Skip to main content

Topic: RC flying wing- Zephon (Read 7595 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: RC flying wing- Zephon

Reply #1
Naravno da ne  ;) .
 
Lijepo je vidjeti da još ima onih koji znaju jedriti, kruzati i kondicionirati ispred sebe a ne samo po gasu i kud puklo da puklo.
 
Shema boja ( vidi slučajnosti ) je skoro identična mom novom standardnom zagiju.
 

 

Odg: RC flying wing- Zephon

Reply #2
Vidim da si koristio Tsagi profil, sljedeći put probaj MH43 jer daje bolju stabilnost i jedrenje uz nešto manji odziv na komande ( što kod zagija i nije neki problem jer se ionako koristi dosta expa ).
 
Pozz

Odg: RC flying wing- Zephon

Reply #3
Plavi, bas dobro izgleda novi Zagi!!!
Kombinacja crno- zuto mi je extra! Iduce krilo koje budem radio, obojiti cu po tvojoj semi.

Odg: RC flying wing- Zephon

Reply #4
Plavi, bas dobro izgleda novi Zagi!!!
Kombinacja crno- zuto mi je extra! Iduce krilo koje budem radio, obojiti cu po tvojoj semi.

Sa krilima dosta jedrim ( dok dečki skalupe jadralke ja već lociram termičke stupove  :D  ) i ova shema je idealna za 300+ metara, zagi je dobro uočljiv i na plavom i na oblačno bijelom nebu.

Odg: RC flying wing- Zephon

Reply #5
Hvala za savet, probacu MH43. Zagiji su extra, mogu jurcati, mogu jedriti, a lako se prave.
U pocetku mi je bilo zanimljivo jurcanje, sad sto vise glajdanja, a nadam se uskoro i FPV.

Odg: RC flying wing- Zephon

Reply #6
Jedan moj video sa ostakljenim XL-om samo da vidiš koliko sporo MH43 može ići.
Raspon 1400mm RTF cca 850g ( 2x2200mAh )
 
Zagi XL

Odg: RC flying wing- Zephon

Reply #7
Radi se o točno ovom letu XL-a (samo je moja  verzija kraća od 2 minute  :D )

http://www.youtube.com/watch?v=Qj_TrcHXNzA

@zbabic : vidim da si stavio na svoj Zagija wing-fences: kakva su iskustva, isplati li se ?

Damir

Odg: RC flying wing- Zephon

Reply #8
Sto bi ono rekli u pravim rukama, zagi je za uzivanje, gledati i leteti!


@zbabic : vidim da si stavio na svoj Zagija wing-fences: kakva su iskustva, isplati li se ?

Damir
Za wing-fences mislim da se isplate, ali da bih tacno znao, moram probati prvo sa njima let, a onda ih skinuti i probati bez njih i uporediti kako se krilo ponasa. To mi je namera uraditi kod sledeceg krila.
Postavio sam ih, uzimajuci u obzir kretanje vazduha preko krila, cisto da vidim kako ce funkcionisati. Gresku sam napravio sto nisam napravio par letova bez njih, a potom ih postavio. Tako bi bilo uporedivo. Po meni sigurno doprinose stabilnosti i uzgonu, ali koliko ne mogu tacno reci.
Ideja je potekla od posmatranja konstrukcija zakosenih krila na vecim letilicama. Kao i naspram teksta sa:
http://en.wikipedia.org/wiki/Wing_fence

Takodje me zanima kako ugao krila (isite dimenzije krila, ali spojene pod razlicitim uglom) utice na letne karakteristike. Da li vi imate nekakva iskustva po ovom pitanju?

Odg: RC flying wing- Zephon

Reply #9
Mislis na obicnu dihedralu ili na "lomljeno" krilo?

Odg: RC flying wing- Zephon

Reply #10
Sweep, ili.


Odg: RC flying wing- Zephon

Reply #11
Ahaaa, kuzim!
O tom nista ne nam osim da je nestabilniji sto je veci sweep :)

Odg: RC flying wing- Zephon

Reply #12
Ja sam se svojevremeno ( počeci standardnog zagija ) igrao sa kutem krila dok nisam došao do kuta koji objedinjuje letne karakteristike ( jedrenje, brzina, stall ) i to su upravo one dimenzije sa nacrta http://rcwings.webs.com/pdf/Zagi%20krilo.pdf.

Također su isprobani mnogi različiti profili a kao konačnica je odabran MH43 jer naspram Tsagija, USA, Sipkill ima bolje karakteristike.

Što se vitoperenja tiće ( wash-in wash-out ) na zagiju nisam dobio nikakve pozitivne pomake tako da je to ostalo na 0 stupnjeva za razliku od Diogenove Yode gdje je washout -8 stupnjeva ( kad se izreže krilo jako smješno za vidjeti ).

Smješno izgleda ali zato leti ko prava jadralka.


Odg: RC flying wing- Zephon

Reply #14
Ok, hvala na pojasnjenjima.
MH43 sa ovakvim uglom spoja krila, kao kod Plavog je provereno dobra kombinacija. Drzacu se toga.