Skip to main content

Topic: HK 500 CMT FBL (Read 3126 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

HK 500 CMT FBL

Pozdrav ekipa,

znao sam da će doći i taj dan da nisam mogao odoliti i nabaviti heli...

sa V911 na 500-tku hmm do proljeća imam vremena štošta naučiti o helijima...

Sve sugestije i savjeti su dobro došli a sljedeće je snimka prvog mog podešavanja helija...

Ja sam ga doduše podesio po svom nekom ukusu, možda griješim ali tako mi se čini dosta miran za prvi let :)

Prvo sam ga potpuno rastavio (reverse engineering) da shvatim kako što funkcionira, zatim promijenio zupčanike i
ispravio dizajnersku pogrešku kineza (nedostatak podešavanja dosjeda TT zupčanika)


Heli je ovaj vikend doletio u flotu te sam odmah uklonio par stvarno sitnih nedostataka, podmazao sve i prekontrolirao, dotegnuo itd.

Naglašavam: ovo je moj prvi heli, zapalio sam se na helije sa V911 :) Rollei se ne računa jer je koaksijalac ;) android mobmrd varijanta :)

Naravno, moja mala tehnička podrška je uvijek tu :)

Postavio sam ga na Turnigy 9x mode2 na heli1 mod...

http://www.youtube.com/watch?v=OrEn-78FZXU&list=PL80EA554ABAB94271

ACRO43HR

CroDEST - Razvoj Web Aplikacija, Informatika i Robotika

Odg: HK 500 CMT FBL

Reply #1
Zasto mode 1?

Puno teze je letiti helic tako.
Posljednji model:
Sin V1: tezina: 7500 g, raspon: 70 cm, gorivo:mlijeko, kapacitet rezervoara: sve veci, izdrzljivost: 0-24

Odg: HK 500 CMT FBL

Reply #2
Pozdrav Wespen, drago mi je da ste se javili na post, ja sam još jako zelen što se helija tiće :) pa je lako moguće da negdje i griješim

Postavio sam ga na heli1 mod, prije toga sam ga postavio na avio mod, nema mi baš neke očite razlike, na desnoj palici su mi aileroni i elevator, a na lijevoj throttle i rudder. Swashplate se gotovo identično ponaša na heli1 i avio modu jer sam throttle curve ostavio kako je i bilo 0-25-50-75-100 (tako da ni ne mogu slučajno otići u 3d ... i napraviti raspašoj ;)

Za ovaj heli bi bila idealna postavka heli 3-1 ili 3-2 (120 stupnjeva je swashplate) ali još se ne usudim jer tu već dolazimo do 3D letenja u pravom smislu riječi a ja sam još u teoriji, a praksa će čekati proljeće :)

Također AILE-ELEV-RUDD (sva tri isto sam postavio) D/R je 100 ali EXPO sam stavio na 40 tako da ne bi bilo trčanja po livadi :) poslije ću možda ograničiti i D/R na 60 ovisno kako će izgledati prvi hoover

ESC je naravno u soft start modu

U svakom slučaju svi savjeti su dobro došli jer do proljeća je dugo...

U opisu filmića je i popis postavki,

svakako što više čitam o helijima vidim koliko su zapravo dovedeni do savršenstva

ACRO43HR

CroDEST - Razvoj Web Aplikacija, Informatika i Robotika

Odg: HK 500 CMT FBL

Reply #3
Ako imas postavljeno na desnoj palici su mi aileroni i elevator, a na lijevoj throttle i rudder to je mode 2.


A sad vidim da program zove Heli mode 1 :)


Savjet je da se sto prije prebacis na 3D setup gasa. Da se ne naucis u panici palicu dole, u panici se radi Throttle hold :D
Imas par snimaka sto se desi u 3D modu kad u panici zakucas gas dole.

Posljednji model:
Sin V1: tezina: 7500 g, raspon: 70 cm, gorivo:mlijeko, kapacitet rezervoara: sve veci, izdrzljivost: 0-24

Odg: HK 500 CMT FBL

Reply #4
Odličan savjet, malo ću se poigrati još sa postavkama, to bih prvo napravio :) definitivno. Mislim da ću ove zime vježbati na simulatoru, samo moram nabaviti kabel za turnigy 9x

Stanica ima dva programa za ovaj heli, moram ih proučiti, i to baš za 120 stupnjeva swashplate :)

Wespen hvala vam na savjetu.
Najgore je naučiti krivo pa onda ispravljati i učiti ponovno...

Sent from my ST15i using Tapatalk

ACRO43HR

CroDEST - Razvoj Web Aplikacija, Informatika i Robotika

Odg: HK 500 CMT FBL

Reply #5
Izolirka, majka svih zaje.. ;) eto riješeno s termo bužirima, naravno da je bilo hladnih lemova... Sve ponovno prelemljeno. Bilo bi me zanimljivo gledati da sam tako poletio, a i opasno...

Još uvijek sam impresioniran helijima i njihovom malom savršenstvu, valjda zato što još nisam niti jednog zakucao ;)

Sent from my ST15i using Tapatalk

ACRO43HR

CroDEST - Razvoj Web Aplikacija, Informatika i Robotika

Odg: HK 500 CMT FBL

Reply #6
sa tarotom ces se namucit s programiranjem bez programm boxa i jako je osjetljiv na vibracije. napravi sendvic plocu kad ga pricvrscujes za frejm.
TREX 700 DFC HV
V-bar silverline pro
Hype Sbach
spektrum DX18

Odg: HK 500 CMT FBL

Reply #7
ove sablje treba dobro izbalansirat na sredinu cg-a. zupcanici koji pogone torq tube ako su sa hoby kinga treba mrvu skratiti plastiku koja nalijeze na lezaje..smanjit ces vibraciju i otpor jer nisu najprecizniji. ili kupi origigi align..
TREX 700 DFC HV
V-bar silverline pro
Hype Sbach
spektrum DX18

Odg: HK 500 CMT FBL

Reply #8
Hvala Mrle na savjetima, kad stignem malo ću proučiti balansiranje elisa i provjeriti te zupčanike, doduše javljaju se neke mikro vibracije to sam primjetio. Tarot sam kupio sa helijem, nisam dobio kabel s usb-om za njega, ali ima ga svuda po 2-3 dolara

Ne žurim se :) do proljeća ću se guštati sa rastavljanjem, učenjem o helijima i podešavanjem :)

Bilo bi mi od koristi da mi nekako dočarate gdje se nalaze ti zupčanici što na TT stvaraju vibracije, da li su to oni konusni kod repnog rotora ili su neki od onih u samom trupu helija?

Sent from my GT-P3100 using Tapatalk
ACRO43HR

CroDEST - Razvoj Web Aplikacija, Informatika i Robotika

Odg: HK 500 CMT FBL

Reply #9
S obzirom da sam laik za helije malo sam ga ponovno rastavio :) i naučio da je krivac vibracija bio torque tube... poravnao ga i pregledao da li je savršeno ravan na staklenom stolu... vibracija više nema :D sad samo čekam da stigne simulator kabel i usb kabel za zyx i spreman sam za daljnje učenje o helijima :)

Sent from my GT-P3100 using Tapatalk

ACRO43HR

CroDEST - Razvoj Web Aplikacija, Informatika i Robotika

Odg: HK 500 CMT FBL

Reply #10
sa tarotom ces se namucit s programiranjem bez programm boxa i jako je osjetljiv na vibracije. napravi sendvic plocu kad ga pricvrscujes za frejm.

He, znači da dobro slažem (ergo helići mi vibriraju) jer je meni Tarot svaki put dobro radil :) Samo ne znam tko normalan to ide programirat bez PC-a, brijem da je to nemoguće :)
MAK Zapad

Odg: HK 500 CMT FBL

Reply #11
Usb interface za ZYX odavno stigao i čeka ... čeka .... i čeka  :D

Čim stignem moram se malo pozabaviti njime  ;D

Pozdrav cijeloj ekipi  ;)
ACRO43HR

CroDEST - Razvoj Web Aplikacija, Informatika i Robotika