Skip to main content

Topic: odabir balze kod izrade modela (Read 3465 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

odabir balze kod izrade modela

Vrlo je važna stavka prije same izrade modela odabir balze po debljini i težini te određenog reza za pojedine sastavne djelove ... obzirom da uvjek idem na gradnju što lakših modela ja osobno važem svaki list prilikom odabira i vodim računa o rezu ... ovdje je jedan primjer tri lista balze od 4 mm a neopisivo velike razlike u težini ... nekad kad idem u kupovinu ljudi me sa čuđenjem gledaju kad prijavljujem da unosim vagu i kad kažem za što mi treba ...mislim da je ova tema vrlo zanimljiva i molio bi Diogena i ostale graditelje da daju svoj doprinos u opisu i odabiru materijala.....
vedro nebo i miran zrak želi vam vukovar

Odg: odabir balze kod izrade modela

Reply #1
Ja sam našel ovu podjelu balze na jednom stranjskom forumu i manje-više se je držim. Brojke su gustoća u gramima po decimetru kubičnom, tak da si skubiciram karticu balze, vagnem ju, izračunam gustoću i prema tome radim odabir.

Ultra Light
64 – 86
•   Wing, tail and fuselage sheeting on models that are finished with fiberglass

Light
88 - 96
•   Sheeting covering (fuselages and wings).
•   Wing leading edge sheeting.
•   All wing and tail-plane ribs and tip blocks.
•   Engine cowling blocks.

Light medium
97 - 120
•   Sheeting on larger models
•   Large section leading and trailing edges.
•   All sheet tail surfaces
•   Sheet box constructions (fuselages).
•   Wing ribs.

Medium
121 - 152
•   Spacers on built up box fuselages.
•   Leading and trailing edges.

Medium hard
153 - 192
•   Wing spars of large cross-section.
•   Auxiliary wing spars (multi spar wings).
•   Small section leading and trailing edges. 

Hard
193 +
•   Single main wing spars.
•   Auxiliary wing spars of very small X-section.

Sorry kaj je "tablica" na ingliš, bil sam lijeni prevoditi... ;D
Ideš, ovo leti... :D

na stolu: BT 1/6 F4U Corsair
build log: http://www.flyfreak.net/samogradnja/bt-f4u-corsair-u-16-skali/
u zraku: Skyartec 182 Cessna

Odg: odabir balze kod izrade modela

Reply #2
@ROb950: problem te tablice nije samo prevođenje, nego i činjenica da je potpuno zanemaren način na koji je balza rezana !

Radi se o činjenici da drvo, pa i balza, nije homogen materijal, kako pokazuje i slika rezanja 'trupca' koju je priložio ovdje PZ.  Ovisno o načinu rezanja nastati če furniri/ploče balze raznih svojstava i upotrebljivosti kod izrade aviomodela.


Slika koju prilažem je link na jedan site gdje ima dosta dodatnih opisa, a respektivno načinu rezanja imamo a-rez (a-grain), b-rez (b-grain) i c-rez (c-grain):






a-rez i b-rez je teško razlikovati, pa je potrebno zarezati balzu uzduž ili pogledati rubove: ako je presjek reza 'c', onda imamo list a-raza balse, ako nije, onda je to b-rez.
U praksi najčešće trgovine nude b-rez jer je ekonomičan za rezanje, relativno čest je i a-rez, dok je najrjeđi c-rez.
U praksi je i c-rez nekako najveće težine, vjerojatno zato jer prolazi kkroz razne slojeve prema jezgri, pa nije moguće izdvojiti jedan fini lagani sloj kao kod a-reza.

U praksi, a-rez se koristi za opločavanje (plankiranje) respektivno potrebnoj čvrstoći može se birati lakša/mekša ili teža/čvršća balza. Dobar je za izradi letvica, pogotovo onaj teška balza a-reza se koristi za ramenjače .

B-rez je nekako univerzalan, niti loš, niti dobar za razne primjene i nakon određenog iskustva počinjemo ga izbjegavati.

C-rez je najkruči i može se koristiti tamo gdje nam je potrebno postiči nešto čvršće dijelove, pogotovo kod plankiranja gornje površine trozijskog nosa krila (d-box).
Isto je dobar za izradu raznih 3D konstruktivnih elemenata ako za to ima potrebe.
u nekim slučajevima koristili smo ga i za izradu kalupa.

Referentna težina/čvrstoća za balsu je 10 grama po jednom metru dužine , 100 mm širine i 1 mm debljine.
Sve lakše su manje gutoće/lagane/mekane, a one iznad 10 gr su tvđe i teže/čvršće balze.

Osim a,b,c reza postoji još i tvz 'end-grain' koji se prepoznaje po nizu točkica na površini furnira i nije upotrebljiv u modelarstvu jer se lako mrvi i težak je. Ako mi ulete takvi listovi, lijepim ih u križne slojeve da dobijem šperploču koja se onda ipak nekako iskoristi.

Damir