljedeće ide gore bolja kamera ... Stay tuned