Skip to main content

Topic: 'Mimi' F3K mini DLG - gradnje, letenje (Read 64653 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #150
jako lijepo!


Hvala. Bilo bi još ljepše da nisam uprskao sa CA. Jednu stranu sam stavio 5 kapi, drvo je odmah upilo. Zatim sam aktivatorom 'osušio' taj dio, a onda još 5 kapi i nalijepio šablon. Tu se šablon dobro držao, a isto tako lagano skinuo. No druga strana je išla drugačije - isto 5 kapi, ali pošto je ta letvica popreko, nije upijalo... a ja već stavio aktivator. Umjesto da sam obrisao i nanio novih 5 kapi CA, ja zalijepio. Držalo je previše, tako da je skidanje žiletom rezultiralo nekih 0.2 - 0.3 mm oštećenjem te letvice. Ništa strašno, ali opet.


LP,
milan
---

Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #151
dobro to izgleda  ;)


Hvala. Zato sam i bio pitao za foliju, da tako lijepo brušenje na kraju ne uprskam. Mislim da ću ipak nabaviti letvice od lipe i odrezati jedno 3 mm izlazne ivice, te nalijepiti i obrusiti taj dio. Ovo mi se čini jako krhko da bi pustio da ore po travnjacima i granju.


LP,
milan
---

Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #152
Ovo je stvarno uredno. Za rep najobičniju 3mm balzu.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Hvala. Nešto razmišljam oko repnog elementa. Na BayRC stranici, netko je uspio pokidati repni element pri izbačaju:


http://www.bayrc.com/boards/viewtopic.php?f=16&t=4622&start=128


(skrolajte dolje do sredine stranice)


Tu vidim gdje je slabost repa. Dio oko samog štapa se treba ojačati nečim. Ili da pravim laminat od dva lista 1 mm balze, složeno tako da su godovi malo diagonalno jedan na drugi, ili da pojačam staklom?


Isto tako, Frans Bal je iskusio pucanje trupa na mjestu najslabije konstrukcije:


http://www.bayrc.com/boards/viewtopic.php?f=16&t=4622&start=88


(Sredina stranice, malo niže)


Puklo je točno iza štapa. Ne vidim razlog zašto je toliko kevlara stavio na sam kraj 'čamca', a gotovo ništa kao pojačanje ispred karbonskog štapa. Na tom istom dijelu je najlonski vijak 3 mm koji drži sredinu krila, a onaj žuti dio, tu je rupa koja drži karbonsku iglu, koja isto ide iz krila.


Tako da se sve sile nastale pomicanjem krila prenose na dvije plohe od balze 2 mm na rubovima 'čamca' (upravo izgleda kao čamac). Kasnije je Frans objasnio da tu treba dodati 0.8 mm šperploču radi pojačanja trupa (on je dodao karbonsko platno). Ja ću tu staviti vitroplast od 0.3 mm (pitao sam Fransa i on kaže da je to odlična ideja).


Nemam nikakvo karbonsko platno, a ne znam ni gdje da kupim. Ima li netko ideju?


LP,
milan
---


Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #154
koliko je ispalo krilo nakon brusenja


17 grama. Sa početnih 22.5 grama. Bolje od toga ne može, jedino kad bi imao lakšu balzu, ali onda bi sigurno radio build-up krilo. Ovdje se nema više gdje uštedjeti (osim da se umjesto punog profila napravi D-box). No, samo krilo je dosta tanko (10.5 mm), tako da bi se dobio tek mali prazan prostor unutar istoga. Isto tako izlazna ivica, eh, da je karbona...


LP,
milan
---

Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #155
Evo, i druga strana unutarnjeg dijela krila obrušena. Zbog trenutnog nedostatka one 1 mm šperploče, ne mogu nastaviti brusiti same vrhove krila. A ni trup raditi zbog istog razloga. Dakle, jedino repne stabilizatore i pokoji element za trup.


[attach=1]


To je sve za sada... nastavak slijedi.


LP,
milan
---


EDIT: Ne znam zašto, ali ova strana krila je još lakša: 15.8 grama (vs. 17 grama druga strana). Valjda je takva balza, ali ću za svaki slučaj provjeriti sve mjere i dimenzije.

Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #156
Nakon dugog čekanja na mirovinu i nakon čekanja da mi stigne materijal (Leo-modeli), ništa od materijala za sad.


No, ipak sam napravio vertikalni ztabilizator od dva komada balze... kasnije se ispostavilo da je to bila velika greška: A-grain.


Balsa rudder for MiMi DLG


U početku se pojavilo jako vitoperenje, koje sam nekako uspio ispraviti, no opet... I ova čelična opruga je 0.3 mm (od diskete), a trebala bi biti 0.4. Možda ću morati staviti još jednu da pojača otklon.


Nemam 'hinge tape', pa sam se zato odlučio za kevlar unutar sendviča.


[attach=1]


[attach=2]


[attach=3]


Od početnog izvitoperenog kormila pravca:


[attach=4]


Uspio sam napraviti dosta pravilan oblik, bez previše vitoperenja (fali letvica od lipe na izlaznom rubu, Leo...):


[attach=5]


Nastavak slijedi...


LP,
milan
---


Edit: Razlog zašto su godovi nakoso je taj, što sam stavi drugu stranu isto tako nakoso, ali u drugom pravcu, kao slovo 'X', misliće da će biti bolje pojačanje. Jeste jače, ali sam zato dobio vitoperenje, koje nisam želio.


Sveukupna težina ovog elementa je 8.7 grama

Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #157
To ti je preteško, cijeli rep ti mora bit težak 8-12grama.
Spektrum dx7s i razni modelčeki

Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #158
Dobro je Toki neće se ništa desit od par grama...pogotovo za prvi build
Malo olova u nos i jebajga...

Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #159
To ti je preteško, cijeli rep ti mora bit težak 8-12grama.


Hmmm... onda moram čekati da nađem bolju i lakšu balzu. Ovaj komad je bio dovoljno čvrst, po tome sam se ravnao. Vidio sam da dosta DLG-ova zna oštetiti donji dio vertikalnog stabilizatora, pogotovo pri slijetanju malo dijagonalno.


Svejedno, i meni se činilo da je malo preteško. Vagao sam ta dva elementa, u startu su bila 8.2 grama, no dodan je kevlar, opruga, ljepilo, ali zato zadnji dio stanjen.


Hvala na savjetu.


LP,
milan
---

Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #160
Dobro je Toki neće se ništa desit od par grama...pogotovo za prvi build
Malo olova u nos i jebajga...


Ma, Toki je u pravu. Taj dio je relativno lako ponovo napraviti. Samo da nabavim pravu balzu. Ovo što imam je ili teško ili mekano (Vinkoprom/Pevec). Čekam pošiljku da mi stigne iz Leo-modeli, pa ću onda nastaviti.


LP,
milan
---

Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #161
Vertikalac i horizontalac napravi od 3 mm balze i prescuci s folijom, to je sve
kaj ti treba, eventualno možeš bušit rupe da bude još lakše.
Spektrum dx7s i razni modelčeki

Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #162
Vertikalac i horizontalac napravi od 3 mm balze i prescuci s folijom, to je sve
kaj ti treba, eventualno možeš bušit rupe da bude još lakše.



Toki je u pravu... pretesko imati ces problem (kao i ja uostalom) dobiti ispravno teziste, pa ces u nos trebati dodavati olovo ....
Moj mimi je 146 gr. sa 10 gr. olova u nosu. Da sam napravo lakse  repove, ne bi bilo 10 gr. olova, ne bi bila 2s baterija (20 gr)nego 1 s 8-10 gr., bili bi manji servaci ... pa racunam; 3 gr. manja tezina repova + 10 gr. olova +10 gr. baterija + 2-3 gr. servači i eto ustede od barem 25 gr. pa moj Mimi ne bi bio 146, nego 121 gr. kaj je veeeelika razlika za to letalo  8)  .... dakle sve metode za olaksanje repa su dozvoljene (ne bukvalno)... e sad, kako mi se ne radi novi repovi razmatram produljenja prednjeg dijela trupa, samo da vrazje olovo maknem...
"It seems that perfection is reached not when there is nothing left to add, but when there is nothing left to take away" (Antoine de Saint Exupéry)

 

Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #163
mislim da je rep prejak i mislim da je kevlar u repu beskoristan ja u velikom f3k modelu nikad nisam to radio i mislim da je jedan sloj balze cist oko cak i od 2.5 mm i bez brusenja profila


Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #164
Vertikalac i horizontalac napravi od 3 mm balze i prescuci s folijom, to je sve
kaj ti treba, eventualno možeš bušit rupe da bude još lakše.
Toki je u pravu... pretesko imati ces problem (kao i ja uostalom) dobiti ispravno teziste, pa ces u nos trebati dodavati olovo ....
Moj mimi je 146 gr. sa 10 gr. olova u nosu. Da sam napravo lakse  repove, ne bi bilo 10 gr. olova, ne bi bila 2s baterija (20 gr)nego 1 s 8-10 gr., bili bi manji servaci ... pa racunam; 3 gr. manja tezina repova + 10 gr. olova +10 gr. baterija + 2-3 gr. servači i eto ustede od barem 25 gr. pa moj Mimi ne bi bio 146, nego 121 gr. kaj je veeeelika razlika za to letalo  8)  .... dakle sve metode za olaksanje repa su dozvoljene (ne bukvalno)... e sad, kako mi se ne radi novi repovi razmatram produljenja prednjeg dijela trupa, samo da vrazje olovo maknem...
Da, zakon poluge - jedan problem na repu, trostruki problem u nosu. Svaki gram je dragocjen, pogotovo na tom mjestu. A ništa, onda novi rep. Samo da nađem adekvatnu balzu, sve ovo to imam kod sebe je specifično teže od neke dozvoljene razine.


Mifi, pazi na jednu novu pojavu koja ti se može dogoditi ako produžiš nos. Iako će onda klizač biti lakši zbog produžene poluge nosa, ista ta poluga vrši teret na dio trupa gdje je karbonska igla od krila ubodena. Tu se trup zna slomiti kod jačeg izbačaja. Odnosno, na dijelu između te pregrade i hvatišta za karbonsku cijev. Tu je ovaj dizajn najranjiviji, pošto ima samo tri strane (nema 'krov'), tj. ima slabosti na bočne sile.


Hvala na savjetima.


LP,
milan
---