Skip to main content

Topic: Washout, stiropor, samogradnja (Read 1795 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Washout, stiropor, samogradnja

Vjerujem da je već puno ljubitelja zagija  s ovog foruma vidjelo ovaj video :

Hotwire demonstration

Meni se ova tehnika jako sviđa, jer mi se čini kao najpreciznija od svih ostalih tehnika rezanja krila bez cnc-a.
Ali da ne bude sve bajno i super, kao što to inače u životu biva, s ovom tehnikom rezanja se ne može napraviti washout.

Već dva dana razmišljam i palo mi na pamet, da se napravi i druga šablona  za kraj krila, koja bi se sastojala iz 3 dijela između kojih bi prolazila žica za rezanje:

[attachimg=1]

Problem je što bi ta šablona morala biti vrlo tvrda ( Aliminij), bila bi od 3 dijela, i morala bi se zalijepiti za stiropor, pošto bi na tom dijelu žica jako pritiskala šablonu što je vrlo vrlo komplicirano za napraviti, a pitanje je bi li uspjelo.

Imate li neku ideju kako izrezati ovo krilo s ovom tehnikom, ali da ima washout, ili napraviti washout poslije rezanja?

Odg: Washout, stiropor, samogradnja

Reply #1
Ako koristiš Tsagi12 profil za Zagija, što će ti washout ? Profil ima refleks.
Ako ide profil bez refleksa, onda jedino sa dvije šablonei lukom (okvir)...pa rezanje kao i do sada.
Damir

Odg: Washout, stiropor, samogradnja

Reply #2
Hvala Damire na odgovoru.

Konkretno, mislio sam radit s profilom mh 45 prema pravom nacrtu. Mislim da je baš kod zagija važno da ulazi "mekano" u stall da ne bude onako izubijan od slijetanja, pa mi je važan washout.

Mislim da će se to napravit s klasičnim lukom, dvije osobe režu, od toga jedna nervozna zbog nestrpljivosti one druge kojoj se to neda i žuri negdje...

Odg: Washout, stiropor, samogradnja

Reply #3
Nema potrebe za washoutom na zagiju pogotovo sa MH profilima. I oni koje ja režem nemaju washout, MH43mod.
Točnije, ne dobijaš baš ništa a zagi i onako ima mekani stall kak ti kažeš i neznam zašto bi ga ubijao u sljetanju  ??? .

Odg: Washout, stiropor, samogradnja

Reply #4
Evo zero washa pa ak to nije dovoljno sporo ..... , na 12:51 se vidi slom uzgona na lijevom krilu, ali stvarno sa kritičnom brzinom.
Da je bio poravnat lagano bi doklizio.
 
Zagi XL

Odg: Washout, stiropor, samogradnja

Reply #5
Hvala Plavi i bez ovog videa znam da su tvoji Zagiji odlični, imaju ih moji kolege.

Ali mi nije jasno zašto ga konstruktori delti stavljaju obavezno u svoj nacrt, pa tako zagi Arrow ima ogroman wash ( 5 - 6  stupnjeva, zagi Killer 2 stupnja, Zagi V također 2 stupnja.

Uglavnom, kad mi je dosadno, samo upišem RC washout u google i cijelo veče imam šta za čitat  :D

Navodno kod zagija elevoni koji se šire prema krajevima krila imaju wash učinak, bar tako kažu na stranim forumima.


Odg: Washout, stiropor, samogradnja

Reply #6
Otprilike da, dobro si zaključio za elevone.
Damirova Yoda ima wash -8 stupnjeva i leti savršeno stabilno ( ali ) u pitanju su takoreći ravna krila spojena pod određenim kutem.
Probao sam par različitih profila i washout-a ali nisam bio previše zadovoljan ( ovisi na što ciljaš ), to su bili combat modeli koji su tražili vožnju pod gasom a na malim brzinama su gubili na upravljivosti i stabilnosti.
Pomoć za to je washout a kojeg sam lijepo izbjegao odabranim profilom jer sam tražio all-in model jer volim i jedriti.
Probaj profile sa i bez washouta pa javi.
 
Pozz

Odg: Washout, stiropor, samogradnja

Reply #7
Hvala na informacijama, napravit cu jednog uskoro, pa da i ja malo okusim letenje bez repa, a jos cu odlucit hoce li imati wash ili ne i kojom tehnikom cu ga rezat.

Odg: Washout, stiropor, samogradnja

Reply #8
Evo nađoh ovo u prastaroj knjizi Gradimira Rančina, ideja jednostavna, a opet genijalna, jer se za silu koristi gravitacija. Za razliku od kompliciranih naprava koje rade na istom principu na youtube-u, ovdje nema kolotura, užadi i sl komplikacija. Pa eto, možda će nekome pomoći, a ja ću ovo napraviti jednom kad budem trebao krilo bez wash-a.

[attachimg=1]

 

Odg: Washout, stiropor, samogradnja

Reply #9
OVO je odlicna ideja SVAKA CAST  :)