Skip to main content

Topic: MultiWii - kuharica (Read 6346 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

MultiWii - kuharica

Pozzz
 
Dakle kupio sam nedavno multiwii (aeroquad= plocica), e sad par dana se vec zezam sa P-I-D vrijednostima - pa bih molio pomoc!
 
Da'l netko moze objasniti - koje znacenje ima koje vrijednost (PID) te utjecaj na model, odnosno odnos izmedu njih?
 
Naime nikako da model podesim a da nema oscilacija prilikom leta (u hooveru radi savrseno)  kad krenam u bilo kojem smjeru oscilacije su velike ili male, ustvari nikako da ga podesim a da te oscilacije nestanu....
 
Moze li netko napisati neke srednje vrijednosti za konfiguriranje PID-a (a i ostale vrijednosti), pa da od necega imam krenuti - napominjjem da ne zelim akro model nego sto tromiji model bez oscilacija a da sto bolje drzi stabilizaciju za FPV!
 
Da probam sloziti - ako nece ici da prodam sto prije,jer za sad nije ni do koljena kk kontroleru (sto se leta tice)!
 
pozz
LP,  Chris
... gravity always wins ....

Odg: MultiWii - kuharica

Reply #1
kupim ja , čisto da probam , a ako nečeš prodat gdi si kupil, hvala
dx9-xd8-gobac630

Odg: MultiWii - kuharica

Reply #2
za pocetak mu ostavi one default P: 4 ; I: 0,035 ; D: 14
P: povacavaj dok ne osjetis da ti radi veliki otpor kad ga drzis u ruci i radis mu pritisak na neku od X ili Y osi
I: kad dotjeras P donekle probaj smanjivat ili pojacavat dok ti u progresivnom letu ne smanji ono zacukavanje
D: smanjis ili povecas prema zelji, to je snaga koju koristi kad vraca os u nulti polozaj, bolje da se sporije vraca za fpv


probaj ove sta sam ja imao sa slicnim pogonom, radio je dosta dobro, P: 4.8 ; I:0.0010 ; D: 24
RC rate: 0.80 ; RC expo 0.65

Odg: MultiWii - kuharica

Reply #3
Hvala, probat cu jos i to davore, ako nebude islo ici ce na prodaju za 500 kn plocica zajedno sa modulom za spajanje na PC!
LP,  Chris
... gravity always wins ....

Odg: MultiWii - kuharica

Reply #4
Hvala, probat cu jos i to davore, ako nebude islo ici ce na prodaju za 500 kn plocica zajedno sa modulom za spajanje na PC!
8)
probao sam hrpu kontrolera sta se tice multirotor letjelica ali multiwii definitivno nije best buy opcija, ima boljih ako uzimamo u obzir ulozeno-dobiveno

Odg: MultiWii - kuharica

Reply #5
8)
probao sam hrpu kontrolera sta se tice multirotor letjelica ali multiwii definitivno nije best buy opcija, ima boljih ako uzimamo u obzir ulozeno-dobiveno


pa kaj šutiš, za koju misliš da je najbolja po tebi po omjeru $/fly ?

i s kojom si ti dobio najbolji video uradak?
jer vidim da ni MK nije baš nešto... trese dosta.  :(
a KK smo prožvakali 100 puta, 
wii je negdje u sredini, po cijeni.
a po mogućnostima... a čuj. ovisi kak se složi  ;D

Odg: MultiWii - kuharica

Reply #6
nekaj ti ne štima, nije problem u kontroleru, on radi vrhunski dok se podesi.....

meni je bil problem pomaknuta, tj. malo zakrenuta pločica, kaj je u hooveru zanemarivo dok se u kretnji to osjeti točno kak si rekel.....

no ne mora biti to, jednostavno treba to podesiti kak spada.....

ak ideš do kluba sutra, daj donesi sve da podesimo to i sprobamo odmah u zraku, prije nego odustaneš od MWC-a daj mu pruži priliku kak spada  ;)

Odg: MultiWii - kuharica

Reply #7
8)
probao sam hrpu kontrolera sta se tice multirotor letjelica ali multiwii definitivno nije best buy opcija, ima boljih ako uzimamo u obzir ulozeno-dobiveno


pa kaj šutiš, za koju misliš da je najbolja po tebi po omjeru $/fly ?

i s kojom si ti dobio najbolji video uradak?
jer vidim da ni MK nije baš nešto... trese dosta.  :(
a KK smo prožvakali 100 puta, 
wii je negdje u sredini, po cijeni.
a po mogućnostima... a čuj. ovisi kak se složi  ;D


pa recimo da je OpenPilot daleko napredniji od MultiWii u omjeru pare/fly kako ti kazes, plocica je stekaj i vozi doslovce, programiranje na miniUSB, a razvija se nenormalno brzo
MK je high end jos uvijek sta se tice multirotora, nista se on ne trese

Odg: MultiWii - kuharica

Reply #8
ma pitam zato što sam vidio da ti je multiwii bio mirniji od MK.

znam da je puhao vjetar na onom FPV MK quad letu, pa ga nećemo uzeti kao referencu
MK Quad FPV test

ali tamo di su bili ljudi na nekom tehnološkom sajmu, MK se isto malo tresao, ne strašno, ali za te pare se to ne očekuje....
(i još heksa ako se ne varam, ne quad)
Dani tehničke kulture Varaždin

nisam vidio ni jedan kadar da model barem približno stoji na mjestu, stalno ide ili gore ili dole...
malo i horizont pliva cijelo vrijeme par stupnjeva, a ni unatoč stabiliziranom gimbalu, snimka nije mirna.
ne velim da ne valja, ali kada usporediš to s multiwii....
 pa ja ne vidim di je tu otišla razlika u cijeni?

wii ti je bio miran da si ga mogao šutat bez stanice u rukama i on je sve upijao.
MultiWii Quad test
čeka se nastavak još...snimak s modela.

pišem ovo jer sam pitao sam s kojim si dobio mirniju snimku.
to je mjerilo svega na kraju po meni, ne koji ima više mogućnosti u softveru...

dex je prvi isfurao wii na forumu, ishvalio ga i fakat super da je, pošto daje toliko toga.
kk kupovni s level modom je oko 450$  onaj sa samo 3 gyra je 120$...   a wii je tu između te dvije cijene...

2 kbelcar ne prodaj ni za živu glavu, ako su komponente ispravne, to mora raditi bolje od KK.  nisi napisao, koje sve senzore imaš gore?
baci oko tu: http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1375728

uploadaj si zadnji firmw. koji je btw osvanuo pred 7 sati  ??? 1.8patch2 http://multiwii.googlecode.com/files/MultiWii_1_8_patch2.zip , nisam ga ni probao još.
(ako se bojiš, uzmi provjeren 1.8patch1, makar, sumnajm da bi stavili ovaj bez da su ga isprobali  :D )
pa kreni od 'nule', tj defaultnih i onda mijenjaj po uputama s linka za PIDove iznad...

Odg: MultiWii - kuharica

Reply #9
1. ovaj video sa fpv-om je quad sa 13 cola lopatama na 9m/s , nije uopce za letjet po tome, sa malim sam isti dan jedva ga drzao na mjestu
2. ma to sta se on tresao je do gimbala, na osovinama ima lufta pa kamera sama od sebe ide gore dolje, to je baceno u garbage, novi je gore sa remenskim prijenosom
3. ono najbitnije: to su letjelice od 5kg i ciglom od aparata i kao takve imaju jako veliki otpor na vjetar i ti recimo njega podesis da je zakopan na vjetru ne znam kako kad tebi vjetar ubija aparat direkt i ti ne mozes napraviti nista, kad stavim gore gopro na taj isti nosac i stoji na vjetru mislis da je na steadycamu, nitko to nije probao pa ne zna, nije isto jel ti kompenziras 200 grama ili 2kg
lako je letit quada od 800g i gopro gore, jbg ali gopro ne radi shot od 21MP ili video zapis sa 1920×1080 50p na 42MBps
MK prazan bez icega nosis na pimpeku 200m po cesti i nece se pomaknut 1mm nigdje ali kad mu nakacis 2kg ispod sve se to mjenja, jos kad zakurblas kompenzaciju evo ti veselja
Imao sam MultiWii prije nego ga je kod nas uopce ko i vidio, isprobao i nista specijalno, super za zajebanciju i drkanje po livadi, za ostalo zaboravi

Odg: MultiWii - kuharica

Reply #10
ali davore ti si meni pun kontradikcija u svojim izjavama i opisima kontrolera a još više tvoji video uradci ...nego daj se odluči jel onda taj high end mk vrijedi tih para ili ne vrijedi...jer malo je idealnih uvjeta kada se snima ...neki vjetrić uvijek puše a onda znamo koliko on kompenzira i da se onda gotovo sve đinđe na njemu moraju isključiti ...a otpor u letu uvijek postoji...i mislim da bi bilo dobro konačno ljudima reći da nisu sve reklame snimljene nužno s velikim i teškim dslr aparatima ili kamerama i da ne moraju u zraku kad polete riskirati nekoliko tisuća eura samo u aparatu - dapače go pro i njoj slične se češće koriste nego što se misli i ne samo kao nadopuna..naravno one ne mogu u svemu i svugdje zamijeniti ozbiljnije naprave no zato to obavlja djelom moćna postprodukcija koju treba razumjeti i znati raditi ...imam dugogodišnje televizijsko iskustvo pa nešto i o tome znam...
 
na kraju balade kolega sve se svodi na završni video uradak ..e sada kako si ga ti dobio...leteći pravi ili rc heli, avion, koristio ovaj ili onaj kontroler visio na stablu kao batman itd to uopće nije bitno...ili to znaš napraviti ili ne znaš ..ili imaš filinga za upravljanje strojem ili nemaš, ili znaš kadrirati ili ne znaš...  
 
kolegi koji je pokrenuo ovaj post savjet da olako ne odbacuje multivi..vrlo zanimljiv komad hardvera koji u odnosu na raniji kk ima i acc, mag, i baro i daje mogućnost šireg podešavanja postavki...treba malo strpljenja s tim al se na kraju isplati...govorim iz osobnog iskustva…
 
i na kraju nema idealne leteće platforme za snimanje ..uvijek je to veliki kompromis želja i mogućega..svi koji smo krenuli tim putem, ako želimo biti iskreni, došli smo do te spoznaje ali smo zato našli načine kako iz svoga stroja izvući najbolje što se može...no, do toga mora svatko pojedinačno doći..nema čarobnog štapića pa makar kupili RTF stroj težak nekoliko desetaka tisuća dolara....stoga je vrlo neodgovorno tvrditi da je jedan kontroler smeće i da nije za ovo ili ono, a da drugi je...svaki ima svoje prednosti i mane a ostatak je na umješnosti onoga koji ga koristi tj. njegovoj sposobnosti da stroj iskoristi do njegovih mogućih granica..to čini veliku razliku posebno u konačnom proizvodu.....
 
lp
Toni
 
 

Odg: MultiWii - kuharica

Reply #11
sve 5 toni, imas ti tv iskustva ali na toj tv niste snimali sa radio upravljivim letjelicama pa ne mozes usporedit s tim, naravno da je u toj cijeloj prici postprodukcija ona koja daje blagoslov cijelom videu i radi iz nemoguceg moguce ali tu sam konkretno spomenuo uspordebu quada sa fixnim gopro i skoro slicne letjelice sa kamerom od 2kg i kompenzacijom, to su dva jako razlicita pojma i svi koji su to probali znaju da nije to lako uskladit
sta imaju moji video uradci veze s tim ne kuzim, pa definitivno stoji da je MK high end za multiwii bez obzira sta radi s njim, snimas, letis normalno ili acro, neusporedivo je to, jbg koliko para toliko muzike

Odg: MultiWii - kuharica

Reply #12
Quote
uploadaj si zadnji firmw. koji je btw osvanuo pred 7 sati  ??? 1.8patch2 http://multiwii.googlecode.com/files/MultiWii_1_8_patch2.zip , nisam ga ni probao još.
(ako se bojiš, uzmi provjeren 1.8patch1, makar, sumnajm da bi stavili ovaj bez da su ga isprobali  :D )
pa kreni od 'nule', tj defaultnih i onda mijenjaj po uputama s linka za PIDove iznad...

Danas nista isprobavao nisam, jedino sam probao ukucati novu verziju software-a, ALI onda ne rade senzori (gyro, acc), tak da odustajem od verzije 1.8, za sada cu jos malo isprobavati 1.7 verziju, ako nista drugo mozda nesto naucim...

javim se jos
LP,  Chris
... gravity always wins ....

Odg: MultiWii - kuharica

Reply #13
senzori ti ne rade jer nemaš spojenu bateriju dok ti je kontroler spojen na komp, tak je i meni na 1,8 verziji.....

a i kod 1,8 verzije buš se malo trebal igrati jer su ti senzori zakrenuti pod 90 stupnjeva, pa buš trebal podesiti to...

u onom fajlu kaj imaš od 1,7 verzije to je podešeno, pa rađe isprobaj tu verziju, manje živaca buš zgubil...  :)

Odg: MultiWii - kuharica

Reply #14
Imam par problema
Ovak, kontroler je MWC (davorov) kad su mi upaljena giro i ACC
onda imam velike oscilacije slika 1.
a kad spojim magnetometar onda ACC je miran ali 20s dobivam nekakve pikove slika 2
ali nakon cca 10 min. rada mag je mrtav ne funkcionira....
zadnja slika ... mag mrtav ...ili  ...
zaboravil sam napomenuti da sam senzore spajal paralelno dali ima ko kakvu ideju de sam fulal