Skip to main content

Topic: Atlas by toto (Read 13829 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Atlas by toto

Reply #15
Idemo po redu :D
Prvi video je bil pokušaj startanja sa CG dosta prema iza,pa prevrtanje,pa intervencija.
Ono kaj nije snimljeno je nateravanje dok sam spalil osovinu.
Nakon osposobljavanja osovine sljedi video na kojem je bil gas recimo do 50%.
Na kraju tog videa je osovina zacvikala,ali to sam izrezal...

atlas by toto-test
Atlas by toto-intervencija
Rc atlas by toto - test drive
Robert

Odg: Atlas by toto

Reply #16
di je to ???

Odg: Atlas by toto

Reply #17
dobar, nesto mi to sporo kolega toto :D


@darkopermozer
ovo je snimano na vž bajerima ili ti ga AquaCity

Odg: Atlas by toto

Reply #18
mislil sam si..... zadnji put sam tam bil prije nekih 15 god.



Odg: Atlas by toto

Reply #21
Ma čamac ti super zgleda,a kaj se tiče plovnosti, samo istraživanje i trening bu pokazal gdje mu CG najviše odgovara.

LP.ivica

Odg: Atlas by toto

Reply #22
Thnx Ivica,jedino kaj sad više nisu vremenski uvjeti naj,naj,no našlo bu se vremena.
A kaj se mene tiče možda se i najdemo,ti,pekmezer i ja :D
Robert

Odg: Atlas by toto

Reply #23
lijepi brod, stvarno si se potrudil....

po videu mi zgleda prelagani jer se odvaja od vode......
samo ti to natovari još i po mogućnosti nabavi jači motor, bar 1,5kW  ;)


kod klasičnog trupa, duboki V ili plitki linija do koje čamac sjedi u vodi je otprilike zadana....
no kod ovakvih tipova čamaca vidim da ljudi dosta "filozofiraju" sa masom....
pa čisto jedno laičko pitanje:
zakaj čamac nemre biti prelagan, tj. zakaj može biti pretežak?
ako čamac ima dosta snage da propisno izglisira, dodatna masa ga samo čini stabilnijim?    jesam li u pravu .... ili  ?

jer logika mi govori ako je prelagan takav tip čamca kak je toto napravil puno se lakše odvaja od vode pogotovo na valovima....
a ako je čamac prespor, nutra je preslabi motor  ;)

tak da mi nije jasno čemu jako lagani čamac koji se jako lako prevrne, jer realno 1,4kg je jako malo i pri velikoj brzini čamac sa takvom površinom skoro da bi letel

tak da osim ako se model misli koristiti na 100% mirnoj vodi gdje bi minimalna masa uz savršeno postavljen CG imala smisla, ne vidim razlog pri šparanju mase.....
osim da model spada u neku takmičarsku kategoriju gdje je svaki gram bitan, no to ovdje nije slučaj......




Odg: Atlas by toto

Reply #24
Da,DEX to bi bilo u pravilu tak nekak,samo kaj su neki nedokazani,ali nebumo o tome kaj neko nebu uvređen.
U ovom slučaju čamac u vodi leži propisno,a to je do linije spajanja boka i gornje površine.
Kao i pravi i ovaj teže krene,pa se mora statrat sa punim gasom.
Jedini je cilj podiči ga na skije,a onda dalje ide sa četvrtinom gasa.
Kod veče brzine on je na skijama i to na nekih 5-10% površine i sa zadnjim dijelom se praktički samo lagano dotiče sa vodom dok je propeler koji je pod 6,5 stupnjeva nagiba zadužen da guzicu drži iznad vode i prednji dio čamca pritišče dolje.
Masa ovog modela bi trebala biti između 1,8 i 2,2 kg,znači to je ok.
Kak sam i napisal nije snimljena krajnja brzina,a nadam se da video bude uskoro.

Ovak to izgleda kad je u vodi,a taj je sa speed 700 i 12 ni-mh članaka,a trup je težak 890grama,pa ipak mislim da je taj još teži od mojeg........
Robert

Odg: Atlas by toto

Reply #25
u nedjelju je u planu porinuće novog airboat-a tak da.....

nije u pitanju filozofiranje..... već podatki koji su stavljeni na net.....
kad pogledaš malo strane forume imaš štošta za skinuti,vidjeti i naučiti.... švabe sloveci ameri svi su tu negde sa rezultatima i na mirnoj i na nemirnoj vodi.....
jeni su malo bolji na mirnoj jedni na valovitoj ali to su mala odskakanja u jednakosti rezultata..... ali tu su negde...
ja se nebudem uvrijedil..... još sam uvjek noob u tome tak da nema beda ako bu me i neko popljuval al znam kaj sam videl i kaj sam skinul......

na snimki se vidi da se čamac diže iz vode (al samo ljeva strana) i to kod skretanja i naleta na manji val al to nije posljedica premale težine nek nećeg drugog dal  je u pitanju trim za skretanje odnosno turn fin (a oni se stavljaju samo na jednu stranu)

npr.:

 TURN FIN:
Install the turn fin, make sure it is parallel to the keel. If the boat now turns either way, the turn fin is not parallel to the keel. Adjust T.F. mount as necessary to run straight.
Try different fins till the boat will hold a full throttle right turn without sliding, skipping or hooking.
NOTE: If the turn fin is in the water while running straight it may just be the drag causing a slight right turn, adjust with rudder trim or re-shim the strut mount.

ili nije težina podjeljena kak treba pa ga u skretanju nagne....


Odg: Atlas by toto

Reply #26
pljuv,pljuv!! :D :D
Nož za stabilizaciju na mom brodu je ravno i smješten je s desne strana trupa a po nacrtu  trebal bi biti 5 stupnjeva prema unutra.

U praksi kad bi gledal to je ovak:
On je projektiran za trke u smjeru kazaljke na satu,a ja ga vozim kontra.
Kad bi bil na 5 stupnjeva nebi se tak dizal nego bi se sklizal u stranu,a kad bi ga vozil u smjeru kak treba sklizanje bi bilo minimalno.
Mislil sam ga vozit u svim smjerovima pa sam nož ravno ostavil,ali sad vidim i sam da bum u ovom smjeru svakak moral paziti.
Kaj se tiče raspodjeljivanja težine tu je mali problem,ali nije neriješiv jer iza s ljeve strane mi je kormilo i servo,s desne je prijemnik,bec,regler od 130 grama i 2 batke na sredini u nosu broda.
Neke velike modifikacije nisu moguče jer batka 3s 2200 nejde bočno u brod,tolko je tanki :(.
Največi je problem bil u CG i nožu.

To sam skužil posle,tj da tak treba svakak biti.
Ja sam CG dosta pomaknul iza ,naravno iz nekih razloga,tak da je sad vračeno i trebalo bi biti ok.
Robert

Odg: Atlas by toto

Reply #27
ajd onda na vodu!!!!! nema sunca,možda je tak i bolje nema odbljeska od vode pa ne moraš škiljit.... vrijeme je veoma pogodno...... treba iskoristiti.....

idemo sutra na aquasiti????

Odg: Atlas by toto

Reply #28
Probaj stavit dva noža, na svaki bok po jedan i nagnuti ih prema unutra... Onda ti stabiliziraju trup u zavojima i ne dopuštaju bočno klizanje. A i ne dopuštaju da ti se pramac izdiže iz vode nekontrolirano.

Odg: Atlas by toto

Reply #29
Mora biti jedan nož.
on je jako stabilan dok ide ravno,samo je problem kod stretanja u lijevo,a desno je sve ok.
Robert