Ekipa Hrvatske sudjelovala je na međunarodnom natjecanju u Krakow-u u Poljskoj. Unatoč jakoj kiši i lošem vremenu ostvareni su solidni rezultati i osvojeno 3. mjesto u kategoriji S-7 makete (Romano Šuti), te tim trenutačno zauzeo 1. mjesto na FAI listi.
Kaspichan, Bugarska 10.05. – 12.05.2013. „Kaspichan cup 2013“ održano je u u malom gradu Kaspichan na sjevero-istoku Bugarske provincije Shumen. Mjestu okruženu prekrasnom prirodom i nepreglednim poljima žita. Na Kaspichan cup-u sudjelovalo je 62 natjecatelja iz 6 zemalja (Bugarska, Rusija, Rumunjska, Turska, Slovenija i Hrvatska). Natjecanje se održalo u 5 različitih kategorija (S4A, S6A, S7, S8E/P, S9A). Na Kaspichan cup-u sudjelovale su 2 članice iz AK „FENIX“ Cerić, Maja Jurić kao natjecatelj i Anita Jurić kao „helper“. Članica reprezentacije Maja Jurić iz AK „Fenix“ Cerić natjecala se u 2 kategorije, u kategoriji S4A osvojila je 17 mjesto, a u kategoriji S9A osvojila je 15 mjesto.
Ovim putem želio bi nešto više reć o raketnom modelarstvu. Trebat će mi puno vremena da pokušam objasniti sva pravila i sve skupine natjecanja... Najviše ću se posvetiti modelima i pravilima u FAI natjecanju
Za početak osnovne odredbe i pravila u FAI kategorijama.....
1.1 RAKETNI MODEL
- Raketni model - označava avio-model koji se uzdiže u zrak bez korištenja aerodinamičkih anti gravitacijskih uzdižućih sila; koji se kreće pomoću motora raketnog modela; koji obuhvaća uređaj za siguran povratak na zemlju u stanju u kojem je ponovo sposoban za let; i da je napravljen od trajnih /čvrstih/ nemetalnih dijelova.
1.2. MOTOR RAKETNOG MODELA
- Motor raketnog modela - predstavlja reaktivni raketni motor sa čvrstim gorivom u kojem su svi kemijski sastojci, koji mogu sagorjevati, predhodno izmješani i spremni za uporabu.
1.3. KLASIFIKACIJA RAKETNIH MODELA
S 1 Modeli za postizanje visina, S 2 Modeli za postizanje visina sa teretom, S 3 Modeli za trajanje leta padobranom, S 4 Modeli za trajanje leta raketoplana, S 5 Modeli maketa za postizanje visina, S 6 Modeli za trajanje leta sa trakom, S 7 Modeli maketa, S 8 Modeli za trajanje leta klizača – RC-radio upravljani modeli, S 9 Modeli za trajanje leta sa elisama – žirokopteri, S 10 Modeli za trajanje leta sa krilima- rogala, S 12/P Modeli za trajanje leta- triathlon.
Svaka kategorija, osim kategorije S7 je još dalje podjeljena prema snazi motora. Za ovu podjelu pogledaj pravila za svaku kategoriju posebno.
KARAKTERISTIKE RAKETNOG MODELA Raketni model mora odgovarati slijedećim zahtjevima prije lansiranja i leta.
2.1. TEŽINA Ukupna ili maksimalna težina, uključujući modelarski raketni motor ili motore raketnog modela ne smije premašiti 1,5 kg (1.500 grama).
2.2. POGONSKA SNAGA U trenutku lansiranja modelarski raketni motor ne smije sadržavati više od 200 grama goriva i snage 160 NJutn/s totalnog impulsa.
2.3. BROJ STUPNJEVA 2.3.1. Model ne smije imati više od tri (3) stupnja. Stupanj je definiran kao dio modela koji sadrži jedan ili više motora raketnog modela koji je konstruiran tako da se odvoje ili koji se zaista odvoje dok je model u letu. Dio modela bez pogona se ne smatra stupnjem. Pod višestupanjskim modelom se smatra onaj model koji ima takvu konfiguraciju u trenutku kada započne svoje kretanje po rampi. Motori koji se istovremeno pale smatraju se jednim stupnjem bez obzira na broj odvojenih dijelova; na primjer maketa Sojuz. 2.3.2 Ukupan potisak motora u nižem stupnju mora, iz sigurnosnih razloga, biti jednak ili veči od ukupnog potiska motora u (ma kom) višem stupnju. Potisak prvog stupnja također mora biti jednak ili veći od potiska u svakom višem stupnju.
2.4. UVJETI KONSTRUIRANJA
2.4.1 Raketni model mora biti konstruiran tako da bude sposoban za izvršenje više od jednog leta i da sadrži napravu(e) za usporavanje njegovog spuštanja na zemlju, tako da njegova konstrukcija ne bude znatno oštećena, te da ne predstavlja opasnost za ljude i objekte na zemlji.
2.4.2 Raketni model ne smije izbaciti ili odbaciti svoj motor(e) u letu, osim ako su oni ugrađeni u dio konstrukcije koji će se spustiti u skladu sa propisima stavka 2.4.1 Motor(i) modela ne može biti pričvršćen -zalijepljen i ne može biti sastavni dio konstrukcije modela.
2.4.3 Konstrukcija mora biti od drveta, papira, gume, lomljive plastike, i sličnih materijala i bez bitnijih metalnih dijelova. Modeli Kategorije S1, S2, S3, S6, S9, S10 moraju imati minimalan presjek POTKLASE zatvorene konstrukcije na najmanje 50% od ukupne dužine modela. U slučaju S5 minimalni presjek mora biti na najmanje 20% ukupne dužine tijela modela. U slučaju kategorije S1, najmanji presjek tijela POTKATEGORIJE ne smije biti manji od 18mm na najmanje 75% ukupne dužine SVAKOG STUPNJA, uključujući i zadnje dijelove. Nikakvа suženja ili konusi (reduciranja) nisu dozvoljeni ukoliko ne zadovoljavaju ovaj uvjet.
2.4.4. Minimalne dimenzije potkategorije kategorija S1, S2, S3, S5, S6, S9 i S10 ne smiju biti manje od danog pregleda (za najmanje 50% cjelokupne dužine i 20% za S5)
Potkategorija
(motor) Minimalni presjek (mm) modela Minimalna Dužina (mm) A 40 500 B 40 500 C 50 650 D 60 800 E 70 950 F 80 1100
2.4.5. Konstrukcija treba sadržavati pričvršćene površine koje će osigurati aerodinamičku stabilizaciju i uspostaviti sile potrebne da održe prilično dosljednu-pravilnu i predviđenu putanju leta. Konstruktor modela mora prezentirati podatke koji se tiču položaja centra potiska, ukupnu težinu, težinu poslije sagorjevanja goriva, i/ili proračunate i izmjerene karakteristike leta modela.
2.4.6. Raketni model ne smije sadržavati bilo kakav tip eksploziva ili pirotehničkog tereta.
2.4.7. U kategorijama S4, S8 i S10, minimalna težina modela koji se vraća na zemlju, u stabilom klizećem letu potpomognuto podižućim površinama koje ih podupiru protiv gravitacije, ne smije biti manja od 30% maksimalno predviđene težine za određenu potkategori
Poštovane kolege, molio bih Vas za par objašnjenja. Naime, već neko vrijeme planiram kupnju nove stanice, gledam malo po forumu i imam osjećaj da Spektrumove stanice i nisu baš nešto popularne. Vaši savjeti su, manje više, Aurora, Futaba, Multiplex, a vrlo malo Spektrum. Zašto?
Kolege pomoć, priključio sam prijamnik bez regulatora napona i spržio ga. Bio sam u Chipoteci i u Tevetronu ali nisu sigurno koji je ovo dio. Da li neko od vas zna koji je ovo dio???
Molio bi za pomoć, dobio sam jedrilicu u kitu Phoenix 2000, bez motora i reglera. U kitu se nalazi elisa ali nikakve oznake na njoj. Spiner je promjera 43 mm, dužina elise i spinera je cca 260 mm, a širina elise ( najveća) 23,5mm. U svemu ovome sam totalni početnik, pa ako bi narućivao rezervne elise , koje moram narućit? Drugo pitanje, od 6 servaća koje sam ugradio, samo jedan mi "trza", ostali su mirni.... Zašto? Što će se dogoditi ako stavim manji ili preveliki regler? (Ako za motor treba regler 20 A, Šta će se dogodit ako stavim 18 A, ili 30 A). Unaprijed svima hvala na odgovorima