Skip to main content

Topic: Bicopter-Concept design (Read 2421 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bicopter-Concept design

eto i ja lagano ulazim u multirotor vode pa sam razvio ovaj bicopter koncept. uglavnom u cijelosti to je taj dizajn iako moram posvetiti nešto vremena da razvijem glavni okvir jer želim izbjeći korištenje samo krutih materijala kao g10 tako da frame ima predviđene dijelove koji pucaju pod većim naporima kao što su prisutni kod jačih padova.

slike možete pronaći u ove dvije teme:
http://forums.openpilot.org/topic/7306-bicopters/page__st__20

http://forums.openpilot.org/topic/7434-ariel-photography-bicopter-concept-design/

InnovationMatters

Odg: Bicopter-Concept design

Reply #1
ok, padobran služi samo u slučaju pada s veće visine ili leta prema naprijed. treba mu i vrijeme i brzina strujanja zraka da se otvori,
a ako radiš neki mehanizam za izbacivanje(opruge/eksploziv/komp. zrak) to je dodatna masa koju moraš tegliti s modelom... a niti platno nije baš lagano za potrebnu kvadraturu
(za ublažiti pad s npr 20m treba veće nego za paragliding),
ako želiš spriječiti oštećenje opreme/fotića, ako ne želiš, onda nije ni potreban  ;D


Jednom kada ga aktiviraš, ne smiješ stati na mjestu, što multirotori inače najbolje i rade.
pao bi s nitima u propelere i onda je pad zagarantiran.


a opet, zašto se ograničavaš na bicopter?  lijepo izgleda u CAD renderu, ali u praksi ne može dići kao neki model s kružno raspoređenim motorima.  probali su neki i na forumu te push pull kombinacije, pa je ispalo da za isto ampera, potisak uvijek bude veći ako donji prop makneš iz turbulencije gornjega i staviš ga normalno, da bude u ravnini s preostalima, ne ispod.
(znači usporedba Y6 i hexa npr, 6 motora, 6 reglera, 6 propelera, a kod Y6 manja nosivost i učinkovitost...)

ako pak i digne bicopter nešto, nije toliko stabilan kao ovi s više rotora, pogotovo po pitch osi jer se klacka, kao segway npr, nema uporište :-\

Odg: Bicopter-Concept design

Reply #2
mislim to je samo koncept za sada ali treba provjeriti kako bi takav multirotor funkcionirao sa recimo 4 motora ili 8 motora za teški teret. ali najzanimljiviji dio mi je napraviti više namjena za taj pitch/yaw mehanizam.

da padobran je tamo samo u slučaju potpunog gubitka kontrole nad motorima, jednom kada se izbaci nema više korištenja motora, samo dojedriti na pogodno mjesto za sljetanje.


evo par prednosti bicoptera, kao najstabilniji multirotor http://www.gressaero.com/

InnovationMatters

Odg: Bicopter-Concept design

Reply #3
bicopter za stabilzaciju osim varijacije brzine vrtnje motora, treba i serva i linkove i ležajeve.
tu mislim da prestaje svaka daljnja usporedba.

što manje pokretnih dijelova, to bolje.  
manja masa, vibracija, slobodnog hoda, promjena CG-a, trzaja kod zakretanja motora i propa koji se vrti(gyro efekt) itd. itd...
tako kaže praksa,

na papiru i u konceptu se uvijek može dobiti drugačiji rezultat  ;)


Odg: Bicopter-Concept design

Reply #4
istina, na papiru je sve moguće hehe
InnovationMatters