Skip to main content

Topic: jedrilica iz glave, od nule (Read 15762 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

jedrilica iz glave, od nule

Dakle, krecem u ovaj poduhvat.
Prva razmisljanja su sledeca:
Radio bih allroound jedrilicu, motorizovanu, koja bi trebala da me uvede u pricu o jedrilicama.
Ugrubo ovo je ono do cega sam dosao


krilo od 1800mm, profil MID 343 11% je preporucen za allround jedrilice, dihedral od 50mm ispod oba vrha krila,
Krilo bih radio konstruktivno, prva tri rebra od 4mm a ostala od 3mm balze. plankirao bih sa 1mm balzom od napadne do remenjace. napadna ivica blaza, smirglana na profil. remenjaca gornja 5x8 balza postavljena vertikalno, donja remenjaca 5x5 smreka.
Elerone ce pokretati standardni 9gr servoi. Krilo bi prekrio folijom. na trup ce se pricvrstiti sa dva najlon vijka.
polovice bih spajao sa dve aluminijumske cjevi koje tijesno ulaze jedna u drugu, i sa jos jedan ili dva trna.
Ili da idem na krilo "iz komada"?


rep, v-tail konfiguracija pod uglom od 115 stepeni, za ciji profil nisam nacisto. Posto nije u pitanju takmicarska jedrilica, ne znam ni koliko velliki uticaj bi imalo. Isao bih na "flat profil". povrsine bi bile pogonjene sa dva 9gr serva koja bi bila u pod-u a povezani sa zicom za co2 varenje za koje imam i odgovarajuce cjevi. Imam i 1mm celicne zice sa cijevima sa HK-a.


trup bi bio od stapa za pecanje duzine 110cm, precnika oko 15mm a na nosu "pod" od balze u kojem bi se nalazio motor, dva serva, rx i baterija.


 idem na KDA A22-20L 1000kv motor, 9x6 sklopiva elisa i alu spiner,


Ovo sve jednostavno jer to imam na raspolaganju.


Prvi korak ce biti da odnesem balzu kod kolege da mi na laseru isjece profile za krilo i njevo lijepljenje.


Molim misljenja i komentare
Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.

Odg: jedrilica iz glave, od nule

Reply #1
Bit će dobro...jedino bih ja koristio smreku za obe remenjače.... ;)
LP
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: jedrilica iz glave, od nule

Reply #2
Bit će dobro...jedino bih ja koristio smreku za obe remenjače.... ;)
LP
Svakako gornja ramenjača je više opterećena na 'tlak' i tu je smreka/lipa prvi izbor !

Jedrilica, kako si je opisao, oko 1,8 m raspona krila težila bi približno 600 grama i motor 22-20 je tu skoro overkill ako je građena kao termičar/allround, a ne hotliner, dakle bliže 700 grama uz dovoljnu robusnost.

9gr servo je najbolje odmah odbaciti kao izbor: trenutačno na HK nema niti jedan pošteni 9gr servo koji bi bio dovoljno 'uvjerljiv' za ugraditi ga u nešto vrijedno od balse što sam gradiš.
Čak i 'izvan' HK ponuda 9 gr je sumnjiva i skupa, recimo Dymond D60 se pokazao toliko nestabilnim da su ga kolege odlučile počupati iz jedrilice (LongShot2).

Zato ti preporučam prvu sljedeću veličinu, recimo 12 gr, tu je izbor dobar i pošten, sa 12 grama više (4*3) imati ćeš solidno upravljanje.

Usput, omiljeni  HXT900 je zadnje, ali točno z-a-d-nj-e  s-m-e-ć-e : kolege kojima sam pokazao par trikova  sa tim servom uvjerili su se da niti jedan model, ma kako jeftin i loš bio ne zaslužuje njihovu ugradnju !
Neblokirano napajanje, sakupljanje EMI (elektromagnetske interferencije), grub i nelinearan raster , histereza položaja polugice, ugl uzmeš solidan 12 gr i mir !

Imam oko 150 nacrta RC jedrilica koje bi odgovarale tvojoj specifikaciji, pa ako želiš, rado ti pošaljem, no sve skupa 1,1 GB !

Sve što te interesira, pitaj !

Damir


Odg: jedrilica iz glave, od nule

Reply #3
Bit će dobro...jedino bih ja koristio smreku za obe remenjače.... ;)
LP
Svakako gornja ramenjača je više opterećena na 'tlak' i tu je smreka/lipa prvi izbor !

Jedrilica, kako si je opisao, oko 1,8 m raspona krila težila bi približno 600 grama i motor 22-20 je tu skoro overkill ako je građena kao termičar/allround, a ne hotliner, dakle bliže 700 grama uz dovoljnu robusnost.

9gr servo je najbolje odmah odbaciti kao izbor: trenutačno na HK nema niti jedan pošteni 9gr servo koji bi bio dovoljno 'uvjerljiv' za ugraditi ga u nešto vrijedno od balse što sam gradiš.
Čak i 'izvan' HK ponuda 9 gr je sumnjiva i skupa, recimo Dymond D60 se pokazao toliko nestabilnim da su ga kolege odlučile počupati iz jedrilice (LongShot2).

Zato ti preporučam prvu sljedeću veličinu, recimo 12 gr, tu je izbor dobar i pošten, sa 12 grama više (4*3) imati ćeš solidno upravljanje.

Usput, omiljeni  HXT900 je zadnje, ali točno z-a-d-nj-e  s-m-e-ć-e : kolege kojima sam pokazao par trikova  sa tim servom uvjerili su se da niti jedan model, ma kako jeftin i loš bio ne zaslužuje njihovu ugradnju !
Neblokirano napajanje, sakupljanje EMI (elektromagnetske interferencije), grub i nelinearan raster , histereza položaja polugice, ugl uzmeš solidan 12 gr i mir !

Imam oko 150 nacrta RC jedrilica koje bi odgovarale tvojoj specifikaciji, pa ako želiš, rado ti pošaljem, no sve skupa 1,1 GB !

Sve što te interesira, pitaj !

Damir


.


Ako nije problem i ja bi rado ima te nacrte.
down with the gravity

Odg: jedrilica iz glave, od nule

Reply #4
Dakle, krecem u ovaj poduhvat.
Prva razmisljanja su sledeca:
Radio bih allroound jedrilicu, motorizovanu, koja bi trebala da me uvede u pricu o jedrilicama.
Ugrubo ovo je ono do cega sam dosao


krilo od 1800mm, profil MID 343 11% je preporucen za allround jedrilice, dihedral od 50mm ispod oba vrha krila,
Krilo bih radio konstruktivno, prva tri rebra od 4mm a ostala od 3mm balze. plankirao bih sa 1mm balzom od napadne do remenjace. napadna ivica blaza, smirglana na profil. remenjaca gornja 5x8 balza postavljena vertikalno, donja remenjaca 5x5 smreka.
Elerone ce pokretati standardni 9gr servoi. Krilo bi prekrio folijom. na trup ce se pricvrstiti sa dva najlon vijka.
polovice bih spajao sa dve aluminijumske cjevi koje tijesno ulaze jedna u drugu, i sa jos jedan ili dva trna.
Ili da idem na krilo "iz komada"?


rep, v-tail konfiguracija pod uglom od 115 stepeni, za ciji profil nisam nacisto. Posto nije u pitanju takmicarska jedrilica, ne znam ni koliko velliki uticaj bi imalo. Isao bih na "flat profil". povrsine bi bile pogonjene sa dva 9gr serva koja bi bila u pod-u a povezani sa zicom za co2 varenje za koje imam i odgovarajuce cjevi. Imam i 1mm celicne zice sa cijevima sa HK-a.


trup bi bio od stapa za pecanje duzine 110cm, precnika oko 15mm a na nosu "pod" od balze u kojem bi se nalazio motor, dva serva, rx i baterija.


 idem na KDA A22-20L 1000kv motor, 9x6 sklopiva elisa i alu spiner,


Ovo sve jednostavno jer to imam na raspolaganju.


Prvi korak ce biti da odnesem balzu kod kolege da mi na laseru isjece profile za krilo i njevo lijepljenje.


Molim misljenja i komentare

Imas tu u tvojoj kalkulaciji dosta gresaka a naravno u savjetima i komentarima ce biti i oprecnih misljenja,
ja ti savjetujem da uzmes nekoliko Planova poznatih konstrukcija i to samo da bi dosao na ispravan izbor pojedinih detalja,

ako ides na Termicara,za Krilo uzmi slobodno samo Balza letvice i to od tvrde balze,
prva tri Rebra Krila 3mm Avio Sper i dvije Celicne Zice za spajanje krila debljine 3mm u svaku polovinu krila da ti ulaze 80-100 mm time sto ces u rebra uljepiti MS cijev,ostavi Alu rore,idi na elasticni nacin spajanja,

Rebra Krila 2.5mm nesto tvrdje Balze a plankirati prvu trecinu krila sa 1.5mm Furnirom srednje tvrdoce,
razmak Rebara ovisno o dubini krila,ja kod dubine 220mm idem na 50mm i debljinu 2.5mm

Ramenjace, Balza Letvice 8x4 dvije,jedna iznad druge pa ako mislis da nedostaje cvrstoce povezes ih sa 2mm balzom i dobijes veoma cvrsto Krilo, ja nikada ne idem na Domaci materijal i kod mnogo vecih raspona od ovoga tvoga,

ali ces uraditi dobro ako prostudiras nekoliko Planova i izvjesne detalje si uzmes kao vodilicu

Odg: jedrilica iz glave, od nule

Reply #5


Primjedbu o servo-ima prihvatam i idem na 12gr.


Damire, DA, zelim te nacrte :)
Samo reci kako da ih preuzmem :)


Nazalost, nemam nekog mnogo izbora oko materijala, ono sto imam, imam.
Balzu sam nasao tek u Sarajevu, zahvaljujem postovanom, usudjujem se reci, kolegi, Vjanceslavu Kukicu, koji me uputio na odgovarajucu adresu na kojoj sam nasao balzu, dok je avio sper tek u procesu pronalazenja.


pozdrav.
Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.

Odg: jedrilica iz glave, od nule

Reply #6
.
Čak i 'izvan' HK ponuda 9 gr je sumnjiva i skupa, recimo Dymond D60 se pokazao toliko nestabilnim da su ga kolege odlučile počupati iz jedrilice (LongShot2).



Kak misliš nestabilnim? Pa pol' svijeta leti F3K s Dymondima, čak i 4× D47 na high-end čukcima
MAK Zapad

Odg: jedrilica iz glave, od nule

Reply #7
Kak misliš nestabilnim? Pa pol' svijeta leti F3K s Dymondima, čak i 4× D47 na high-end čukcima
D47 je 5-gramski servo (i OK je), D60 je 9 gramski i naletjeli smo na falš seriju !

@Spirit&Mtesa: pripremiti ću fajlove tako da bude malo manji gabarit, pa onda preko GoogleDocuments-a!

Damir

Odg: jedrilica iz glave, od nule

Reply #8


Primjedbu o servo-ima prihvatam i idem na 12gr.


Damire, DA, zelim te nacrte :)
Samo reci kako da ih preuzmem :)


Nazalost, nemam nekog mnogo izbora oko materijala, ono sto imam, imam.
Balzu sam nasao tek u Sarajevu, zahvaljujem postovanom, usudjujem se reci, kolegi, Vjanceslavu Kukicu, koji me uputio na odgovarajucu adresu na kojoj sam nasao balzu, dok je avio sper tek u procesu pronalazenja.


pozdrav.

Vjenceslav je prastari Modelar,moj veliki prijatelj i Kum,
ako ti sto treba kazi njemu i meni a ja cu se potruditi da ti pomognemo,
kod njega mozes potraziti savjete sto i kako da uradis kod modela,on je veoma iskusan modelar,
kazi mu da te salje Zeravac
Pozz

Odg: jedrilica iz glave, od nule

Reply #9
Ako se smijem prikrpat za te nacrte, bio bih zahvalan

Odg: jedrilica iz glave, od nule

Reply #10
Razmisljanje i istrazivanje ide dalje.
Profili se pripremaju za isjecanje na laseru,
za mene malo pipav posao, pazim na svaku liniju,...

Root chord 220mm tip chord 170mm

eleroni 25% chord na 50% krila (vanjskih 50%) :)  mada sam ostavio opciju i za flapsove.


V-tail je
root 135mm  tip 105mm
semi-span 235mm
ugao 115 stepeni
Da li sam pretjerao sa rupama za smanjenje tezine?


Na HK nasao Corona 939MG servo, mislim da ce odgovarati.



Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.

Odg: jedrilica iz glave, od nule

Reply #11
Kuda si ti krenuo ?

ako ti je prvi puta da se upustas u gradnju Modela tada uradi najbolje sto se uraditi moze,

otidi do Kukica ili nekoga iskusnog modelara i kazi sto zelis a taj ce ti reci sto mozes,

ovako kako si poceo vidim lose !
a i gomila Planova i Skica ti nece mnogo pomoci,pocinje se jednostavno i skromno a ti odmah pa krenuo u Vasionu !
Pozz

Odg: jedrilica iz glave, od nule

Reply #12
Razmisljanje i istrazivanje ide dalje.
Profili se pripremaju za isjecanje na laseru,
za mene malo pipav posao, pazim na svaku liniju,...

Root chord 220mm tip chord 170mm

eleroni 25% chord na 50% krila (vanjskih 50%) :)  mada sam ostavio opciju i za flapsove.


V-tail je
root 135mm  tip 105mm
semi-span 235mm
ugao 115 stepeni
Da li sam pretjerao sa rupama za smanjenje tezine?


Na HK nasao Corona 939MG servo, mislim da ce odgovarati.


Rebra kazes od Balze ?
i cemu ti te tolike Rupe na rebrima sluze ?

za Promaju ?

Odg: jedrilica iz glave, od nule

Reply #13
@mtesa
Kod početničke jedrilice važnija je čvrstoća od olakšanja jer će, barem u početku vjerojatno morati preživjeti grublja slijetanja. Olakšanja rebara bih izostavio u potpunosti jer su ionako tanka i laka. Ostavio bih samo jednu manju rupu za provođenje kabela servomotora. Predlažem ti da elerone skratiš na 40% dužine krila, u tvom slučaju 40 cm svaki. Neka između elerona i kraja krila bude barem jedno rebro. Osposobi ih za kočenje (spoileron/flaperon). Servo elerona smjesti tako da poluge budu na gornjoj strani krila. Neka i gornja i doljnja letva ramenjače bude od čvrstog drva, npr. smreke. Želiš li olakšati konstrukciju krila, upotrijebi lakše letvice cijelom duljinom krila, a prvu trečinu krila ojačaj dodatnom letvicom smještenom bliže izlaznoj ivici. V rep je ok, 115 stupnjeva također.
Nešto je u zraku...
Multiplex Profi mc3030 - 22 years of excelence and counting...
Siniša

Odg: jedrilica iz glave, od nule

Reply #14
Nisam bio ni svjestan da nisanim u Vasionu.
Malo cu onda da spustim nisan :)


Sto se tice promaje, zato sam i pitao. Dakle, izbjegavamo rupe.


Sto se tice g. Kukica, nazalost, to bi moralo da priceka do godisnjeg odmora, jer sam trenutno, sto se tice slobodnog vremena, totalno u gabuli. I ovo malo sto ga imam, iskoristavam sa sinom u radionici, da izradimo ono sto smo poceli jos pocetkom zime, da imamo sta da letimo, jer nasi modeli imaju rok trajanja :)


Idemo dalje.
Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.