Skip to main content

Topic: Mini T-45 i pitanja :) (edit AXN) (Read 3912 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Mini T-45 i pitanja :) (edit AXN)

Pozdrav čitavoj ekipi s foruma, nov sam, al brzo ću se snaći :D

pa krenimo, dakle, zainteresiran sam za nabavku svog prvog RC modela (dosta mi je PC simulacija), pa sam pretražio čitav internet uzduž i popreko, naravo, sletio sam ovdje da ne, kako bi mi međimurci rekli "fritnem u prazno"  :) pošto od opreme nemam apsplutno ništa, zanima me što iskusna ekipa misli o ovoj varijanti:

> Model:
Mini T-45 EDF Fighter Jet EPO Plug-n-Fly
Turnigy 1300mAh 3S 25C Lipo Pack

> Punjač:
Tu nisam baš normalan, ima svega, nekako mi "kompaktno" izgleda Mystery CX450 2-3Cell Li-Po balance sa eBay-a

> Stanica:
Vidim da se hvale HK stanice pa neću tu puno fantazirati - po meni bi to bila Hobby King 2.4Ghz 4Ch Tx & Rx V2 u Modu 2. Što se tiče baterija, unutra bih stavio punjive eneloop-ke.

Dakle, ovako sam si ja to zamislio, čitajući recenzije sa HK-a  :o Sad bih zamolio ekipu, odnosno Vas, buduće kolege  ;) da me savjetujete kako i zašto  :) Tnx.

Odg: Mini T-45 i pitanja :)

Reply #1
Za početak nikako NE EDF. Kreni s nekim easy starom i njegovim klonovima ili sl. Tu je toliko puta pisano o tome da možeš malo i pretražiti. No, u svakom sluičaju okani se EDF-a kao prvog modela. Uštedjet ćeš novac i vrijeme.
 
 
lp
 
Toni

Odg: Mini T-45 i pitanja :)

Reply #2
EDF zaboravi za početnike, to su jako brzi modeli, i žderu puno energije, traže reflekse i da dalje ne nabrajam, a kad ga razbiješ već na prvom letu bit će ti žao.

Prvi RC si najbolje napravi sam, od deprona (stiropora), to ti je 2-3 popodneva posla ako si početnik.
Modele isprintaš sa:
http://www.parkjets.com/free-plans/
izrežeš i polijepiš.

S ovim se možeš lijepo igrati, a i naučiti podosta.
Za setup (baterija, regler, motor, prop) koristi DriveCalculator sa www.drivecalc.de

I to je to, tako sam i ja, sad imam 4 modela u letnom stanju (2 jeta i 2 dvokrilca)

Moje prve letove možeš vidjeti tu :
F16 prvi let
Dvokrilac u akciji

kao i kolegu koji je na prvom letu ostao bez aviona:
Kostin prvi i zadnji let s MIG 29

I to je to, tako sam i ja, sad imam 4 modela u letnom stanju (2 jeta i 2 dvokrilca)





Ovdje treba ići potpis - no ja sam nepismen.

Odg: Mini T-45 i pitanja :)

Reply #3
toni & varadero, hvala vam na odgovorima  :) Varadero, dao si me na razmisljanje, stovise vrlo zanimljivo je ovo "uradi sam", posto sam sam' po prirodi "kreativna osoba", al kao početnik nisam se htio (zbog toga je i nastao prvi post) mješati u avio fiziku i zakone  :) Trenutno se razbijam sa stanicom i nabavkom iste, zakacio sam se na FlySky model od 6 kanala, jeftinjara s ebaya ali...da ALI..muči me tih 50:50 hoće li to doći do mene ili ne...

Odg: Mini T-45 i pitanja :)

Reply #4
Bio ti je tu jedan Spektrum za prodaju na forumu prije dan dva, ja sam osobno isto preko foruma kupio Spektruma DX6i , polovnog s jednim 5ch prijemnikom, i onda nakupovao sa GiantCoda i hobbykinga 6ch prijemnike, koji su jeftini, a odlični, tako da ih sad imam 7  8)
Gledaj da ti je stanica što bolja, ima i kolega neku jeftinu stanicu, al kad leti posudi ipak od mene, jer je lakše upravljat i pogotovo podesit odziv palica i sl, što jeftinjare nemaju. Također bitno ako imaš više modela različitog tipa kao ja.
Napravi si sam jednog, uzmi taj F16 jer je jednostavan za prvi put, kupiš 2 ploče izoflora 6mm (cca 18kn), može i onaj rebrasti, mada je ljepše s glatkim, isprintaj šablon i izreži. Ako ti se da bojat, bojaj, no budući da prvi modeli uvijek završe s nekim lomovima obavezno uvijek uz sebe nosi Uhu Por ili Uhu Strong and Safe (ovaj drugi je za brza ljepljenja stiropora). I neka ti ne bude žao ako ga skršiš (ja sam već 3 sahranio) jer sve dijelove možeš iskoristiti, samo izrežeš model iz novog komada Izoflora (šablon već imaš) i prebaciš elektroniku.
Kad sam slomio malog dvokrilca (eh, zaigrao se i potrošio bateriju pa se zabio svom silinom u oranicu) skinuo sam motor i servače, sve spojnice, poluge, izrezao drugi dan novog i složio ga u letno stanje. I vozi opet  :)

Pogledaj ovaj post, šta sve koristim od materijala
http://www.flyfreak.net/pocetnici/f3x-evo/msg29277/#msg29277
Ovdje treba ići potpis - no ja sam nepismen.

Odg: Mini T-45 i pitanja :)

Reply #5
Update teme - dakle, prošlo je nešto više od 2 mjeseca od kad sam otvorio ovu temu, pa...

Dakle, poslušao sam savjete kolege tonija i kolege varadera i nisam uzeo EDF model iz naslova već je izbor pao na HK-ov Clouds jet ilitiga AXN floater - http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=8359 Model je "uparen" s dobropoznatom stanicom Turnigy 9X za čiju nabavku moram još jednom zahvaliti kolegi Borisu (bgnjip), hvala care  :) Od ostatka mog skromnog "setupa" tu je 1800mAh (25C) baterija za model te punjač Accucell 6 upakaran zajedno sa stanicom u kofer o kojem smo raspravljali ovdje.

Zahvala ide i kolegama miso227 i amater_total na opšrinim savjetima i podršci, pogotvo nakon maidena koji je završio ovako...dovoljno za zaključiti što se desilo - naravno, krivo je moje neiskustvo, srećom model je popravljen bez većih problema (EPO) i spreman je za sljedeći pokušaj.  ;) Da ne zaboravim, hvala i kolegama mtesa, davorvž, Djajdo, Toni233 i Tomislav_ZG na sugestijama, prijedlozima i pomoći.  :)