Skip to main content

Topic: Build log F22 raptor - 145% (Read 4143 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Build log F22 raptor - 145%

Pošto sam zadnji f22 skršio prošlu nedjelju, a dok gradim su37 nešto se mora letjeti...
Odlučio sam se za probu provjerenog modela uvećanog 145%... sa duplim motorom..

Raspon krila: 105 cm
Duljina : 148 cm

Setup je twin 28A 2200KV SP, ESC Twin HobbyWing 30A Guard,
propovi  APC6x4E, APC6x4EP

Ono šta me zanima ako prije ne pronađem na netu.. pošto mislim staviti 2 ESC-a (koji imaju svaki po ubec u sebi), da li moram:
- odrezati koju žicu na jednom od njih (npr. crvenu) prije nego ih ukopčam na RX ili mogu oba napajati RX?
- da li ih spajam na RX preko Y kabla ili radim mix na rx-u pa stavim jednog npr. u CH3(throttle) a drugog u CH5?

I pitanje za ekipu koja je već radila twin-ove, šta se dešava ako jedan motor otkaže?

Odg: Build log F22 raptor - 145%

Reply #1
to je odličan model, a i ovaj manji ti je lijep :)
neka jedan ESC napaja stanicu, možeš ih spojit preko Y kabela,
jedino ako ih možeš umiksati, ovisno o stanici.
ako jedan otkaže drugi ti gura model tako da skreče, npr desni stane: lijevi ti gurne model u desno, obično tako jako da je teško pravilno reagirati, a u tom slučaju treba pustit gas i spustit model, davanje gasa ga ne izvlači nego ruši. (Provjereno :D )

Odg: Build log F22 raptor - 145%

Reply #2
Hvala.
To ima smisla.. na su37 ima mix na sa rudera na throttle.. tako da ima jaw lijevo desno preko 2 motora..
Ovo je korisno.. obično refleksno dodajem gas.. ;D

Odg: Build log F22 raptor - 145%

Reply #3
Imaš tu na forumu pod: elektromodeli- canader nešto sam pisao o radu dva motora. Još nisam našao postoji li neki mixer za u avion sa regulacijom, svi su 1:1.

Odg: Build log F22 raptor - 145%

Reply #4
Probao sam spojit direktno dva izlaza iz ESC-a i to radi, tako da ne moram koristiti ni Y ni rezati žice od BEC-a.

Napravio sam mix sa kanala 3(trottle) 100% na kanal 5 (prvi slobodni) i dobio dual trottle.
Nakon toga sam mixao ch4 na +30 tottle% i treći mix na -30% pa sad imam jaw na lijevi i desni motor..

E sad ono šta mi se nije svidjelo, što mi trottle cut-off radi samo na ch3 dok ch5 nije odrezan.  Morat ću nešto bolje smisliti..

Eh da... i mali update..


Odg: Build log F22 raptor - 145%

Reply #5
kaj ce tebi throtle cut? ja sam mislio da je to samo na nitro motorima za gasenje motora jer na elektro kada spustis palice do kraja motori se ugase, a na nitro motoricima to bas nebi bilo lijepo pa je palica na dnu u stvari ler, a motor se gasi sa throtle cut gumbom i tada servo do kraja zatvori fergazer.
struja zakon, nitro USTAV

Odg: Build log F22 raptor - 145%

Reply #6
Mislim nije obavezan throttle cut, no onda moram na neki drugi način osigurati da se palica slučajno ne nađe u položaju kada motori rade...
Jučer me skoro op****io prop na drugom motoru. Mix za drugi throttle je bio na kanalu 5 od -120 do 120% i aktivirao se na ON kad uključim stanicu,
i sad testiram motore, sve radi.. ugasim stanicu prije RX-a i drugi motor se upali negdje na pola gasa. ... ???

U stvari trebao  bi biti na 0 kada ugasim, no pošto sam markirao ESC da skuži od -120 do 120 ovo je ispalo točno na polovici..

Pošto su svi modeli pusheri bez trapa, a spuštam ih na trbuh, navikao sam samo lupit throttle cut prije nego dotakne zemlju... da sačuvam prop. Dobro ovdje prop ne može zapeti jer je unutar modela par cm.

Odg: Build log F22 raptor - 145%

Reply #7
pravilo je da se stanica pali prva, a gasi zadnja. barem je tak kod mene na graupneru i ako ugasim stanicu, a rx ostane upaljen onda svi servici i motor popizde.
struja zakon, nitro USTAV

Odg: Build log F22 raptor - 145%

Reply #8
znam.. al greške se događaju .. zato moram napraviti neku vrstu osiguranja...

Odg: Build log F22 raptor - 145%

Reply #9
hehe, zapamtit ces s vremenom. kada dva tri puta bude panika bit ce ti to poslije toga stalno na pameti, a do tada sretno ;D
struja zakon, nitro USTAV

Odg: Build log F22 raptor - 145%

Reply #10
Konačno je pri kraju airframe, struja je spojena,  ostalo mi ubaciti još par malih pojačanja i nosač za baterije. Ako sutra Vakula ne zakaže... možda bude i maiden flight. :)

Inače model bez baterija ima 840 grama. Probao sam dignut model s poda okomito i već negdje na nešto manje od 1/3 gasa polijeće okomito da ga moram pritisnuti dolje da ne pobjegne... zvuk koji proizvode ove dvije male beštije (2200kv) je prestrašan  ;D

Sad moram još vidjeti da li da gurnem 2x2200/25 C baterije ili da probam samo sa jednom. Znači ako bi išao na dvije baterije to bi bilo još nekih 170 grama po bateriji..
Tada bi model imao oko  1180 gr.

Mislio sam oblačiti u staklo... no nisam siguran koliko bi slojeva stavio... probat ću bez stakla sutra..

Odg: Build log F22 raptor - 145%

Reply #11
Eto konačno danas poletio... ne jednom, čak tri puta ;)

Odlučio sam da model ne oblačim u staklo već da dodam KF i nisam pogriješio.. tih par grama je daleko ustabililo model, posebno danas po vjetru...
Jedina slabost se pokazao HS81 sa najlonskim zupčanicima koji očito nije mogao podnjeti sile koje su bile na aieleronima... još čekam da mi stignu rezervni metalni zupčanici pa ću vidjeti kako će ići s njima... Iako sve radi i ovako, no na full lijevo/desno čujem kao da se mrve zupčanici...

Ako netko ima kakav dobar info ili link o servima.. tj. koji servo za koji load.. bio bih zahvalan...


Odg: Build log F22 raptor - 145%

Reply #12
Stiže i maiden flight.. malo je kratak video... nije bilo žene blizu da snima... :)

[flash=720,576]http://www.facebook.com/v/1326278551725[/flash]

Odg: Build log F22 raptor - 145%

Reply #13
I još jedan kraći... spuštanje...  let je inače trajao nekih 3-4 minute.. na dvije baterije (zippy 1500/20C i loongmax 1600/20C, iznad nas je bio dosta jak vjetar pa nisam htio riskirati duže iako je spuštanje pokazalo da ga se može spustiti potpuno bez motora... jedino mi je sletna pista bila malo prekratka.. :)

Jedva čekam da se vjetar smiri.. da vidim kako će onda šibat :) Još nisam probao kako to izgleda na 2x2200/25C, prvi let je bio samo sa jednom, no pošto sam ju uglavio u depron bez rupa za zrak dosta se grijala... tako da ću morat smislit neko efikasnije hlađenje..

[flash=720,576]http://www.facebook.com/v/1326292872083[/flash]