Skip to main content

Topic: LiPO i vrućine... (Read 3920 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

LiPO i vrućine...

Zanima me koliko je dobro letiti sa LiPO baterijama po ovoj vrućini. Kada sam letio u "normalno" vrijeme baterije su bile tek mlake a sada su vruće i lagano napuhane. Kada se ohlade nisu više napuhane. Trajanje leta i kapacitet se nisu promjenili ali se bojim da bi se mogle oštetiti pri većim temperaturama.
Trex 550E 3G, PA Bandit, HK Y-3 Tricopter
Futaba 9C, Jr MC-20

Odg: LiPO i vrućine...

Reply #1
Ja se to isto pitam za svu elektroniku koliko je pametno po ovoj vrucini... i regler se grije poprilicno vise....
Ja sam prestao letiti otkako su ove vrucine... tako da vec 20 dana pauziram... tj ganjam samo simulator
Tko leti vrijedi, tko vrijedi leti, tko ne leti, ne vrijedi.
A ja letim :)) DJI Quad... i Yuneec typhoon H http://www.youtube.com/user/NiramZD
skype: niram_zd

Odg: LiPO i vrućine...

Reply #2
Lipice ne vole vrucinu,
mnogi urade na trupu otvore kroz koje struji zrak za vrijeme leta pa tada ne dolazi do pregrijavanja,
kod mene nakon intenzivnog letenja sa jacim brojem obrtaja pa kada sletim znaju biti vruce,sto nije nenormalno,ali nikada kao kod tebe napuhnute,
to je vec zabrinjavajuce!

Odg: LiPO i vrućine...

Reply #3
U biti je toplina ono što razara 'kemiju' LiPO baterije. Bez obzira da li se griju zbog sunca, jakog pražnjenja ili prejakog punjenja. Ako se pri tome napuhavaju, postoji samo jedan razlog, a to je da je dio materijala nepovratno oštećen. Ako se kao hladne ponovo dovedu 'u normalu', što je vrlo čudno, ne znači da su se same od sebe popravile. Nitko do sada nije proizveo 'ventilirajuće LiPO', kao što su nekada NiCD imale mali gumeni sigurnosni ventil-sjećate li se onih zelenih naslaga po kontaktima. Kao gornju granicu tolerancije, kod nekih sam proizvođača našao 60 celzijusa, a kao granicu pri kojoj više ništa nije sigurno - 80 celzijusa.
Možda da izmjeriš temperaturu 'pacjentu'?
Damir

Odg: LiPO i vrućine...

Reply #4
Temperatura baterija nije 60 stupnjeva a daleko od 80, i lipice su lagano napuhane (plastika koja ju omotava nije prirubljenja za ćeliju već kao da ima tanku spužvicu ispod). Recimo da joj je temperatura (poslije leta) u normalno vrijeme bila 30-ak stupnjeva a sada je negdje 45-50 (mogu je normalno držati u ruci). Ako je vani 30-ak stupnjeva nije ni čudno da ga digne za još 15.
Trex 550E 3G, PA Bandit, HK Y-3 Tricopter
Futaba 9C, Jr MC-20

Odg: LiPO i vrućine...

Reply #5
Temperatura baterija nije 60 stupnjeva a daleko od 80, i lipice su lagano napuhane (plastika koja ju omotava nije prirubljenja za ćeliju već kao da ima tanku spužvicu ispod). Recimo da joj je temperatura (poslije leta) u normalno vrijeme bila 30-ak stupnjeva a sada je negdje 45-50 (mogu je normalno držati u ruci). Ako je vani 30-ak stupnjeva nije ni čudno da ga digne za još 15.
to je na ovim vanjskim temperaturama za ocekivati da se griju vise nego inace,ja letim u predvecerje a iza motora na prvom rebru imam otvore kroz koje struji zrak na aku i regler i nisam nikada imao toplinskih problema,pokusaj i ti,
pozdrav

Odg: LiPO i vrućine...

Reply #6
Upravo se vratih sa većernjeg letenja: namjerno sam stisnuo do daske da vidim koliko će mi se zagrijati LiPO baterije, išao sam u šusu do 3,8 V po članku, dakle ispraznio sam oko 50% kapaciteta. Bile su približno tople kao tijelo, dakle 36-37 celzija, jedva da se i osjeti neka razlika prema zraku koji je izmjeren imao 31 celzija.

Otvor za hlađenje kod kabine sam namjerno prelijepio trakom da se ne hladi.

Znači imaš dva rješenja: jedno je napraviti neko strujanje zraka oko baterije/reglera, a drugo je upotrijebiti baterije sa večim 'C', jer one one pri istoj struji bitno manje griju (disipacija topline na unutrašnjem otporu članka).

Damir

 

Odg: LiPO i vrućine...

Reply #7
Pošto u zadnje vrijeme treniram 3D letenje obično mi je flat krivulja 100%. Ako su letovi 6-8 minuta i napunim baterije od 1800-2000 mAh znači da mi je struja pražnjenja u prosjeku 15-20A, baterije su 25C tako da nebi trebalo biti preopterećenja. Probat ću sutra sa starom kabinom koja ima više proreza za hlađenje...
Trex 550E 3G, PA Bandit, HK Y-3 Tricopter
Futaba 9C, Jr MC-20

Odg: LiPO i vrućine...

Reply #8
Ma boli te briga, picis dok ne crknu.
Ionak svi kupujemo najjeftinije sa HC-a :)
Posljednji model:
Sin V1: tezina: 7500 g, raspon: 70 cm, gorivo:mlijeko, kapacitet rezervoara: sve veci, izdrzljivost: 0-24

Odg: LiPO i vrućine...

Reply #9
Ma je ti kupuješ u HC ???
zato imaš hyperionke kojima je...ma...ku !
Mi na velikom peglamo 12 min na največem suncu !,temp motora je 42 stupnja ...a baterije niš posebno zagrijane(hm možda i zbog toga jer od gornje strane dosta puše !!!)