Skip to main content

Topic: Kapacitori prije ESC-a? (Read 4760 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Kapacitori prije ESC-a?

Pošto sve veći broj gotovih frameova dolazi s predvidjenim mjestom za esc na vrhu ruku, a ispod kucista za motor, što je poprilično udaljeno od napajanja, zanima me mišljenje kolega o navedenoj temi?
Da li se isplati pomoći si ovako nečim
http://www.foxtechfpv.com/foxtech-power-caps-module-p-1485.html
?

Odg: Kapacitori prije ESC-a?

Reply #1
Sve ovisi gdje si mislio to smjestiti i nema potrebe za 6x 220uF za svaki ESC već je dovoljno 470uF ili 2x220uF, budući da ESC-i već imaju kond na ulazu, na njegovoj strani dodavanje drugih paralelno tek malo popravlja situaciju, tamo gdje bi se najviše osjetilo djelovanje kondenzatora je na sredini voda prema ESC-u, dakle to bi bilo u ruci, a definitivno bi se najviše ispeglalo da se stavi jedan 220uF na svakih 10cm voda prema ESC-u, tada žici nebi palo napamet da rezonira svojim induktivitetom.
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: Kapacitori prije ESC-a?

Reply #2
Na Fy680, kao sto znas, ima utor za esc pod motorom pa razmisljam sto   mi pametnije, igrati se s time pa črčkati kond. po vodu koji puštam kroz karbonsku ruku, ili ih jednostavno nagurati pod kućište i mir.

Odg: Kapacitori prije ESC-a?

Reply #3
Možeš ih dodati u centar gdje je distribucija, tj ako uzmeš taj sklop sa 6x220uF možeš probat to iskoristit kao distribuciju napajanja ako si dovoljno spretan s lemljenjem, i to isto pegla pogotovo ako imaš još žice do konektora pa onda još i od same baterije.
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: Kapacitori prije ESC-a?

Reply #4
Mali dodatak - obavezno stavi Low ESR kondiće inače obični nemaju smisla.Imaš ih za kupit u Elmatisu.
Futaba 6EX 2,4 , Taranis X9D Plus
SkyWalker 1.68 DIY, Zagi 1,6m, SkyVan SC7 DIY, Mini 250

Odg: Kapacitori prije ESC-a?

Reply #5
Bok

Interesantna tema zato jer ja imam na mome quadu ese-e ispod motora i nemam konsenzatora na žicama, koji su gubici bez dodatnih kondenzatora?

Lp
Leti samo leti :-)

Odg: Kapacitori prije ESC-a?

Reply #6
Nije stvar u gubitcima nego to da ti moze pregorit ESC.Igrom slucaja jucer bas citao na RCGroupsima ukoliko je kapacitet premali (u odnosu na duzinu zica vs struja) ili ga nema da je samo pitanje vremena kada ce ESC izdahnut.!
Naravno da su moguce smetnje kao i resetiranje ESCa.Da sad ne filozofiram kondici su obavezni i to pomogucnisti Low ESR.Ako ih nije moguce nabaviti onda mogu posluziti i obicni ali onda za kapacitet od npr 470u se koriste 3 komada od 220u ili 5 od 100u.

EDIT:
Dočepao se kompa pa šaljem link
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=952523

Također je već franky spomenuo jedno od dobrih rješenja, kond svakih 10cm.Stvar je u tome što ESC radi od 30kHz pa na više i ne možemo promatrat žicu kao otpor nego kao impedanciju. A tome služi kondić da kompezira pad napona uzrokovan time što se žica ponaša kao "low pass" filter što je u ovome slučaju nepoželjan efekt.
Kontra ovome je kada namjerno stavljamo low pass filter na kameru (žica namotana kroz zeleni feritni prsten) ili odašiljač kako bi dobili ispeglani DC napon.

Dokaz da feritni prsten (zeleni!!) šljaka je taj što sam nedavno omotao žicu od odašiljača kroz ferit (eto tako) i skroz zaboravio da minus koristim i kao masu za video signal.Rezultat je bio mutna slika ili kao da je van fokusa.
Futaba 6EX 2,4 , Taranis X9D Plus
SkyWalker 1.68 DIY, Zagi 1,6m, SkyVan SC7 DIY, Mini 250

Odg: Kapacitori prije ESC-a?

Reply #7
Također je već franky spomenuo jedno od dobrih rješenja, kond svakih 10cm.Stvar je u tome što ESC radi od 30kHz pa na više i ne možemo promatrat žicu kao otpor nego kao impedanciju.
Ako sam dobro shvatio...izvor napona promatramo kao da ima beskonačno mali otpor i impedancu, a žice prema ESC kao izvjestan titrajni krug koji će u nekim uvjetima imati rezonantnu frekvenciju, tj. induktivni otpor žice izjednačiti će se kapacitivnim otporom elemenata i to je f-rez. Ako se stvore vršni naponi stojnih valova, mogu biti viši od probojnog napona mosfeta i stvar istjera bijeli dim iz elektronike?
Prema tome bi bilo kakva promjena ili induktiviteta ili kapaciteta razdesila bi takav titrajni krug i spriječila stojne valove da vršnim naponom spale mosfetove?  To bi značilo da možemo upotrijebiti deblje vodiće, pa čak i manje cond, u krajnosti i nekoliko mirkofarada ali keramičkih? Pomišljam i na tantal?
Ako krivo razmišljam, ispravite me  :(
Damir

Odg: Kapacitori prije ESC-a?

Reply #8
Dobro razmišljaš Damire... ;)

Odg: Kapacitori prije ESC-a?

Reply #9
No dobro, jasno mi je da je rizik od krknuća esca veći bez kondenzatora, ali o kojoj se razlici uopće radi? Ne primjećujem da netko to stavlja na multirotore ovdje baš... A i ugradnjom istog unosi se još jedno mjesto gdje bi veza do motora mogla biti kompromitirana...

Odg: Kapacitori prije ESC-a?

Reply #10
Damir je lijepo objasnio.
Isti su već uglavnom ugradjeni od strane proizvođača.

Odg: Kapacitori prije ESC-a?

Reply #11
Interesantna stvar!
A sta ako se regler ne grije mozda to ne treba?
Ako je regler od npr od 30A a kompletan quad trosi 30A znaci da jedan regler ne vuce maksimum struje koji on moze dat pa se nece stvarat takvi problemi

Kemije ko u prici  :)
Leti samo leti :-)

Odg: Kapacitori prije ESC-a?

Reply #12
@Soxy
Kondezator lemiš na vodič tako da mu oguliš izolaciju čime vodič ostaje neprekinut tj. bez spoja.Znači ovu kariku za failure možeš izbacit ;)

@Diogen
Deblji vodič ima i veći induktivitet!!A i teško da će se stvorit titrajni krug ako nešto radi na kHZcima, a ima 500uF paralelno al dobro to ću prepustit onima koji žele računat.Imam čak feeling da je ovo blagi prc.
Znači, promatramo izvor i vodič zajedno koji imaju neki konačni otpor (tj impedanciju u radu) prema ESCu.Što na vrijedi i da izvor ima beskonačno mali otpor (a nema ni blizu) ako je veza između kabel.Dalje, pošto ESC van šora PWM impulse određene frekve izvor (izvor + kabel) ne mogu tolikom brzinom dat struju ESCu.E tu služi kondić koji je sposoban u kratkom impulsu dat jaku struju ESCu.Znači STATE ON impuls - vuče struju iz konda (većinom).ESC STATE OFF izvor nadofilava kondinć.

Moram ići, dovršit ću kasnije.
Uglavnom isto kao i kada imate malo jaču muziku u autu.Razlika s kondom i bez. Osjeti se!!!

POzz

Futaba 6EX 2,4 , Taranis X9D Plus
SkyWalker 1.68 DIY, Zagi 1,6m, SkyVan SC7 DIY, Mini 250

Odg: Kapacitori prije ESC-a?

Reply #13
@Kreso
Još puno čitati o struji, puno toga očito još ne znam, sorry ;)

Odg: Kapacitori prije ESC-a?

Reply #14
Nakon ovog slijedi da opet moram rastavit multija, nikad na zelenu granu kad je u pitanju ovaj hobi
Leti samo leti :-)