Skip to main content

Topic: Odg: Zagi projekti;2m,zagi kit (Read 68700 times) previous topic - next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Odg: Odg: Zagi projekti;2m,zagi kit

Reply #135
šparal sam na težini,pa sam umjesto metalnih vijaka ugradio plastićne
Ako razmišljaš o uštedi težine, nosač za motor (metalni) ti uopće nije potreban , kao niti šarafi za nosač, podloške..!

Postoji način gradnje Zagija u kojemu je ramenjača ujedno i nosač za motor (drveni ili slični), ujedno je i kanal za servo-kablove ,prigušuje vibracije i ima veliku kontaktnu površinu na stiroporu - teško da se može iščupati bez da cijeli Zagi pretvoriš u komadiće.

Dakle ušteda na težini: ramenjača , nosač za motr, kanalica za servo kablove - sve u jednom.

Ako si zainteresiran, postam ovdje skicu.

Damir
 

Odg: Zagi projekti;2m,zagi kit

Reply #136
Imaš pravo u potpnosti, no ako postoji nosač motora, isti ide par centimetara prema naprijed, tako da je i težište naprijed, pa nema frke sa baterijom da ju se mora gurati u nos ili postaviti poprečno, barem iz mojeg iskustva. Ili pak treba urezati remenjaču daleko, daleko naprijed, spoj krila je kraći što se osjeti posebno kad Zagi bubne na nos.
Pozdrav

Odg: Zagi projekti;2m,zagi kit

Reply #137
 Slažem se sa svime navedenim,zato i volim raditi  različite
 verzije zagija,tj svaka verzija ima svoje prednosti i mane.
 Moji prvi zagiji su koristili ramenjaču kao nosač motora,
 al eto,uvijek težim za nekim promjenama,a sada je da napravim
 čim laganiji zagi za jedrenje.
 Može skica,pa  napravim  i v4.

 Krešo

Odg: Odg: Zagi projekti;2m,zagi kit

Reply #138
Imaš pravo u potpnosti, no ako postoji nosač motora, isti ide par centimetara prema naprijed, tako da je i težište naprijed, pa nema frke sa baterijom da ju se mora gurati u nos ili postaviti poprečno, barem iz mojeg iskustva. Ili pak treba urezati remenjaču daleko, daleko naprijed, spoj krila je kraći što se osjeti posebno kad Zagi bubne na nos.
Pozdrav
Za prikazani nosač motora, kao i za rješenje koje predlažem vrijedi da su i jedno i drugo relativno blizu težištu te ne predstavljaju polugu sa masom koja bi značajno poremetili CG modela.

Rješenje koje predlažem ima prednost u jednostavnosti i skraćivanju postupka gradnje uz "gubitak" na težini i rezonantnoj frekvenciji (vibracije) koja je onda pomaknuta "na dole"> Uz to ne treba posebno "šlicati" utore za servo-kablove, a servo ima podlošku od same ramenjače.

Slažem se sa svime navedenim,zato i volim raditi  različite
 verzije zagija,tj svaka verzija ima svoje prednosti i mane.
 Moji prvi zagiji su koristili ramenjaču kao nosač motora,
 al eto,uvijek težim za nekim promjenama,a sada je da napravim
 čim laganiji zagi za jedrenje.
 Može skica,pa  napravim  i v4.
 Krešo

Skica u prilogu ovdje: jednostavno se od letvice 20*5 (ili ovisno o debljini profila 25*5) napravi ovo polegnuto "H". Može se to napraviti i od dvije letvice lipe, smreke , recimo 5*5 i malo špera u sredini u koji se ušarafi motor sa ona četiri šarafa - ovaj puta za drvo, može i sa malo Loctite, a dovoljno je i sa malo bilo kojeg univerzalnog ljepila da se ne odvrte nazad. ispod motora može i još jedna pločica od malo špera da se dobije više "mesa" na mjesta gdje se ušarafi.

Na skici je sve vidljivo.  Ramenjača je pomaknuta unazad i ide samo do serva: leteće krilo je "samonosivo" tj. ne nosi neki trup sa stabilizatorima pa nema naročite zahtjeve za ramenjačom, može za zagija i bez nje ako se dobro polijepi presvlaka ili staklo+epoksi.

Izrada naročito ojačanog nosa Zagija (protiv loma kod slijetanja) pokazala se pogrešnom zbog prenošenja energije udarca na druge dijelove - objašnjenje i moguće rješenje je ovdje:
http://www.flyfreak.net/zagi/drugaciji-nacin-zastite-vrha-modela/msg149979/#msg149979

Damir

Edit: dodao sam sliku jednog takvog 'nosača i ramenjače'; to je od mini-Zagija koji se poljubio sa dalekovodom, pa je ovo izvađeni organ za donaciju. Poslužiti može za neki budući mini-Zagi....

Odg: Zagi projekti;2m,zagi kit

Reply #139
Evo jedno pitanje vezano uz gradnju zagija za iskusne modelare. Koji profil i koju veličinu bi bilo najbolje za fpv zagica ali za jurcanje a ne za flight time. ???

Odg: Odg: Zagi projekti;2m,zagi kit

Reply #140
Da se nadovezem na Ikarusovo pitanje vezano za zagia, koji kut krila napraviti a da baterija ne ide bas u sami nos (vrh) zagia a da pri tom zadrzi dobre letne karakteristike. Prije svega mislim na jedrenje.

Odg: Odg: Zagi projekti;2m,zagi kit

Reply #141
Da se nadovezem na Ikarusovo pitanje vezano za zagia, koji kut krila napraviti a da baterija ne ide bas u sami nos (vrh) zagia a da pri tom zadrzi dobre letne karakteristike. Prije svega mislim na jedrenje.
Ne može se sve u jednom... kut krila kod Zagija ima svoju funkciju, promjenljiv je, ali ja bi se zadržao na originalnoj konstrukciji.

Za jedrenje kao osobinu koju želimo usavršiti: MH43 i Zagi mora biti lagan, lagan........lagan !
To znači ne preteška baterija i  mali motor tek za podići ga u zrak.
Damir

Odg: Zagi projekti;2m,zagi kit

Reply #142

 Diogen@ ovaj vikend krečem u izradu laganog zagija.Par slika mojih prvih zagija i nosača.
              Nos neču niš ojačati,jer će  zagi biti  lagan,pa nebi smjelo biti problema.

Odg: Zagi projekti;2m,zagi kit

Reply #143
Ikarus@ ako je za jurcanje,i ako ide minimum fpv opreme,ja bi koristil tsagi profil 1200mm.
        


Odg: Odg: Zagi projekti;2m,zagi kit

Reply #145

 Diogen@ ovaj vikend krečem u izradu laganog zagija.Par slika mojih prvih zagija i nosača.
              Nos neču niš ojačati,jer će  zagi biti  lagan,pa nebi smjelo biti problema.
Super, zamijeniš metalni nosač sa drvenim (moglo bi se i sa koroplastom samo podloška za motor neka je ipak šper) i staviš spužvasti nos. I jedriš "dok se boje ne rastope"  ;) .

Ako je jedrenje prvi cilj, radije bi mh-43 jer profil ima nevjerojatnu retenciju energije, Tsagi12 je dosta debeo. Postoji i Tsagi8 koji je brz ali (navodno?) nestabilniji. Ja sam radio i sa GOE-602 profilom, no to ispada da je samo za vjetar na padini:
http://www.flyfreak.net/samogradnja/yoda/msg111473/#msg111473

Damir

Odg: Zagi projekti;2m,zagi kit

Reply #146
Diogen@Mh-43 ću definitivno koristiti,a tsagi sam gore predložil ikarusu za fpv jurenje.
       Još jedna prednost Mh-43 je, što su oba krila laganija  za cc 25-30g u odnosu naTsagi.
       Nosač će biti od špera označen na slici(papirnata šablona ),te ću ga izbušiti,
       da izgubi na težini,opet sa oprezom da ga ne oslabim previše.
       Hvala na savjetima
  
       Krešo
 

Odg: Zagi projekti;2m,zagi kit

Reply #147
Hobyletac hvala na odgovoru.  Probat cu s tim profilom  ;D

Odg: Zagi projekti;2m,zagi kit

Reply #148
Jučer izmjerio brzinu na  zagiju  v2
      -- 112 km/h
  motor  -turnigy D2826/6 2200kv
             -propeler 6x4 apc
 baterija-turnigy 2200 mAh 35c  stara cc 3god
     esc -turnigy 30A plush
    i Htc od 120g na leđima

Odg: Zagi projekti;2m,zagi kit

Reply #149
 A danas sa  7x5 apc
  Još da nema ovaj htc od 120g,i da je novija baterija.
  Baš me zanima,koja bi max  brzina bila
  sa profilom marske 7 ili sipkil 1.7 ili neki
  drugi brzi profil,a da je setup isti.