Skip to main content

Topic: Go Discover - kratki build log (Read 13391 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Go Discover - kratki build log

Pozdrav!


...svi koji me poznaju, znaju da imam dvije lijeve ruke kad se radi o modelarskim radovima, pa izbjegavam modele koji imaju - pa i minimum posla oko njih. Ja hoću letjet čim prije, sa što manje muke od izlaska iz kutije pa do neba.
Jedino su tako sigurni da će letjet kod mene.
Otkako me delta-buba ugrizla s Elav-ovim zagijima, lud sam za deltama, ali naumio sam sada nešto veće - a jedini je uvjet da je model PNP, dobro i da može furat fpv.   :-\


odlučih se stoga za Go Discovera, predobro ta delta izgleda. Ima kupolu, solidan raspon.. mjesta kao priči. I ima PNP verzija. Najbitnije od svega.
Međutim, nema je na stocku. Treba čekati, a to ne volim. Ajd čekat ću, a do tada ću malo browsati po drugim forumima i vidjeti kakv je to avion.


Jedna skupina ljudi kaže da je motor u PNP verziji koma, nikakvih specifikacija. Pregrijava..
S tim mogu živjet.


Druga skupina kaže da često otpadaju stock propeleri (10x5), već na prvim maidenima obično - pa model rijetko i doživi drugi let.
S tim nekako manje lagodno mogu živjet.


Treća skupina kaže motor mount se OBAVEZNO raspada u potpunosti pri maidenu, ili možda na drugome letu. Eh, već mi se ne sviđa sve to skupa.


Četvrta se skupina smije na račun preslabog ESC-a (40A) u stock PNP verziji, pa ne smiješ kao motor na full gasu dulje od par sekundi, inače - pogađate, raspast će se. Uvijek ispadne da, što god radiš, sve će se komponente u PNP verziji razletit.


ALI,  previše mi se sviđao i ja se odlučio teškom mukom na KIT verziju. Ekipa u Vukovaru je sjajna, redom vrsni majstori.. već će se to nekako sastaviti. I uzmem kit verziju.
[size=78%] [/size]
[/size][size=78%]U nastavku slijedi log[/size]


Odg: Go Discover - kratki build log

Reply #1
Nakon narudžbe dođe "kutijica"


Fina EPO pjena, ništa nije deformirano došlo. Mjesta ima hrpa, kupola je čvrsta. Mjesta za servoe su već izrezana, obećavajući početak.

Odg: Go Discover - kratki build log

Reply #2
Nakon pregleda svih "kritičnih" komponenti, vidim da je sve čega sam se bojao - istinito. Motor mount je pretanak, savija se na pritisak prstiju. Plastični sklopivi prop još gore. Nigdje nije dobra plastika, osim na gimbalu - gdje nepotrebnije?!


I tako krenem nabavljati setup; proučio malo ecalc, isprobao razne kombinacije i držeći se stare modelarske izreke "Kad u dvojbi, uzmi jači motor!" i izbor padne na sk3 3542 1250kv (750w) motor. Može na 3s, a može i 4s.  Inače, prekrasan motor - lijepo upakiran.
Kako je Discover planiran na 4s 800kv, rekoh na 3s taman ide 1200kv.
kad sam već napravio overkill s motorom, u svoj vjerojatnosti, nema druge nego nastaviti redom i dalje. Plavi HK ESC 70A - na 3s je pa nek cucla ampere slobodno.
Htio sam ostaviti sklopivi prop, pa nađem na HK koji odgovara dimenzijama ovom sa stocka - metalni, i TGS 10x6 elisu. Naspram 10x5, koja je u došla.


Servoe sam koristio metalne digitalne, pa sam izabrao jeftine, moćne i brze s HK - TSS 10MG (10g). Taman da upadnu u utor u krilima.
Za gimbal sam ipak ostavio plastične Power HD 1800 (9g), imaju super malene i fine zupčanike, da kretanje u kupoli ide glatko.

Odg: Go Discover - kratki build log

Reply #3
Ovo ce bit zvijer kad poleti :)


Ich seh den Wald vor lauter Bäumen nicht.
Ich seh den Wald vor lauter Baeumen nicht!!

Odg: Go Discover - kratki build log

Reply #4
Poletjet će još večeras  ;)

Odg: Go Discover - kratki build log

Reply #5
Super


Ich seh den Wald vor lauter Bäumen nicht.
Ich seh den Wald vor lauter Baeumen nicht!!

Odg: Go Discover - kratki build log

Reply #6
U mukama, naravno, što ću s mountom?! To mi je najgore.



Ali kako sreća hoće, moj buraz - naš uvaženi član foruma i strastveni multirotraš SoXy, nabavi delta 3d printer i nas se dvojica, nikakvim koruptivnim radnjama, već klasičnim rodijačkim vezama pogodimo da će on to napraviti. Već se izvještio u crtanju i printanju, pa sam se poveselio da će to ispasti dobro.


Nađem na thingverse-u mount kakav trebam!
Naravno, netko od silnih vlasnika Go Discovera izgorio sa živcima na tom stock mountu, pa napravio nacrt i podijelio da nama ostalima ublaži muku i jad. Sav oduševljen pošaljem SoXyju nacrt i on ga savršeno isprinta.
Međutim, nacrt nešto baš i ne ulijeva povjerenje kad ga ugledasmo nas dvojica. Nije loš, nije ni savršen. A picajzle obojica.
Pa je malo deblji, pa na mjestima kraći nego bih to želio, ali sve po nacrtu - naravno.
Ispadne da je taj nacrt s thingvers-a dobar kao početak, ali treba mu doraditi finiš. I Soxy napravi savršeni mount kroz par dana; dodatno ojačan na nakritičnijim mjestima, daleko bolji od ovog kojeg sam našao prvo, i miljama daleko bolje od stock mounta.
Ima nade!!!


Crni jer stock mount, sivkasti je printani.



Odg: Go Discover - kratki build log

Reply #8
Stavim Power HD 1800 servoe u gimbal, po jedan za roll i pitch. Lijepo sjedaju na predviđen prostor.
Malo je zeznut posao centrirati ih, jer je gimbal dosta uzak - ali izvedivo.


KIT dođe sa 3 nastavka za gimbal; 1 je za fpv - board kamerice, drugi za GoPro2 i 3. za GoPro3. Sasvim dovoljno. Također, sa kit verzijom dođe polarizirana kupola, koja je skuplja od obične. Sitnice čovjeka vesele.



https://www.youtube.com/watch?v=TtZoHDly3qc

Odg: Go Discover - kratki build log

Reply #9
Onda krila. Krasno izgledaju, čini se kao dobar profil - debela i čvrsta.
Dobra stvar s njima je što imaju ugrađenu plastičnu cijev unutra, pa centralna šipka ne ide direktno na/u stiropor (odnosno EPO pjenu), već u cijev pa neće deformirati.
Imaju kanal za servo kablove, potrebno je taman 50cm servo produžetka. Nek se nađe i clip-on toroid.


Nisam baš najsretniji sa servo hornom koji je došao u kitu, pomični je donji dio pa ga obrnuto nazubljeni zubi kao trebaju držati da se ne vrati unatrag. Ide na to hrpa epoxyja, ničem ja ne vjerujem.


Krila se sa trupom spajaju u 4 točke; imaju neki svoj sistem gdje plastični dio od krila uđe u plastični utor na trupu i zavrne se nekakvim plastičnim vijkom. Ne izgleda loše, ali treba dobro epoxirati te dijelove u krilima.

Odg: Go Discover - kratki build log

Reply #10
Odgađam lemljenje dok mogu, jer nemam pojma. Nikad držao tu napravu u rukama  :-\


Ali zato mogu smišljati layout komponenti. Kad čovjek leti na 35mhz, pa bio to i "long range" prijemnik - dobro o svemu promisli što bi moglo špricati.


Odlučio napraviti jednu "tihu" i jednu "glasnu" stranu na Discoveru, nešto kao kod multirotor ekipe što ima clean vs dirty plate kad su vibracije u pitanju.


Naš kolega dr. Tom, za više nego poštenu cijenu, prodao mi svoj stormOSD, pa je ovo s kit verzijom ispalo na kraju pomalo i zanimljivo.


Trup ima dosta mjesta, 3 dijela - prednji za baterije, srednji čini se da je baš za AP, i zadnji za ESC. U dijelu za baterije postoje 2 "balkončića" za neke sitnice, koje sam odlučio obložiti balzom - da isprobam to drvo, nikad nisam prije[size=78%]. [/size]
[/size]
[/size]Kako letim zagija najčešće, koristim poznate 3s 2200mah baterije kojih imam dosta u paru, pa podlogu za baterije napravio da mogu u paralelu sa 2x2200mAh ili ovom velikom zelenom baterijom od 4900mAh (nekad letio heli time, pa da se iskoristi).[size=78%]


Odg: Go Discover - kratki build log

Reply #11
E sada mi još samo reci da ne voliš samograđivati modele majstore......koliko vidim ide to tebi dobro....
Za buduće vlasnike avijuna ovoga tipa odličano štivo što i kako..........


5+ od mene .........


Čekamo ostatak.......

Odg: Go Discover - kratki build log

Reply #12

Hvala 4tm, cijenim komentar :)


Nastavak;
Vrag odnio šalu, neće se sa
mo zalemiti  :-[
Sve što je potrebno za fpv je tu... ipak nabavim lemilicu, počnem lemit vijke i sve što nađem po kući. Savladam to, i krenem sa komponentama.
Poprilično dobro je to uspjelo, ne znam zašto sam se micao od te sprave toliko ranije. Pustio probno struju kroz to sve, a ono - RADI!!!!!!!!!!!!


Potrebno je sve komponente prvo složiti u njega, jer nakon što ga se uljepi - nema više mjesta za ruke unutra - otvori nisu dovoljno veliki za veće premetanje stvari.


Nakon svega sastavljenog i isprobanog, Go Disco odlazi Elavu na ljepljenje PU max-om. Između više ljepila, na PU max smo se odlučili.  Ispalo jako dobro, osobito dio s mountom. Ne bi ga ni zaprežna kola iščupala iz trupa  ;D

Odg: Go Discover - kratki build log

Reply #13
Došlo vrijeme za premijeru i "tehnički" pregled oštrom oku  ekipe iz Vukovara, koja je cijelo vrijeme davala savjete i odgovore na moja svakakva pitanja. Bez njih se ne bih usudio tako lagano na ovaj korak, svakako niti bez SoXy-jevog printera i dobre volje.


Sve je došlo na svoje.  ???


Naime, kolega storm9a i ja smo obojica nekako u isto vrijeme uzeli ove kitove, u isto smo ih vrijeme nekako i završili.
 

Odg: Go Discover - kratki build log

Reply #14
odgađao maiden neko vrijeme, ali ne može do vijeka.


Svi se skupili, tapšali po ramenu - phantom25 je digao quad da snimi, a Go Discover je..... neću reći kako prošao!  ::)


https://www.youtube.com/watch?v=a6dIZWY7-sI