Skip to main content

Topic: Vladimir Model's ELF (Read 41366 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Vladimir Model's ELF

Reply #90
Mrvica epoxija ili CAK-a u gelu i okolo tanka trakica selotejpa samo da budem sretan i pretjerano siguran :)


Odg: Vladimir Model's ELF

Reply #91
Hvala!
I još jedno pitanje, s cim si ljepio horizontalac na onu plastiku i važnije mi je jel to drži uopce?
Za vertikalac budem epoksi to je jasno.
Spektrum dx7s i razni modelčeki

Odg: Vladimir Model's ELF

Reply #92
Epoxy - ali najmanja moguca kolicina. Rasjeci oprezno (ne iz jednog poteza) i stavi ga gore da vidis jesi dobro razrezao. Nakon toga epoxy.

Odg: Vladimir Model's ELF

Reply #93
Nakon jučerašnjeg leta moram još jednom napisati: ovo je jedan od najboljih modela na svijetu, ali bez zezancije. Svako tko zeli nauciti letiti kako spada, bacati cukca, paziti malo na stvari i bolje razumjeti kako svijet funkcionira: KUPITE ELFA ;D

Odg: Vladimir Model's ELF

Reply #94
Svi današnji dlg modeli su proistekli iz konstruktorskog uma jednog velikana zrakoplovne tehnike, pa tako i Elf. Radi se o čovjeku koji se zove Mark Drella.
Elf je odlična komercijalna inačica modela Apogee.

Prva sličica prikazuje konstrukcijsko krilo Apogee-a, a druga izvedbu sa vakumiranim stirodurskim jezgrama.
Iz prve sličice se jasno vidi kako je nastao Elf.

Odg: Vladimir Model's ELF

Reply #95
Točno tako, Elf je klon Dreline konstrukcije, čak i ima Dreline profile: AG12, AG13, AG14 !

Osnovu ovog  modela čine krila izvedena na poseban način, a trup je manje-više isti bez obzira kako se krila izrađuju.
Ovakva konstrukcija krila je nešto teža za izradu, ali daje najbolji odnos težina/čvrstoća koji se može postići u kućnoj radionici.

Shematski je prikazana na slijedećoj slici, a slićna ili malo modificirana rješenja izrađujemo već godinama:
[attach=1]


Primjer je pokazan ljetos kada je  Marijan izradio čukca veličine Elf-a u slićnoj tehnologiji: procjenio je da model glajda bolje od Elf-a, ali ima nešto manju visinu starta (vjerojatno zbog nešto veće prosjećne tetive profila).
Damir

Odg: Vladimir Model's ELF

Reply #96
Apogee je HLG iz vremena kad se bacalo kao "koplje". Elf i Apogee imaju malo sličnosti u konceptu a zapravo su dosta različiti. Prvi Elf je imao V rep ali se brzo prešlo na X. Originalni Apogee je namijenjen za konstrukciju od punog drva ili laminata u pozitivu i koristi AG3 ili AG4 (Elf je razvoj AG12-AG13-AG14) Ima samostalnih pokušaja izrade Apogeea prema Elf načinu gradnje, ali to nema veze s Drelom.



Elf je unikatan model u miniDLG (1m) svijetu i zapravo nema poštenu konkurenciju (mislim na kupovne) ima krasnih 1m DLGa ali ili su lošiji ili koštaju trostrukp.



Sam Drela je sigurno jako puno zaslužan za razvoj jedrilica, pa tako i DLG ali nema veze sa nastankom DLG niti su svi DLG nastali iz njegovog rada.


DLG je počeo cca istovremeno u Americi i Njemačkoj (1999-2000).


Peg za bacanje na kraju krila je njemački izum.


http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=908063

if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Odg: Vladimir Model's ELF

Reply #97
Hvala Zed a i vi ostali na informacijama, sad stvarno sve znam o elfu.
Spektrum dx7s i razni modelčeki


Odg: Vladimir Model's ELF

Reply #99
Kako sam se neki dan zguštal...unatoc jacem vjetru letovi 5-7minuta u prosjeku....
Gdje ste ostali Elferi? Kad cemo se skupiti svi skupa na livadi?

Odg: Vladimir Model's ELF

Reply #100
Onako,išao sam pitati koliko košta zamjensko tj. novo krilo za ELF-a,i ono pogledajte što su mi odgovorili.Meni je to malo previše.Trup je sigurno isto toliko ako ne i više 8) .Eto,pa ti skrši krilo ili nešto drugo :P .

Odg: Vladimir Model's ELF

Reply #101
Onako,išao sam pitati koliko košta zamjensko tj. novo krilo za ELF-a,i ono pogledajte što su mi odgovorili.Meni je to malo previše.Trup je sigurno isto toliko ako ne i više 8) .Eto,pa ti skrši krilo ili nešto drugo :P .


Na Fvk.de za te novce dobijes cijelog ELFa, pa onda bolje uzeti cijelog za rezervu ;-).
9XR + FrSky, Bixler 2, Phazer KX EDF, ELF DLG, Quanum Nova QuadCopter, DEX mini quad, Q-BOT micro quad, 2 x Buggy HSP XSTR PRO 1:10, Monster Truck 4WD 1/8 Nitro Circus, Relentless Racing Boat ...

Odg: Vladimir Model's ELF

Reply #102
Zato sam i postavio ovaj post za vlasnike ELF-a da vide drito od Vladimira da je zamjensko krilo   130Eura sa shippingom,mislim da je pretjerano.Trebalo bi malo pronjuškat u vezi tih rezervnih dijelova i poslati upite dućanima,pa da vdimo kako se kreću cijene i dali ih uopće ima za kupiti odvojeno a ne cijeli model ,a ne da ovako da daš 130Eura za krilo Vladimiru , a u nekom drugom dućanu kupiš cijeli ELF za cijenu zamjenskog krila kod Vladimira.Javite ako nađete nešto povoljno ;) :) .

Odg: Vladimir Model's ELF

Reply #103
A Mario, nabavljaju se krila za Mirt-ov trup  ;) ?!

Nema jeftino, a dobro u svijetu DLG, čak i one smijurije od mini-DLH sa HK koštaju kao da su pozlaćene.
Imaš i kit-komplet na HK;  http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__50528__DLG_Laser_Cut_Balsa_Kit_1000mm_Wingspan.html

..ali nema na Eu, pa bi te shipping i možda pdv na carini koštali još toliko !

Nije li vrijeme za: http://www.flyfreak.net/samogradnja/%27mimi%27-f3k-mini-dlg-tips-trickstraps/

Damir

Odg: Vladimir Model's ELF

Reply #104
Bravo Diogene ,dobro si skužio ;) ,traži se nekakvo krilo za mirt-ov trup pa šaljem upite za zamjenska krila po dućanima,ali vidiš i sam da od ELF-je 130Eura :( .Sa HobbyKinga shipping za onaj laser cut DLG kit je 31 Dolar,znači košta koliko i sami kit :( .Pitao sam za poštarinu iz Njemačke za DLG Falke i traže 22 Eura poštarine za HR,isto mi je malo previše jer kit DLG Falke je 57 Eura :( .I eto izgleda da će biti izradi sam krilo kako got znaš 8) ,pa makar bio to čuveni MIMI ,a i  nisi jedini koji mi to savjetuje da izradim to  od MIMI-ja normalno krilo  ;) i ugradim ga na mirt-ov trup za početak i da imam konačno laganu DLG jedrilicu jer onog Hypera sam preradio na ispucavanje gumom(ugradio kuku),stvarno je pretežak za izbacivanje rukom.Ostaje samo da ga lansiram gumom ili odem na neku padinu,za to je idealan. 8)
BTW:pitao sam za nacrte,i dobio ih drito od autora na E-mail.Isprintao sve na A4 i sad ih samo  treba poljepiti zajedno u cijelinu i krenuti  kopirat na balzu i  rezuckati je ;)