Skip to main content

Topic: Zašto se savija osovina? (Read 10126 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Zašto se savija osovina?

Pozdrav!
Imam problem sa HK450. Prije par dana mi se u toku leta savinula glavna osovina do te mjere da je pukla glava. Danas sam sastavil heli,stavil alu glavu i pri poljetanju (još se nije odvojio od zemlje) opet isto,osovina se svine za dobrih 45 stupnjeva (savine se odmah iznad gornjeg lagera). Za prvi put sam mislil da je problem u nekvalitetnom materjalu (osovina iz kine) pa sam sam napravil osovinu od srebro-čelika (alatni čelik) a nema šanse da kinezi od toga rade osovine jer je preskup materjal. Heli je bio izbalansiran, prilikom pokretanja motora nije bilo nikakvih vibracija, jednostavno ne razumijem zašto se to događa!!! Molim vas, ako ste imali takvih problema, i znate rješenje da pomognete!

Odg: Zašto se savija osovina?

Reply #1
I mene interesira slično, naime kolegin Belt CP V2 je pao kad mu se u hoveringu skrivio fathering shaft i onda lupnula elisa u rep, ....
Jebo struju, samo nitro i benzin.

Odg: Zašto se savija osovina?

Reply #2
Savinula ili uvinula? Torziono?
Možda su krakovi prejako stegnuti? Motor treba polako razvrtiti, da nema trzaja?

Pozdrav
Outrage Fusion 50
Futaba T14SG

Odg: Zašto se savija osovina?

Reply #3
Nema torzije,savinula se! Ne bi rekao da su krakovi prejako stegnuti. Ovo o razvrtavanju ima smisla ali prije mi se savinula u letu a danas pri poletanju. Doduše, prije nego sam otišao na livadu probal sam heli doma i radil je odlično, a dok u sobi podižem onda vrlo polako dodajem gas a nakon toga sam na livadi dal polako do 40% a onda sam relativno naglo digao na 50-60%!!!! I da, čini mi se da se baš u tom trenutku osovina savinula.

Odg: Zašto se savija osovina?

Reply #4
Marin mi je dao ideju-je li moguće da se kod naglog dodavanja gasa savine prvo feathering shaft ,u tom momentu cijeli sklop postane vrlo nebalansiran a s obzirom na kinetičku energiju koju ima lomi sve pod sobom! To bi moglo bit,tim više da je i feathering shaft bio iz kučne radinosti,od prokroma. I on je bio savinut poslije oba pada ali nisam znal kaj se prvo svinulo,glavna ili poprečna osovina! E sad,ako je to tako,zašto se savija feathering shaft?

Odg: Zašto se savija osovina?

Reply #5
Pa koliko sam ja pročitao po forumima fathering shaft se svine jel je materijal za k...c a i promjer je 3mm , koji izgleda nije dovoljno jak da izdrži naprezanje.
Svi upgrejdovi glava su izvedeni s 4mm shaftom. Tako da mislim da je za hover  dostatna i ova od 3mm ali za bilo kakvo sportsko letenje a pogotovo neku 3D figuru NIJE.

Glavna ti se sigurno svinula nakon pada jel mislim da nije moguće u zraku svinuti 5mm čelik koji se rotira oko svoje osi pomoču sile koju proizvede 325mm plastična sablja.

Trex550E manji ali BRŽI I ŽEŠĆI od wespenove
600-tke.....ali uskoro više ne ČUDO je na putu

Odg: Zašto se savija osovina?

Reply #6
Ma i 3mm je dosta, svi Trexovi su do nedavno imali 3mm, nekima je cak bila i bolja nego 4mm.
Pri crashu nastrada ona umjesto ruka ili bloka glave, sto se desavalo na V2 Trexovima

A da probate kupiti original Align osovinu za probu?
Posljednji model:
Sin V1: tezina: 7500 g, raspon: 70 cm, gorivo:mlijeko, kapacitet rezervoara: sve veci, izdrzljivost: 0-24

Odg: Zašto se savija osovina?

Reply #7
nema šanse da se u zraku svine sama sebe ! niti spindle niti osovina !
meni je heli zatitrao u zraku zbog loših demfera pa je helič ušao u rezonanciju i naravno svinuo sve živo !

Odg: Zašto se savija osovina?

Reply #8
slazem se u potpunosti sa robijem.

Odg: Zašto se savija osovina?

Reply #9
Prijatelju sam naštelao potpuno novi Belt CP V2. Vozili smo ga kod mene ispred garaže i sve 5. Odnio ga je doma i probao na dvorištu i usred hoveringa je naglo zatresao, elisa opalila po repu i pukla. Pregledao sam helić i dobila je repna osovina, glavni zupčanik, glavna osovina i fathering koji je toliko svinut za nevjerovati. Doduše fathering i mora biti toliko svinut kad je elisa opalila u rep ali fora je u tome da je heli bio potpuno izbalansiran i miran i da je odjednom trznuo i ovo se dogodilo.
Jebo struju, samo nitro i benzin.

Odg: Zašto se savija osovina?

Reply #10
nema šanse da helič leti sa svinutim spindlom ! kut bi se mjenjao toliko naglo da bi se sve raspalo !
Ovo kaj ti pričaš,to je specifično za bezkrajnu rezonanciju u koju upadne zbog loše izoliranosti spindla od center huba !(mislim na dampfere)svinutost osovine i spindla je posljedica te havarije a ne uzrok !!!

Odg: Zašto se savija osovina?

Reply #11
E Robi,razmišljao sam o rezonantnoj frekvenciji ali nisam mogao dokučiti gdje i kako bi djelovala na glavu. Daj objasni kakvi su to LOŠI demferi i kako ih prepoznati,odnosno kako znati dali su dobri ili loši?


Odg: Zašto se savija osovina?

Reply #13
Motor je Turnigy E500 6T 4000Kv 200W Heli Motor, zupčanik sa 13 zubaca, regler TowerPro 40A.

Odg: Zašto se savija osovina?

Reply #14
rotor dok se vrti mjenja korak konstantno...što simetrično (kolektivno) što ciklički(maše sabljama)...tu se dešavaju velike momentalne vibracije koje ako su ruke preko spindla stegnute a damferi ne ublažavaju vibraciju (loša koncepcija glave,loše gumice...ili nekaj treče...pogledaj ovo: GHOST FLIGHT  ,to  je smeče od ECO 8 i kak izgleda kad uđe u rezonanciju...(moš si mislit kak izgleda spindl i osovina poslije...) Razlog su bile gumice koje uopče nisu odvajale fizički metal od metala!