Skip to main content

Topic: Canadair CL-415 (Read 29983 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Canadair CL-415

Reply #15
zapravo isto kao i na full sizeavionu...  poklopci se otvaraju prema unutra... i voda će sama navaliti u trup...  jedino me još muči ideja da li je bolje poklopce otvarati  "naprijed nazad" ili da pantovi butu paralelni sa simetralom pa se poklopci otvaraju "bocno"


a kod pražnjenja stupac vode u spremniku nebi trebao biti previše za servo koji podiže poklopac.
osim toga..  budimo realni i najslabiji 9 gramski servo će bez problema dizati 0,5 kg.. a pritisak vode na poklopcu bi morao biti puno manji od toga jer je pritisak na oplatu stjenki tanka ionako limitiran cvrstoćom deprona od kojeg se model gradi.

Svakakao podržavam izvedbu s komorama na pramcu pogotovo ako se planira u modelu prevoziti voda.. jer kod havarije pramčanog dijela i napunjeni spremnik mislim da bi model krenuo u podmornice....

p.s. sad kad sam već počeo mozgati o tome.. mogla bi se izvesti i varijanta na kojoj je osovina oko koje se okreće poklopac na sredini poklopca...  u tom slučaju servo nebi gotovo ni bio opterećen jer bi voda u oba slučaja ( punjenje/prašnjenje) olakšavala posao servu na jednoj polovici poklopca.

K.

Odg: Canadair CL-415

Reply #16
Evo da opišem neka od moja iskustava u letenju ovog aviona. Avion je vrlo stabilan u letu no treba držati konstantnu brzinu u zaokretu naročito kad je pun vode, jer to je cca 0,5 lit vode odnosno toliko KG više nego kad je prazan. Kod odbacivanja, lijepo poskoči kao pravi,  jer dolazi do naglog rasterećenja. Pošto mu je težište sa praznim  spremištem malo naprijed ( ispred CG - a ) kod izbacivanja vode automatski se stabilizira. Punjenje vode se odvija u klizanju odnosno glisiranju po vodi sa pola poletne brzine i traje cca 5 sek. Nakon punjenja što se vidi po izbacivanju viška vode bočno na trupu , možete uvući surlicu ali i s njom se može lijepo poletjeti pa kasnije i slijetati na vodu. Poliječite sa puno snage na motorima, jer ponekad poskakuje i onda voda hoće zaljuljati model. Bitno je spoznati najbolju brzinu slijetanja da avion ne glumi žabicu ali ni  to nije bitno za sigurnost, jer se brzo brzina ispuše i onda glisira ko beba. Danas je moj završio u granama jedne vrbe koja je rasla preblizu vode no pokazalo se da je model odlično elastičan ali vraški čvrst  i sve je prošlo sa manjim oštećenjem elerona na krilu mada je pao na ribarski stol ispod vrbe ha ha!!!  :D :D . Pošto je dvomotorac pazite u lupingu i kovitu , a radio sam valjak i raversman pošto upravljam motorima diferencijalno preko mixera. Sratno i pozdrav svim graditeljima CL-415 tice.
Moth :-*

Odg: Canadair CL-415

Reply #17
Zbog blage nejasnoće sa donjim dijelom vertikalca pratio sam build log "kanadera" na rcgroupsu i nejasnoću otklonio.
No naišao sam na fotografije usisa vode na "pravim" kanaderima pa dugujem ispriku kolegama... iako svojevremeno kad sam bio u ZTC Velika Gorica u sklopu vježbi na faksu bio je na remontu jedan " Kanader" ali mislim da je bio onaj CL-215 sa klipnim motorima i tamo nam je ekipa pokazivala da je isti poklopac i za usis i za ispuštanje vode. Ako su oni muljali nama studošima.. muljam ja vama :) A i bilo je to dosta davno.. pa može biti da je "kreč" pokvario taj zapis u mojoj memoriji.

Uglavnom, gradnja napreduje.. 
Zanimaju me razmišljanja kolega graditelja o setupu. moj cilj je da performanse budu cim blize skali... pa setup planiram u tom smjeru.


 

Odg: Canadair CL-415

Reply #18
Dok se čeka na ljepilo da odradi svoje na spojevima trupa radilo se na nacelama motora i na bočnim plovcima.
U originalnim planovima stepenica na bočnim plovcima dobija se brušenjem ploča dna, ja ne vjerujem u svoje brusačke sposobnosti pa sam istu napravio laminiranjem dna plovaka sa 3 mm debelim depronom. ...




Odg: Canadair CL-415

Reply #19
Super je, a i taman dok se vratim u pet sa sluzbenog puta imat cu dovoljno tutoriala :D :D.Samo naprijed.
Futaba 6EX 2,4 , Taranis X9D Plus
SkyWalker 1.68 DIY, Zagi 1,6m, SkyVan SC7 DIY, Mini 250

Odg: Canadair CL-415

Reply #20
Jedna napomena za one koji još nisu započeli gradnju:
-u prednjem dijelu (štiva ispod same kabine) postoji pomak dijelova na slici (podnice i donjeg vertikalnog rebra, pa treba izrezati rupe kako bi ta dva djela toćno sjela. Referentna točka spajanja je kao na slici naprijed - i naravno straga zadnje vertiklano rebro treba nasjedati točno okomito.

Osim toga, odlučio sam da ću rupe u konstrukciji podnice štive ipak zatvoriti balzom ( kao na 2. slici) i to zato da dobijem čvršći nos za slućaj udara u obalu.
Osim toga zatvoriti ću isto balzom i otvore na 3 para rebara ispod podnice kako bi dobio komore (isto kao na modelu Drake).: u slućaju da naletim na plivajuću granu, ili probijem trup oštim kamenom na obali , potopiti ću samo komoru-dvije a ne cijeli nos modela.

Setup mi je malo egzotićan; motori su 700 kv zvona sa 9*5 kontra-elisama (time otpada koso postavljenje wing-fence na horzontalnom stabilizatoru), baterija je 4S: 2*2000+2*1900, dakle custom made.
Oba motora u šusu mogu dati i preko 1500 gr potiska, što je dovoljno i sa punim rezervoarom vode.
Razlog je OPTO varijanta ESC-a, te napajanje motora sa 4S, a HV setup tdirektno sa  2S i 100 mAh više radi sigurnosti.
Nema BEC-a, SBECA i slićnih nebuloza, samo 2 referentna napona za alarme na telemetriji ili eventulano FLVS za svaku ćeliju posebno.
Damir

Odg: Canadair CL-415

Reply #21
da.. utori na horizontalnoj ploči su pomaknuti... ja sam ih proširio prema nazad ima još nekih sitnih nepreciznosti.. no to su samo sitnice koje gradnju čine zanimljivijom.
Ja sam prvotno  također namjeravao  pramčani dio podijeliti u komore.. no poslije sam odustao jer dno je izoflor 6 mm.. ako sletim uredno.. neće se desiti ništa ( polarisa sam šlajfao po betonu  poprilično bez nekih značajnijih oštećenja) .. a kad sletim muški... onda ne gine remont cijelog nosa... :)

Što se setupa tiče.. ja sam smislio ići u smjeru najmanje dovolje pogonske opreme. tako da su u planu motori od 400-tinjak grama potiska svaki. "kanader" nikako nije model koji bi trebao "visiti" na propeleru. :)




Odg: Canadair CL-415

Reply #23
Dečki ne morate brinuti o čvrstoći CL-415 , jer sigurno ste pročitali moj članak o sudaru sa vrbom. Već je testiran i zaron u vodu kad padneš u kovit na tri metra visine i sve ostaje netaknuto i ispravno. Vode malo uđe kroz kabinu pa nije dobro zatvarati rupe na rebrima , jer tu vodu praznite iz pramca. Kod punjenja vode glisirajući jezerom, pritisak je u spremniku takav da snažno izbacuje vodu na bočnim otvorima trupa. Najveći problem je dobro zadihtati vrata na dnu trupa da se ne gubi voda u letu. Pravi kanader ima četvora vrata za izbacivanje kompjuterski upravljiva, a puni se putem davaju usisnika veličine cca 150 x 200 mm. Posjedujem posuđene originale knjige održavanja pa ako vas nešto posebno interesira možete se kod mene i sami educirati.!!!!!

Odg: Canadair CL-415

Reply #24
Tijekom slaganja trupa uvjerio sam se da je konstrukcija nadasve robusna i cvrsta. I ne brine me uopce cvrstoca modela.   Uostalom model koji je dovoljno jak da izdrzi svaki udar ne leti vec krasi neku policu.

Odg: Canadair CL-415

Reply #25
No prije zatvaranja dna mozgam o ogradnji pljuskaca u spremnik vode. I kolega lah je naveo da kod uzlijetanja moze doci do pomicanja vode u spremniku i zanosenja modela.

Odg: Canadair CL-415

Reply #26
Što je to 'pljuskač' i kako to radi ?
Damir

Odg: Canadair CL-415

Reply #27
Pljuskaca je pregrada koja na sebi ima otvore a funkcija joj je da sprijecava ljuljanje tekucine u spremniku i nastajanje ostecenja. A zbog otvora dozvoljava da tekucina cirkulira kod naginjanja.

Odg: Canadair CL-415

Reply #28
Kad je spremnik pun... Nema problema... No kad spremnik nije sasvim pun onda u ovom slucaju voda moze uzrokovati svasta.

Odg: Canadair CL-415

Reply #29
Po standardu dovoljno je da  otvori cine 10- tak posto povrsine pregrade.