Skip to main content

Topic: Drvo - pleksiglas (Read 23768 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Drvo - pleksiglas

Izrađujem nekakvu umotvorinu i došao sam do jednog spoja drva sa pleksiglasom. Spoj treba lijepiti, nisam siguran sa kakvim ljepilom.

Da stvar bude zanimljivija, spoj će biti opterećen na vlak (neka vrsta revizijskog okna je u pitanju).

Da sada ne eksperimentiram i ne gubim vrijeme: koje ljepilo da upotrijebim ?
( na zalihi su i epoxy, dvokomponentno akrilno i kojekakvi drugi otrovi)

Molim savjet ako neko ima iskustva sa ljepljenjem plexija  ??? ?

Damir

Odg: Drvo - pleksiglas

Reply #1
UHH plastika  baš i ne voli ljepila...ja bih taj pleksi obrusio šmirglom i to grubim (80), s epoksijem zalijepio s drevetom i još sve izbušio i napunio vijcima

Odg: Drvo - pleksiglas

Reply #2
Nisam ni ja imao iskustva sa lijepljenjem pleksija ali bih probao sa PU ljepilom.
To ljepilo se prima gotovo za sve materijale.
Pitanje je samo koliko je velika ta sila na vlak.
Naravno, prvo sve dobro nahrapaviti.

Odg: Drvo - pleksiglas

Reply #3
Mozda bi mogo probat s tim akrilnim ljepilom posto je plexi zapravo akril pa si mozda pasu :D


Odg: Drvo - pleksiglas

Reply #5
Dami imam ljepilo za PLAXI pa ako želiš probati na raspolaganju je. Pozdarv i javi se na mob ako je hitno!!!

Odg: Drvo - pleksiglas

Reply #6
Hvala svima na express pomoći i savjetima !  :) :)

Morati ću isprobati na jednom komadiću razne opcije, pa koja najbolje preživi čupanje kliještima - pobjeđuje !
Biti ćete obavješteni o ishodu, jer moglo bi i nekome drugome trebati !

Damir

EDIT: za one manje strpljive: radi se o 'terenskom' solarnom punjaču za batke: kako je na testovima bio OK, napravio sam mu neku vrstu stativa.
Odlučio sam se za ne-hermetički dizajn, a to znači da zaštitno pleksi staklo mora imati mogućnost izvlačenja kako bi se površina očistila od vlage, prašine, uljez-pauka i sl. Hermetički dizajni koje sam vidio nakon 2-3 godine postanu kao mlijeko i treba onda sve raskopati, e to sam htio izbjeći.

Odg: Drvo - pleksiglas

Reply #7
Ja sam se prije cca 2 god isto okrenuo zelenoj energiji nakratko vrijeme, moja ploča je bila 30 x 40cm, nekih 30W max - ručni rad
Bila je okačena na diy tronožac i sama se orijentirala prema suncu (ideja sa neta, mali motorić sa prijenosom i 2 mala panela koja pokreću motor lijevo desno) savršeno radilo nekih pola god na balkonu, kasnije odnio u viksu i otad stoji tamo negdje u mraku.

Koliko ovo tvoje bude snage? Moje je trebalo služiti za ribičiju i kampiranje da dopunjava batke za svjetlo po noći i eventualno za napuniti mob, nažalost nikada isprobano na terenu.  ;D

Odg: Drvo - pleksiglas

Reply #8
@wirevt:
Istestirao sam dva punjača i sada ploče montiram u neku vrstu kučišta.

Jedan je mali prenosni, cca 1W za one điđe-miđe koje mi se motaju po đepovima i radioni: cree rasvjeta itd...
drugi je 12 V / 12 W i on zapravo i/ili pokreće punjač i/ili puni 4S LiFe bateriju. ova LiFe je tu da pokreće punjač kada oblak zastre sunce ili kada povućem više od 1A koliko daju photovoltaic ploče.

Te eksperimente sam počeo prije 2 godine( http://www.flyfreak.net/samogradnja/solarno-pogonjeni-let-ne-zasada-ali-ima-rjesenje/msg127597/?highlight=solarno#msg127597   ...    i  http://tinyurl.com/pkj8ygd  )    i sada su eto došli u 'zrelu fazu' za eksploataciju.

Damir

Odg: Drvo - pleksiglas

Reply #9
Imao sam prilike testirati nekoliko desetaka ljepila, za koje proizvodjaci tvrde da su pogodna za ljepljenje plexija kao zidne obloge i mogu reci, da su to nevjerojatno problematicki materijali za koje ni sam proizvodjac Evonik nema uvijek idealno rjesenje. Naime plexi ploca ima razlicitih vrsta iz razlicitih materiala neke se ljepe bolje druge opet puno teze. Nova generacija ljepila na bazi MS Polymera, kao sto je King predlozio tipa Soudalov all fix dobra su za neke vrste plexija, dok recimo Hi Gloss ne drzi ni pod razno. Svakako se najbolji rezultati (govorim za aplikacije plexi u kombinaciji sa poroznim materijalima) postizu koristenjem prednamaza.
Damire ako imas nekoga tko dolazi u nedjelju na miting u Prelog, poslat cu ti kartusu engleskog cuda od ljepila

Odg: Drvo - pleksiglas

Reply #10
Damire ako imas nekoga tko dolazi u nedjelju na miting u Prelog, poslat cu ti kartusu engleskog cuda od ljepila
Zahvalan do stoljeća sedmog i natrag... zamoliti ću nekoga od mojih da ti se javi u Prelogu; ovaj vikend imam neku lubenica-party pa ne dolazim u Marinu.
Hvala  ;) !
Damir

Odg: Drvo - pleksiglas

Reply #11
Pleksi na pleksi se najbolje ljepi mravljom kiselinom. A pleksi i drvo? Tesko pitanje. Tu može pomoći obostrano ljepljiva traka (ona sa spužvicom između). Takvu sam koristio za ljepljenje nekakve kutije -kocke. Kocka je bila prvo poljepljena epoksijem pa se raspala, a ova traka ju dugo drži na okupu. A kocka je napola u vodi. I mene je iznenadilo koliko dobro drži za malo forinti.

Odg: Drvo - pleksiglas

Reply #12
I pokus je izvršen: malo okume letvice, kontaktna površina oko 2 cm2 i izbrušena površina pleksija.

Korišteni 5 min epoxy, PuMAX., neoprensko, CAK i akrilno.  Što pučanstvo misli koje ljepilo mi se pokazalo najboljim ??  ;)

D.

Odg: Drvo - pleksiglas

Reply #13
Navijam za pumax (ako je letvica bila stisnuta uz plexi)  :o

Odg: Drvo - pleksiglas

Reply #14
Jesu li bila potrebna kliješta?